کد خبر: ۷۳۷۰۷۹۲
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۵
کد خبر : ۷۳۷۰۷۹۲

استاندار آذربایجان شرقی گفت: احیای کامل دریاچه ارومیه، بدون همراهی و مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز،محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در جلسه شورای فرهنگی اجتماعی احیای دریاچه ارومیه، با تأکید بر اهتمام جدی مدیریت ارشد استان برای احیای کامل دریاچه ارومیه، خشکی این دریاچه را تهدیدی جدی برای مردم و زیست‌بوم منطقه دانست و خاطرنشان کرد: باید از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصی در این زمینه استفاده شود.

او اضافه کرد: در کنار بارندگی‌های مناسب سال گذشته، دولت نیز اقدامات ارزشمندی برای تثبیت وضعیت دریاچه انجام داده که انتظار می‌رود با تخصیص کامل اعتبارات و تسریع در تکمیل طرح‌های در دست اجرا، شاهد احیای کامل این زیست‌بوم طبیعی باشیم.

پورمحمدی اظهار داشت: امسال به‌رغم کاهش بارندگی‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته و همچنین افزایش دمای هوا، وضعیت دریاچه ارومیه مساعد است که البته باید به این میزان بسنده نکرده و تلاش‌های خود را برای احیای کامل نگین آذربایجان به کار گیریم.

او همچنین با بیان اینکه در کنار توجه به اقدامات عمرانی و کالبدی، نباید از برنامه‌های عملیاتی در زمینه فرهنگی و اجتماعی غافل شد، افزود: بدون توجه به مشارکت مردم، اجرای بسیاری از تصمیمات با مشکل مواجه شده و در بعضی موارد نیز قابل اجرا نیست.
استاندار آذربایجان شرقی خواستار تخصیص کامل و به‌موقع اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه شد و گفت: به‌رغم مشکلاتی همچون شیوع بیماری کرونا و کمبود منابع دولتی، هیچ یک از طرح‌های مربوط به احیای دریاچه ارومیه تعطیل نشده و از این پس نیز با قدرت ادامه می‌یابد.

جواد رحمتی  معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه نادیده گرفتن خدمات دولت در احیای دریاچه ارومیه، بی‌انصافی است، افزود: وضعیت فعلی دریاچه، بیانگر نقش مهم عملکرد دستگاه‌های دولتی در کنار افزایش بارندگی‌هاست.

 او گفت: رهاسازی بیش از ۲۷۰ میلیون مترمکعب آب از سد‌های استان به سمت دریاچه ارومیه از جمله اقدامات مهمی است که در این دولت انجام شده و انتقال ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه از رودخانه زاب از جمله طرح‌های در دست اجراست که نقش بسیار مهمی در تثبیت و احیای دریاچه ارومیه دارد.

آخرین وضعیت اجرای طرح‌های در دست اجرای احیای دریاچه ارومیه شامل مسیرگشایی رودخانه‌ها، انتقال آب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، رهاسازی حقابه دریاچه از رودخانه‌ها و سدها، اصلاح الگوی کشت در پیرامون دریاچه و روند پیشرفت فیزیکی مدول دوم تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.
انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر