کد خبر: ۷۲۶۱۶۳۲
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۳
کد خبر : ۷۲۶۱۶۳۲
رئیس سازمان زندان‌ها خبر داد؛

جهانگیر از تشکیل کمیته‌های سلامت به صورت فوق العاده در زندان‌ها برای کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

به گزارش  گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اصغر جهانگیر در نشست سراسری با مدیران کل ستادی و استانی که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد با تأکید بر رعایت حقوق زندانیان گفت: حفظ سلامتی زندانیان و رسیدگی به وضعیت بهداشتی زندان‌ها از حقوق زندانیان است.

رئیس سازمان زندان‌ها با تأکید بر اینکه ما در قبال تأمین امنیت، سلامت و تربیت زندانیان حساس هستیم، بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها و اقدامات فوق العاده بهداشتی از جمله ضد عفونی کردن روزانه و مستمر بخش‌ها و وسایل مورد نظر و قرار دادن وسایل بهداشتی در دسترس زندانیان و ارائه آموزش‌های لازم به زندانیان و زندانبانان برای خود مراقبتی و نیز تشکیل کمیته‌های سلامت در زندان‌ها برای کنترل و مراقبت از وضعیت سلامت زندانیان به صورت شبانه روزی برای شناسایی افراد در معرض خطر به نحوی که با شنـاسایی و تشخیص اولیه پزشکان زندان نسبت به جداسازی و سایر اقدامات بهداشتی و درمانی افراد بدون فوت وقت اقدام شود.

وی خطاب به مدیران زندان‌های سراسر کشور گفت: با توجه به شرایط موجود از اعزام غیر ضروری زندانیان به مراجع قضایی بدون هماهنگی‌های لازم خودداری کنید. همچنین تمامی بازدید‌ها از زندان‌ها به جز مراجع قضایی و مراجع بهداشتی و درمانی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی لغو می‌شود.

رئیس سازمان زندان‌ها ادامه داد: انتقال زندانیان به زندان دیگر فعلاً برای حفظ سلامت زندانیان متوقف و انجام ملاقات‌های خانواده‌­ها تا گذر از این شرایط صرفاً با هماهنگی‌های لازم و با تدابیر بهداشتی به ملاقات‌های کابینی محدود شود.

وی گفت: کنترل کامل اماکن بهداشتی، درمانی و همچنین اماکن طبخ غذای زندانیان، کنترل ویژه برروی مواد غذایی در بدو ورود به زندان‌ها از جمله اقداماتی است که مدیران زندان‌ها علاوه بر رویه‌های جاری بهداشتی و درمانی باید اجرا شود.

جهانگـیر با اشـاره به بخشنامه صادر شـده در خصوص رصـد کامل وضعیت سلامتی زندانیان و معاینه افراد مشکوک خواستار ارائه گزارش روزانه توسط مدیران کل استان‌ها در خصوص وضعیت سلامتی زندانیان و اقدامات انجام شده برای آن‌ها شد.

رئیس سازمان زندان‌ها دربخش دیگری از سخنان خود گفت: با فرا رسیدن روز‌های پایانی سال و وضعیت اقتصادی کشور باید توجه بیشتری به خانواده زندانیان داشته باشیم و نباید هیچ خانواده نیازمندی در انجمن‌های حمایت بدون توجه و حمایت لازم مادی و معنوی باقی بماند.

جهانگیر با اشاره به اجرای طرح پابند‌های الکترونیک گفت: یکی از بخش‌هایی که خیرین عزیز می‌توانند در آن حضور داشته باشند، تهیه این پابند‌ها برای استفاده زندانیان واجد شرایط است، چرا که با این کار به جای آزادی یک زندانی با حبه کردن یک پابند تا سالیان زیاد زندانیان بیشتری را می‌توانند حمایت کنند.

این مقام ارشد قضایی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: یکی از وظایف مهم مدیران زندان‌ها حضور مداوم در بین زندانیان و بررسی پرونده‌های آنان است.

وی از مدیران و مددکاران زندان‌ها خواست ضمن دیدار با تمامی زندانیان و بررسی پرونده‌های آنان از تمامی ظرفیت­‌های قانونی برای ارائه تسهیلات حقوقی برای آنان با هماهنگی مراجع قضایی اقدام کنند.

جهانگیرتأکید کرد: صرف شنیدن سخنان زندانیان کافی نیست و باید پیگیری‌های لازم تا زمان حصول نتیجه انجام شود تا خدای ناکرده هیچ فردی بدون دلیل ولو برای یک ساعت در زندان نماند و اگر امکان استفاده آنان از تسهیلات قضایی وجود دارد از آن بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان زندان‌ها در پایان با اشاره به آماده شدن طرح تحول در زندان‌ها گفت: این طرح که با هدف توسعه خدمات قضایی، برنامه‌های اصلاحی و تربیتی و ارتقاء نظم و امنیت در زندان‌ها طراحی شده است، به زودی پس از تأیید ریاست محترم قوه قضائیه ابلاغ خواهد شد.

پس از سخنان رئیس سازمان زندان‌ها تعدادی از مدیران به طرح پرسش‌ها و نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر