کد خبر: ۷۲۷۹۹۹۵
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۷
۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۷
کد خبر : ۷۲۷۹۹۹۵
هشدار متخصصان در روزهای کرونایی؛

به دنبال شیوع کرونا در کشور، باورهای غلط در برخی استان ها باعث شده است تا فوتی های ناشی بیش از کرونا باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، کرونا سوغات چین برای مردم دنیا، ویروسی که حالا ترس و وحشت را به جان همه مردم دنیا انداخته است. این ویروس همه جهان و حتی کشورهای اروپایی را به شدت گرفتار کرده است و هر روز به شمار مبتلایان و قربانیان کرونا اضافه می شود و این ویروس بی رحم اکنون تیتر نخست همه اخبار سراسر جهان شده است.

البته کشور چین بعد از حدود سه ماه در مسیر شکست کرونا قرار دارد و از سه روز پیش تاکنون به دلیل همکاری مردم و در خانه ماندن چینی ها، شمار مبتلایان جدید صفر گزارش شده است.

آخرین وضعیت کرونا در ایران و جهان

متاسفانه تاکنون بیشتر کشورهای جهان درگیر کووید ۱۹ شده اند و سازمان جهانی بهداشت اعلام همه گیری جهانی کرده است، موردی که شاید یک بار در هر قرن رخ دهد و حتی در شیوع سارس و مرس سازمان جهانی بهداشت اعلام همه گیری نکرد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد قاره اروپا هم اکنون به مرکز اصلی شیوع این ویروس تبدیل شده و ایتالیا تاکنون بیشترین قربانی کووید-۱۹ را داشته است.

ویروس کرونا با نام علمی (کووید-۱۹) تاکنون ۲۷۶ هزار و ۱۱۳ نفر را آلوده کرده است و از این میان ۹۱ هزار و ۹۵۲ نفر بهبود یافته‌اند، اما متاسفانه حدود یازده هزار نفر نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت ویروس کرونا، در ایران اظهار کرد: بر اساس نتایج آزمایشگاهی،  ۹۶۶ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۲۰ هزار و ۶۱۰  نفر رسید.

جهانپور گفت: خوشبختانه ۷ هزار و ۶۳۵ نفر از بیماران کووید ۱۹ در کشور بهبود یافته و ترخیص شده اند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: متاسفانه با جان باختن ۱۲۳ نفر از بیماران، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به یک هزار و ۵۵۶ نفر رسید.

ضد ویروسی که بیش از کرونا جان می‌گیرد

باور مرگبار پیشگیری از کرونا با الکل

تاکنون درمان قطعی یا واکسن برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا کشف نشده است و رعایت نکات بهداشتی مثل شست و شوی دست، رعایت آداب عطسه و سرفه، پرهیز از مصاحفه، دست دادن و روبوسی و ضدعفونی دست و سطوح با محلول‌های حاوی الکل مهمترین راه پیشگیری از ابتلا محسوب می‌شود.

حالا در این روز‌های کرونایی که هزاران شایعه خبری درباره راه‌های درمان، پیشگیری و ابتلا به کووید ۱۹ منتشر شده است و یکی از این شایعات مرتبط با الکل و کروناست، خصوصیت ضد‌عفونی کنندگی الکل از دیرباز شناخته شده بود، اما با بحران کرونا، شایعاتی غیرواقعی در خصوص تأثیر پیشگیرانه الکل خوراکی در بروز کرونا در بین مردم پیچید.

برخی با شایعه پیشگیری از کرونا با مصرف الکل یا غرغره کردن آن باعث شده اند، موجی از مسمومیت‌ها و مرگ و میر‌ها در کشور راه بیفتد. اما مشاهدات و اخذ شرح حال از بسیاری مسمومین و خانواده‌های آنها، از مصرف کننده بودن اکثریت قریب به اتفاق مسمومین و متوفیان متانول حکایت دارد.

بیشتر به نظر می‌رسد به دنبال محدودیت دسترسی به الکل طبی، برخی سودجویان به اصلاح گنجشک را رنگ می کنند و به اسم قناری می فروشند، این سودجویان با بی رنگ کردن الکل صنعتی با وایتکس، متانول  که از جمله ضعیفترین الکل‌ها جهت ضد عفونی است، به اسم اتانول به مردم می فروشند.

این باور  غلط نه تنها موجب مرگ و میر شار بسیاری از ایرانیان شده است، بلکه روز گذشته شاهد یک حادثه ناگوار برای یک کودک بودیم؛ والدین یک کودک پنج ساله با خوراندن الکل به فرزندشان موجب نابینایی دائمی این طفل بی گناه شدند و این کودک از این پس باید به دلیل ناآگاهی پدر و مادر خود در تاریکی همیشگی زندگی کند.

ضد ویروسی که بیش از کرونا جان می‌گیرد

رقابت نفس گیر الکل و کرونا در مرگ ایرانیان

اکنون الکل فوتی بیش از ۱۵ درصد داشته است، این در حالی است که بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت ویروس کرونا حداکثر ۳ درصد کشندگی دارد.

علی احسان‌پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به مسمومیت تاکنون ۶۸۶ نفر با مشروبات الکلی تقلبی در خوزستان، از مرگ ۶۳ نفر از این بیماران خبر داد و گفت: از نیمه دوم اسفندماه سال گذشته تاکنون ۶۷۳ بیمار به دلیل مسمومیت با مشروبات سمی الکلی به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کرده‌اند که متاسفانه ۹ درصد این افراد جان خود را از دست دادند البته بهترین آمار کل دنیا در این خصوص بیش از ۱۰ درصد است.

احسان‌پور بیان کرد: همچنان روزانه حدود ۱۳ مراجعه به دلیل مسمومیت با این مشروبات وجود دارد و از ابتدای این موارد تاکنون ۶۸۶ مورد مراجعه به مراکز درمانی استان خوزستان داشته‌ایم و متاسفانه تاکنون ۶۳ تن از عزیزانمان را با این نوع مسمومیت از دست داده‌ایم.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در مساله مصرف مشروبات الکلی تقلبی، در نقاط مختلف کشور در همین دوره، با مراجعه تعداد کمتری از این بیماران که طبیعتا فشار کمتری به سیستم درمان وارد می‌کند، آمار فوت بیش از ۱۵ درصد داشته اند که البته مطابق با استانداردهای بین‌المللی است.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی و اورژانس البرز بیان کرد: متأسفانه در اسفند ماه جاری و بحران شیوع کرونا ویروس در سطح کشور، موضوع مصرف الکل توسط بعضی از افراد ناآگاه و فریب خورده، منجر به ایجاد مسمومیت‌های شدید در استان‌های مختلف کشور شده و در استان البرز نیز تا به امروز ۷۰ نفر دچار مسمومیت با متانول ( الکل متیلیک )شده‌اند که از این تعداد ۵۵ نفر در بیمارستان‌های استان بستری و تحت درمان‌های ویژه و حفظ حیات هستند و متأسفانه ۱۵ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

ضد ویروسی که بیش از کرونا جان می‌گیرد

محمدجواد مرادیان رئیس مرکز اورژانس استان فارس با بیان اینکه آمار مسمومیت‌های الکلی تا ساعت هشت صبح شنبه دوم فروردین به ۴۷۵ نفر در استان رسیده است، گفت: در چند روز گذشته ۴۰۹ نفر به علت مسمومیت با الکل به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

او افزود: ۳۸۲ نفر از مراجعان در شیراز و ۷۸ نفر نیز در سایر شهرستان‌های استان بستری شده‌اند.

مرادیان ادامه داد: خوشبختانه در دو روز گذشته شاهد مرگ هموطنانمان نبوده‌ایم اما تاکنون ۶۶ نفر بر اثر مسمومیت الکل در استان فارس جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس اورژانس فارس تاکید کرد: متاسفانه در فضای مجازی عنوان می‌شود که الکل می‌تواند در کنترل کرونا نقش داشته باشد، اما این موضوع نه تنها شایعه‌ای بیش نیست بلکه بسیار مرگبار است.

تاکنون ۱۳ نفر در استان فارس و ۵۷ نفر در استان خوزستان جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا ویروس از دست دادند و این امارها حاکی از آن است که الکل در این استان ها بیش از کرونا قربانی می گیرد.

ضد ویروسی که بیش از کرونا جان می‌گیرد

تفاوت های مسمومیت با الکل معمولی و صنعتی

اورژانس کشور نکاتی را درباره تفاوت مسمومیت با اتانول و متانول یا الکل صنعتی اعلام کرده است:

باید توجه داشت که جذب اتانول (الكل موجود در مشروبات الكلى) بسیار سریع صورت می گیرد و اوج علائم آن در یک الى ۲ ساعت اول با عوارضی چون مستی، برافروختگی، پرحرفی  و علائم گوارشی بروز می کند.

مصرف خوراکی متانول پس از ۱۲ تا ۲۴ ساعت با عوارض چشمگیرتری مانند سردرد، سرگیجه، ضعف عمومی، تاری دید یا از دست دادن کامل بینایی، افت عملکرد دستگاه عصبی مرکزی، اسیدوز، تشنج و خونریزی مغزی و حتی کما  بروز می کند.

ضد ویروسی که بیش از کرونا جان می‌گیرد

در مسمومیت با متانول مردمک چشم ها گشاد می شود، در حالی که در مسمومیت با اتانول معمولا مردمک ها تنگ تر است و افراد شکایتی از مشکلات بینایی ذکر نمی کنند.

معمولا در زمان مراجعه از دهان بیماران با مسمومیت با اتانول، بوی الکل استشمام می شود، اما در بیماران دچار مسمومیت با الکل های سمی بوی الكل از دهان کمتر استشمام می شود.

در مسمومیت با متانول افراد به علت شوک، بدن سرد و گاهی لرز دارند و این مسمومیت در صورت بلع مقادیر زیاد ممکن است با کاهش سطح هوشیاری و ایست تنفسی همراه باشد.

دشواری در مشاهده نور روشن یکی از علائم مسمومیت با متانول است که از بروز خطری بزرگ برای فرد حکایت دارد و در این زمان باید برای مقابله با مسمومیت کاری کرد.

 بعد از مصرف اتانول با گذشت زمان وضعیت بیمار رو به بهبود می رود اما مسمومیت با متانول با افزایش سطوح سمی اسید فرمیک در خون، می تواند به مرگ و در نتیجه نارسایی تنفسی منجر شود.

امید است که تنها با رعایت نکات بهداشتی و عمل به توصیه های وزارت بهداشت با در خانه ماندن و سفرو دید و بازدید نرفتن هر چه زودتر بتوانیم کرونا راشکست دهیم.

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
اگه وجود الکل در بدن از کرونا جلوگیری میکرد // امار مرگ بیماران در ایتالیا از چین بالاتر نمیرفت
ساناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
یک حبه سیر را از وسط برش بدهید و روزی ۲بار به ماسک خود بمالید یک انتی ویروس طبیعی بی ضرر هستش نه تنها کرونا بلکه هر ویروسی را نابود می کنه اونایی هم که به خاطر یک باور غلط الکل را می خورند که ویروس را از بین ببره سبزی سیر تازه را در غذای روزانه مصرف کنند تا بهترین نتیجه طبیعی را بگیرند
سسعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
یک حبه سیر خوراکی را درجیب بغل داشته باشیم بهترین ضد ویروس طبیعی هستش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
متانول کشنده و کور کنندس
اگه مصرف شد به سرعت باید به مرکز درمانی مراجعه کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
اینقدر نگید سوغات چین، هدیه چین، مهمان چینی و فلان و فلان.
روزی که منشا واقعی معلوم بشه شرمنده می شید.
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر