واگذاری ۹۸ بنای تاریخی کشور از سوی صندوق توسعه صنایع‌دستی و احیای اماکن تاریخی و فرهنگی

میرزایی گفت: تاکنون ۹۸ بنای تاریخی و فرهنگی کشور با هدف مرمت و نگهداری بهینه توسط این صندوق واگذار شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، هادی میرزایی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، گفت: تاکنون ۹۸ بنای تاریخی و فرهنگی کشور توسط این صندوق واگذار شده است.

میرزایی افزود: واگذاری این بنا‌ها با هدف مرمت و نگهداری بهینه اماکن تاریخی و فرهنگی و کمک به صیانت از این آثار بسیار گران سنگ و دارای اهمتی فرهنگی کشور به انجام رسیده است.

به گفته او از مجموع بنا‌های واگذار شده فوق در سطح کشور، تعداد ۵ بنای تاریخی و فرهنگی متعلق به آذربایجان شرقی است که توسط صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی واگذار شده است.

میرزایی اظهار داشت: در همین راستا تعداد ۳۱ بنا و اثر تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی نیز در فهرست واگذاری‌های صندوق توسعه صنایع‌دستی، فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی کشور قرار گرفته است.

او ابراز امیدواری کرد با همکاری‌های مناسبی که در مجموعه مدیریتی آذربایجان شرقی وجود دارد در یک برنامه‌ریزی بلند مدت و با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به ویژه سرمایه‌گذاران بومی تمامی این بنا‌ها را واگذار و زمینه حفاظت، مرمت و احیای آن‌ها فراهم شود.

میرزایی گفت: اقدامات بسیار خوبی در زمینه واگذاری برخی بنا‌ها اعم از خانه تاریخی صلح جو و امیرپرویز به هنرمندان و فعالین بخش خصوصی در آذربایجان شرقی انجام شده است که منجر به ایجاد ارزش افزوده و محلی مناسب برای ارائه آثار هنری هنرمندان و همینطور تاسیس موزه فاخر صدا شده است.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در جریان سفر به آذربایجان شرقی از خانه‌های تاریخی صلح جو، امیرپرویز، سرخه‌ای، ثقه‌الاسلام، ناصح‌زاده، معبودی، حیدرزاده و حریری و همچنین از حمام تاریخی نوبر تبریز، حمام کردشت جلفا، کاروانسرای گویجه بئل و یام مرند بازدید کرد.

آذربایجان شرقی با داشتن هزار و ۸۵۵ اثر ثبت شده ملی اعم از منقول، غیرمنقول، طبیعی و معنوی جزو ۵ استان اول ایران در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری به شمار می‌رود.

انتهای پیام/م

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار