رونمایی از کتاب «هفتاد و دومین غواص»؛ خاطرات فرمانده گردان غواصی

همزمان با چهارمین روز از ایام دهه فجر کتاب «هفتاد و دومین غواص» رونمایی شد.

رونمایی از کتاب «هفتاد و دومین غواص»؛ خاطرات فرمانده گردان غواصیبه گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان،همزمان با چهارمین روز از ایام دهه فجر کتاب «هفتاد و دومین غواص» خاطرات فرمانده گردان غواصی جعفر طیار جانباز «کریم مطهری» به قلم «حمید حسام» با حضور مسئولان استانی در همدان رونمایی شد.

سردار مهدی ظفری مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان همدان در آیین رونمایی، با اشاره به اینکه از نوشتن و چاپ این کتاب بسیار خرسندم، اظهار گفت: بچه‌های غواص وقتی لباس غواصی می‌پوشیدند، ترس را می‌ترساندند. جنگ در آب کار ساده‌ای نیست و قشنگی کار بسیج را لباس غواصی در جنگ‌های دریایی نشان داده و این لباس غواصی یک درجه و مدال است.

او با بیان اینکه رزمندگان کسانی هستند که صد‌ها علت برای نیامدن به جبهه داشتند، اما به یک علت یعنی «عاشقی» پای کار آمدند، افزود: کتاب «هفتاد و دومین غواص» قصه فرد نیست بلکه توصیف یک اندیشه و حرف دل همه غواص‌ها است. سردار حمید حسام با دل و روح معنوی این کتاب را نوشته و او باید در استان تبدیل به صد‌ها نویسنده پاکدامن و قلمدار شود.

نویسنده کتاب «هفتاد دومین غواص» نیزادامه داد: هرچه در کتاب گفته شد به شهید چیت‌سازیان ختم شد و در پایان این کتاب یک تذکره نامه از شهدای غواص در بیان کریم مطهری مانده است.

سردار حمید حسام با بیان اینکه حرف زدن از ۸۰۰۰ شهید دفاع مقدس در قالب کتاب در مجال عمر هیچ نویسنده‌ای نمی‌گنجد، آن هم برای استانی که شهدای زیادی دارد، اما نویسندگانش از تعداد انگشتان دست کمتر است، بیان کرد: سالیان قبل برای معرفی شهدا تصمیم گرفتیم افرادی را به عنوان سوژه‌های کتابمان که از خود و منیت شان عبور کرده باشند را انتخاب کنیم، این خط را «علی خوش‌لفظ» و «میرزا محمدسلگی» شکست و امروز نیز نوبت به «کریم مطهری» رسید که همه یک فصل مشترک دارند و قرارشان با شهدا این است که از دیده‌ها و شنیده‌های خود حرف بزنند و ادای دین کنند.

او اظهار داشت: طی سه سال این ثابت شد که شهدای غواص آئینه‌های خوبی برای ما بودند و احساس کردم خیلی ماجرا مفصل‌تر است و نتیجه بازخوانی پشت بازخوانی شد.

حسام با بیان اینکه کربلا ۴ یکی از آئینه‌ها دفاع مقدس است، یادآور شد: همه دنبال واقعیت هستند از این جهت بازخوانی نسخه خوبی بود که بیان‌ها و اطلاعات متواتر را پیاده کردیم، اما در نهایت هرچه گفتند به شهید چیت‌سازیان ختم شد و در پایان این کتاب یک تذکره‌نامه از شهدای غواص در بیان کریم مطهری مانده است.

راوی کتاب «هفتاد و دومین غواص» نیز با بیان اینکه سردار حسام در این سه سال موشکفانه و دقیق خاطرات را پیگیری می‌کرد تا بتواند شرایط را ایجاد کند که خوب بنویسد، گفت: نخستین ضلع از خاطرات جنگ اول خود شهدا هستند که حدیث عاشقیشان را در این کتاب آوردیم و سعی کردیم در این کتاب حرف از شهدا باشد چرا که این شهدا هستند که راه را نشان می‌دهند و اگر ولایت پذیر باشیم در مسیر شهدا هستیم.

کریم مطهری افزود: ضلع دوم این مثلت خانواده‌های شهدا هستند، کسانی که جگر گوشه‌های خود را روانه جنگ می‌کردند و هر لحظه منتظر بودند خبر شهادت فرزندانشان را بشنوند بنابراین باید گفت خانواده‌های شهدا چشم و چراغ این ملت هستند.

او ادامه داد: ضلع سوم این مثلت دوستان و همرزمان شهدا هستند که کم داغ ندیدند، برای کسی که رفیقت چند دقیقه قبل در کنارت بوده و بعد از چند دقیقه باید پیکر شهید شده‌اش را ببینی خیلی سخت است، همرزمان شهدا داغ فراق کشیده اند به طوریکه این تنها ماندن و با خاطرات عزیزان زندگی کردن بسیار سخت است.

انتهای پیام/ج

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
فراهانی
۰۰:۴۸ ۲۵ فروردين ۱۳۹۹
من کتاب را خواندم ،جزء بهترین کتابهایی بود که خواندم ،مادر همه حال مدیون خون تمام این شهدا هستیم،شهدا فرشتگان اسمانی در روی زمین بودن،این کتاب انقدر جذاب بود که دوست داشتم تمام کارهایم را رها کنم و فقط کتاب بخونم،به مدت ۶ روز خوندم،