کد خبر: ۷۲۸۵۷۱۵
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۲
۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۲
کد خبر : ۷۲۸۵۷۱۵

استان اردبیل هم مانند سایر مناطق کشور اگر چه سال ۹۸ را با امید فراوان آغاز کرد، اما طبق بازخورد‌ها، سال رو به اتمام خاطرات چندان خوشایندی برای مردم به همراه نداشته است.

به گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل؛ نفس‌های سال ۹۸ هم با تمام اتفاقات تلخ و شیرین و موفقیت‌ها و شکست‌ها به شماره افتاده است، سالی که ابتدای آن نوید روز‌های پررونق را به همراه داشت و اگرچه در رونق تولید، اشتغال و اقتصاد هم شاهد پیشرفت‌های زیادی بودیم، اما هیچ یک از مردم در نوروز ۹۸ حتی فکرش را هم نمی‌کردند که چنین سال پرماجرایی را تجربه کنند.

سالی که نوروز آن با سیل آغاز شد اکنون با درگیری با یک نوع بیماری مرموز به نام کرونا رو به پایان است. اما در کنار تمام اتفاقات تلخ و ناگواری که برای هموطنان مان در نقاط مختلف کشور پیش آمد، اتفاقات خوب و شیرینی هم در کشور و به تبع در استان اردبیل رقم خورد که خاطرات آن برای مردم ماندگار است.

سفر ریاست‌جمهوری و طرح‌هایی که افتتاح شد

بدون تردید یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در سال ۹۸ برای مردم استان اردبیل  رقم خورد، سفر ریاست جمهوری و تعیین تکلیف برخی پروژه‌های معلق در استان بود که یکی از این پروژه‌ها راه‌آهن اردبیل و آغاز ریل‌گذاری آن پس از گذشت بیش از ۱۵ سال می‌باشد.

بدرقه سال پرماجرای ۹۸ با هزاران امید برای آغاز سالی نو

افتتاح بیش از ۱۰۰ طرح اشتغالزایی و اقتصادی، آغاز عملیات اجرایی طرح‌های صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی، افتتاح نخستین پل معلق تمام شیشه‌ای ایران و قوسی شکل جهان، تخصیص اعتبار به عملیات اجرایی باند دوم محور اردبیل-سرچم و بسیاری از پروژه‌های دیگر من جمله طرح‌هایی بود که در سفر روحانی به استان اردبیل کلید خورد.

بهره‌برداری از بیمارستان تروما یا بخش سوانح و سوختگی بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل هم از دیگر پروژه‌های دارای اهمیت اردبیل بود.

در سفر رئیس جمهور تعدادی از پروژه‌های استان در حوزه‌های مختلف سدسازی، کشاورزی، نیرو، میراث فرهنگی، گردشگری، ارتباطات، بهداشت و درمان و صنعت و معدن مورد بهره‌برداری قرار گرفت که دستاورد تمامی این پروژه‌ها و طرح‌ها، ایجاد یا وعده رونق اشتغال و تولید در استان بود.

ناگفته نماند که برای افتتاح این طرح‌ها حدود ۵۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه و تخصیص ۱۹۰ میلیارد ریال هم برای آغاز عملیات اجرایی پروژه‌هایی در استان تصویب شد.

ورزش اردبیل و میزبانی از رویداد جهانی والیبال

میزبانی استان اردبیل از رویداد بزرگ ورزشی لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹،  برای مدت چند روزی هم که شده مردم را فارغ از دغدغه‌های روزمرگی به تجربه شادی در کنار هم دعوت کرد.

بدرقه سال پرماجرای ۹۸ با هزاران امید برای آغاز سالی نو

خرداد و تیرماه ۹۸، استان اردبیل میزبان مسابقات لیگ ملت‌های والیبال جهان بود که خوشبختانه این میزبانی بدون نقص و با شایستگی هرچه تمام‌تر انجام شده و نهایتا پیروزی تیم ایران شادی مردم را دوچندان کرد.

حضور پرشور تماشاگران اردبیلی در مسابقات ایران با سایر تیم‌ها، اردبیل را در این امتحان سخت روسفید کرد، به طوری که مربیان و بازیکنان سایر تیم‌ها حضور این تعداد تماشاگر را در سالن رضازاده اردبیل پشتوانه‌ای برای تیم ایران و یکی از عوامل اصلی پیروزی این تیم دانستند.

خسارتی که به محصولات کشاورزان وارد شد

بی‌شک اگر در نظرسنجی اتفاقات تلخ و شیرین ۹۸ به سراغ کشاورزان برویم، دورریزی محصول سیب مشگین‌شهر و حراج این محصولات، که دست‌رنج یکساله آن‌ها بود، برای آن‌ها تلخ‌ترین اتفاق سال باشد.

بدرقه سال پرماجرای ۹۸ با هزاران امید برای آغاز سالی نو

مهر ماه ۹۸ بود که به دنبال انتشار ویدئو‌هایی در شبکه‌های اجتماعی همه متوجه دورریزی محصول سیب مشگین‌شهر شدند، محصولی که همه ساله مشتریان آن از استان‌های همجوار برای خرید این میوه به استان اردبیل می‌آمدند.

اختصاص کشت زیاد به محصول سیب یکی از علل اصلی حراج این محصول در ۹۸ بود که البته بی‌کفایتی مسئولان مربوطه نیز در این ماجرا خالی از لطف نبود.

آبان فتنه ای ۹۸

به دنبال تصویب افزایش قیمت بنزین در کشور مردم اعتراضات زیادی به این امر داشته و در استان اردبیل هم مردم با تجمعات خیابانی خود به صورت روزانه خواستار تجدید نظر دولت در تصمیم خود بودند.

بدرقه سال پرماجرای ۹۸ با هزاران امید برای آغاز سالی نو

 عده‌ای نفوذی نسبت به اعتراضات بحق مردم موج‌سواری کرده و خسارات زیادی به کشور زدند، که البته کنترل شد.

حضور خودجوش مردم اردبیل در بزرگداشت مقام سردار دل‌ها

شهادت مظلومانه سردار سلیمانی در دی ماه ۹۸ برای مردم کشور غیرقابل باور و سوزناک بود، که به دنبال چنین جنایت مستکبرانه‌ای، مردم خیل حمایت‌های خود را از سردار دل‌ها در استان‌های مختلف به راه انداخته و مردانه پای پیمان خود با سردار سرافراز اسلام ایستادند.

بدرقه سال پرماجرای ۹۸ با هزاران امید برای آغاز سالی نو

مردم استان اردبیل هم بعد از شهادت سردار سلیمانی در حرکتی خودجوش در بزرگداشت مقام شامخ ایشان تجمع عزاداری به راه انداخته و در میدان عالی‌قاپوی اردبیل به سوگ سردار سلیمانی پرداختند.

در آن روز هزاران اردبیلی حتی از شهرهای همجوار برای شرکت در این مراسم آمده بودند و در یک گردهمایی باشکوه، تجمع عاشورایی دیگر را در اردبیل رقم زدند.

کاهش نزولات آسمانی و تشدید خشکسالی

یکی از رویداد‌های تلخی که شاید برای کشاورزان تلخ‌تر هم باشد، کاهش میزان بارندگی‌ها و تشدید خشکسالی در دشت اردبیل بود، که بنا بر گزارش‌های سازمان هواشناسی در بازه زمانی مهر تا اسفندماه ۹۸ میزان بارش‌ها رشدی منفی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ داشته است.

بدرقه سال پرماجرای ۹۸ با هزاران امید برای آغاز سالی نو

به طوری که بارش مهر تا اسفندماه ۹۸ سال آبی جاری در کل استان ۱۲۲ و یک دهم میلی‌متر و سال آبی گذشته ۱۴۴ و ۵ دهم میلی‌متر بوده است و در این مهم نیز رشد منفی را شاهد بودیم.

کاهش میانگین بارندگی‌ها نسبت به بلند مدت در سال ۹۸، خشکسالی انباشته را در استان اردبیل ادامه‌دار کرد، به طوری که شاید بتوان گفت که امسال کم‌ترین بارش باران را در این استان شاهد بودیم.

۲۲ بهمن و حماسه‌ای دیگر در برگ زرین انقلاب اردبیل

روز بیست و دوم بهمن ماه مردم انقلابی و شهیدپرور اردبیل علی‌رغم هوای سرد و زمستانی در راهپیمایی باشکوه و عظیم استکبارستیزانه شرکت کرده و باری دیگر پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را جشن گرفتند.

حضور حداکثری مردم اردبیل در راهپیمایی ۲۲ بهمن ماه همچون سال‌های گذشته در اوج شکوه، در شبکه‌های برون مرزی نیز انعکاس یافت و همین افتخار برای اردبیل بس بود که رتبه شاخص حضور در راهپیمایی این روز به مردم این استان اختصاص یابد.

همچنین مردم استان اردبیل در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که دوم اسفندماه همزمان با سراسر کشور برگزار شد افتخارآفرینی کرده و در صحنه حضور یافتند.

حضور ۵۰ درصدی مردم استان اردبیل در این رویداد مهم و در پای صندوق‌های رأی برای تصمیم گیری آینده استان، افتخاری دیگری رقم زد.

گام بلند مهندسان اردبیل به سمت خودکفایی

مهندسان بومی اردبیل همین اواخر یک سازه و رباتی را طراحی کردند که در صورت حمایت و اختصاص اعتبار لازم و تولید انبوه آن، می‌توان علاوه بر خودکفایی کشور در راستای صادرات نیز گام اساسی برداشت.

بدرقه سال پرماجرای ۹۸ با هزاران امید برای آغاز سالی نو

طراحی و ساخت ربات حکیم با کارایی کمک پرستاری در بیمارستان‌ها، در اسفندماه ۹۸ یک اتفاق بسیار جالب و خوشایند برای جامعه پزشکی و مردم است. این ربات برای نخستین بار در کشور در اردبیل و کاملا با علم مهندسان بومی ساخته شده است.

همچنین مهندسان اردبیلی توانستند یک کابین ضدعفونی‌کننده نیز طراحی کنند که این سازه نیز در صورت تایید و تولید، روند حرکت به سمت خودکفایی در حوزه علوم پزشکی را سرعت خواهد بخشید.

کلام آخر؛

فارغ از تمام اتفاقات خوب و بد سال ۹۸ که هر یک به نحوی در زندگی مردم ملموس بود، باید بدانیم که امسال حال مردم ما آنچنان که باید خوب نبود، اگرچه همه موفقیت‌های کم و بیش و توسعه‌هایی را در حوزه‌های مختلف شاهد بودند، اما حال روحی و قلبی آن‌ها رو به راه نبود.

با تکیه بر اراده الهی و امید به آینده، برای تمام مردم کشور سال ۹۹ را سالی پر از سلامتی و دلخوشی و اتفاقات زیبا و خوشایند آرزو می‌کنیم، به امید روز‌هایی که حال همه مردم ما رو به راه باشد.

انتهای پیام/س

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر