کد خبر: ۷۲۸۸۲۰۱
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۲
کد خبر : ۷۲۸۸۲۰۱

سفیر ایران در نامه‌ای به نخست‌وزیر گرجستان با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها بر روند مبارزه ایران با ویروس کرونا، خواستار عدم همراهی این کشور با تحریم‌های آمریکا شد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، «سید جواد قوام شهیدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس با ارسال نامه‌ای به «گئورگی گاخاریا» نخست‌وزیر گرجستان با اشاره به آثار و تبعات منفی تحریم‌های غیرانسانی و ظالمانه دولت آمریکا بر روند مقابله و مهار شیوع ویروس کرونا در ایران، خواستار همراهی این کشور با جامعه جهانی در مقابله با تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه آمریکا شد.

متن این نامه به شرح زیر است: 

عالیجنابگئورگی گاخاریا 
نخست وزیر محترم کشور دوست گرجستان

با سلام،
احتراما همانطور که مستحضرید؛ ویروس کشنده کرونا (کووید‌-۱۹) به عنوان تهدیدی جدی برای جامعه بشریت، در سرتاسر جهان رو به گسترش است. این ویروس مرگبار به هیچ وجه مرز، نژاد، مذهب و رنگ نمی‌شناسد و خطر آن متوجه آحاد کره زمین می‌باشد، لذا یا همه جهانیان با هم شکست خواهند خورد و یا همه با هم به پیروزی خواهند رسید. به همین دلیل بسیار ضروری است که همه کشورها فارغ از اختلافات سیاسی و موقعیت‌های جغرافیایی، به طور متحد علیه این بلای خانمانسوز به مبارزه برخاسته و برای به حداقل رساندن آثار سوء انسانی، اقتصادی و اجتماعی آن به همکاری با یکدیگر بپردازند.

در جریان شیوع ویروس خطرناک کرونا در کشورهای مختلف، کشور جمهوری اسلامی ایران نیز از این ویروس خطرناک در امان نماند و طی هفته‌های گذشته علیرغم همه اقدامات و تدابیر بهداشتی در نظر گرفته شده به سرعت گسترش یافت، به گونه‌ای که تاکنون متاسفانه تعداد زیادی به این ویروس آلوده و یا جان خود را از دست داده‌اند. جمهوری اسلامی ایران بر اساس اعتقاد عمیق به حفظ سلامت عمومی و تعهد نسبت به اجرای کلیه قوانین و مقررات بهداشتی در ابعاد ملی و بین‌المللی، از همان ابتدای شیوع ویروس در کشور، تدابیر و راهکارهای مختلفی را برای مبارزه با این پدیده خطرناک در دستور کار خود قرار داده و همچنان به مبارزه سرسختانه با آن  ادامه می‌دهد. 

طی روزها و هفته‌های گذشته درست در شرایطی که مردم ایران درگیر یک مبارزه سخت و طاقت فرسا با شیوع ویروس خطرناک کرونا بوده‌اند؛ متاسفانه تحریم‌های یکجانبه، غیرقانونی و ضدبشری دولت آمریکا علیه مردم ایران، دسترسی به امکانات و تجهیزات بهداشتی را با مشکل مواجه ساخته و مقامات ایران را برای مقابله هر چه بهتر با این بیماری همه گیر در تنگنا قرار داده است. 

پس از روی کار آمدن ترامپ، دولت آمریکا بیش از ۱۰۰ اقدام تحریمی علیه ایران انجام داده و با تمام توان آن‌ها را اجرایی کرده و حتی برای واردات کالاهای غیر تحریمی مانند غذا و دارو نیز موانع عدیده‌ای برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است. این تحریم‌ها که خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و قرار موقت دیوان بین‌المللی دادگستری در ۳ اکتبر ۲۰۱۸ می‌باشد، مصداق بارز تروریسم دولتی است که حق دسترسی به بهداشت و حق حیات ملت ایران را نقض می‌کند و خود نوعی نسل کشی به شمار می‌رود.

علاوه بر مشکلات عدیده برای دسترسی به امکانات و تجهیزات پزشکی و درمانی، منابع درآمدی اصلی جمهوری اسلامی ایران (نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع فلزات و ...) به دلیل تحریم‌های آمریکا از بین رفته و کشور را با ضرر ۲۰۰ میلیارد دلاری مواجه ساخته است. در این شرایط دشوار اقتصادی، بسیاری از کسب و کار‌های اقشار مختلف مردم ایران با مشکل مواجه شده و دولت با منابع محدود خود امکان حمایت از آنها را ندارد.

در چنین شرایط دشوار بین‌المللی و به منظور کمک به مقابله و مهار شیوع ویروس کرونا در منطقه و جهان، دولت جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد کشور دوست گرجستان، در کنار سایر ملل بیدار جهان در مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا واکنش نشان داده و از این کشور بخواهند تحریم‌های غیر انسانی خود علیه ملت ایران که به طور مستقیم بر جان و سلامت انسان‌ها اثر گذاشته است را هر چه زودتر متوقف کند. 

عالیجناب؛ بار دیگر متذکر می‌شوم این ویروس خطرناک مرز نمی‌شناسند و لازم است همه ظرفیت ملت‌های جهان فارغ از هر تبعیضی در سراسر جهان در برابر آن تجهیز شوند. این وظیفه همه کشورها است که به آنهایی که در خط مقدم مبارزه با این ویروس ناشناخته هستند، کمک کنند چرا که در غیر این صورت روشن است که پیامدهای آن فقط متوجه کشورهای درگیر نخواهد بود. امید است به لطف خدا با همکاری کشورهای دوست و برادر ایران و گرجستان بتوانیم هر چه سریعتر بشریت را از شر این ویروس ناشناخته نجات دهیم.

 سید جواد قوام شهیدی 
 سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان

انتهای پیام/

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر