کد خبر: ۷۲۴۶۸۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
۰۲ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵
کد خبر : ۷۲۴۶۸۱۱
سفر‌های ظریف در اردیبهشت ۱۳۹۸؛

در این بسته خبری نگاهی بر سفر‌های رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در اردیبهشت ۱۳۹۸ خواهیم انداخت.

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در اردیبهشت سال گذشته، دستگاه دیپلماسی سفرهای بسیاری را در دستور کار خود داشت که در ادامه نگاهی به رایزنی های دیپلمات ارشد کشورمان در خارج از ایران آن هم در دومین ماه از سال  ۹۸ می اندازیم.

از سفر به نیویورک تا تبادل زندانیان

با وجود اینکه عمده این سفرها آسیایی بودند، اما نخستین رایزنی  های خارجی ظریف در اردیبهشت از نیویورک آغاز شد که در آن بحث تبادل زندانیان بین دوکشور به تیتر تمام رسانه ها تبدیل شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در گرامی‌داشت «روز چندجانبه‌گرایی» در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود طی سخنرانی در انجمن آسیایی این کشور، پیشنهاد تبادل زندانیان میان ایران- آمریکا را مطرح کرد و خطاب به دولت آمریکا گفت: «بیایید تبادل کنیم، من آماده این کار هستم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همچنین در این سفر  از زندانی شدن دو ایرانی در خارج از کشور ( یکی در آلمان و دیگری در استرالیا)  اطلاع داد که جرم آنها دور زدن تحریم‌های واشنگتن علیه تهران عنوان شده بود که منتظر استرداد به آمریکا هستند. 

ظریف با اشاره به دو زندانی تبعه ایران در آلمان و استرالیا، اظهار کرد: «آمریکا درخواست استرداد این زندانی ها را داده است، من این پیشنهاد را الان روی میز می‌گذارم: آنها را تبادل کنید.»

البته باید به این نکته توجه کنیم که تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا، امر بی‌سابقه‌ای نیست؛ چراکه پیش تر در سال ۲۰۱۶ و پس از امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده تعدادی از زندانیان یکدیگر را آزاد کرده بودند.

به گفته ظریف، ایران از شش ماه پیش از سفر به نیویورک پیشنهاد تبادل زندانیان را مطرح کرده، اما پاسخی نگرفته بود. البته شنیده ها حاکی از آن است که ظریف در این باره نامه‌ای از رابرت اُبراین، نماینده ویژه آمریکا در امور گروگان‌ها دریافت کرده است. وزیر امور خارجه کشورمان هم با بیان اینکه نامه اُبراین یک‌طرفه است، تصریح کرد واشنگتن انتظار دارد که ایران اقداماتی یک‌جانبه انجام دهد.

کمی پیش از این سفر، وزیر امور خارجه کشومان توئیت معناداری منتشر کرده بود؛ او در این پیام ویدئوی کوتاهی از اظهارات مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در دانشگاه «ای اند ام» منتشر کرد که پومپئو در این ویدئو می‌گوید «من رئیس سیا بودم؛ ما دروغ گفتیم، فریب دادیم و سرقت کردیم. ما دوره‌های آموزشی کاملی داشتیم.»

ظریف در توئیت خود نوشت: «مایک پومپئو، تو هنوز هم همین کار را در وزارت خارجه انجام می‌دهی. دونالد ترامپ، مراقب باش. تو علیه مداخلات احمقانه پرهزینه تبلیغ کرده‌ای. باند تبهکار جنگ‌طلب و قصاب‌ها، تیم بدنام "ب" برای چیزی بسیار فراتر از آنچه تو برای آن چانه می‌زنی، نقشه می‌کشند.»

دیدار با رشید مردوف

یکی از سفرهای وزیر امور خارجه کشورمان در اردیبهشت ماه به ترکمنستان بود که در راس هیئتی سیاسی- اقتصادی به این کشور سفر کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در این سفر با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ترکمنستان دیدار و گفت و گو کرد.

از جمله محوریت های این گفت و گو می توان همکاری در مجامع و سازمان‌های بین‌المللی، مسائل منطقه‌ای به ویژه در خصوص افغانستان، برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، سفر رئیس جمهور ترکمنستان به ایران، همکاری‌های ترانزیتی و ریلی، همکاری در حوزه انرژی و برق، اتباع زندانی در دو کشور و دریای خزر را نام برد.

سفر به سرزمین بودا و شهر ممنوعه

همزمان با سفر رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به عشق‌آباد، نشست مشترک هیئت‌های رسمی ایران و ترکمنستان به ریاست محمدجواد ظریف و رشید مردوف وزیران امور خارجه دو کشور و با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های نفت، راه و نیرو از ایران و بخش‌های ذیربط ترکمنستانی در محل وزارت امور خارجه این کشور برگزار شد. در این نشست پس از گفت و گو و تبادل نظر‌های فنی و کارشناسی، در خصوص مهمترین مسائل اقتصادی و تجاری موجود بین دو کشور و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای حاصل شد.

وزیر امور خارجه ایران در پایان سفرش به عشق‌آباد دیدار‌های انجام شده با مقامات ترکمنستان را خوب برشمرد و گفت: توافق کردیم روابط دو کشور در همه حوزه‌ها از جمله حمل و نقل، انرژی و سایر حوزه‌ها با سرعت بیشتری پیشرفت کند.

سفر به سرزمین بودا

مقصد بعدی ظریف پس از ترکمنستان، هند بود؛ دومین کشور پرجمعیت جهان با اقتصادی قوی  و نو ظهور.

ظریف در این سفر ضمن دیدار با «سوشما سواراج» همتای هندی خود، مواضع ایران در قبال برجام را بعد از تصمیم شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در جهت توقف برخی تعهدات برجامی تبیین کرد، همچنین 

او همچنین تصریح کرد که در این دیدار در رابطه با اقدامات تنش زا آمریکا در غرب آسیا هم گفت و گو کرده اند.

سفر به سرزمین بودا و شهر ممنوعه

سفر به سرزمین شکوفه های گیلاس

مقصد سوم ظریف در این ماه، توکیو پایتخت ژاپن بود.

وزیر امور خارجه کشورمان در این سفر علاوه بر دیدار با همتای ژاپنی خود، با شینزو آبه نخست وزیر این کشور نیز دیدار  و گفت و گو کرد. 

محوریت دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با شینزو آبه، موضوعاتی مانند آخرین تحولات برجام و اقدام قانونی جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با بدعهدی و قانون شکنی دولت آمریکا، همچنین عدم اقدام قابل قبول اروپایی‌ها در اجرای برجام بوده است؛ نخست وزیر ژاپن هم در دیدار با ظریف، بر عزم دولت این کشور برای حفظ و گسترش روابط دیرینه دو کشور تاکید کرد و برجام را دستاورد مهمی خواند که باید حفظ شود؛ بعلاوه شینزو آبه نقش و جایگاه ایران را در ثبات و امنیت منطقه بسیار مهم و مثبت ارزیابی کرد.

سفر به سرزمین بودا و شهر ممنوعه

وزیر خارجه کشورمان پیش از ترک ژاپن به مقصد چین درباره رایزنی‌هایش در توکیو گفت: لازم است در شرایطی که آمریکا با تلاش برای ایجاد تنش و درگیری و نقض برجام اقدام می‌کند کشور‌های مهم را در جریان آخرین تحولات قرار داده و مشورت‌هایمان را با آن‌ها ادامه دهیم.

سفر ظریف به شهر ممنوعه

ظریف در ادامه رایزنی های برجامی با ترک توکیو عازم پکن شد. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به منظور گفت و گو و رایزنی‌های سیاسی در خصوص روابط دوجانبه و مهمترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مذاکرات هسته ای و تحرکات بی ثبات کننده آمریکا با همتای چینی خود رایزنی می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بدو ورود به پکن نجات برجام را وظیفه جامعه بین المللی خواند و گفت: اگر جامعه بین المللی احساس می‌کند که برجام یک دستاورد مهم است، باید همانند ایران اقدام عملی برای حفظ این توافق انجام دهد.

سفر به سرزمین بودا و شهر ممنوعه

از جمله محور های رایزنی های ظریف در چین می توان به  تبادل نظر در مورد مهمترین تحولات  خلیج فارس، شمال آفریقا و آمریکای لاتین اشاره کرد.

به این ترتیب دومین ماه از سال ۱۳۹۸ هم به پایان رسید؛ سفرهای اردیبهشت ماه حاکی از جایگاه نگاه به شرق در دستگاه دیپلماسی کشورمان بود که تا پایان سال این روند ادامه پیدا کرد.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۲
خوش به حالشون سمت میگیرن میرن خوش گذرونی خدا شانس بده
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر