کد خبر: ۷۲۲۲۳۶۴
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵
کد خبر : ۷۲۲۲۳۶۴
گروه : بوشهر » بوشهر

معاون دادگستری استان بوشهر گفت: کسانی که قرار است وارد مجلس شوند و قانونگذاری کنند، اول از همه خودشان باید پایبند به قانون باشند.

الماس گشتاسبی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، بیان کرد: در حوزه دادگستری ستاد پیش بینی و پیشگیری از جرایم انتخاباتی از دو ماه پیش شروع به کار کرده و پنج جلسه برگزار شده است.

او ادامه داد: برای ایجاد فضای سالم انتخابات نمایندگانی از حوزه قضایی، نظارتی، اجرایی،امنیتی و انتظامی در ستاد حضور دارند و هدف ما ابتدا پیشگیری و بعد مقابله است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر افزود: آسیب‌های دوره‌های قبل بررسی و نقاط حساس شناسایی شده است؛ نقاطی که از نظر امنیتی باید بیشتر به آن‌ها توجه شود و یا در دوره‌های پیش، مشکلات امنیتی داشته‌اند.

گشتاسبی گفت: جلسه توجیهی با اصحاب رسانه داشته‌ایم به ویژه آنان که در فضای مجازی فعالند تا از تخلف‌هایی مانند تبلیغات زود هنگام، افترا، نشر اکاذیب، تخریب چهره‌های نظام یا قوای نظام پیشگیری شود.

تشکیل شعب ویژه انتخاباتی

او با اشاره به تشکیل شعب ویژه انتخاباتی در دادگستری‌های استان، هدف از تشکیل آن‌ها سرعت در رسیدگی به جرائم انتخاباتی عنوان کرد.

معاون دادگستری استان بوشهر ادامه داد: با همکاری استانداری در جلسه شورای اداری و جلسات توجیهی فرمانداران و بخشداران، در زمینه حفظ بی طرفی و رعایت قانون، توضیحات لازم به مجریان انتخابات ارائه شده است.

گشتاسبی با اشاره به برگزاری جلسات برای ناظران انتخابات، تاکید کرد: از امکانات نظام له یا علیه نامزدی استفاده نشود.

او گفت: پس از تکمیل بررسی صلاحیت‌ها و مشخص شدن نامزدها، برای آن‌ها و ستاد‌های انتخاباتی‌شان هم جلسه توجهی خواهیم گذاشت تا دانش حقوقی آن‌ها افزایش یابد و بدانند که چه اقدام‌های تبلیغاتی و در چه اندازه می‌توانند انجام دهند.

تبلیغات زودهنگام ممنوع

معاون دادگستری استان بوشهر افزود: اگر داوطلبان در مراسمی حضور یابند و حضورشان با تبلیغ همراه نباشد مشکلی نیست، اما حضور در برنامه‌های مختلف یا فضای مجازی همراه با تبلیغات، تخلف است.

گشتاسبی تاکید کرد: نامزد‌های انتخابات مجلس قرار است در جایی فعالیت کنند که قانون گذاری در آن صورت می‌گیرد، پس خودشان باید مجری قانون باشند و اگر آن‌ها قانون را رعایت نکنند به طور قطع نمی‌توان از مردم انتظار داشت که قانون را رعایت کنند.

او از داوطلبان انتخابات خواست از طرفداران و اعضای ستادهایشان بخواهند که به قانون پایبند باشند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بوشهر با تاکید بر خودداری از تبلیغات زودهنگام، راه اندازی کاروان، افترا و نشر اکاذیب، تصریح کرد: کسی که می‌خواهد خودش را مطرح کند ضرورت ندارد موضوع کذبی را بگوید، دیگر رقبا را تخریب کند، یا وعده‌های واهی دهد که نتواند انجام دهد، این‌ها همه تخلف است و مجازات دارد.

چند پرونده تخلف انتخاباتی تشکیل شد

گشتاسبی افزود: ما این موارد را رصد می‌کنیم و تا کنون هم چند مورد از این اقدام‌ها گزارش شده به ویژه در فضای مجازی که افراد را دعوت کرده‌ایم وتذکر داده‌‎ایم.

او گفت: همچنین مواردی داشته‌ایم که به شعب ویژه انتخاباتی واگذار، و پرونده برایشان تشکیل شده است که این موارد بیشتر شامل جعل عنوان و دریافت وجوهی برای انجام کار‌های غیرقانونی بوده است.

معاون دادگستری استان بوشهر با تاکید بر مشارکت حداکثری مردم در انتخابات بیان کرد: مشارکت در انتخابات، سربلندی و استواری نظام را در پی دارد، اما این مشارکت را باید به سمتی سوق دهیم که موجب تعالی جامعه شود نه این که افتراق را به دنبال داشته باشد.

گشتاسبی، خرید و فروش آرا، تهدید به شرکت له یا علیه نامزدی خاص و سوء استفاده از امکانات دولتی له یا علیه یک نامزد، را از جمله جرائم انتخاباتی عنوان کرد و افزود: جرائم مجازات برای ناظران و مجریان، علاوه بر جزای کیفری مانند حبس و جزای نقدی محرومیت‌های اجتماعی هم به دنبال دارد.

او، ادامه داد: برای جرائمی مانند اخلال در نظم انتخابات، تهدید، ارعاب و ممانعت از مشارکت در انتخابات و استفاده از منابع دولتی مجازاتی مانند حبس شلاق و جزای نقدی در نظر گرفته شده است.

معاون دادگستری بوشهر، با اشاره به تبلیغات زودهنگام در فضای مجازی و حقیقی، عنوان کرد: در این زمینه به پایگاه‌های خبری مورد نظر تذکرات داده شده و پلیس فتا دستور قضایی را در برخورد با متخلفان اجرا کرده است.

نباید تخریب دیگران پله ترقی شود

گشتاسبی همچنین تاکید کرد: اگر مشارکت حداکثری و تنور داغ انتخابات را می‌خواهیم باید قانون را سرلوحه کار قرار دهیم و قرار نیست داوطلبان با تخریب دیگران پله ترقی برای خود بسازند. نمی‌شود همه خدمت را پای یک نفر گذاشت و اگر ضعفی هست به یک گروه نسبت داد.

او گفت: از کسی که می‌خواهد بر صندلی مجلس بنشیند و قانون وضع کند توقع است که خودش اولین مجری قانون باشد.

معاون دادگستری بوشهر تاکید کرد: داوطلبان مراقب باشند هر گونه تخلفی از آن‌ها سر بزند علاوه بر اینکه مجازات جزایی برایشان به دنبال دارد، برای تایید صلاحیتشان در آینده نیز پیامد‌های ناگواری خواهد داشت.

برای حفظ سلامت انتخابات با کسی تعارف نداریم

گشتاسبی از داوطلبان انتخابات خواست در زمانی که برای تبلیغات در نظر گرفته شده، در فضایی آرام و بدون تخریب و نشر اکاذیب تبلیغات کنند.
او تاکید کرد: بهترین قاضی مردم هستند و آن‌ها قضاوت و انتخاب می‌کنند؛ ما نیز برای حفظ امنیت و سلامت انتخابات و صیانت از آرای مردم آماده‌ایم و با کسی در این زمینه تعارف نداریم.

انتهای پیام/ک

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر