کد خبر: ۷۳۷۳۶۸۵
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
کد خبر : ۷۳۷۳۶۸۵
گروه : فارس » شیراز

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس گفت: برخی از سقف‌های خانه‌های تاریخی شیراز در منازل لاکچری تهران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، چندی است که تصویری از سقف شاهنشین خانه تاریخی فرهادی که ثبت ملی شده، این نگرانی را ایجاد کرد که آثار بجا مانده از خانه‌های تاریخی شیراز به مرور از دیده‌ها پنهان شده و حتی این نقاشی‌ها در خانه‌های لوکس تهران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در پی این رویداد و با پی گیری‌های صورت گرفته، مشخص شد این خانه چندین دست گشته و در نتیجه معلوم نیست کدام یک از صاحبان این بنای میراثی موجب ناپدید شدن این نقاشی شده است در حالی که به گفته یکی از فعالان میراث فرهنگی این خانه افزون بر نقاشی فوق، در دیگر اتاق‌ها هم دارای نقاشی‌های ارزشمند بوده است.

مسعود منیعاتی رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس با بیان اینکه خانه حکیم السلطنه به دلیل قرار گرفتن در کوچه حکیم السلطنه شیراز به این نام شهرت یافته است در حالی که سند موثقی از متعلق بودن به حکیم السلطنه وجود ندارد، درخصوص ثبت ملی این بنای تاریخی، گفت: این بنا به نام خانه فرهادی ثبت ملی شده است.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس با بیان اینکه پس از رئیس اتحادیه مهمانپذیر‌های شیراز این خانه ۲ بار دیگر خرید و فروش شده است، افزود: اکنون این خانه در اختیار فردی به نام اخوان است.

او، پیرامون سقف نقاشی شده به سرقت رفته این خانه، تصریح کرد: ۵ سال پیش یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس گزارشی از سرقت بخشی از سقف خانه فرهادی داد و تا ۲ سال پیش هم که خانه را دیدم بخشی از سقف‌های خانه دزدیده شده بود.

سقف خانه‌های تاریخی شیراز در خانه‌های لاکچری تهران

منیعاتی، وضعیت کنونی خانه تاریخی فرهادی را نامشخص دانست و درباره ارزش تاریخی نقاشی‌های سقف خانه یادشده، تصریح کرد: معمولاً کسانی که در گذشته کار نقاشی به شیوه سنتی روی سقف انجام می‌دادند نامی از خود باقی نمی‌گذاشتند در حالی که در هنر کاشی کاری سنتی ایرانی دوره قاجار درج می‌شد که در کدام کارگاه ساخته شده است، اما برای سقف‌ها معمولاً نوشته‌ای نداریم.

او با این حال، اظهار کرد: این چیزی از ارزش نقاشی‌های سنتی خانه‌های شیراز کم نمی‌کند چراکه همه نقاشی خانه‌های تاریخی شیراز دارای سبک شیرازی هستند و از رنگ‌ها، طرح‌ها و ترنج‌های شیرازی در این سقف‌ها استفاده شده و روایتگر دوره‌های تاریخی هستند.

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی فارس بیان کرد: مالک کنونی خانه حکیم السلطنه شیراز قصد بازسازی و مرمت دارد، اما به نظر می‌رسد به خاطر سرمایه مشکلاتی دارد.

او، در تحلیل به سرقت رفتن آثار به جا مانده از خانه‌های تاریخی شیراز از جمله نقاشی‌های سقفی معتقد است که افرادی بافت تاریخی شیراز را می‌شناسند و با دانش اینکه بنا‌های فوق چه ارزشی دارند دست به چنین کاری می‌زنند.

منیعاتی ادامه داد: بخشی از سقف خانه‌های تاریخی شیراز در خانه‌های لاکچری تهران مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ یکی از نقاشی‌های ارزشمند و تاریخی شیراز در رستورانی در خیابان فرشته تهران بکار برده شده است.

سقف خانه‌های تاریخی شیراز در خانه‌های لاکچری تهران

رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس خواستار این شد که شهرداری بافت تاریخی شیراز به منظور ساماندهی کوچه نارنجستان قوام کوچه حکیم السلطنه را ساماندهی و کف فرش کرده و دیوار‌های آن را بازسازی کند.

او، وجود حمام تاریخی حاج هاشم و چندین اثر تاریخی در این کوچه را دلیلی بر ارزشمندی این بخش از شیراز برشمرد.

منبع: مهر

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر