کد خبر: ۷۲۲۶۰۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
کد خبر : ۷۲۲۶۰۶۰

ترامپ و نتانیاهو برای به حاشیه کشاندن شکست‌های سیاسی پی‌در‌پی خود دست به دامان قمار «معامله قرن» شده‌اند.

استعمارگری برای فرار از بن‌بست داخلیبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، همزمان با سفربنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم اسرائیل به آمریکا برای دیدار با رییس‌جمهوری این کشور، بنی‌گانتش رهبرائتلاف «آبی-سفید» که رقیب انتخاباتی نتانیاهو است، اعلام کرد برای بحث درباره طرح به اصطلاح صلح «معامله قرن» به واشنگتن سفر کرده تا با دونالد ترامپ دیدار کند.

به نظر می‌رسد آمریکا و رژیم اسرائیل برای جلوگیری از شکست‌های خود در عرصه سیاست داخلی و منطقه‌ای، به استعمار جدیدی در غرب آسیا می‌اندیشند تا راهی برای فرار از بن‌بست‌های سیاسی خود در کنست و کنگره بیابند.

دعوت کاخ سفید از گانتش و نتانیاهو برای شرکت آن‌ها درنشست بررسی معامله قرن که قرار است امروز سه شنبه در جریان باشد، صورت گرفته است. درهمین حال، تحلیلگران مسائل سیاسی اسرائیلی دعوت آمریکا از نتانیاهو را در راستای حمایت از وی پیش ازانتخابات کنست می‌دانند. اما گانتش دیگر رقیب نتانیاهو چنین زمان‌هایی برای مرز‌های اسرائیل، موجودیت و ساختاردموکراتیک آن سرنوشت سازتوصیف کرد و طرح صلحی که دونالد ترامپ تهیه کرده است را به‌عنوان یک نقطه عطف درتاریخ خواند.

طرح به اصطلاح صلح آمریکایی، موسوم به «معامله قرن» که برخی رسانه‌ها هدف از دعوت نتانیاهو و بنی گانتس به آمریکا را رونمایی از آن اعلام کرده‌اند، طرحی است که از سوی آمریکا و با چراغ سبز برخی کشور‌های عرب منطقه به‌ویژه عربستان سعودی، برای پایان‌دادن به منازعه رژیم اسرائیل با فلسطین و به‌عنوان مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی - اسرائیلی کلید خورده است. آنگونه که شبکه‌۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی فاش کرد که علاوه بر دیدار گانتش و نتانیاهو با ترامپ برای بررسی معامله قرن، تلاش‌هایی برای دیدار با وزرای خارجه کشور‌های عربی در جریان است. طبق گزارش این شبکه، انتظار می‌رود وزیر خارجه بحرین نیز که در دوره اخیر با او درباره توافقنامه منع درگیری با میانجیگری آمریکا گفتگو شده است، در آمریکا حضوریابد.

رونمایی از معامله قرن، روز «خشم مردمی»
طرحی که این امکان را تقویت ساخته است به‌عنوان موعد رونمایی از معامله قرن به روز «خشم مردمی» در فلسطین تبدیل شد.
از این رو نیرو‌های ملی و اسلامی در کرانه باختری اعلام کردند، موعد رونمایی از طرح آمریکا باید به روز خشم مردمی تبدیل شود و ملت فلسطین تسلیم دیکته‌های واشنگتن نخواهند شد.

استقبال فلسطینی‌ها ازابتکار «هنیه» و تأکید بر انتفاضه
هر چند پیشنهاد روز خشم مورد استقبال طرف‌های مختلف در فلسطین اشغالی قرار گرفته، اما آن‌ها خواستارتوقف فوری هماهنگی امنیتی میان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی و تشکیل چارچوب رهبری برای سازمان آزادی‌بخش فلسطین شدند. ازاین‌رو؛ هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس روز یکشنبه خواهان برگزاری نشست فوری میان گروه‌های مختلف فلسطینی وجنبش فتح در قاهره با هدف مقابله با معامله قرن شد.

ترور سردار سلیمانی در راستای زمینه چینی برای «معامله قرن» بود
نبیل قاووق، عضو شورای مرکزی حزب‌الله لبنان گفت: ترور سردار سلیمانی در راستای زمینه‌سازی در منطقه برای پذیرش معامله قرن در سایه توطئه چینی کشور‌های عربی صورت گرفت. گفته می‌شود، در مذاکرات بعدی این طرح آمریکایی-صهیونیستی، بحث انتقال آوارگان فلسطینی به «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی مطرح و «حق بازگشت» حدود ۶‌میلیون آواره فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

احتمال آغاز انتفاضه سوم و واکنش سخت فلسطینی‌ها
همزمان با اعلام خبر مطرح‌شدن رسمی توافق قرن، احتمال شروع انتفاضه غیرقابل کنترل و پاسخ کوبنده فلسطینیان قوت گرفت. برخی تحلیلگران این مساله را از زاویه خارج‌کردن صهیونیست‌ها از بحران سیاسی که در آن گرفتار هستند بسیار حائز اهمیت می‌دانند و بسیاری از آن‌ها، آن را اقدامی تبلیغاتی برای نتانیاهو در انتخابات پیش رو تفسیر کردند، به‌خصوص که ائتلاف وی در حال حاضر سه کرسی از رقیبش عقب افتاده است. هرچند رسانه‌های صهیونیستی از همکاری محمود عباس و روابط گسترده امنیتی با رژیم اسرائیل خبر می‌دهند، با این وجود به اعتقاد کارشناسان، واکنش مردم فلسطین به این اقدام بسیار سخت و کوبنده خواهد بود و اولین نشانه‌های آن حضور گسترده مردم در نماز جمعه مسجدالاقصی بود که باوجود تمامی تدابیر امنیتی رژیم صهیونیستی انجام و شیخ عکرمه صبری هم بی‌توجه به دستور صهیونیست‌ها وارد مسجد شده و نماز جمعه را اقامه کردند.

عرب: ترامپ با طرح معامله قرن به‌دنبال عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل و تضعیف محور مقاومت است
علیرضا عرب، کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به طرح معامله قرن که امروز (سه‌شنبه) توسط ترامپ در کاخ سفید رونمایی می‌شود، به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: آمریکا و رژیم اسرائیل به‌دنبال این هستند تا با طرحی جامع، به یک هدف جامع در سطح فلسطین دست یابند، اما هدف اصلی ارائه آن را در سطح منطقه‌ای می‌توان راهی برای تضعیف محور مقاومت و نیز عادی‌سازی روابط کشور‌های منطقه با رژیم اسرائیل دانست. وی با اشاره به اینکه فلسطینی‌ها نسبت به طرح معامله قرن معترض هستند، تصریح کرد: این طرح که قرار است با حضور نتانیاهو و بنی‌گانتس امروز در کاخ سفید رونمایی شود، هیچ فلسطینی در آن حضور ندارد و به صورت یک جانبه تدوین شده است. هنوز کسی از مفاد آن با دقت مطلع نیست، اما آنچه که از اظهارات مقامات صهیونیستی برمی آید، مهم‌ترین جزء آن ساختاری است که بازگشت آوارگان، ممانعت از شهرک‌سازی‌های صهیونیست‌ها و تشکیل دولت مستقل فلسطین در آن دیده نشده است.

عرب یادآور شد: امتیازات زیادی از طرف ترامپ به صهیونیست‌ها داده شده است که به رسمیت شناختن قدس، یکی از آن‌ها است. ترامپ همچنین مالکیت بلندی‌های جولان را برای اسرائیل به رسمیت شناخت و شهرک سازی‌های کرانه باختری را قانونی دانست. این کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به اینکه آمریکا در تلاش است تا با عادی‌سازی معامله قرن آن را به سازمان‌های بین‌المللی هم ارائه دهد، افزود: آمریکا علاوه بر راهبرد‌های داخلی و منطقه‌ای، یک راهبرد جهانی هم برای این موضوع دیده است که آن را به‌طور جامع و جهانی دنبال کند.

آمادگی فلسطینی‌ها برای پاسخ سخت به معامله قرن
وی با اشاره به اینکه با اجرای معامله قرن، افکارعمومی منطقه نسبت به احساسات ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی شدیدتر می‌شود، اظهار داشت: هر چند طرح معامله قرن احساسات ضد صهیونیستی را تقویت می‌سازد، اما می‌توان از آن به‌عنوان فرصتی برای محور مقاومت فلسطین یاد کرد که به درک مشترکی در این باره برسند و اتحاد بیشتری در این باره داشته باشند تا اجرای معامله قرن نهایی نشود.

این کارشناس مسائل منطقه یادآور شد:
با توجه به شهادت سردار سلیمانی احساسات ضد آمریکایی در عراق و ایران شدت یافت و مقاومت درصدد انتقام سخت از آمریکاست و کارزار اخراج آمریکا را کلید زده است در این شرایط آمریکا مناسب دیده است تا همکاری‌های خود با رژیم اسرائیل را افزایش دهد و، چون نیازمند مساعدت و همکاری رژیم اسرائیل در منطقه است، در این برهه از طرح رونمایی می‌کند تا همگرایی آمریکایی_ اسرائیلی علیه محور مقاومت شکل گیرد.

ارتباط معامله قرن با استیضاح ترامپ
وی افزود:، اما یکی دیگر از دلایل مطرح شدن معامله قرن را می‌توان درمسائل داخلی آمریکا جست، یعنی با توجه به فرایند استیضاح ترامپ و انتخابات آتی آمریکا، رییس‌جمهوری ایالات متحده نیازمند لابی اسرائیلی‌ها در قدرت است تا او نجات یابد. با مطرح شدن موضوع معامله قرن، افکار عمومی آمریکا هم شاهد رونمایی از این طرح می‌شوند و استیضاح ترامپ از موج رسانه‌ای دورتر می‌شود.

عرب ادامه داد: در سطح رژیم اسرائیل هم اگر نگاهی به سه انتخابات اسرائیل داشته باشیم می‌بینیم که به یک بن‌بست سیاسی رسیده‌اند و حزب لیکود و حزب آبی سفید نتوانستند یک ائتلاف شکل دهند و هر دوی این‌ها به آمریکا دعوت شدند تا به یک ائتلاف برسند و از بن‌بست سیاسی در آیند و معامله قرن بهانه‌ای شد تا یک طرح مشترکی داشته باشند که این دو را به هم برساند.

از سویی دیگر امروز در کنست قرار است مصونیت قضایی به نتانیاهو بررسی شود. شاید طرفداران نتانیاهو به این طرح رأی دهند، اما این دعوت و همراهی نتانیاهو با بنی‌گانتش این شانس را می‌دهد که حزب آبی سفید هم به مصونیت قضایی نتانیاهو رأی دهند و وجه‌المصالحه میان آن‌ها روی دهد و دولت آینده آن‌ها شکل گیرد.

هنیه: معامله قرن هرگز تصویب نخواهد شد
گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف فلسطینی وغیرفلسطینی در واکنش به موضع آمریکا مبنی بر نزدیک بودن زمان رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» اعلام کردند، هر چه از جانب آمریکا رسیده فقط شر است. اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس بر آمادگی خود برای دیدار فوری با جنبش فتح به منظور بررسی راه مقابله با طرح معامله قرن آمریکا تاکید کرد.

هنیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فلسطین سرزمین ما و خاک ماست و جواهر گرانبهایی است که قابل مذاکره و خرید و فروش هم نیست و ما آشکارا مخالفت خود را با توطئه معامله قرن اعلام می‌کنیم و آن را نبردی می‌دانیم که عقب‌نشینی در آن بر ما حرام است و این معامله هرگز تصویب نخواهد شد. خالد البطش، از اعضای ارشد جهاد اسلامی فلسطین خواستار تحرکات مردمی گسترده در کرانه باختری، قدس، غزه، اراضی اشغالی‌۱۹۴۸ و فلسطینی‌های ساکن در خارج برای مقابله با معامله قرن شد.

او از کشور‌های عربی و اسلامی خواست هرگونه هماهنگ‌سازی سیاست‌ها با آمریکا را متوقف کنند. این عضو دفتر سیاسی جهاد اسلامی در کنفرانس خبری در مسجد «العمری» در شهر غزه، از «اتحادیه عرب» و «سازمان همکاری اسلامی» خواست نمایندگان خود از آمریکا را بیرون بکشند و هرگونه هماهنگی با این کشور را متوقف کنند. عبدالباری عطوان، تحلیلگر فلسطینی سرشناس عرب نوشت، بر خلاف نقشه مشترک ترامپ و نتانیاهو برای نابودی آرمان فلسطین از طریق معامله قرن، این طرح هرگز اجرا نخواهد شد و بالعکس فروپاشی تشکیلات خودگردان و توافق اسلو و تحکیم جبهه مقاومت را رقم می‌زند.

منبع: صبح نو

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر