معاول اول رییس جمهور مطرح کرد؛

ایران تاکنون از بحران کرونا سربلند بیرون آمده است/ ارزش ۳۰۰ هزار میلیاردی سهام عدالت در بورس کشور

جهانگیری گفت: مجموع ارزش سهام عدالت ۲۶۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است و می‌تواند فرصت طلایی برای بورس ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اسحاق جهانگیری در نشست با معاونان و مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه عملکرد تیم مدیریتی و ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد، اظهار داشت: ملت ایران و مسئولان کشور نسبت به این فداکاری‌ها واقف هستند و رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور بار‌ها در پیام‌ها و اظهاراتشان از بخش بهداشت و درمان قدردانی کرده اند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: فرهنگ ایثارگری و انسان دوستی در این مقطع در حوزه پزشکی و درمانی کشور به نمایش درآمد و این فرهنگ توانسته در زمان‌های مختلف مشکلات کشور را حل کند چنانکه در دوران دفاع مقدس، ملت ایران جز ایثارگری هیچ مزیت نسبی در برابر دشمن نداشت و با تکیه بر همین فرهنگ توانست سرنوشت جنگ را تغییر دهد.

جهانگیری با بیان اینکه کاری که کادر پزشکی و درمانی کردند تنها مقابله با یک بیماری و ویروس نبود اظهار داشت: در نگاه اول این وظیفه و مسئولیت ذاتی تیم پزشکی و درمانی بود که در خط نخست مقابله با بیماری کرونا باشد، اما وقتی عمیق‌تر به موضوع نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که تیم پزشکی و درمانی امید و اعتماد را به مردم بازگرداند.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اینکه از موضع توسعه ملی باید تمام ظرفیت‌های فیزیکی، مادی و معنوی کشور به کار گرفته شود، اظهار داشت: توسعه یعنی حفاظت از تنزل ظرفیت‌ها و تلاش برای ارتقای آن‌ها در بخش‌های مختلف کشور. بخش بهداشت و درمان ایران نشان داد که ظرفیت بزرگی برای توسعه ملی در اختیار دارد که می‌تواند کمک کار سایر بخش‌ها باشد.

جهانگیری با اشاره به اینکه سرمایه اجتماعی به دلیل اتفاقات رخ داده در سال ۱۳۹۸ آسیب دیده بود و نیاز به احیا داشت، اظهار داشت: خوشبختانه عملکرد دولت و کادر پزشکی و درمانی کارآمدی نظام جمهوری اسلامی و دولت را به اثبات رساند این وضعیت وقتی بیشتر مشخص شد که همزمان با ایران، کشور‌های دیگر نیز درگیر کرونا شدند و افکار عمومی با مقایسه وضعیت پس از شیوع بیماری متوجه کارآمدی نظام پزشکی و درمانی و مدیریت دولت ایران شد.

ایران تاکنون از بحران کرونا سربلند بیرون آمده است

معاون اول رییس جمهور خاطرنشان کرد: با وجود فضای منفی و بمباران خبری که به منظور سیاه نمایی عملکرد مدیریت کشور ما انجام شد، اما با توجه به میزان بالای تلفات و مرگ و میر در آمریکا و کشور‌های اروپایی با وجود ظرفیت اقتصادی آن‌ها نشان داد که ایران از این بحران تاکنون سربلند بیرون آمده است.

جهانگیری ادامه داد:‌آن‌ها فکر می‌کردند با توجه به تحریم‌ها ایران در بحران کرونا سرشکسته خواهد شد، اما این اتفاق به فضل الهی و همت مدیران و کادر پزشکی و درمانی و همراهی و وفاق مردم رخ نداد، من از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌خواهم که با به کار گیری افراد صاحب نظر و فرهنگی کاری کند که این دوره در تاریخ ما به خوبی ثبت شود، ما شاهد اتفاقاتی بودیم که می‌تواند سوژه‌های مهمی در آینده برای کشور باشد.

معاون اول رییس جمهور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه باید تلاش کنیم اتفاقات مطلوب رخ داده در حوزه مقابله با کرونا تداوم یابد، گفت: مردم می‌دانند که هشدار‌های داده شده از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا از سر دلسوزی است و آگاهانه و داوطلبانه همراهی می‌کنند که نمونه آن پایبندی مردم به طرح فاصله گذاری اجتماعی در روز ۱۳ به در بود که از روز‌های تاریخی ملت ایران است.

جهانگیری گفت: تعطیلی خیلی از مراکز مذهبی و اماکن مقدس و نیز بنگاه‌های اقتصادی نشان داد که مردم و علما به بخش علمی و تخصصی کشور اعتقاد دارند و به تقاضا‌های آن‌ها پاسخ مثبت می‌دهند که باید قدردان آن‌ها بود.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه باید از این تجربه برای رفع کاستی‌ها و نواقص در نظام مدیریتی و بهداشت و درمان کشور استفاده کنیم گفت: در کشور‌های پیشرفته به این نتیجه رسیدند که حتماً بخش حمایتی آن‌ها از مردم درحوزه درمان نیاز به اصلاح دارد چرا که انتشار اخباری از درمان نشدن افرادی که پول کافی نداشتن و یا از سن بالایی برخوردار بودند، تبعات منفی بسیاری داشت.

جهانگیری بر تداوم طرح‌های غربالگری و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و علمی برای شکستن زنجیره انتشار ویروس و مقابله با آن تأکید کرد و گفت: روش و شیوه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کرونا با توجه به دستاورد‌های آن، مورد توجه کشور‌های مختلف در سطح بین المللی قرار گرفت.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به بازدید خود از بخش بیماران کرونایی بیمارستان امام حسین (ع) گفت: در آنجا شاهد بودم که پزشکان و پرستارانی که شاید تخصص و رشته تحصیلی آن‌ها به این بیماری مربوط نبود در صحنه حضور نمادین داشتند تا کادر درمانی آن بیمارستان احساس کنند که پشتوانه دارند و یا در انستیتو پاستور تلاش‌های بسیاری برای راه اندازی آزمایشگاه‌های مرتبط انجام شد و واقعاً پزشکان و پرستاران کشور از زندگی شخصی خود برای دفاع از سلامت جامعه گذشتند.

پرداخت تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی به بیمارستان ها

جهانگیری با اشاره به انتشار برخی اخبار از ورشکستگی برخی بیمارستان‌ها به خاطر مشکلات و هزینه‌ها گفت: دولت مقرر کرد که از تسهیلات ۵۰ هزار میلیارد تومانی با نرخ سود ۱۲ درصد به این بخش هم پرداخت شود و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز باید از بخش خصوصی زیردست خود حمایت کند.

جهانگیری با بیان اینکه مطالبات پرستاران و پزشکان در این شرایط سخت باید به سرعت پرداخت شود، گفت: دولت با وجود محدودیت‌های بودجه‌ای اولویت اولش رفع مشکلات بهداشت و درمان کشور است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تأثیر کرونا بر قیمت نفت در بازار‌های جهانی گفت: کرونا انتقام سختی از کشور‌هایی گرفت که با تحریم نفت ایران به دنبال ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی بودند، امروز آن‌ها متوجه خواهند شد وقتی یکی از منابع مهم درآمد کشوری حذف شود چه شرایط دشواری برای مدیران آن کشور ایجاد می‌شود، امروز قیمت نفت خلیج فارس به ۱۴ تا ۱۵ دلار رسیده که با توجه به هزینه ها، تولید آن معنا ندارد البته ما هم متأثر از کاهش قیمت‌ها شده ایم، اما با توجه به تحریم‌ها آمادگی بهتری برای مقابله با بحران پیدا کرده ایم.

تخصیص ۵۸۰۰ میلیارد به وزارت بهداشت از مابه التفاوت نرخ ارز

معاون اول رییس جمهور ضمن قدردانی مجدد از رهبر معظم انقلاب به خاطر موافقت با اختصاص یک میلیارد یورو به بخش بهداشت و درمان گفت: بخشی از این اعتبارات به صندوق بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد و بقیه متعلق به بخش بهد اشت و درمان است، همچنین مقرر شد از مابه التفاوت نرخ ارز، مبلغ ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نیز به این وزارتخانه پرداخت شود که پیگیر اجرای این مصوبات هستم.

جهانگیری سپس به اقدامات انجام شده در تأمین تجهیزات پزشکی مورد نیاز کادر پزشکی و درمانی کشور اشاره کرد و گفت: این اتفاقات که در حوزه تولید رخ داد بی نظیر است ما در روز‌های اولیه بحران دچار کمبود‌های فراوانی برای حفاظت از کادر پزشکی و درمانی کشور بودیم و یکی از اصلی‌ترین درخواست‌ها از سوی استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ماسک و لباس مخصوص بود، خوشبختانه امروز با تولید فراوان به میزان کافی از این تجهیزات برخورداریم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه دولت تبعات کرونا را در حوزه اقتصاد کلان و فشار روی طبقات ضعیف جامعه که بیشترین خسارت را دیده اند بررسی می‌کند، گفت: تصمیمات خوبی اتخاذ شده است و خوشبختانه با موافقت رهبر معظم انقلاب با فروش سهام عدالت قطعاً شاهد تحولات مثبتی در این زمینه خواهیم بود.

ارزش ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومانی سهام عدالت

جهانگیری با اشاره به اینکه دولت برای آنکه سهام عدالت برای صاحبان آن منافع قابل لمس و مناسبی داشته باشد در این سال‌ها برای ساماندهی این سهام بسیار وقت گذاشت، اظهار داشت: ۵۰ میلیون نفر صاحب سهام عدالت هستند که پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از آن‌ها که عضو کمیته امداد و نهاد‌های از این دست هستند که سهامشان با توجه به تخصیص ۵۰ درصدی ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان ارزش دارد.

معاون اول رییس جمهور گفت: دولت در سه سال گذشته برای هر سهم ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان سود پرداخت کرد و امروز که مجوز توزیع عادلانه و فروش این سهام صادر شده و قطعاً دارایی ۴۰ تا ۵۰ میلیونی یک خانواده ۴ تا ۵ نفره در این مقطع می‌تواند به لحاظ اقتصادی به آن‌ها کمک کند که ما توصیه می‌کنیم مردم این سهام را نفروشند.

جهانگیری ادامه داد با صدور مجوز فروش سهام عدالت در بورس تا حد زیادی دغدغه دولت بابت کاسته شدن منبع درآمدی خانوار‌ها از بین می‌رود و این اقدام گشایش بزرگی است که دولت باید به سرعت بخش فروش آن را فعال کند.

عرضه سهام عدالت فرصت طلایی برای بورس کشور

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه عرضه این سهام جان تازه‌ای به بورس کشور خواهد داد، گفت: مجموع ارزش سهام عدالت ۲۶۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بهترین کارخانجات کشور است و می‌تواند فرصت طلایی برای بورس کشور ایجاد کند.

جهانگیری گفت: یکی از پیامد‌های اقتصادی دوران کرونا، سقوط شاخص‌های بورس در جهان بود، اما بورس ایران خوب درخشید و رشد شگفت انگیزی از خود نشان می‌دهد به طوری که برخی توصیه می‌کنند که باید مواظبت بیشتری انجام دهیم.
معاون اول رییس جمهور از برنامه ریزی برای جذب نیرو‌های مورد نیاز در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد و گفت: مسئولان وزارتخانه باید با توجه به ۲.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی که برای آن‌ها مصوب شده با بانک مرکزی رایزنی‌های لازم را انجام دهند تا به موقع ذخایر دارویی کشور را تأمین و دغدغه‌ها را با توجه به محدودیت‌های اعمال شده از سوی برخی کشور‌ها و شرکت‌های دارویی برطرف کنند.

جهانگیری بار دیگر از زحمات وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در این مقطع حساس تشکر کرد و با اشاره به برخی انتقاد‌ها در فضای رسانه‌ای گفت: جامعه و منتقدان دولت و حکومت نسبت به عملکرد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نظری مثبت دارد و احساس عمومی این است که شما خوب کار می‌کنید و باید حمایت شوید.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز ضمن قدردانی از حمایت‌های بی دریغ رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور از نقش جهانگیری در پیشبرد برنامه‌های مقابله با کرونا از نخستین روز‌های شروع بحران تشکر کرد و گفت: به فضل الهی با مدیریت انجام شده و همت عالی کادر پزشکی و درمانی و وفاق و مسئولیت پذیری مردم، نتایج درخشانی در این عرصه به دست آمد که قابل مقایسه با کشور‌های حتی پیشرفته دنیا هم نیست.

نمکی با اشاره به ابعاد ناشناخته ویروس کرونا، بر ضرورت تحقیقات گسترده برای مقابله با این ویروس یادآور شد و گفت: وزارت بهداشت برای هزاران شغل، پروتکل شروع فعالیت تهیه کرده است و در عرصه غربالگری، ایجاد پرونده الکترونیک و تعیین وضعیت سفید، زرد و قرمز، عملکردی از خود نشان داده که مورد توجه دنیا قرار گرفته است.

وی از ارائه خدمات به سایر بیماران بدون کوچکترین کاستی در این ایام خبر داد و خواستار پرداخت بودجه لازم برای تأمین نیازمندی‌های بخش بهداشت و درمان، استخدام نیرو و ذخیره دارو شد.

همچنین هر یک از معاونین و مدیران ارشد وزارتخانه گزارش مبسوطی از پژوهش‌های انجام شده، چرخه اقتصادی نظام سلامت، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، تحلیل روند اپیدمی بیماری کرونا در جهان و ایران، ارائه خدمات مطلوب به همه اقشار جامعه، همکاری با کشور‌های دیگر، ایجاد پرونده الکترونیک، روند غربالگری، عملکرد ستاد ملی مقابله با کرونا، هماهنگی همه دستگاه‌ها و نهاد‌های نظامی، رصد بیماران بستری شده و مداوا شده، کاهش هزینه‌های درمان، تأمین لوازم و تجهیزات حفاظتی کادر درمانی و نیاز به استخدام نیرو ارائه کردند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
علی
۱۳:۳۵ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
بورس باید خودش با تولید و صادرات و عرضه وتقاضا رشد کند و مردم با خرید و فروش سهام سود کنند. ولی در حال حاضر برعکس شده دولت داره با بوق و کرنا. زورکی و تحریک مردم بدبخت و اندک سپردهای مردم بورس را رونق میده. خدا
بداد. عاقبت بورس و بورس برسه. الله برکت الله
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۲:۰۲ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
ای بابا
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۱:۳۹ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
همش بفکر خودتون هستین هی بورس بورس اکثر مردم اطلاعاتی از بورس ندارن
بجای این حرفها به سهامداران بگید چکار کنن
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۰:۲۱ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
بزودی منتظر به اتش کشیدن ساختمان بورس مثل بانک ها توسط مال باختگان باشید
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۹:۴۴ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
کره ی جنوبی،ژاپن و چین سربلند شدن اگر راست بگن کشورهای عربی دیگه هیچ کشوری سربلند نشده
Iran, Islamic Republic of
مهدی ۵۵
۰۲:۴۵ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
به گفته جناب جهاگیری : مردم عزیز ایران آیا یادتان هست ؟ صبح یک نرخ بود و شب یک نرخ دیگه /
Iran, Islamic Republic of
سجاد
۰۱:۱۳ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
ماشین اقتصادی راه افتاده سرعتش کمه انشالله سرعت زیاد میشه . دیگه کسی از تورم گرانی حرفی نمیزنه !!!!
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۱:۱۱ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
جهانگیری راستی چقدر حقوق می گیری؟
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۱:۱۱ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
جهانگیری راستی چقدر حقوق می گیری شفاف سازی اجرا شد که دم از سهام عدالت می زنی و حقوق بگیران نجومی گیر به کجا رسید
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۰:۱۵ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
اگر سهام عدالت برای کم درآمدها بود؟ چرا نصفش را پس گرفتید؟ مگر کم درآمد نبودند خب نتونستن برای چهار نفر 2ملیلون جور کنند بدهند دولت انتظار داشت کل حقوق یک کارگر را یکجا برای سهام بده پس چی بخوره؟
Iran, Islamic Republic of
علی
۰۰:۰۹ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
فعلا که همه رو دارید به سمت بورس سوق میدید، صداش کی در بیاد خدا داند
Iran, Islamic Republic of
سناتور
۲۳:۴۱ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
از قول من به مسئولین بگید که دیگه اعتنادی به شما نیست، هر روز به یه بهانه ای ملت رو سرکیسه میکنید. به قول معروف آقا شما جیب ما رو نزن بقیه مسائل پیش کش ...
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۲:۵۰ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
معلوم نیست برای بورس چه خوابی دیدید . مسکن رو هم که کردید ملی . خدا بخیر بگذرونه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۱:۲۷ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
در هر زمینه که به ذهن جن برسد این دولت مردم نقره داغ کرده فقط بورس مونده بود که در سال ۹۹ دولت وارد شده
خدا به مردم رحم کند
Iran, Islamic Republic of
کریم
۲۰:۲۷ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
اگر مردمی هستید نشر دهید ، من سر تیتر خوندم بقیش رو اصلا نخوندم ،ولی : ایران بله ، دولت نه ، مردم سربلند هستند .
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۸:۱۵ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
این سهام عدالت که مال دولت قبلی هست. آقای جهانیگری از دست آوردهای دولت ندبیر و امیدتان بگین که جز ناتدبیری و ناامیدی چیزی در آن نیس
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۵۱ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
اين هم كه گفتيد، دولت در سه سال گذشته برای هر سهم ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان سود پرداخت کردصحت ندارد چون خانواده ما 3سهم دارد ولي سودي برايمان واريز نشده است
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۴۸ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
آقاي جهانگيري كجا كارخانجات سهام عدالت از بهترين ها هستند اتفاقا هرچي شركت و كارخانه بنجل است انداختند تو سهام عدالت مردم اگه راست مي گيد سهام ايران خودرو و سايپا رو مي داديد. همش شعاره
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۴۵ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
اي كاش شما و امثال شما هم كاري مي كرديد در دوران مديريتتان كه در پيشگاه خدا و ملت سربلند بودبد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۲۹ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
بلللللللله ،علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۱۲ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
بله فرصت طلایی برای غصب 50 درصد سهام عدالت مردم ،اگه حق هست بیائید ما التفاوت مبلغ یک میلیونی سهام عدالت را با احتساب سود بانکی از سال 95 دریافت کنید وسهام عدالت مردم را به قیمت واقعی به خلق اله بدین
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۷:۱۰ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
باشه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۶:۵۱ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
بله با 90 خورده ای مبتلا از بحران گذشتیم
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۱۶:۰۵ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
از تولید دهها برابری ضد عفونی کننده و شوینده و ماسک و محافظ صورت و صادرات گسترده آنها میتوان کشور را بدون نفت هم اداره کرد پس از این ظرفیت بزرگ نهایت استفاده را برای سلامت و زندگی بهتر مردم بکار ببرید.
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۱:۵۴ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
مخالفم، دولت یه دونه ماسک به مناطق محروم روستایی نداده، به خدا جون مردم مهم تر از پوله
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۲۳:۲۸ ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
مواد اولیه اش از کجا میاد؟
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
۰۴:۱۱ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۹
بسیارعالی گفتی
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر