کد خبر: ۷۲۴۵۷۳۹
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸
کد خبر : ۷۲۴۵۷۳۹
گروه : قم » قم
فرماندار قم:

حیدری گفت: ما برای رای دادن تکلیف شرعی داریم، ولی بی‌طرف هستیم و باید بی طرفانه در انتخابات رفتار کنیم.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم، مرتضی حیدری فرماندار قم روز پنجشنبه درجلسه آموزشی هیات بازرسی ستاد انتخابات قم در تالار معصومیه فرمانداری قم،گفت: برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی درحوزه انتخابیه قم ۲۰۱ تَن ثبت نام کردند که ۱۳۱ تَن آن‌ها تایید صلاحیت شدندوهمچنین ۶۶۹ شعبه اخذ رای درقم دایر است که ۸۴ شعبه آن به صورت سیار است.

فرماندار قم عنوان کرد:از این تعداد،۱۹ تَن نقل و انتقال صورت گرفت و ۱۱ تَن از کل افراد تایید صلاحیت شده نیز از بانوان می‌باشند.

حیدری کل افراد فعال در برگزاری انتخابات قم را ۲۰ هزار تَن اعم از هیات‌های نظارت و بازرسی، ستاد انتخابات و نیرو‌های نظامی و انتظامی ذکر کرد، و گفت: نبودن نظم دراین افراد موجب به هم ریختن اوضاع می‌شود، و هدف از برگزاری این جلسه‌ها نیز برقراری نظم درانتخابات است.

فرماندار قم افزود: برای هر کرسی نمایندگی مجلس ۳۳ تَن شامل سه زن و ۳۰ مرد در صحنه حضور دارند و مردم قم آراء خود را به آن‌ها خواهند داد.

حیدری با بیان اینکه اگر در مقایسه با دوره‌های گذشته اطلاعات و قوانین جدیدی وجود دارد باید به بازرسان ابلاغ شود، یادآورشد: کلیه اقدام‌ها در راستای حُسن جریان انتخابات از سال گذشته آغاز و مراحل مختلف آن طی شده‌است، بازرسان نیز انتخاب شدند تا بر این حُسن جریان نظارت داشته باشند.

فرماندار قم خطاب به بازرسان گفت: اگر احساس تکلیف می‌کنید که باید برای فلان شخص یا جریان تبلیغ نمایید، از بازرسی استعفا بدهید، وقتی در موقعیت بازرسی انتخابات قرار گرفتید باید بی طرف باشید و فارغ از باور فکری و اعتقاد‌های قلبی، رفتار انتخاباتی شما باید بی طرفانه باشد تا هیچکس احساس پایمال شدن حقش را نکند.

او تصریح کرد: نماینده فرماندار، هیات بازرسی و هیات نظارت باید اگر متوجه اشتباهی می‌شوند، رفیقانه، صمیمانه و دوستانه برابر قانون در همان لحظه اول تذکر بدهند.

حیدری همچنین نماینده فرماندار را مهمترین فرد موجود در هر شعبه عنوان کرد، و افزود: این نماینده با مرکز مرتبط است و تمام اقدام‌هایی که در شعبه انجام می‌گیرد، نیز باید مدنظر او باشد و این ساختار انتخابات است، از این رو حفظ احترام او ضروری است.

فرماندار قم با اشاره به اهمیت حضور پرشور درانتخابات، گفت: انشاءالله با صمیمیت، رفاقت و نظم شاهد برگزاری یک انتخابات باشکوه در قم باشیم.

حیدری در پایان با تاکید برحضور به موقع بازرسان در شُعَب اخذ رای استان، بیان کرد:تفاوت این دوره انتخابات با دوره‌های گذشته این است که رای گیری باید دقیقا ساعت هشت صبح شروع شود، و فرمانداری، استانداری و وزارت کشور فعالیت‌ها را رصد می‌کنند، از این رو همه دست اندرکاران یک ساعت قبل از زمان رسمی انتخابات در شعبه‌ها حضور یابند.

دبیر هیات بازرسی ستاد انتخابات قم نیز در این جلسه یادآور شد: بر اساس ماده ۲۵ قانون مجلس شورای اسلامی و ماده ۷۶ آیین نامه اجرایی مجلس خبرگان رهبری مسئولیت حُسن جریان انتخابات بر عهده وزارت کشور است و در کنار آن مسئولیت نظارت نیز بر عهده هیات نظارت و شورای نگهبان می‌باشد.

او اضافه کرد: مسئولیت بازرسی محدود و محصور به وظایف خاصی نیست، بازرسان وزارت کشور حتی بخش نظارت را نیز در بر می‌گیرند، و اگر ناظران شورای نگهبان وظایف قانونی خود را انجام ندادند، امکان نظارت بر آن‌ها و اعلام هرگونه تخلف به نماینده فرماندار و یا مقام مافوق که طبق ساختار انتخابات پیش بینی شده را دارند.

محمود علیپور افرود: این دو بخش برای انجام یک انتخابات صحیح و سالم مکمل هم به شمار می‌آیند و وزارت کشور طبق وظیفه فوق می‌تواند بازرسانی را نیز جهت بازرسی از تمام فرآیند‌های انتخابات به شُعَب اعزام کند.

جلسه آموزشی هیات بازرسی ستاد انتخابات قم با حضور ۵۷۱ تَن از بازرسان عضو این هیات برگزار، و طی آن فرآیند‌های بازرسی از کل جریان انتخابات تبیین شد.

انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، دوم اسفندماه سال‌جاری برگزار خواهد شد.

سه نماینده از حوزه انتخابیه قم راهی مجلس شورای اسلامی می‌شوند، همچنین این استان یک نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد.

انتهای پیام/ح

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر