کد خبر: ۷۳۷۵۹۰۲
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۰
کد خبر : ۷۳۷۵۹۰۲

کریستال یکی از مخدر‌های صنعتی است که مصرف آن بسیار مخرب و اعتیاد آور است.

سی گل باراس روانشناس و درمانگر اعتیاد در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: کریستال یا همان دى متامفتامین هیدروکلرید که به اسامى «مت»، «تینا» نیز شناخته می‌شود، یک ماده اعتیاد آور و مخدری محرک به شکل ترکیبى و مصنوعى است. کریستال به شکل بزرگ و شفاف و مانند کریستال هاى واقعى و به رنگ هاى صورتى، آبى و سبز در بازار یافت مى شود.

او با اشاره به اینکه تصور یکی بودن شیشه و کریستال کاملا اشتباه است و ماهیت این دو ماده تفاوت زیادی با هم دارد، گفت: کریستال در اصل یک ماده مخدر صنعتی است که از مشتقات هروئین و تریاک به دست می‌آید و شکل ظاهری آن مانند آرد نخود یا پودری مانند خرده شیشه است، اما شیشه که نام علمی آن دی مت آمفتامین هیدروکلراید است در حالتی که خرد نشده و شکل ظاهری خود را از دست نداده باشد به شکل قطعه‌های بلور است که هر چقدر این بلور‌ها بزرگتر باشند خلوص این مواد بیشتر خواهد بود.

باراس درباره نحوه استفاده و خطرات این مخدر گفت: معتادان به این مخدر، با استفاده از یک لوله شیشه‌ای کریستال را دود می‌کنند، البته این ماده مخدر قابلیت بلعیدن ویا استنشاق و تزریق به درون رگ را نیز دارد، باید توجه داشت که استفاده از این مخدر به هر شکلی خطرناک است و می‌تواند به بدن شما آسیب برساند و باعث مشکلات روان‌شناختی جدی شود.

این روانشناس درباره عوارض مصرف این مخدر گفت: خشکى دهان، افزایش سرعت تنفس، سردردهاى طاقت فرسا، حالت تهوع، تعرق بیش از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن حرارت بدن، تپش قلب، خشکى، سوزش و ترک لب ها، بزرگ شدن مردمک چشم، سیاهى رفتن چشم، لرزش دست‌ها و انگشتان از جمله تاثیرات فیزیکى ناشى از استعمال کریستال است.

او ادامه داد:البته استعمال این ماده مخدر روى رفتار شخص نیز تاثیراتی زیادی دارد از جمله: بیخوابى شدید، حمله هاى ناگهانى هراس و اضطراب پارانویا همراه با توهم، نشاط و دلخوشى بیش از حد، افزایش حرکت هاى فیزیکى، ناآرامى، اضطراب و دلواپسى، پرخاشگرى، خشونت و رفتار‌های خصمانه، پرحرفی، تکرار حرف‌ها و کارهاى ساده، تغییر ناگهانى در رفتار و گفتار و اختلال در درک، اختلال و بى نظمى در وظایف کلیه و ریه، بى اشتهایى و در نتیجه سوء تغذیه و کم وزنى مفرط است.

این روانشناس در پایان گفت:اعتیاد به کریستال یکی از سخت‌ترین اعتیاد‌های مخدری قابل‌درمان است وفرد معتاد باید حتما در اسرع وقت به یک مشاور مراجعه کند و از خود درمانی بپرهیزد.


بیشتر بخوانید:

آنچه باید درباره عوارض استفاده از مواد مخدر بدانید

همه چیز درباره ماده مخدر «تسبیح»

«برنز»؛ مخدری که مغز را از بین می‌برد

مخدری در لباس برنج که بسیاری را به کام مرگ می‌کشاند


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر