کد خبر: ۷۲۲۱۹۰۷
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۲
کد خبر : ۷۲۲۱۹۰۷
گروه : همدان » همدان

کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت بهار گفت: طرح تکمیلی تزریق واکسن تزریقی فلج اطفال از امروز شنبه پنجم بهمن همزمان با سراسر کشور در استان همدان آغاز شد.

ضرورت تزریق واکسن فلج اطفال برای کودکان متولد شده سال ۹۵ تا ۹۷ در سراسر کشوربه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، علیرضا مرادی، کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بهار با اشاره به آغاز طرح تکمیلی تزریق واکسن تزریقی فلج اطفال (IPV) اظهار کرد: با آغاز این طرح گام نهایی ریشه کنی فلج اطفال در شهرستان بهار هماهنگ با کل کشور برداشته می‌شود.

او افزود: بهورزان و مراقبین سلامت این شهرستان موظف هستند از تاریخ مذکور، کلیه کودکان متولد اول اردیبهشت ۱۳۹۵ تا متولدین اول اردیبهشت ۱۳۹۷ را که واکسن تزریقی فلج اطفال آن‌ها به تأخیر افتاده را به روال روتین واکسیناسیون کشوری بازگردانند.

کارشناس مسئول واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بهار اضافه کرد: والدین این کودکان می‌توانند همراه فرزند خود و کارت واکسیناسیون او به نزدیکترین خانه بهداشت و پایگاه سلامت محل زندگی خود مراجعه کرده و این واکسن را دریافت کنند.

مرادی گفت: واکسن فلج اطفال به دو صورت خوراکی (قطره) و تزریقی تولید و تجویز می‌شود و هر دو نوع این واکسن، کاربردی و مؤثر هستند.

مجید رحیمی افزود: در سال ۱۳۹۴ سازمان جهانی بهداشت به همه کشور‌های دنیا که از واکسن خوراکی استفاده می‌کنند، توصیه کرد به منظور آمادگی برای مراحل نهایی ریشه کنی فلج اطفال، یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال را به برنامه واکسیناسیون کودکان اضافه کنند پس بنا به این توصیه و مصوبه کمیته کشوری ایمن سازی از شهریور ۱۳۹۴ یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال در سن چهار ماهگی به برنامه معمول واکسیناسیون کودکان افزوده شد.

او علت تأخیر در تزریق واکسن این کودکان را کمبود آن بیان و گفت: با توجه به مصوبه فوق، مقدار نیاز در دنیا به شدت افزایش یافت و شرکت‌های تولیدکننده که متعهد به تأمین آن بودند، نتوانستند به تعهدات خود و تأمین همه واکسن مورد نیاز عمل کنند بنابراین در اوایل سال ۱۳۸۵ تأمین این واکسن برای حدود ۴۲ کشور در دنیا با مشکل مواجه شد و یکی از این کشورها، ایران بود.

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر