کد خبر: ۷۳۷۰۴۰۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۴
کد خبر : ۷۳۷۰۴۰۹
وزیر بهداشت مطرح کرد؛

نمکی گفت: آماده ایم تا تجارب خود را در کاهش مرگ و میر بیماران کووید ۱۹ و کنترل این بیماری، در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهیم.

به گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی، وزیر بهداشت در گفت‌وگوی تلفنی با اقتای شیر علی اف، وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان، اظهار کرد: از دولت جمهوری آذربایجان که در اوج شیوع کرونا در ایران کمک‌هایی به ما داشتند، تشکر می‌کنم و ما مشتاقیم که روابط دو کشور همسایه که مراودات و مشترکات زیادی از دیرباز داشته اند، گسترش پیدا کند.

او افزود: آماده ایم که تجارب موفق ایران در مبارزه با کرونا را به آذربایجان انتقال دهیم و از تجارب این کشور نیز استفاده کنیم. به همین خاطر دکتر اسدی لاری مدیرکل امور بین الملل وزارت بهداشت به عنوان نماینده وزارت بهداشت در این زمینه، آماده انتقال تجربیات است.

وزیر بهداشت بیان کرد: ایران تجارب ارزنده‌ای در راه مبارزه با کرونا به دست آورد و در کمتر از ۵۰ روز، میزان مرگ و میر و بستری در بیمارستان‌ها با اقداماتی که انجام شد، کاهش قابل توجهی یافت. همچنین با غربالگری ۷۸ میلیون نفر در مرحله اول و ۲۲ میلیون نفر در مرحله دوم توانستیم موارد جدید سرپایی بیشتری را در کشور شناسایی و از هجوم به بیمارستان‌ها جلوگیری کنیم. 

نمکی تصریح کرد: ایران توانست با هزینه بسیار اندک، دستاورد‌های بسیار بزرگی را به دست آورد. این در حالی است که در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه آمریکا هم قرار داریم. در شرایط کنونی، ۷۵ پروتکل تشخیصی و درمانی با استفاده از ظرفیت دانشمندان و متخصصان ایران بررسی و اجرا شد و پروژه‌های تحقیقاتی زیادی در حوزه کرونا از جمله ساخت واکسن در حال انجام است.

بازگشت رونق اقتصادی با تدوین پروتکل‌های فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند

او یادآوری کرد: با تدوین پروتکل‌های فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند، توانستیم علاوه بر کاهش موارد مرگ و میر، رونق اقتصادی را به کشور بازگردانیم و حاضریم که این تجارب را در اختیار جمهوری آذربایجان قرار دهیم و از تجارب ارزشمند اساتید و دانشمندان آذری استفاده کنیم.

وزیر بهداشت گفت: کمتر از دو ماه از یک کشور واردکننده به یک کشور تولیدکننده و سپس صادرکننده در حوزه ماسک، لباس‌های محافظتی، کیت‌های تشخیصی و محلول‌های ضدعفونی کننده تبدیل شدیم؛ در حال حاضر دستگاه تنفس مصنوعی مورد نیاز را در کشور می‌سازیم.

نمکی افزود: خوشحالیم که جمهوری آذربایجان پیشرفت‌هایی در بیماریابی و افزایش آزمایش‌های تشخیصی در جهت سلامتی بیشتر مردمانش داشته و اطمینان داریم که این کشور در کنترل و مهار کووید ۱۹ موفق خواهد بود. امیدواریم که با همکاری‌های نزدیک دو کشور در زمینه مدیریت کرونا، دستاورد‌های منطقه‌ای قابل توجهی داشته باشیم.

ایران دستاورد‌های زیادی در مبارزه با کرونا داشته است

اوقتای شیر علی اف وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان نیز گفت: می‌دانیم که حجم جمعیت و متخصصان ایران زیاد است و ایران دستاورد‌های زیادی در مبارزه با کرونا داشته است. پیشنهاد ما این است که جلسات مشترکی بین متخصصان و اپیدمیولوژیست‌های دو کشور برای تبادل اطلاعات مداوم در زمینه مدیریت کرونا برگزار شود.

او با بیان اینکه جمهوری آذربایجان و ایران برای مبارزه با کرونا، هم قدم و در یک راه هستند، گفت: در آذربایجان البته نه اندازه ایران اما روزانه ۵ تا ۶ هزار آزمایش تشخیصی روزانه انجام می‌شود و تعداد مبتلایان در کشور ما، کاهش قابل توجهی داشته است.

وزیر بهداشت جمهوری آذربایجان یادآوری کرد: اخیرا اجلاس کشور‌های عدم تعهد برگزار شد و جمهوری آذربایجان ریاست این دوره از اجلاس را بر عهده داشت. موضع گیری رسمی ما این بود که در شرایط همه‌گیری کرونا، اعمال تحریم‌های جدید، غیر قابل قبول است.

شیر علی اف تصریح کرد: در خصوص دستاورد‌های ارزشمند ایران در مقابله با کرونا اطلاع داریم که متخصصان و کادر بهداشتی و درمانی ایران، چه اقدامات مناسبی انجام دادند و اطمینان داریم که ایران از این مرحله نیز همانگونه که توانسته در موقعیت‌های سخت تر، مردم خود را به ساحل امن بکشاند، با موفقیت عبور می‌کند؛ بنابراین آماده ایم که حداقل هر هفته یکبار، شاهد انتقال اطلاعات و اشتراک گذاری تجارب بین دو کشور باشیم.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر