کد خبر: ۷۳۹۷۵۴۲
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
کد خبر : ۷۳۹۷۵۴۲
بر اساس اعلام مرکز آمار؛

نرخ تورم سالانه خرداد ماه به ٢٧.٨ درصد رسید که نسبت به ماه قبل، ٢ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از مرکز آمار نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٣٩٩ برای خانوار‌های کشور به ٢٧.٨ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٠ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

افزایش نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در خرداد ماه ١٣٩٩ به عدد ٢٢.٥ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٢٢.٥ درصد بیشتر از خرداد ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای خرداد ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ١.٥ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ٢.٩ واحد درصدی به ١٤.٩ درصد و گروه «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٧ واحد درصدی به ٢٦.٤ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ٢٢.٧ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٢١.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٨ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه خرداد ١٣٩٩ به ٢.٠ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٥ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٢.٤ درصد و ١.٨ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ٢.٠ درصد است که نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٢.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه خرداد ماه ١٣٩٩ برای خانوار‌های کشور به ٢٧.٨ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٢.٠ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری ٢٧.٧ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.٠ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٢٨.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٦ واحد درصد کاهش داشته است.

 

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «نان و غلات» (انواع برنج خارجی، ماکارونی)، گروه «میوه و خشکبار» (سیب، پرتقال)، و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، گروه «تفریح و فرهنگ» (تجهیزات رایانه، حق عضویت باشگاه‌های ورزشی)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه «بهداشت و درمان» (انواع دارو و ویزیت) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی) و متوسط قیمت یک متر مکعب گاز مصرفی خانوار‌ها نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در خرداد ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٢٥.٨ درصد برای دهک اول تا ٣٠.٠ درصد برای دهک دهم است.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
خودتون باور میکنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
چرادروغ توروز روشن می گوییدمردم شاهد گرانی ساعت به ساعت هستندحتما تورم برای پولدارا کاهش یافته دروغ به این بزرگی فقط قیمت لوازم خانگی 36٪درصد افزایش داشته چیزهای ذیگر که جای خود داردبسه دیگر تورم نقطه به نقطه چه صیقه ای است از گرانی مزه گوشت یادمان رفته مرکز امارهمیشه ازاین امارهای غلط زیاد میدهد اصل ان است که مردم کاهش تورم رااحساس کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
مطمئنید که 27 درصد کاهش داشته؟؟؟ والا فعلا که هرچی گرونیه داره روز به روز بیشتر میشه طلا گرمی 732 گرفتم بعد از پنج روز شده گرمی 800 تومن!!!
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر