کد خبر: ۷۳۵۱۹۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۹
کد خبر : ۷۳۵۱۹۸۰
گزارش/

با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم تغییراتی کرده و هر دانشگاهی درصدد است که با استفاده از برخی روش‌ها امتحانات پایان ترم را برگزار کند.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با شیوع ویروس کرونا در کشور تمام مراکز آموزش عالی در کشور تعطیل شدند و آموزش‌های مجازی، جایگزین آموزش‌های حضوری شد.

با توجه به ادامه دار شدن شیوع ویروس در کشور و همچنین نزدیک شدن به زمان برگزاری امتحانات پایان ترم، وزارت علوم و دانشگاه‌ها در صدد اتحاذ روش‌هایی برای برگزاری امتحانات برآمده‌اند و هر کدام به فراخور موقعیت خود در حال بررسی روش‌هایی هستند؛ البته بیشتر دانشگاه‌ها زمان برگزاری امتحانات پایان ترم خود را اعلام کرده اند که در این گزارش به بررسی شیوه برگزاری این امتحانات می‌پردازیم.

نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه تربیت مدرس

محمدرضا کلباسی مسجدشاهی، معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی اظهار کرد: تقویم آموزشی ما مشخص شده و بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، کلاس‌ها ۱۱ تیر به پایان می‌رسد و ۲۱ تیر تا ۸ مرداد زمان برگزاری امتحانات است.

او افزود: ثبت اولیه نمرات دانشجویان در بازه زمانی ۲۲ تیر تا ۱۵ مرداد، مهلت اعتراض دانشجویان از ۱۵ تا ۲۰ مرداد بوده و اعلام نتایج نهایی آزمون‌های پایان ترم از شنبه اول شهریور تا چهارشنبه ۵ شهریور است. هنوز تصمیم قطعی برای برگزاری امتحانات به صورت مجازی و یا حضوری نگرفته ایم.

معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس گفت: قطعا امتحانات پایان ترم در دو مرحله برگزار می‌شود، به این صورت که حدود ۵۰ درصد از نمره پایان ترم به وسیله ارزشیابی طول ترم و تکالیفی که به دانشجو در این مدت داده می‌شود، خواهد بود و ۵۰ درصد دیگر به وسیله امتحان پایان ترم سنجیده می‌شود که البته درباره حضوری و یا مجازی بودن آن هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است و کل نمره پایان ترم به وسیله یک امتحان سنجیده نمی‌شود.

کلباسی با بیان اینکه در حال بررسی ۵ تا ۶ روش آزمون گرفتن هستیم، افزود: در دانشگاه تربیت مدرس دانشکده‌های مختلفی از قبیل فنی، کشاورزی، هنر و علوم دریایی و ... داریم که هر کدام ماهیت مخصوص به خود را دارند و نمی‌توانیم بگوییم که همه به یک شکل آزمون پایان ترم بدهند؛ بنابراین مجبور هستیم چندین روش را به دانشکده‌ها پیشنهاد بدهیم تا هر دانشکده به فراخور ماهیت خود یک یا حتی چند روش را برای برگزاری امتحان پایان ترم انتخاب کند.

بر این اساس زمان برگزاری امتحانات در این دانشگاه از از ۲۱ تیر تا ۸ مرداد خواهد بود.


بیشتر بخوانید: آخرین تصمیمات دانشگاه تربیت مدرس برای برگزاری آزمون‌های پایان ترم


نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه پیام نور

محمدرضا زمانی، رئیس دانشگاه پیام نور با عنوان اینکه این اولین بار است که آزمون‌های پایان نیمسال این دانشگاه از حالت متمرکز و سراسری خارج می‌شود، اظهار کرد: از آنجا که نمی‌دانیم تا زمان برگزاری امتحانات چه تعداد از استان‌ها در وضعیت سفید خواهند بود، امتحانات پایان نیمسال جاری به صورت غیرمتمرکز و غیرحضوری با محوریت مراکز دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و استادان دروس برگزار می‌شود.

او با بیان اینکه تامین سلامت روانی و جسمی دانشجویان و ایجاد فضایی بی دغدغه و با امنیت خاطر برای برگزاری امتحانات در اولویت قرار دارد، گفت: دانشگاه پیام نور در راستای پروتکل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا تلاش می‌کند هماهنگی‌ها را مطابق تقویم آموزشی انجام دهد تا دانشجویان در زمان مقرر امتحانات خود را بر اساس ارزشیابی‌های استاد در قالب آزمون الکترونیکی و یا سایر روش‌های ارزشیابی بگذرانند.

شیوه برگزاری امتحانات پایان ترم در ۹ دانشگاه تهران

نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه تهران

دانشگاه تهران درباره فرایند امتحانات نیمسال تحصیلی جاری دانشجویان اعلام کرد: ارائه دروس نظری بر اساس تقویم آموزشی کماکان به صورت الکترونیکی ادامه خواهد یافت.

با توجه به شرایط خاص به وجود آمده، آخرین روز تشکیل کلاس‌های نظری در این نیمسال با تمدید دو هفته نسبت به تقویم آموزشی قبلی و شروع امتحانات از تاریخ هفتم تیر ‬خواهد بود. همچنین زمانبندی و چگونگی برگزاری و حضور دانشجویان برای شرکت در آزمون‌ها بر اساس نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا، متعاقباً اعلام خواهد شد.

بر اساس بخشنامه معاونت آموزشی وزارت علوم، ارزیابی دروس در نیمسال جاری می‌تواند به شیوه غیرحضوری و با بهره‌گیری از روش‌های ترکیبی ارزیابی انجام پذیرد؛ بنابراین برگزاری امتحانات به‌ویژه در مقطع دکتری که تعداد دانشجویان کلاس محدود است، می‌تواند به‌صورت کتبی یا شفاهی و آزمون‌های مستمر انجام پذیرد و نمره نهایی بر اساس فعالیت‌های طول ترم و امتحانات برگزار شده توسط استاد اعلام شود.

دروس عملی و کارگاهی پس از اعلام رفع محدودیت‌ها بنابر اعلام مراجع رسمی به‌صورت فشرده در تابستان برگزار خواهد شد. زمان دقیق و نحوه انجام آن متعاقباً اطلاع‌رسانی می‌شود. با توجه به اعلام آمادگی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، درس عمومی تربیت بدنی یک و دو، طبق برنامه‌ای متناسب با شرایط ارائه می‌شود. براین اساس زمان شروع امتحانات دانشگاه تهران از ۷ تیر خواهد بود.

شیوه برگزاری امتحانات پایان ترم در ۹ دانشگاه تهران

نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ارسال بخشنامه‌ای دستورالعمل امتحانات نیمسال تحصیلی جاری دانشجویان را تشریح کرد که در دستورالعمل این دانشگاه آمده است: با توجه به دستورالعمل ابلاغی معاون آموزشی وزارت علوم در خصوص چگونگی ارزشیابی پایانی و برگزاری امتحانات نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹ – ۹۸ و با توجه به شرایط پیش‌آمده و شیوع بیماری کرونا، بررسی همه جوانب و تأکید بر حفظ سلامتی دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه، برگزاری امتحانات پایان نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹ – ۹۸ فعلاً به صورت حضوری امکانپذیر نیست. بدیهی است بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا چنانچه شرایط تغییر کند، تصمیمات آتی از قبیل برگزاری آزمون حضوری متعاقباً اعلام خواهد شد.

با توجه به این که فرایند آموزش و تدریس از طریق آموزش مجازی دانشگاه استمرار یافته است و جهت جلوگیری از تبعات منفی تعویق امتحانات برای کلیه دانشجویان، خصوصاً دانشجویان ترم‌های پایانی، دستورالعمل برگزاری امتحانات در این ترم به شرح ذیل مطابق مصوبه شورای دانشگاه ابلاغ می‌شود:

-برگزاری آزمون پایانی از طریق بخش آزمون‌ساز سامانه آموزش مجازی دانشگاه، امکان طراحی سؤال و برگزاری آزمون برخط در بخش آزمون‌ساز سامانه آموزش مجازی دانشگاه با استفاده از انواع سؤال‌های چندگزینه‌ای (تستی) و تشریحی برای تمامی دروس، فراهم شده است.

-استادان می‌توانند پس از طراحی و تدوین سؤال‌ها در این سامانه و مشخص کردن بارم نمره و مدت زمان پاسخگویی مشخص، امتحان را در تاریخ و ساعت مقرر برگزار کنند.

-دانشگاه در بخش آزمون سامانه آموزش مجازی در حال ایجاد قالبی است که به صورت پیش فرض طراحی امتحان را برای استادان تسهیل می‌کند و چگونگی آن متعاقبا اعلام می‌شود.

-توصیه می‌شود برای بهبود کیفیت ارزشیابی دانشجویان مقطع کارشناسی از این روش به شیوه آزمون چند گزینه‌ای با استفاده از سؤال‌های تصادفی و مدت زمان محدود برای هر سؤال استفاده شود.

-چگونگی ساخت آزمون در سامانه آموزش مجازی دانشگاه از طریق برگزاری کارگاه در هفته آموزش، ارائه فیلم کارگاه و راهنمای استفاده از این سامانه در اختیار استادان قرار می‌گیرد.

دانشگاه علامه تاکید کرده است: به تشخیص استاد درس و طرح سؤال‌های تشریحی و تحلیلی باز پاسخ، می‌توان آموخته‌ها و خلاقیت دانشجویان را با ارائه سؤال‌ها به آنها و دریافت پاسخ‌ها در مهلت مشخص سنجید. کاربرد این روش مستلزم نگهداری مستندات مربوط به پاسخ دانشجویان به سوال‌های امتحان است. در کنار این روش به تشخیص استاد می‌توان از آزمون شفاهی برخط بین استاد و دانشجو با ذکر پروتکل آزمون از سوی استاد، مانند مهلت پاسخگویی به هر سوال استفاده کرد.

همچنین متناسب با اهداف دروس، امکان تعریف و واگذاری پروژه‌هایی وجود دارد که برای اجرای آنها لزومی به خارج شدن دانشجو از منزل نیست و در شرایط کنونی قابلیت اجرا دارند. در این صورت می‌توان بخشی از نمره را به تحویل پروژه‌های پژوهشی و کارپوشه مبتنی بر مستنداتی از قبیل حضور و فعالیت دانشجو در کلاس و مشارکت در بحث‌ها، پرسش و پاسخ‌های شفاهی، حل تمرین‌ها، ارائه انواع تکالیف، آزمونک (کوئیز)، انجام پروژه‌های کلاسی، چکیده‌نویسی، خلاصه کردن، سخنرانی و ارائه مقاله کلاسی به صورت برخط که انجام آن‌ها در شرایط جاری امکان‌پذیر است، تخصیص داد.

استفاده از این شیوه در سنجش دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی پیشنهاد می‌شود. چنانچه برخی از استادان در سنوات گذشته تمامی نمره آزمون را به ارائه پروژه اختصاص داده‌اند، حفظ این رویه در نیمسال جاری بلامانع است.

طبق اعلام دانشگاه علامه طباطبایی، امتحانات نهایی پایان ترم از تاریخ ۷ تا ۱۸ تیر ۹۹ برگزار خواهد شد. برگزاری کلاس‌ها در این تاریخ محدودیتی ندارد. بازه ثبت نمرات از تاریخ شروع امتحانات تا ۳۰ شهریور برای تمامی مقاطع فعال خواهد بود و ضرورت دارد استادان بازه زمانی هفت روز برای پاسخگویی به اعتراض‌های دانشجویان و ثبت نهایی نمرات را رعایت کنند.

ضروری است ارزشیابی دانشجو به صورت ترکیبی از روش‌های فوق انجام شود تا تصویر روشن‌تری از کیفیت یادگیری دانشجویان در اختیار استاد قرار گیرد و مستندات مربوط به امتحان یا کارپوشه تحویل داده‌شده، نگهداری شود.

استفاده از قابلیت‌های مؤثر بخش آزمون‌ساز سامانه آموزش مجازی دانشگاه مانند تنظیم ارائه سؤالات به صورت تک به تک و تصادفی و با زمان محدود پاسخگویی، به منظور حفظ سلامت آزمون ضرورت دارد. استاد هر درس مرجع ارزیابی دانشجو در آن درس است و لازم است در زمان برگزاری امتحان در دسترس باشد. دانشجویانی که به دلایل موجه امکان شرکت در آزمون را پیدا نمی‌کنند، پس از ارائه و بررسی مستندات در کمیسیون‌های مربوطه و موجه تشخیص دادن غیبت در امتحان، متعاقبا فرصتی جهت برگزاری امتحان، به همان شیوه که قبلاً برگزار شده است، برای ایشان در نظر گرفته و اعلام خواهد شد. زمان برگزاری امتحانات از ۷ تا ۱۸ تیرخواهد بود.

شیوه برگزاری امتحانات پایان ترم در ۹ دانشگاه تهران

نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه علم و صنعت ایران

معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت در خصوص برنامه امتحانی پایان ترم دانشجویان دانشگاه علم و صنعت، اظهار کرد: این دانشگاه برنامه آموزشی اعم از امتحانات پایان ترم و همچنین شروع کلاس‌های آموزشی ترم آینده را متناسب با مقتضیات زمانی و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ خواهد کرد و باید منتظر باشیم و ببینیم آیا شرایط برای حضور فیزیکی دانشجویان در محیط دانشگاه وجود دارد و مجوز‌های لازم برای حضور دانشجویان در خوابگاه صادر می‌شود یا خیر.

او تصریح کرد: تا زمانی که ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیمات خود را در خصوص وضعیت و حضور یا عدم عضور فیزیکی دانشجویان اعلام نکند، نمی‌توانیم برای امتحانات پایان ترم دانشجویان تصمیمی بگیریم، بنابراین منتظر شرایط هستیم و از تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا تمکین خواهیم کرد. در حال حاضر به استادن دانشگاه علم و صنعت اعلام کردیم ارزیابی‌های دانشجویان فعلا همین ارزیابی‌های غیرحضوری یعنی تمرین، پرسش و سایر موارد باشد و اگر شرایط برای برگزاری امتحانات باشد، در موقع مناسب تصمیم‌گیری خواهیم کرد. همچنان که در حال حاضر نیز بخشی از این ارزیابی‌ها انجام می‌گیرد.

معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت بیان کرد: دانشجویان مطمئن باشند تصمیمات دانشگاه علم و صنعت به گونه‌ای اتخاذ خواهد شد که هم سلامت دانشجویان درنظر گرفته شود و هم مقررات دانشگاه رعایت شود. در حال حاضر دانشجویان مطابق روند فعلی، کلاس‌های خود را ادامه دهند. فعلا تصمیمی در خصوص امتحانات این دانشگاه گرفته نشده است، بنابراین از دانشجویان تقاضا داریم اخبار مرتبط با دانشگاه را از سایت رسمی دانشگاه پیگیری کنند. زمان شروع بازه امتحانات این دانشگاه از ۲۴ تیر خواهد شد.

نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه خوارزمی

دانشگاه خوارزمی نیز در تشریح برنامه آموزشی و امتحانات نیمسال تحصیلی جاری تاکید کرد: دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی برای دانشجویان غیر ترم آخر با صلاح دید دانشکده، به صورت وضعیت ناتمام اعلام شده و در نیمسال بعد، بدون محاسبه در سقف واحد‌های دانشجو، ارائه شود.

بدیهی است بخش نظری دروس نظری – عملی به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود. درس‌های سرویسی عملی دانشکده‌ها (تربیت بدنی و آزمایشگاه‌ها و ...) با هماهنگی دانشکده‌های مربوطه بررسی و برای دانشجویان ترم آخر با صلاح دید گروه و دانشکده به طرق مختلف برنامه‌ریزی شود و برای سایر دانشجویان حذف و در نیمسال آتی ارائه شود.

برای دانشجویانی که در نیمسال جاری فارغ‌التحصیل می‌شوند، تاخیر در فرآیند دانش آموختگی و تسویه در صورتی که خارج از اراده دانشجو و به‌دلیل شرایط حادث شده (همچون ابتلا به بیماری ناشی از کرونا، عدم امکان حضور و جابه‌جایی در دانشگاه جهت پیگیری موارد حضوری) باشد، موجه منظور خواهد شد.

همچنین دانشجویانی که پذیرش آنها بر پایه آموزش الکترونیکی بوده، با توجه به ماهیت این دوره‌ها، تابع مقررات قبلی خود در نیمسال جاری هستند و این مصوبات در مورد آنها مصداق ندارد. سایر مواردی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا مصادیق آن‌ا در مصوبات شورای آموزشی دانشگاه ذکر نشده است با درخواست کتبی دانشجو همراه با مستندات و مدارک و تایید گروه و دانشکده، در شورای آموزشی دانشگاه قابل بررسی و تصمیم‌گیری خواهد بود. زمان برگزاری امتحانات این دانشگاه از ۱۴ تیر تا اول مرداد خواهد بود.

شیوه برگزاری امتحانات پایان ترم در ۹ دانشگاه تهران

نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه آزاد

محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد درباره آخرین تصمیمات برای برگزاری امتحانات دانشگاه گفت: اعلام کردیم به محض اینکه وضعیت هر شهری که از لحاظ شیوع کرونا، سفید اعلام شود، دانشجویان می‌توانند با حضور در واحد نزدیک به محل سکونت، فعالیت داشته باشند. البته برای برگزاری امتحانات این دانشگاه هنوز تصمیم نگرفته ایم و مشخص نیست که به چه صورت برگزار خواهد شد.

نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه صنعتی شریف

براساس تقویم جدید آموزشی دانشگاه صنعتی شریف، پایان کلاس‌ها، اول تیر بوده و امتحانات پایان نیمسال نیز از ۷ تا ۲۶ همین ماه (تیر) برگزار خواهد شد. در اطلاعیه جدید این دانشگاه توضیحی درباره چگونگی و نحوه برگزاری امتحانات، ارائه نشده است.

نحوه و زمان برگزاری امتحانات در دانشگاه شهید بهشتی

پایان کلاس‌های آموزشی در دانشگاه شهید بهشتی روز چهارشنبه، ۴ تیر و بازه زمانی امتحانات دروس نظری نیز از ۷ تا ۲۱ تیر خواهد بود. لازم ذکر است این دانشگاه‌ها هنوز نوع برگزاری امتحانات پایان ترم را مشخص نکرده اند، بنابراین باید منتظر رفتار ویروس کرونا در کشور بود تا با نزدیک شدن به بازه زمانی امتحانات بتوان درباره آن تصمیم گرفت.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
باید هر چه سریع تر پیرامون نحوه ی بر گذاری امتحانات تصمیم گیری شود
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر