کد خبر: ۷۲۲۸۲۴۱
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
کد خبر : ۷۲۲۸۲۴۱

هواپیماها امروزه نقش بسیار پررنگی را در زندگی بشر ایفا می‎کنند و با استفاده از این وسایل نقلیه همه ساله هزاران مسافری که با تهیه بلیط هواپیما قصد سفر دارند به مقاصد مورد نظرشان خواهند رسید.

به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،هواپیماها امروزه نقش بسیار پررنگی را در زندگی بشر ایفا می‎کنند و با استفاده از این وسایل نقلیه همه ساله هزاران مسافری که با تهیه بلیط هواپیما قصد سفر دارند به مقاصد مورد نظرشان خواهند رسید. در این وسیله نقلیه از اجزا و تجهیزات بسیاری استفاده شده است که یکی از آنها جعبه سیاه هواپیما است.

 ممکن است بسیاری از افرادی که با استفاده از بلیط ارزان هواپیما و یا با استفاده از بلیط خارجی یا داخلی از این نوع وسیله نقلیه استفاده کرده‎اند در مورد این وسیله که در هواپیما مورد استفاده قرار گرفته است اطلاعاتی داشته باشند و یا حداقل اسم آن را شنیده باشند.

از تخفیف تا ۸ درصد بلیط چارتر معتبر تا اطلاعاتی جالب در مورد جعبه سیاه هواپیما

این وسیله اطالاعاتی در مورد پرواز را در خود نگهداری می‎کند و بیشتر در زمانیکه یک هواپیما در طی انجام پرواز و رساندن مسافرانی که با استفاده از بلیط هواپیما قصد انجام سفر هوایی دارند به مقاصدشان دچار سانحه می‎شود مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 به همین دلیل ممکن است نام این قطعه از هواپیما را بیشتر در اخبار و یا گاها در برخی از فیلم‎های سینمایی در رابطه با این موضوع ساخته می‎شود شمیده باشید. این قطعه یکی از قطعات ضروری در هواپیماها است که در تمامی انواع این وسیله نقلیه هوایی از آن استفاده می‎شود.

شاید بیشتر افراد با شنیدن نام این قطعه فکر کنند که این قطعه به دلیل رنگش نام گذاری شده است ولی چیزی که در این باره واضح است این است که این قطعه اصلا سیاه رنگ نیست اما از نظر اهمیت می‎توان این قطعه را مهمترین قطعه در هواپیما که حاوی اطلاعات بسیار مهمی در مورد پرواز هواپیمایی که قصد دارد.

 مسافرانی را که با بلیط هواپیما و یا با استفاده از بلیط ارزان هواپیما به سفر هوایی بپردازند به مکان مورد نظرشان برساند است.

 در ادامه به ارائه جزئیات بیشتر در رابطه با این قطعه که در همه هواپیماها وجود آن ضروری است خواهیم پرداخت.

در ابتدای شروع این بحث بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که جعبه سیاه هواپیما چیست و چه کاربردی دارد؟ این قطعه از هواپیما موظف است تمامی اطلاعات پرواز را در خود ضبط کند. در این دستگاه از پارامترهای خاصی استفاده شده است که با توجه به آنها این قطعه به ثبت و ضبط اطلاعات درون کابین خلبان خواهد پرداخت. استفاده از این قطعه در تمامی هواپیماهای مسافربری و باری الزامی است.

 در صورتیکه یک هواپیما که افرادی با استفاده از بلیط خارجی یا داخلی قصد انجام سفر هوایی با آن را داشته‎اند در طول سفر دچار سانحه شود این قطعه با توجه به اطلاعاتی که در آن قرار گرفته می‎تواند به کارشناسان کمک‎های شایانی بکند.

کارشناسان و متخصصان بعد از وقوع سوانح هوایی به سراغ این قطعه می‎روند و با توجه به اطلاعاتی که در این قطعه وجود دارد می‎توانند به تمامی سوالات بوجود آمده در مورد آن سانحه پاسخگو باشند. برای این قطعه نام جعبه سیاه انتخاب شده است که برای اولین بار این اصطلاح توسط ماتا هاری در سال ۱۹۴۲ در مورد این قطعه مورد استفاده قرار گرفت.

این اصطلاح به خاطر وظیفه مهمی که این قطعه در هواپیما دارد برروی آن گذاشته شده است. امروزه تمامی هواپیماهایی که افراد با استفاده از بلیط هواپیما و با تهیه بلیط ارزان هواپیما برای انجام سفر هوایی از آنها استفاده می‎کنند از این قطعه بهره‎مند هستند.

این نام پس از بکار برده شدن توسط ماتا توسط رسانه‎ها به شکلی مداوم برای این قطعه بکار برده شد وونتیجه آن این بود که امروزه همه افراد این قطعه از هواپیما را با نام جعبه سیاه هواپیما خواهند سناخت. این قطعه بر خلاف نامی که بر آن نهادند اصلا سیاه رنگ ناست و این موضوع که کسی بخواهد این قطعه را به رنگ سیاه بسازد دور از فکر است.

از تخفیف تا ۸ درصد بلیط چارتر معتبر تا اطلاعاتی جالب در مورد جعبه سیاه هواپیما

 در ساخت این قطعه که در هواپیماهایی که همه ساله افراد زیادی با استفاده از بلیط داخلی یا بلیط خارجی به انجام سفرهای هوایی می‎پردازند بکار گرفته می‎شود از رنگ‎های زردو نارنجی و شب رنگ استفاده می‎شود.

حال ممکن است این سوال پیش آید که چرا از این رنگ‎ها برای این قطعه از هواپیما استفاده می‎شود؟ پاسخ این سوال بسیار راحت است. این قطعه یکی از ارزشمندترین قطعات یک هواپیما است که مسافرانی را که با بلیط هواپیما و بلیط ارزان هواپیما قصد سفر هوایی دارند را باید به سلامت به مقصد مورد نظر برسانند.

در صورتیکه این هواپیما دچار سانحه هوایی شود باید پیدا کردن این قطعه از هواپیما و بررسی اطلاعات موجود در آن از بیشترین الویت برخوردار است. از این‎رو برای رنگ‎آمیزی ایت قطعه از رنگ‎هایی استفاده می‎شود که به توان به راحتی آن را مشاهده کرد.

جعبه سیاه صرفا یک دستگاه ناست در واقع هر فروند هواپیمایی که ساخته می‎شود در طراحی و ساخت آن معمولا از دو جعبه سیا استفاده می‎شود که یکی از این دو جعبه سیاه وظیفه دارد تا تمامی اطلاعات پرواز را ثبت و ضبط می‎کند. از دستگاه دوم که در هواپیما تعبیه شده است برای ضبط تمامی مکالماتی که در کابین هواپیما شکل می‎گیرد استفاده می‎شود. دستگاه اول را به اختصار FDR و دستگاه دوم را  CVR می‎نامند.

 در تمامی هواپیماهایی که مسئولیت جابجایی مسافرانی را دارند که با بلیط خارجی یا داخلی و بلیط ارزان هواپیما قصد انجام سفر هوایی را دارند از این دو جعبه سیاه استفاده خواهد شد. از دستگاه اول یا همان FDR برای ثبت اطلاعات پرواز استفاده می‎شود. این دستگاه اطلاعاتی چون نحوه کنترل هواپیما و عملکرد موتورها را در خود ذخیره می‎کند.

CVR در هواپیماها همانطور که گفته شد وظیفه دارد مکالماتی که در کابین انجام می‎شود مورد ثبت  و ضبط قرار دهد. در این دستگاه تمامی مکالمات خلبان‎ها با یکدیگر و تمامی مکالماتی که با برج مراقبت انجام می‎دهند ضبط خواهد شد. در صورتی که هواپیمایی که حاوی مسافرانی است که بلیط خارجی یا داخلی در حال استفاده از آن هستند دچار سانحه هوایی شود از اطلاعات موجود در این دو جعبه سیاه استفاده می‎شود تا دلیل حادثه مشخص شود.

از تخفیف تا ۸ درصد بلیط چارتر معتبر تا اطلاعاتی جالب در مورد جعبه سیاه هواپیما

تمامی جعبه سیاه‎هایی که در هواپیماها به کار گرفته می‎شوند دارای تنظیماتی به زبان انگلیسی می‎باشند. اما بدلیل حضور پررنگ فرانسوی‎ها در این صنعت از زبان فرانسوی به عنوان زبان دوم جعبه سیاه‎ها استفاده می‎شود. این در صورتی است که برای آزمایش کردن حافظه دستگاه دستورات را به زبان فرانسوی نیز تکرار می‎کنند.

 تمامی هواپیماهای که مسافران با بلیط خارجی یا داخلی و با بلیط ارزان هواپیما از آنها استفاده می‎کنند ملزم به استفاده از این نوع دستگاه‎ها خواهند بود.

این قطعات به شکلی طراحی و ساخته شده‎اند که در هیچ شرایط آسیب نمی‎بینند و اطلاعات درون آنها از بین نخواهد رفت. قبل از اینکه یکی از این قطعات برروی یک هواپیما نصب شود برروی آن آزمایشات بسیار سنگینی انجام می‎شود تا میزان مقاومت آن را مورد بررسی قرار دهند.

 در صورتی که این قطعه بتواند به خوبی از پس این آزمایش‎ها بربیاید می‎توانند آن را برروی هواپیمای مورد نظر نصب کنند.

 آزمایشاتی که برروی این قطعات انجام می‎شود آزمایش مقامت در برابر آب نمک، انواع مواد شیمیایی، ضربه، فشار عمق‎های مختلف دریا، مقاومت در برابر آتش و دستگاهای نفوذی از آزمایشاتی است که برروی این قطعه انجام خواهد شد.

مهمترین بخش از این قطعه حافظه آن است که دارای اطلاعات بسیار مهمی بوده است و باید در هر شرایطی از آن محافظت شود تا دچار آسیب نشود. در ساخت این قطعه از مواد بسیار مقاوم استفاده خواهد شد.

معمولا به هنگام خرید بلیط هواپیما نام‎های چارتر و سیستمی به گوشتان رسیده است. همچنین اکثر مسافران از تفاوت‎های این دو نوع بلیط هواپیما با خبر هستند. آگاهی از قیمت بلیط خارجی یا داخلی چارتری و سیستمی باعث خرید بلیط ارزان هواپیما می شود. ممکن است در برخی از مواقع ممکن است خرید بلیط هواپیما سیستمی به نسبت بلیط خارجی یا داخلی چارتری موجب بهره‎مندی از بلیط ارزان هواپیما شود.

لطفا برای مشاهده چارتر‌های لحظه آخری سام سیر تا ۸ درصد تخفیف بصورت انلاین، بر روی لینک بلیط هواپیما کلیک نمایید.

منبع: سام سیر

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر