کد خبر: ۷۴۰۱۴۵۳
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۳
کد خبر : ۷۴۰۱۴۵۳
نبی پور در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

رئیس اتحادیه مرغ تخم گذار گفت: با توجه به نوسان قیمت تخم مرغ در بازار، مسئولان صادرات را متوقف کردند.

‌ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش قیمت تخم مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط هر شانه تخم مرغ درب مرغداری ۱۰ هزار تا ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۲۰ هزار تا ۲۱ هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی نرخ تمام شده هر کیلو تخم مرغ را ۹ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرده است افزود: این درحالی است که با افزایش نرخ نهاده‌های دامی، قیمت ۹ هزار و ۲۰۰ تومانی جوابگوی هزینه‌های تولید نیست.

نبی پور درباره اینکه فروش هر شانه تخم مرغ با نرخ ۳۰ هزار تومان منطقی است یا خیر؟ بیان کرد: منطق بازار را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند، چرا که در مواقعی که قیمت هر شانه تخم مرغ درب مرغداری ۱۸ هزار تومان بود، مغازه داران با نرخ‌های ۲۴ تا ۲۵ هزار تومان عرضه می‌کردند و بدیهی است که با نرخ‌های فعلی، هر شانه تخم مرغ به ۳۰ هزار تومان برسد.

این مقام مسئول ادامه داد: ستاد تنظیم بازار بر مبنای ذرت یک هزار و ۳۰۰ تومانی و کنجاله ۲ هزار و ۴۵۰ تومانی، نرخ مصوب تخم مرغ را ۹ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرده است، در حالیکه نهاده با چنین نرخ‌هایی در دسترس تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد.

به گفته وی، اگر ۵۰ درصد ذرت و کنجاله سویا با نرخ مصوب در اختیار مرغداران قرار گیرد، در توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب مشکلی نداریم.

نبی پور با بیان اینکه توزیع نهاده با نرخ مصوب شعاری بیش نیست، اظهار کرد: در حال حاضر مرغداران به سبب کمبود کنجاله سویا شاهد افت ۲۰ تا ۳۰ درصدی تولید تخم مرغ هستند که این امر در کنار پرداخت هزینه ۸۰۰ تومانی کرایه حمل به ازای هر کیلو تخم مرغ موجب شده مرغداران با مشکلات متعددی در امر تولید روبرو شوند.

 آینده بازار تخم مرغ غیر قابل پیش بینی است

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه در اردیبهشت بیش از ۶ میلیون قطعه مرغ به کشتارگاه فرستاده شده است، بیان کرد: با توجه به کمبود نهاده دامی حدود ۳۰ درصد از وزن تولید کاسته شده، ضمن آنکه گرمای هوا بیش از ۱۰۰ هزار تن از وزن مرغ کاسته است که با این وجود دولت باید هر چه سریع‌تر مسئله نهاده دامی را مرتفع کند.

این مقام مسئول تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۹۰۰ تا ۳ هزار تن اعلام کرد و گفت: با احتساب مصرف داخل حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن از این میزان مازاد بر نیاز کشور است که باید به بازار‌های هدف صادر شود، این در حالی است که مسئولان دولتی با نوسان قیمت در بازار داخل صادرات را متوقف کردند و به جای حل مشکل صورت مسئله را پاک کردند.

وی در پایان درباره آینده تولید تخم مرغ گفت: اگر نهاده‌های مورد نیاز مرغداران تامین شود، مشکلی در تولید نداریم در غیر این صورت وضعیت حادتر خواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ