کد خبر: ۷۳۷۱۴۱۴
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
کد خبر : ۷۳۷۱۴۱۴

کارشناس فوتبال کشورمان گفت: حضور خارجی‌ها در لیگ به فوتبال ایران کمک می‌کند، اما شاید ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی برای یک مقطع کوتاه، وضعیت باشگاه‌های ایرانی را بهتر کند.

به گزارش خبرنگار فوتبال و فوتسال گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان،  مجید جلالی کارشناس فوتبال کشورمان درباره جذب بازیکنان خارجی بی کیفیت در فوتبال ایران، نبود نظارت کافی بر جذب این بازیکنان و تصمیم وزارت ورزش برای ممنوعیت جذب بازیکنان خارجی توضیحاتی را ارائه کرد.  

جلالی: شاید ممنوعیت جذب بازیکنان خارجی وضعیت باشگاه‌های ایرانی را بهتر کند

حضور بازیکنان و مربیان خارجی می‌تواند به پیشرفت فوتبال ما کمک کند

جلالی سرمربی تیم فوتبال گل گهر سیرجان درباره تصمیم وزارت ورزش و جوانان برای ممنوعیت حضور بازیکنان و مربیان خارجی در لیگ برتر ایران گفت: حضور بازیکنان و مربیان خارجی می‌تواند به پیشرفت فوتبال ما کمک کند، منتها حضور خارجی‌های باکیفیت. اصلا درست نیست که خط کش بگذاریم و خارجی و داخلی بودن بازیکنان و مربیان را در نظر بگیریم. باید در هر زمینه بهترین‌ها را داشته باشیم.

شاید ممنوعیت جذب بازیکنان خارجی، اوضاع باشگاه‌های ایرانی را بهتر کند

سرمربی گل گهر در پاسخ به این سوال که آیا ممنوعیت جذب بازیکنان خارجی فایده‌ای برای تیم‌های ایرانی دارد گفت: در سال‌های گذشته مبالغ هنگفتی را صرف جذب بازیکنان و مربیان خارجی کردیم، اما کار درست این بود که بخشی از منابع مالی را برای تربیت مربیان و بازیکنان داخلی خرج می‌کردیم. متاسفانه ما این کار را نکردیم و در قبال بودجه فراوانی که برای جذب بازیکنان و مربیان خارجی کنار گذاشتیم، کمترین هزینه‌ای برای تربیت و پرورش نیرو‌های انسانی داخلی در نظر نگرفتیم؛ بنابراین شاید برای بهتر شدن اوضاع، عملی شدن این ممنوعیت برای مقطع کوتاهی موجه باشد.

هیچ وقت افراد در قبال جذب بازیکنان خارجی پاسخگو نبودند

او در ادامه گفت: اکنون مشکلات ارزی داریم، اما ۷، ۸ سال پیش شرایط این طور نبود و باشگاه‌های ما به راحتی می‌توانستند ۷۰۰، ۸۰۰ هزار دلار بدهند و بازیکن خارجی بیاورند. این مبالغ حتی برای خود خارجی‌ها بالا بود. ما هیچ وقت قوانینی نداشتیم که مدیر، مربی یا مدیر برنامه‌ای که بازیکن خارجی می‌آورد، در قبال جذب آن بازیکن و هزینه‌ای که برایش صرف می‌شود، پاسخگو باشد.

پارامتر‌های تعیین شده برای جذب بازیکنان خارجی مناسب نیست

کارشناس فوتبال کشورمان اظهار داشت: بار‌ها دیدیم که بازیکنی آمده و در مجموع ۲۰ دقیقه برای تیمش بازی کرده، اما در نهایت چند صد هزار دلار پول گرفته و رفته است. این اتفاق تاکنون چند بار رخ داده و از حدود ۲، ۳ سال پیش برخی پارامتر‌ها را برای رفع این مشکلات تعیین کردند که باز هم مناسب نیست. مثلا می‌گویند بازیکنان برزیلی باید سابقه بازی در سری آ و بی را داشته باشند یا بازیکنان اروپایی باید سابقه بازی در لیگ‌های این قاره را داشته باشند. خب کسی که از لیگ‌های معتبر اروپایی پیشنهاد داشته باشد، دیگر نمی‌آید در ایران بازی کند.


بیشتر بخوانید: عابدینی: تاج از اعمال نفوذ در مدیریت فوتبال دست بردارد/ پرسپولیس روی کاغذ و چمن سبز قهرمان است


کسانی که در جذب خارجی‌ها نقش دارند باید مسئول و پاسخگو باشند

جلالی افزود: بازیکنان آفریقایی بی کیفیت می‌توانند به لیگی مانند لیگ گرجستان بروند و از آن جا به ایران بیایند تا قوانین را دور بزنند. به همین دلیل این قوانین هم نقص‌هایی داشت، اما بهتر از هیچ چیز بود. به اعتقاد من برای جذب بازیکنان خارجی باید قوانینی وضع شود و  کسانی که در جذب خارجی‌ها نقش دارند باید مسئول و پاسخگو باشند. اگر مدیر برنامه‌ای ۵ بازیکن خارجی گرفته و همه آن‌ها بی کیفیت بودند، مجوز این مدیر برنامه باید لغو شود. حتی وقتی یک مربی در ۳ باشگاه ۵ بازیکن بی کیفیت جذب کند، خود آن مربی هم باید زیر سوال برود.

باشگاه‌ها با ایجاد آکادمی می‌توانند نیازشان به جذب بازیکن را تا حدود زیادی برطرف کنند

او با انتقاد از بی توجهی باشگاه‌ها به ساخت آکادمی و پرورش استعداد‌ها در تیم‌های پایه اظهار داشت: باشگاه‌های ایرانی باید برای خودشان آکادمی داشته باشند. چند بار این هدف را دنبال کردم، اما از آن جایی که این کار به سرمایه قابل توجهی نیاز دارد خودم نتوانستم این کار را انجام دهم. با این حال باشگاه‌ها می‌توانند با ایجاد یک آکادمی، بازیکنان خودشان را پرورش دهند و از این راه درآمدزایی کنند. باشگاه‌ها آکادمی ندارند و به بازیکن نیاز دارند؛ بنابراین باید بازیکن بخرند و هیچ پارامتری برای جذب بازیکن خارجی وجود ندارد که باعث می شود ایجنت‌ها قرارداد بازیکنان بی کیفیت را چند برابر ارزش واقعی آن‌ها ‌ببندند و تا ریال آخر قرارداد را هم ‌بگیرند.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر