کد خبر: ۷۲۸۶۷۸۰
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۶
کد خبر : ۷۲۸۶۷۸۰

با گسترش شیوع ویروس کرونا در آمریکا و نوع واکنش دولت به آن، سوالات درباره آینده سیاسی و انتخاب مجدد دونالد ترامپ در انتخابات پیش رو در این کشور جدی‌تر می‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،شیوع کرونا این روز‌ها کشور‌های بسیاری را درگیر کرده است و موضوعات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی آن‌ها را تحت الشعاع قرار داده است. آمریکا نیز از جمله کشور‌هایی است که با وجود تلاش‌های رئیس جمهور این کشور برای کم اهمیت نشان دادن خطر کرونا برای کشورش، با ویروس جدید دست و پنجه نرم می‌کند. جدای از کاستی‌هایی که در زمینه مقابله با ویروس کرونا در آمریکا وجود دارد، یکی از موضوعات جنجالی عملکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور و تاثیرات آن بر آینده سیاسی وی است.

آقای ترامپ در زمینه‌های سیاست داخلی و به ویژه سیاست خارجی اشتباهات و جنجال‌های زیادی داشته است، اما هیچکدام از آن‌ها از جمله استیضاح اخیر بر سر پرونده اوکراین تاکنون نتوانسته اند، سیاستمدار تاجرمسلک را از ریل خارج کنند. عده‌ای تصور میکنند که موضوع کرونا هم شاید به مانند سایر موضوعات موضوعی گذرا بوده و رئیس کاخ سفید کماکان در حاشیه امنیت خواهد بود. اما ابهامات و تردید‌های جدی در این خصوص وجود دارد.

رئیس جمهور آمریکا از معاهده اقلیمی پاریس خارج شد، اما آب از آب تکان نخورد. شاید گرمایش تدریجی و زمانبر کره زمین یکی از دلایلی است که آقای ترامپ را از عواقب چنین تصمیمی مصون داشته است. او همچنین از توافقنامه‌های متعددی نیز خارج شد و جنگ تجاری با چندین کشور از جمله متحدان خود شروع کرد، اما باز هم آقای ترامپ روزانه به دفتر بیضی شکل خود در کاخ سفید می‌رود. شاید قدرت اقتصادی آمریکا مانع از آن شد که کشور‌های دیگر بتوانند تلافی و انتقام جدی را از این کشور بگیرند.

نمونه‌های دیگری را شاید بتوان مشابه چنین تصمیماتی یافت، اما به نظر می‌رسد موضوع ویروس کرونا به دلیل سر و کار داشتن با سلامت و جان مردم آمریکا می‌تواند بحرانی را ایجاد کند که تبعات آن، نه برای آینده دور، بلکه سریعتر و ملموس‌تر توسط مردم این کشور احساس شود. به عبارتی، پتانسیل بحران زایی ویروس کرونا به مراتب بیشتر و فوری‌تر از موضوعات و پرونده‌های دیگر است.

کرونا این روز‌ها ابعاد جهانی پیدا کرده، وبه همین دلیل غلبه بر آن نیازمند همکاری بین المللی و جهانی است. اما به نظر می‌رسد این در تناقض با شعار «اول آمریکا»‌ی آقای ترامپ در فعالیت‌های انتخاباتی او باشد. او سعی میکند آمریکا را تافته جدا بافته به تصویر بکشد که باید منافع خود را در خلوت خود تامین و از آن‌ها بهره برداری کند. اما این بار رئیس جمهور آمریکا نمیتواند با چنین کلیدی، قفل جدیدی را بگشاید.

اما مسئله مهمتر، میزان تاثیر چنین وضعیتی بر انتخاباتی پیش رو در آمریکا و انتخاب مجدد ترامپ باشد. موضوع کرونا درست دست روی نقطه حساس کمپین انتخاباتی ترامپ میگذارد. رئیس کاخ سفید طی سال‌های گذشته و بار‌ها و بار‌ها بر عملکرد اقتصادی خود مفتخر بوده و آن را اهرم اصلی فعالیت‌های انتخاباتی قرار داده است.

شیوع ویروس کرونا در جهان، و به ویژه در آمریکا، تاثیر قابل توجهی را بر نظام عرضه و تقاضا داشته است. چنین امری طبیعتا بر وضعیت بازار و اقتصادی آمریکا و حتی تجارت خارجی آن با کشور‌هایی مانند چین و اروپایی‌ها تاثیر می‌گذارد. این موضوعی است که کارشناسان و مقامات اقتصادی، و بیشتر از همه، آقای ترامپ را نگران کرده است. اقدامات دولت آمریکا در محدود یا منع کردن مسافرت‌ها از چین، اروپا و کشور‌های مختلف هر چند در ادامه شعار «اول آمریکا» یا به تعبیر برخی تحلیلگران «فقط آمریکا» می‌آید، اما ضربه‌های جدی را به همکاری‌های اقتصادی آمریکا با چین و اروپا وارد می‌کند.

همزمانی این وضعیت با کاهش قیمت نفت بر اثر رقابت عربستان و روسیه نمک دیگری بر زخم‌های دولت آمریکا شده است. همه این تحولات می‌تواند مقدمه بروز بحران اقتصادی جدیدی در آمریکا شود. انزواگرایی و دیگرهراسی آقای ترامپ اگر در انتخابات قبلی به نفع او تمام شد، این بار می‌تواند به پاشنه آشیل او تبدیل شود، چرا که ستون خیمه انتخاباتی خود، یعنی گفتمان اقتصادی، او را شل میکند. افت بازار بورس در آمریکا نیز نوید دهنده اخبار خوبی برای کاخ سفید نیست.

تاریخ نیز میتواند معیار و خط کشی برای اندازهگیری شانس آقای ترامپ برای موفقیت در انتخابات آتی شود. قبل از سال ۲۰۰۸، زمانی که حباب مسکن باعث ایجاد بحران اقتصادی در آمریکا شد، مردم آمریکا از جمهوریخواهان رویگردان شده به باراک اوباما رای دادند. همزمان مجلسین کنگره آمریکا نیز دموکرات شدند. هر چند که باخت ترامپ در انتخابات هنوز با قطعیت فاصله دارد، اما زنگ خطر برای او جدی است.

دان ابرهارت، یکی از تامینکنندگان کمک‌های مالی برای جمهوریخواهان در رقابت‌های انتخاباتی میگوید: «تبعات اقتصادی ویروس کرونا به طور فزاینده‌ای سایه سنگینی بر شانس انتخاب مجدد ترامپ می‌اندازد و این حتی می‌تواند به قیمت باخت ترامپ در انتخابات پیش رو تمام شود.»

علاوه بر مولفه اقتصادی، کیفیت عملکرد دولت ترامپ در مواجهه با ویروس کرونا انتقاد‌های زیادی را متوجه آن کرد. ترامپ در روز‌های اول به ویژه در ۲۶ فوریه سعی کرد که خطر این ویروس را کم اهمیت جلوه دهد و گفت که آمریکایی‌ها با ریسک «خیلی کمی» مواجه هستند و «احتمالا این ریسک بیشتر نشود». ترامپ از همان روز‌های اول ظاهرا نگران تاثیر سیاسی این بحران سلامت بود، به همین دلیل بار‌ها اظهاراتی داشت که در تناقض با کارشناسان دولت و حتی معاون خودش بود. او برای ایجاد وجهه‌ای فعال از خود، طی روز‌های اول مایک پنس، معاون رئیس جمهور را مسئول کارگروه مبارزه با ویروس کرونا تعیین کرد. اما رفتار‌ها و گفتار‌های متناقض او نگرانی‌های جدی را در میان نخبگان و افکار عمومی آمریکا ایجاد کرد. دست دادن‌های او، دست زدن به میکروفون و ادامه رقابت‌های انتخاباتی از جمله مسائلی بودند که باعث شدند رسانه ها، رئیس جمهور آمریکا را به سهل انگاری و سیاسی بازی در زمینه مقابله با کرونا متهم کنند.

بر اساس نظرسنجی موسسه «راهبرد‌های افکار عمومی»، موضوع کرونا این روز‌ها به یک موضوع کلیدی انتخاباتی و به یکی از مهمترین موضوعات طی ۱۰ سال اخیر برای افکار عمومی در آمریکا تبدیل شده است. روز به روز هم به میزان حساسیت مردم به این موضوع افزوده می‌شود. در همین حال، نظرسنجی ان بی سی نیوز و وال استریت ژورنال نشان داد که ۵۱ درصد مردم آمریکا، تا به اینجای کار، از عمللکرد ترامپ در خصوص مقابله با شیوع ویروس کرونا ناراضی هستند و فقط حدود ۴۵ درصد آن‌ها ابراز رضایت کرده اند.

فراموش نکنیم که یکی از راهبرد‌های انتخاباتی ترامپ برای پیروزی، افزایش میزان مشارکت است. اگر قرار باشد بحران سلامت در آمریکا برای مدت زمان بیشتری و تا روز‌های نزدیک به انتخابات در این کشور ادامه پیدا کند، آقای ترامپ باید با یک بحران و معضلی جدید نیز سر و کله بزند.

عده‌ای هم معتقدند که ترامپ در این بحران با هوچی گری سعی خواهد کرد دشمن تراشی کرده و انگشت اتهام را به سمت مهاجران، رسانه ها، رنگین پوستان و دموکرات‌ها نشانه روند. اما اینکه تا چه موفق خواهد شد و تا چه حمایت مردم را جلب خواهد کرد، هنوز محله سوال است. نکته مهمتر اینکه او در مسند قدرت است و بجای انتقاد، باید پاسخگو باشد و این خبر خوبی برای او نیست.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر