کد خبر: ۷۳۵۲۷۴۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۰
کد خبر : ۷۳۵۲۷۴۴
حسینی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: کلاس‌های مجازی جایگزین مناسبی برای کلاس‌های حضوری خواهند بود.

آموزش مجازی فرصت مناسبی را حتی در روز‌های معمولی هم فراهم کرده است

حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره روند برگزاری کلاس‌های مجازی اظهار کرد: با تصمیمی که دانشگاه تهران از ابتدای شیوع ویروس کرونا گرفته بود، نحوه برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی یا الکترونیکی تصویب شد.

او افزود: برگزاری کلاس‌های الکترونیکی مورد توجه بوده و دانشگاه تهران هم از گذشته تجربه‌های خوبی را در این زمینه کسب کرده و زیر ساخت‌های مناسبی را داشته است. اگرچه در بحث زیر ساخت‌ها، دانشجویان ما با مشکلاتی هم روبه رو بودند اما تلاش‌های زیادی شد تا آموزش را تعطیل نکنیم و آن را حتی به صورت مجازی برگزار کنیم.

حسینی با بیان اینکه تمامی دروس نظری دانشگاه تهران به صورت الکترونیکی در حال برگزاری است، بیان کرد: بالغ بر ۷۵۰۰ عنوان درس نظری در دانشگاه تهران به صورت مجازی در حال برگزاری است. بر اساس زمان بندی که انجام شده است حدود ۲ هفته به تقویم آموزشی دانشگاه تهران برای برگزاری کلاس‌های جبرانی اضافه شده است و امیدواریم که شرایط کرونا بهبود یابد تا دانشجویان با شرایط امن در دانشگاه حضور یابند. 

امتحانات دانشگاه تهران به صورت حضوری برگزار می‌شوند

معاون آموزشی دانشگاه تهران با اشاره به نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم اظهار کرد: دانشگاه تهران در تلاش است تا امتحانات پایان ترم دانشجویان به صورت حضوری از تاریخ ۷ تیر به مدت ۲ هفته برگزار شود، البته دروس عملی دانشجویان در تابستان ارائه خواهد شد.

حسینی درباره جزئیات دفاع از پایان نامه دانشجویان دانشگاه تهران گفت: دفاع از پایان نامه‌ها شرایط خاصی ندارد و همان مقرراتی را که در گذشته داشتیم یعنی بعد از اینکه استاد راهنما کفایت تایید پایان را اعلام کند، تمامی فایل‌ها به صورت الکترونیکی برای اعضای هیئت داوران ارسال می‌شود و بعد از اعلام نظرات آنها بر اساس سامانه موجود، افراد می‌توانند زمان برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه‌ها را اعلام کنند. این جلسه با حضور نماینده تحصیلات تکمیلی جلسه دفاعیه به صورت الکترونیکی همانند جلسات حضوری برگزار خواهد شد.

او افزود: دفاع پایان نامه‌ها به صورت الکترونیکی در حال برگزاری است. البته بیشتر پایان نامه‌های دانشجویان در تابستان برگزار می‌شود و همیشه اوج دفاع پایان نامه‌ها در ایام تابستان است و امیدواریم که شرایط امکان برگزاری جلسات حضوری دفاع از پایان نامه‌ها در تابستان فراهم شود.

حسینی ادامه داد: افرادی که تمایل به ارائه پایان نامه دارند، می‌توانند از پایان نامه‌های خود دفاع کنند. در گذشته هم ظرفیت اجرای کلاس‌ را به صورت الکترونیکی داشتیم.

آموزش مجازی فرصت مناسبی را حتی در روز‌های معمولی هم فراهم کرده است

معاون آموزشی با بیان اینکه کلاس‌های مجازی جایگزین مناسبی برای کلاس‌های حضوری خواهند بود، گفت: در قوانین و مقررات دانشگاه باید یک بازنگری صورت بگیرد. در گذشته هم برای تشکیل کلاس‌های مجازی ظرفیت‌هایی وجود داشته است، اما از همان ظرفیت‌های حداقلی استفاده نمی‌کردیم.

ظرفیت کلاس‌های مجازی می‌تواند ۲۰ درصد افزایش یابد

او ادامه داد: در گذشته استادان این امکان را داشتند تا ۱۰ درصد کلاس‌های خود را به صورت مجازی برگزار کنند اما به نظر من این ظرفیت را می‌توان حدود ۲۰ درصد افزایش داد.

حسینی تصریح کرد: آموزش‌های مجازی یا الکترونیکی توانسته فرصت بهتر و مناسب تری را برای ما فراهم کند تا دانشجویان از درس عقب نمانند. شیوع ویروس کرونا ظرفیتی را برای ما ایجاد کرده است به طوریکه استادان توانسته اند مطالب زیادی را به صورت فایل‌های صوتی در سامانه‌ها ذخیره کنند.

او ادامه داد: با الکترونیکی شدن آموزش‌ها از نظر تولید محتوای درسی، اتفاقات خوبی صورت گرفته است. البته باید در آئین نامه‌های خود بازنگری انجام دهیم و این نکته را هم در نظر بگیریم تا انجام کارهایمان با افراط و تفریط همراه نباشد. حضور دانشجویان در کلاس درس از نظر فرهنگی، علمی و گفتگو‌های آنها با استادان جایگاه خاص خود را دارد و همچنان باید به برگزاری کلاس‌های حضوری پایبند باشیم، اما می‌توان بخش قابل توجهی از این ظرفیت را به صورت الکترونیکی ادامه دهیم.

حسینی با اشاره به برگزاری کلاس‌ها به صورت ترکیبی اظهار کرد: اگر فایل‌های درسی از قبل در اختیار دانشجویان قرار بگیرد، کلاس‌های مجازی می‌تواند به صورت حضوری برگزار شوند و پرداختن به سوالات و جواب در کلاس درس انجام شود.

آموزش مجازی فرصت مناسبی را حتی در روز‌های معمولی هم فراهم کرده است

معاون آموزشی دانشگاه تهران درباره مشکلات حضور استادان در سامانه الکترونیکی گفت: مشکلاتی برای حضور استادان و ارائه درس به دانشجویان به صورت الکترونیکی وجود داشت و این موضوع در حوزه‌های مختلف متفاوت بود. دانشگاه تهران سعی کرد تا از طریق ساخت کلیپ‌های آموزشی، رابط بین مرکز الکترونیکی دانشگاه و واحد‌ها را فعال کند. آنها توانستند بخشی از اشکالات را برطرف سازند.


بیشتر بخوانید: 

دانشگاه تهران در مقطع دکتری دانشجوی استعداد درخشان می‌پذیرد

آخرین اقدامات دانشگاه تهران برای مقابله با ویروس کرونا

شرایط اختصاص خوابگاه به دانشجویان دکتری دانشگاه تهران

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران

دانشگاه تهران هیچ محدویتی در پذیرش دانشجو از دانشگاه های دیگر ندارد


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ