کد خبر: ۷۲۲۸۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸
کد خبر : ۷۲۲۸۱۳۲
رئیس سازمان فضایی مطرح کرد:

مرتضی براری در پستی توئیتری از آمادگی کامل ایستگاه‌های زمینی و رصدخانه ماهدشت و بوشهر برای تعیین پارامترهای مداری ماهواره ظفر خبر داد.

به گزارش خبرنگارحوزه فناوری گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، ماهواره ظفر به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دانشجویان و نخبگان دانشگاه علم و صنعت، چندی پیش به منظور آماده سازی برای پرتاپ و قرارگرفتن در مدار، به سازمان فضایی تحویل داده شد.

این ماهواره به همت دانشجویانی ساخته شده است که با کمترین امکانات و تحت شدیدترین تحریم‌ها آستین بالا زده و به معنای واقعی گل کاشته‌اند.


بیشتر بخوانید: تشریح وظایف ماهواره های ظفر از زبان رئیس سازمان فضایی


در همین رابطه مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران، در پستی توئیتری از نحوه رصد این ماهواره در چند ایستگاه داخلی خبر داد؛

براری نوشت: «علاوه بر ایستگاه‌های زمینی، رصدخانه مرکز فضایی ماهدشت و بوشهر، چند تیم رصدی دیگر هم برای رصد و تعیین پارامتر‌های مداری (TLE) ماهواره ظفر آماده و در مناطق مختلف کشور مستقر شده‌اند. سال گذشته مراحل تزریق ماهواره پیام در مدار، برای اولین بار به روش اپتیکی رصد و تصویربرداری شد.
#آینده_روشن»

آمادگی کامل رصدخانه ماهدشت و بوشهر برای رصد ماهواره ظفر

 

او همچنین در پاسخ سوال یکی از کاربران در انتهای این پست توئیتری مبنی براینکه وظیفه این دو مرکز جدید فضایی سلماس و چناران چیست؟ گفت: «این مراکز فضایی علاوه بر ماموریت کنترل و هدایت ماهواره‌های بومی، محل نصب ایستگاه‌های دریافت داده‌های ماهوارهای بومی  و دیگر ماهواره‌ها خواهند بود. موقعیت جغرافیایی این مراکز بسیار مهم است و بر همین اساس مطالعات مکان‌یابی و شبیه‌سازی بسیاری انجام شده تا موقعیت‌هایی انتخاب شوند که بیشترین زمان ارتباط با ماهواره‌ها در آنها امکان پذیر باشد.»

انتهای پیام/ 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر