کد خبر: ۷۲۷۸۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۸
۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۸
کد خبر : ۷۲۷۸۹۸۱
باشگاه خبرنگاران جوان شهرکرد گزارش می دهد؛

کرونا با وجود پیامد‌های شومی که بر ارکان مختلف جامعه به همراه داشته، اما شاید بتوان آن را بزرگترین تلنگری دانست که نعمت نفس کشیدن و قدر عافیت را بار دیگر به آدمیان گوشزد کرد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، اگرچه ویروس کرونا همانند بختک بر زندگی مردم چنبره زده است، اما برای افرادی که هنوز گرفتار این ویروس نشده‌اند تلنگری است تا ارزش سلامتی و نفسی که به راحتی می‌کشند را بیش از گذشته قدر بدانند.

کرونا روایتی متفاوت از زندگی

یکی از مهمترین رخداد‌های پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، توجه بیشتر به بهداشت فردی و اجتماعی است به گونه‌ای که این روز‌ها بیشتر مردم با ماسک روی صورت و دستکش‌های پلاستیکی به دست در فضای جامعه ظاهر شوند.

مردم برای جلوگیری از شیوع کرونا، روزانه چندین مرتبه و با حساسیت زیاد دستان خود را شست و شو می‌دهند و هر بار که سطوح و وسایل اطراف خود را دست می‌زنند با الکل و محلول ضدعفونی کنند.

فرحناز فردوسیان  جامعه‌شناس می‌گوید: وقتی زندگی از روال عادی خود خارج شده است و جامعه با بحران مواجه می‌شود آن زمان مردم متوجه نعمت‌هایی که نسبت به آن غافل بوده‌اند، می‌شوند.

او می‌افزاید: کرونا اگر چه در مسیر خود قربانی می‌گیرد و با کسی شوخی ندارد و باید آن را جدی گرفت، اما بد نیست از زاویه دیگر هم به آن نگاه کرد و آن را دستمایه‌ای برای مرور نعمت‌ها و زیبایی‌هایی زندگی قرار داد تا بتوان روحیه امید را در جامعه زنده نگاه داشت.

این استاد دانشگاه می‌گوید: کرونا قدر دورهمی‌ها، با هم بودن‌ها، مصاحبت‌های از نزدیک، جشن‌ها و برنامه‌های خانوادگی، قدم زدن در خیابان، خرید کردن، سفر کردن و خیلی از لذت‌های این دنیا را بار دیگر به ما انسان‌ها گوشزد کرد.

شیوع ویروس کرونا از کشور چین آغاز و به سرعت به یک بحران جهانی تبدیل شد و بسیاری از کشور‌های جهان را درگیر خود کرد در ایران نیز ۳۰ بهمن با انتشار خبر ابتلای دو شهروند قمی به ویروس کرونا، فضای کشور به شدت متاثر از این ویروس شد و بسیاری از مردم تلاش می‌کنند با رعایت توصیه‌های بهداشتی خود را از ابتلا به این ویروس در امان نگاه دارند.

این روز‌ها مدارس تعطیل شده و کلاس‌های درس به صورت مجازی دایر می‎شود و برخی از مراجعات اداری به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و نقش فضای مجازی و دولت الکترونیک در زندگی مردم پررنگ‌تر شده است.

در این میان اگر چه زحمت مادران در تمیز و ضدعفونی کردن خانه‌ها دو چندان شده، اما نقش پدر نیز در خارج از خانه برای تامین مایحتاج موردنیاز اعضای خانواده بیشتر شده است.

بازار در بیشتر شهر‌ها در آستانه عید نوروز از رونق افتاده و بسیاری از مردم خانه‌نشین شدند و مانند سال‌های گذشته اسفندماه دیگر خبری از شلوغی بازار نیست.

کرونا یک ویروس نوظهور است، هر کس در خانه نماند، یا ناقل آن خواهد بود یا بدون اینکه بخواهد در دام این ویروس گرفتار می‌آید.

ویروس پا به پای مردم هر کجا که بروند می‌آید، از شمال سبز تا جنوب گرم، قدم به قدم در کنار مردم است، کافی است دست‌های شُسته نشده را کسی به صورت خود بزند، بعد باید روز به روز به امید پیروزی بر این ویروس جدید باشد.

پس با این شرایط دیگر جای هیچ بحث و شبهه برای دوری از اجتماعات باقی نمی‌ماند و برای در امان ماندن از این زنجیره پر استرس کووید ۱۹ تنها راه باقی مانده، ماندن در منزل و کاهش هزینه‌های درمان است.

در چهارمحال و بختیاری نیز نخستین بیمار مبتلا به ویروس کرونا ۱۲ اسفند به ثبت رسید و اکنون مردم بیش از گذشته نگران شیوع این بیماری هستند و شیوه زندگی آن‌ها به شدت متاثر از آن شده است.

با شیوع و گسترش ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری برخی مردم مراسم مربوط به درگذشتگان خود را به صورت محدودتر برگزار کردند و برخی مراسمی برگزار نمی‌کنند و هزینه‌های آن را برای امور خیریه اختصاص دادند.

مردم برای برگزار نشدن مراسم ترحیم خودجوش عمل کنند

فرهاد رییسی رییس شورای اسلامی چهارمحال و بختیاری از مردم می‌خواهد: برای پیشگیری از برگزاری مراسم ترحیم خودجوش عمل کنند و داوطلبانه وارد این میدان فرهنگی شوند و به‌صورت خودجوش در فضای مجازی و یا با صدور اعلامیه‌هایی از طریق معتمدان محلی اعلام کنند.

او می‌افزاید: هم‌اینک به‌طور میانگین برای برگزاری هر مجلس ختم در مسجد، تهیه اعلامیه و گل، اطعام میهمانان و هزینه‌های سفر میهمانانی از سایر شهر‌ها ۵۰۰ میلیون ریال هزینه می‌شود وامید است بتوان در برهه حساس کنونی این اقدام را به یک فرهنگ عمومی در آینده تبدیل و بتوان با مشارکت خانواده‌های متوفیان شاهد رشد و شکوفایی اقتصادی و کمک به افراد نیازمند و محروم در چهارمحال و بختیاری باشیم.

براساس اعلام مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین بنا بر ادعای مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اوج شیوع و گسترش ویروس کرونا در چهارمحال و بختیاری در دهه پایانی اسفندماه ۹۸ و ابتدای فروردین ۹۹ است.

یک بانوی شهرکردی می‌گوید: هر چند این روز‌ها درگیر خانه‌تکانی شب عید هستیم، اما ضدعفونی کردن خانه بخصوص دستگیره‌های درب و راهرو‌های ورودی خانه، شست‌وشوی مداوم لباس‌ها و تذکر نکات بهداشتی به فرزندان، زحمت مادران را دو چندان کرده است.

 

کرونا روایتی متفاوت از زندگی

او می‌افزاید: از سوی دیگر نگرانی برای محافظت از اعضای خانواده به ویژه در مواقعی که فرزندان بیرون از خانه هستند به دغدغه فکری مادران تبدیل شده و با وجود توصیه‌های بسیاری که به نوجوانان می‌شود، اما جا انداختن حساسیت موضوع برای آن‌ها سخت است و کمتر به توصیه‌های بهداشتی توجه می‌کنند.

این بانوی شهرکردی می‌گوید: کودکان هم برای بیرون رفتن از خانه خیلی بهانه‌گیری می‌کنند و اصرار به خرید لباس و وسایل عید دارند، اما نمی‌توان برای آن‌ها توضیح داد که بیرون از خانه خطر ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد.

یک شهروند دیگر نیز در همین رابطه می‌گوید: محدودیت امکانات بهداشتی نظیر ماسک و محلول‌های ضدعفونی‌کننده و نگرانی از شیوع بالای بیماری در استان، مردم را به شدت نگران کرده است.

او با بیان اینکه رعایت توصیه‌های بهداشتی به یک وسواس فکری برای مردم تبدیل شده است، تصریح کرد: اگر چه نظافت و پاکیزگی جزیی از سبک زندگی ما ایرانیان است، اما این موضوع با ظهور ویروس کرونا حالت افراط به خود گرفته و هر چقدر هم دستان خود را بشوییم و ماسک بزنیم آرامش‌خاطر نداریم و همچنان با وسواس کار‌های روزمره خود را انجام می‌دهیم.

حمید فدایی جامعه‌شناس، رشد عقلانیت جمعی از طریق افرایش آگاهی‌های عمومی را از مهمترین راهکار‌های کاهش استرس و نگرانی در جامعه می‌داند و می‌گوید: تقویت همبستگی اجتماعی و ارتقای امید و نشاط اجتماعی، فرهنگ کمک‌رسانی و آموزش به شهروندان از دیگر راهکار‌های موثری است که می‌توان ضمن کاهش استرس، سطح امید به زندگی را در جامعه ارتقاء داد.

این مدرس دانشگاه پیام‌نور شهرکرد می‌افزاید: با بهره‌گیری از ظرفیت دانشگاهیان، نخبگان و کنشگران اجتماعی می‎توان بر روی فرهنگ غلبه بر ویروس کرونا اقدام کرد.

فدایی می‌افزاید: توجه به اخبار غیرعلمی و شایعات موجود در بحرانی شدن فضای جامعه اثرگذار است از همین رو باید تا می‎توان با انعکاس اخبار صحیح اضطراب و نگرانی را از جامعه دور کرد.

اگرچه شیوع کرونا در جامعه تاثیرات منفی بر زندگی مردم گذاشته، اما نمی‌توان از فرصت‌هایی که در حاشیه این بحران شکل گرفته غافل شد.

تقویت احساس مسئولیت از زیبایی‌های جامعه کرونایی

نسرین صادقی روان‌شناس می‌گوید: کرونا باعث شد تا پدر‌ها و مادر‌ها فرصتی بیشتری را در خانه کنار فرزندان خود سپری کنند، با یکدیگر حرف بزنند، از مشکلات یکدیگر با خبر شوند و بتوانند تا حدی خلا‌هایی که در ورای زندگی روزمره عواطف و ارتباطات انسانی را تحت تاثیر خود قرار داده، پر کنند.

او با بیان اینکه التزام افراد به رعایت بهداشت از دیگر تاثیرات مثبت شیوع کرونا در جامعه است می‌افزاید: هرچند استرس و هراس ناشی از ابتلا به ویروس کرونا، آرامش روان افراد را تحت تاثیر قرار داده است، اما اینکه خود را ملزم به رعایت بهداشت می‌کنند و نسبت به سلامت جامعه هم حساس هستند یکی از اثرات شکل گرفته در سایه منحوس این ویروس به شمار می‌رود.

او می‌گوید: تقویت روحیه همدلی و کمک به همنوع، فراهم شدن فرصت مناسب برای مطالعه، تفکر و اندیشیدناز دیگر صحنه‌هایی است که این روز‌ها بسیار به چشم می‌آید و اقدامات خیرخواهانه بیشتر از گذشته فرصت ظهور و بروز پیدا کرده است.

بهترین عیدی امسال حفظ سلامتی یکدیگر

عضو هیات علمی دانشگاه پیام‌نور چهارمحال و بختیاری می‌گوید: یکی از کارکرد‌های اجتماعی مثبت ویروس کرونا ایجاد یک فرهنگ‌سازی عمومی و همدلی ملی است پس مردم توقعی برای دید و بازدید از هم ندارند، آن‌ها می‌دانند که بهترین عیدی حفظ سلامتی همدیگر است.

آیت بختیاری‌فرد با اشاره شیوع ویروس کرونا در کشورمی گوید: بهترین راهکار برای سلامتی آحاد مردم در خانه ماندن است، در این‌صورت است که اقدامات اجتماعی صورت‌گرفته مانند تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و پرهیز از مسافرت‌های درون‌شهری و برون‌شهری می‌تواند در پیشگیری از شیوع بیماری نتیجه‌بخش باشد.

این جامعه‌شناس، نقش متولیان امر نظیر صدا و سیما، رسانه‌ها و پویش‌های مردم‌نهاد را بسیار موثر می‌داند و می‌گوید: مردم خوشبختانه قبول کرده‌اند که می‌توانند عید امسال را متفاوت با سال‌های قبل سپری کنند و توقعی برای دید و بازدید از هم ندارند، آن‌ها می‌دانند که بهترین عیدی حفظ سلامتی همدیگر است، اما نحوه گذراندن آن به والدین و اعضای بزرگ‌تر هر خانواده بستگی دارد.

او با اشاره به اینکه مردم مسئله در خانه ماندن را پذیرفته‌اند، گفت: استفاده از برنامه‌های رسانه ملی مانند سریال‌ها، آموزش‌های بهداشتی شبکه‌های مختلف، آموزش‌های الکترونیکی، استفاده مناسب از فضای مجازی، مطالعه کتاب، انجام کار‌های عقب افتاده، دورهمی اعضای خانواده، تماس تلفنی و تصویری با اقوام و دوستان در دستور کار خانواده‌ها قرا گیرد.

بختیاری‌فرد با اشاره به اقدام مثبت پویش ملی"در خانه بمانیم"، خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه هر فرد سلامت خود و خانواده است، پس باید با ارج نهادن به این امر تلاش همه دستگاه‌های اجرایی و گروه‌های خودجوش مردمی، سهم خود را در این پویش به نحو احسن اجرا کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری می‌گوید:: پس از گذشت ۲۰ روز از شیوع ویروس کرونا در کشور، تاکنون ۳۷ بیمار آلوده به این ویروس در استان چهارمحال و بختیاری شناسایی شده و چهار نفر هم بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

مجید شیرانی می‌افزاید: روند شناسایی بیماران مشکوک به ویروس کرونا، نسبت به هفته ابتدایی شدت بیشتری یافته و با فعال شدن آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا در استان، نتیجه نمونه‌گیری ظرف ۲۴ ساعت اعلام می‌شود.

او، با اشاره به تمهیدات ستاد استانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، می‌گوید: تلاش شده با اجرای تمهیدات لازم چرخه انتشار ویروس کرونا در استان محدود شود، اما همچنان از مردم تقاضا می‌شود در مواقع غیرضروری از خانه‌های خود خارج نشوند.

چهارمحال و بختیاری دارای ۱۰ شهرستان با جمعیتی افزون بر ۹۴۷ هزار نفر دارد و با استان‌های اصفهان، خوزستان، لرستان و کهگیلویه و بویراحمد همسایه است.

انتهای پیام/خ

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر