کد خبر: ۷۲۴۴۷۹۴
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
کد خبر : ۷۲۴۴۷۹۴
مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

صفوی گفت: صادرات تجهیزات پزشکی ما در سال ۹۸ به بیش از ۲۰ میلیون دلار رسیده است و به ۵۰ کشور دنیا صادرات داریم.

به گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین صفوی مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو در نشست خبری نمایشگاه توانمندی‌های دارو و تجهیزات پزشکی، اظهار کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی حدود ۷۰۰ شرکت تولیدکننده داریم که حدود ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان هستند و محصولاتی تولید می‌کنند که دارای تکنولوژی بالایی هستند. برخی از این محصولات تنها در ایران و یک کشور دیگر در دنیا تولید می‌شود.

او با بیان اینکه طی سال‌های گذشته بازار محصولات تجهیزات پزشکی توسعه پیدا کرده است، ادامه داد: محصولاتی وارد بازار شده‌اند که هایتک هستند که کاربرد‌های خاصی دارند و پیش از این تنها از طریق واردکنندگان تأمین می‌شدند.

صفوی گفت: اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو این توانمندی را دارد تا محصولات را از نظر کیفی مورد بررسی قرار دهد و با حمایت‌های صورت گرفته و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اساس اولویت‌های مورد نیاز کشور برخی از محصولات تجهیزات پزشکی تولید شده یا در دست تولید هستند.

مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: در سال ۹۸ بر اساس سیاست‌های حمایت از تولید داخل تعداد محصولاتی که واردات آن‌ها ممنوع شده است نسبت به سال ۹۷ دو برابر افزایش پیدا کرده است و حدود ۴۰۰ قلم تجهیزات پزشکی به طور کامل در داخل کشور تولید می‌شوند که واردات آن‌ها محدود شده است.

او گفت: به منظور تسهیل تولید در سال ۹۸ محصولاتی که در کلاس A قرار دارند تأیید و صدور پروانه آن‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تفویض شده است. همچنین تجهیزات کلاس B گروه دوم کالا‌های تجهیزات پزشکی هستند که اغلب تجهیزات پزشکی تولیدی داخل کشور را تشکیل می‌دهند. صدور پروانه و تأیید محصول به دانشگاه‌های علوم پزشکی تفویض شد.

صفوی تصریح کرد: از اوایل سال ۹۹ صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی به دانشگاه‌های علوم پزشکی تفویض خواهد شد و برون سپاری امور غیر حاکمیتی در دستور کار قرار دارند تا روند تولید و صدور پروانه‌های تجهیزات پزشکی تسهیل شود.

مدیر کل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو بیان کرد: ما در اداره کل تجهیزات پزشکی میزی را برای ارائه خدمات به تولیدکنندگان قرار داده‌ایم که با همکاری انجمن‌ها و اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی به تولیدکنندگان خدمات لازم را بدهند.

او گفت: یکی از برنامه‌های اداره کل تجهیزات پزشکی ساماندهی تجهیزات پزشکی است از سال‌های گذشته شرکت‌های تجهیزات پزشکی و اصناف فعال در حوزه توزیع تجهیزات پزشکی در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی معرفی شده‌اند و تجهیزات پزشکی توزیعی باید از طریق شرکت‌های توزیع کننده در بازار توزیع شوند.

صفوی افزود: در سال ۹۸ نصب برچسب شناسه و رهگیری کالا بر روی ملزومات و تجهیزات پزشکی تولیدی و وارداتی الزامی شد و رهگیری کالا‌ها به صورت پایلوت آغاز شده و در سال ۹۹ به دنبال توسعه این کار هستیم تا شاهد اتفاقات خوبی در حوزه تجهیزات پزشکی باشیم؛ چرا که آمار توزیع شفاف خواهد شد و از ورود کالا‌های قاچاق جلوگیری می‌شود.


بیشتر بخوانید: دارو در سال ۹۹ گران نمی‌شود


صفوی گفت: ما ابتدا در حوزه تولید ملزومات کلاس A ورود کرده و سپس به حوزه تولید محصولات‌ تک ورود کرده ایم و در تجهیزات سرمایه‌ای مورد استفاده در اتاق عمل و سی سی یو، درمان سرطان و جراحی پیچده با ربات محصولات خوبی داریم. صادرات ما در سال ۹۸ به بیش از ۲۰ میلیون دلار رسیده است و به ۵۰ کشور دنیا صادرات داریم.
انتهای پیام /

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر