کد خبر: ۷۲۹۴۱۱۰
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
۰۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۸
کد خبر : ۷۲۹۴۱۱۰
سخنگوی وزارت بهداشت مطرح کرد؛


جهانپور از شهادت ۴۳ تن از کادر بهداشتی درمانی کشور در راه مقابله با ویروس کرونا خبر داد.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: ما بهترین نظام‌ها ارائه خدمت در منطقه، آسیا و حتی دنیا داریم. این نظام سلامت جایگاه خود را در برابر بیماری‌های واگیر و غیر واگیر نشان می‌دهد.

او افزود: با توجه به آمادگی نیرو‌های مسلح و هلال احمر، هم نوایی خوبی در گندزدایی اماکن عمومی و غربالگری در مبادی ورودی شهر‌ها و کشور داریم. در طرح فاصله گذاری که امروز به تصویب رسید، شاهد حضور خوب و فعال نیرو‌های مسلح هستیم. 

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: محموله‌های ارسالی از صلیب سرخ چین به ایران رسیده است البته کمک‌ها منحصر به چین نبود و بسیاری از کشور‌ها مشارکت داشتند. فهرست مراکز دریافت کننده محموله کمک، به کشور ارسال کننده فرستاده می‌شود تا اطمینان داشته باشند در محل نیاز واقعی مصرف می‌شود بنابراین هیچ گونه امکان توزیع بی‌جا وجود نخواهد داشت.

جهانپور درباره کیت های تشخیص کرونا در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: با بسیج ملی مقابله با کرونا بیماریابی ما فعال‌تر خواهد شد؛ این طرح منسجم و سازمان یافته با اقدام مداخله‌ای و مدیریتی به هنگام است که کمک می‌کند بیماران را در مراحل اولیه و حتی منازل شناسایی کنیم. این اقدامات موجب می‌شود نتیجه بیماریابی فعال‌تر شود البته این نیازمند کیت‌های آزمایشی بیشتر است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: چند شرکت دانش بنیان تولید کیت های تشخیصی را شروع کرده اند و به طور حتم قیمت آنها کمتر از کیت های خارجی خواهد بود که پس از اخذ مجوز‌های لازم، کیت‌ها وارد تولید انبوه خواهد شد بنابراین برای مواردی که بسته به خفیف بودن، تست دریافت نمی‌کردند و یا بیماران سرپایی هم تست گرفته خواهد شد. این توانایی را داریم که بعد از تامین نیاز داخل، کیت‌ها را در اختیار سایر کشور قرار خواهیم داد.

معتادان متجاهر جمع آوری نمی شوند

جهانپور درباره اینکه دیگر معتادان متجاهر جمع آوری نمی شوند، تصریح  کرد:‌ جمع آوری یا مراقبت از کودکان کار و زباله گرد و معتاد متجاهر تحت اختیار وزارت رفاه، بهزیستی، شهرداری و سازمان های مردم نهاد است. جمع آوری نشدن به دلیل تجمعات است و با فاصله گذاری اجتماعی تضاد دارد. بحث کاهش تردد در دستور کار بوده  که در این باره اقداماتی انجام شده است.

او ادامه داد: جمع آوری معتادان، کارتن خواب و زباله گردها می تواند به شیوع بیماری کمک کند. افزون بر این افراد مشکوک به استراحتگاه های پیش بیمارستانی و پسا بیمارستانی منتقل خواهند شد؛ عفو زندانیان و مرخصی زندانیان تا پایان فروردین هم  به همین منظور است.

جهانپور درباره نامه‌ ارسالی از انجمن ایمونولوژی به رییس جمهور توضیح داد: موضوع ایمنی ۷۰ درصدی جمعیتی مردم با ابتلا به کرونا که در فضای مجازی مطرح شده است و سیاسیون آن را مطرح کرده اند، صحیح نیست. طبیعت اپیدمی ویروس این گونه نیست که ۷۰ درصد افراد مبتلا شوند؛ حتی سرماخوردگی و آنفلوانزا هم این طور نیستند و این فرضیه محتمل و مورد انتظار نیست.

او ادامه داد:‌ ما به دنبال جلب مشارکت اجتماعی، فاصله گذاری و رعایت نکات بهداشتی هستیم. علاقه داریم که مبتلایان کمتر را در مدت بیشتری داشته باشیم چرا که افزایش شمار مبتلایان به نظام سلامت از جنبه‌های مختلف ضربه خواهد زد. استراتژی ما در شرایطی که منتظر ساخت واکسن و دارو و تاثیر آب و هوا بر ویروس هستیم؛ کنترل، پیشگیری، ایزولاسیون، قرنطینه، اعمال محدودیت و فاصله گذاری است. 
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به آمار شهدای خط مقدم مقابله با کرونا گفت:‌ براساس آخرین آمار که از مراکز درمانی، پاراکلینیک و آزمایشگاهی و بهداشتی ارائه شده است؛ بیش از ۴۳ نفر در خط مقدم کرونا به شهادت رسیدند. این تعداد نسبت به سایر کشور‌ها پایین‌تر بوده و نشان از مدیریت پزشکان و پرستاران و کادر درمانی است. باید توجه داشت که حتی یک مورد فوت در کادر بهداشت و درمانی زیاد است.
 
جهانپور گفت: بیش از ۶۸ درصد از فوتی‌ها سالمند و افراد بالای ۶۰ سال و ۳۲ درصد افراد زیر ۶۰ سال بوده‌اند که به یکی از بیماری‌های زمینه ای، بیماری خاص مبتلا بودند و یا داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کردند. این آمار نشان می‌دهد که دقت و توجه بیشتری نسبت به سلامت این افراد داشته باشیم. به طور کلی بیماران خاص و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای نیازمند توجه و مراقبت بیشتر هستند.
 
سخنگوی وزارت بهداشت درباره شباهت ویروس کرونا با سرماخوردگی در ایران توضیح داد: برخی معتقدند ویروس کرونا مثل سرماخوردگی است و مرگ و میر و آمار ابتلای پایینی نسبت به آنفلوانزا دارد، اما مطالعات بر روی مبتلایان، فوتی‌ها نشان می‌دهد که رفتار ویروس کرونا حتی نسبت به ویروس آنفلوانزای H1N1 در ایران شدید‌تر بوده و خسارت و مرگ و میر بیشتری داشته است چرا که سرعت انتشار ویروس بالاست و بالتبع افزایش موارد ابتلا مرگ و میر ناشی از کرونا چند برابر آنفلوآنزای فصلی خواهد بود و هست.
 
او با تاکید بر اینکه مجرم و متهم ردیف اول در طغیان بیماری کرونا و کم و کاستی‌ها در ایران دولت آمریکاست، گفت: همه سازمان‌های جهانی هم به این موضوع اذعان دارند حتی اگر علنی اعلام نمی‌کنند، می‌دانند که آمریکا با اقدامات ظالمانه و رفتار‌های یک جانبه علیه بشریت و رفتار‌های غیرانسانی علیه مردم ایران باعث این اتفاقات بوده است و با تحریم‌های ظالمانه علیه بشریت و اقدام علیه موازین بین المللی مردان و زنان و کودکان آسیب دیدند و اغلب آن‌ها محروم‌ترین اقشار هستند.

جهانپور ادامه داد: ما تلاش می‌کنیم با تکیه بر توان داخلی نیازهایمان را تامین و فشار‌ها را کم کنیم. 

کاهش میزان کشفیات مواد ضدعفونی کننده و ماسک

سخنگوی وزارت بهداشت درباره میزان مکشوفات اقلام بهداشتی اظهار کرد: در روز‌های گذشته با افزایش میزان تولید، میزان کشفیات مواد ضدعفونی کننده و ماسک کاهش داشته است چرا که با افزایش تولید در کشور روند عرضه و تقاضا به تعادل نزدیک‌تر و کشفیات کمتر می‌شود. آمار دقیق کشفیات را باید تعزیرات اعلام کند و تا زمانیکه ذخیره استراتژیک کافی نداشته باشیم، نمی‌توانیم کشفیات را صادر کنیم.

جهانپور با اشاره به قضاوت‌های شتاب زده و مغرضانه روز‌های آغازین شیوع کرونا در ایران، گفت: امروز بسیاری از این دهان‌ها بسته شده است، چون در پیشرفته‌ترین کشور‌ها صحنه‌های فاجعه باری را شاهد هستیم که حتی یکی از آن‌ها برای یک روز هم در ایران اتفاق نیفتاده است.
 
انتهای پیام/
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
مونا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
روح مدافعین سلامت شاد،
واقعا دلمان شکست،
اگر در خانه نمانیم و بیماری گسترش پیدا کند، ما هم جزء قاتلین مدافعین سلامت محسوب میشویم، لطفااااااا در خاااااااانه بمانییییییم،
عمار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
ننگ و مرگ و رسوایی و جهنم دائم بر آمریکایها و همپیمانان تروریست و جنایتکاران سفاکان ضد حقوق بشرشان باد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
رفت و آمد با کشور چین باعث شیوع کرونا در کشور شده
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر