کد خبر: ۷۴۰۵۴۱۶
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴
کد خبر : ۷۴۰۵۴۱۶

مؤثرترین روش برای جلوگیری از شیوع کرونا، استفاده همگانی از ماسک است و همه باید به پویش #من_ماسک_میزنم بپیوندند.

کرونا را با پویش #من_ماسک_میزنم ضربه فنی کنیدبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به شیوع دوباره کرونا و اوج گرفتن آن در کشور، بدون شک، ناقلان بدون علامت نقش بسزایی در گسترش و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ دارند و کنترل کرونا را برای متخصصان دشوار می‌کند. یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹، استفاده از وسایل حفاظت فردی همچون ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است.

در ابتدای شیوع بیماری کووید-۱۹، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که استفاده از ماسک توسط افراد سالم الزامی نیست، اما پس از مشخص شدن احتمال انتشار ویروس از طریق افراد بدون علامت، سازمان‌های مختلف استفاده از ماسک توسط همه مردم در مکان‌های عمومی به ویژه مکان‌های سربسته که امکان حفظ فاصله فیزیکی مشکل است را پیشنهاد کردند؛ زیرا  پزشکان استفاده از ماسک توسط افراد بدون علامت را یکی از اقدامات غیردارویی برای به حداقل رساندن ریسک اپیدمی یا پاندمی شدید کرونا برمی‌شمرند و این اقدام را برای کاهش انتقال در جامعه مؤثر می‌دانند.

در مطالعه‌ای که توسط محققان سنگاپوری روی ۲۴۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ صورت گرفته، تخمین زده شده است که حدود ۱۰ درصد از بیماران توسط افراد ظاهراً سالم و بدون علامت یا افراد دارای علائم بسیار خفیف مبتلا شده‌اند. سازمان جهانی بهداشت درباره کشور‌هایی که آمار ابتلا به کرونا در آنها رو به کاهش است، هشدار داده که هنوز موج دوم کرونا نزدیک است.

ماسک زدن


بیشتر بخوایند


همه‌گیری‌های ویروسی معمولاً به صورت رفت و برگشت هستند و این بدان معنی است که گسترش کرونا که در برخی مناطق فروکش کرده، ممکن است دوباره اوج گیرد. همچنین این احتمال وجود دارد که اگر اقدامات لازم که برای توقف موج نخست در پیش گرفته شده بود، زودتر از موعد برداشته شود، سرعت ابتلا بیش از گذشته خواهد شد.

استفاده از ماسک مؤثرترین روش برای جلوگیری از شیوع کرونا

در شرایط فعلی که بیماری کرونا در کشور ما دوباره اوج گرفته و آمارها به طور چشمگیری افزایش یافته است و همچنین مسئولان در بسیاری از موارد بنا بر تحلیل‌های درست یا غلط، تصمیم بر بازگشایی‌ها و رفع محدودیت‌ها گرفته‌اند، باید مؤثرترین، کم‌هزینه‌ترین و راحت‌ترین روش برای کنترل بیماری کرونا را که انجام آن برای همه مردم امکانپذیر است، انتخاب کنیم. بر اساس گفته کارشناسان، پزشکان و مسئولان حوزه بهداشت و درمان، استفاده از ماسک مؤثرترین روش برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا است.

قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ که فاصله‌گذاری رعایت نمی‌شود، گفت: توصیه این است در مکان‌هایی که فاصله‌گذاری کمتر رعایت می‌شود، همه مردم از ماسک استفاده کنند. تداوم بی‌توجهی به شیوه نامه‌های بهداشتی می‌تواند منجر به شیوع بیشتر این بیماری و اوج دوباره آن در آینده نزدیک شود.

کرونا و زدن ماسک در اجتماع

ماسک زدن مهم ترین راه اطمینان برای قطع زنجیره ویروس کرونا 

علیرضا رئیسی معان وزیر بهداشت در توضیح اهمیت استفاده از ماسک جهت کاهش احتمال انتقال ویروس کرونا، گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که اکنون دنیا و همچنین کشور ما با آن روبروست، بازگشایی مشاغل، اصناف و مباحث مرتبط با رونق اقتصادی است.

او تاکید کرد: کارشناسان دنیا این اصل را پذیرفته‌اند که نمی‌توان به مدت طولانی همه مشاغل را تعطیل کرد؛ این موضوع شدنی نیست هم از نظر روال عادی زندگی هم از نظر اقتصادی و اجتماعی و روحی و روانی؛ بنابراین راهی که همه کارشناسان دنیا به آن رسیده‌اند و ما نیز آن را پیش گرفته‌ایم این است که مهم‌ترین راه برای اطمینان از عدم انتقال بیماری و قطع زنجیره ویروس و به عبارت دیگر کاهش انتقال بیماری، استفاده از ماسک است و همه باید آن را جدی بگیرند. با  این که استفاده از ماسک در اجتماعات، مکان‌های سرپوشیده، وسایل حمل و نقل عمومی در کشور‌ها در حال اجباری شدن است،اما افراد باید خود این کار را عملی کنند. 

ماسک زدن نوعی احترام به حقوق شهروندان 

معاون وزیر بهداشت، استفاده از ماسک را نوعی احترام به حقوق شهروندی و محافظت از دیگران خواند و گفت: این موضوع باید ترویج شود. به ویژه تاکید می‌کنم در فضا‌های سربسته حتما از ماسک استفاده شود. این قدر که بر استفاده از ماسک تاکید دارم بر استفاده از دستکش تاکید نمی‌کنم. در مجموع ماسک و رعایت فاصله دو متری کاهش خطر انتقال بیماری را به دنبال دارد.

او درباره نوع ماسک‌ها نیز توضیح داد: هر نوع ماسکی می‌تواند باعث کاهش انتقال بیماری شود؛ یک پارچه ساده یا چند لایه دستمال کاغذی و پوشاندن دهان و بینی با آن می‌تواند بسیار کمک کننده باشد؛ بنابراین نیازی نیست سراغ ماسک‌های پیچیده و گران برویم. یک پارچه معمولی با قابلیت شست‌وشو، اتو و ضدعفونی کردن می‌تواند کمک کننده باشد و می‌توان این ماسک‌ها در خانه و تحت عنوان ماسک خانگی تهیه کرد.

ماسک زدن

کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم گفت: استفاده از ماسک قبلاً برای جمعیت عادی توصیه نمی‌شد و حالا این توصیه نشدن برداشته شده و در مکان‌هایی که فاصله گذاری کمتر رعایت می‌شود، توصیه می‌کنیم مردم از ماسک استفاده کنند. البته تقدم همچنان بر رعایت فاصله گذاری فیزیکی است. اگر به هر دلیلی موضوع در خانه ماندن رعایت نشد، ماسک‌های پارچه‌ای یا ماسک‌هایی را که در منزل قابل تهیه است، می‌توان استفاده کرد.

جهانپور ادامه داد: روش تهیه ماسک خانگی هم به صورت کلیپ استاندارد در سازمان غذا و دارو تهیه شده که امروز دوباره منتشر می‌شود.  استفاده از ماسک‌های ان ۹۵ برای عموم مردم ضرورت ندارد و این ماسک‌ها برای استفاده کادر درمانی است.


بیشتر بخوانید


ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفت: هر ۱۳ دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در کشور فوت می‌کند و هر ۳۳ ثانیه یک نفر در ایران به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می‌شود. از نظر تعداد خالص مرگ به یک میلیون نفر جمعیت بیماری کووید-۱۹ به ترتیب رتبه ۴۰، ۴۷ و ۳۰ دنیا را با تعداد ۱۲۱ مرگ در یک میلیون نفر داریم.

معاون وزیر بهداشت گفت: هر فرد ناقل کرونا می‌تواند بدون فاصله‌گذاری اجتماعی ۴۰۶ نفر را مبتلا کند، افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند و افرادی که آنتی بادی آن‌ها مثبت شده و تصور می‌کنند ایمن هستند باید فاصله‌گذاری را رعایت کنند و هنوز نمی‌توان اعلام کرد این افراد در برابر کرونا ایمن هستند، افزایش تعداد مبتلایان به کرونا به ۱۰ میلیون مبتلا و نیم میلیون فوتی در جهان زنگ خطر این بیماری را به صدا درآورده است.

اجباری شدن ماسک در برخی از کشور‌های خارجی

علی اکبر حق دوست رئیس کمیته اپیدمیولوژی در ستاد مقابله با کرونا، گفت: ذات این بیماری انتقال خیلی بالا است و این خصوصیت خودش را کماکان حفظ کرده است.در حال حاضر بیش از پنجاه کشور جهان استفاده از ماسک را در برخی از اماکن عمومی اجباری کرده‌اند. بسیاری از شهروندان کشور‌هایی هم که مقررات سخت‌گیرانه‌ای درباره الزام به استفاده از ماسک ندارند به منظور حفاظت از خود و دیگران در برابر ابتلاء به ویروس کرونا به استفاده از ماسک روی آورده‌اند.

او افزود: در تعدادی از کشور‌ها به خصوص کشور‌های شرق آسیا پیش از شیوع کرونا هم زدن ماسک برای مقابله با آلودگی هوا یا جلوگیری از انتشار بیماری هنگام ابتلاء به سرماخوردگی و آنفلوانزا، یک هنجار اجتماعی محسوب می‌شد و رواج داشت. اما بعضی از شهروندان کشور‌هایی که به تازگی زدن ماسک در آن‌ها رایج شده به قرار گرفتن چیزی روی صورتشان عادت نداشته و با آن مشکل دارند.

بهترین راه مقابله با کرونا

توصیه رهبر انقلاب به همگان برای استفاده از ماسک

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانات اخیرشان با اشاره به موفقیت‌های کشورمان در مقابله با کرونا در ابتدای شیوع این بیماری، از سست شدن این امر توسط برخی از مسئولان و مردم انتقاد و نسبت به گسترش بیشتر بیماری کرونا ابراز نگرانی کردند. در ادامه ویدئوی این بخش از بیانات رهبر انقلاب را مشاهده می‌کنید.

نگرانی‌ها در پی شیوع مجدد کرونا و اهمیت استفاده از ماسک تا حدی زیاد شده که قرار است به زودی استفاده از ماسک اجباری شود. آقای حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه روز گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طبق مصوبه ستاد، استان‌های دارای شهرهای با وضعیت قرمز، با پیشنهاد ستاد استانی به وزیر کشور و وزیر بهداشت و موافقت رئیس جمهور، محدودیت‌های لازم به مدت یک هفته اعمال می‌شود و در صورت لزوم، تمدید می‌شود،از ۱۵ تیرماه هرجا محل تجمع است که وزارت بهداشت اعلام می کند ماسک اجباری خواهد شد.

ماسک زدن


بیشتر بخوانید


راه‌اندازی پویش #من_ماسک_میزنم

برای ترویج استفاده از ماسک بین همه اقشار جامعه، ایرج حریرچی معاون کل وزرات بهداشت ۲ روز پیش در نشست رسانه‌ای خود اعلام کرد پویش #من_ماسک_میزنم راه‌اندازی شده است و از همه خواست که با هر دیدگاه و نظری در این کار بزرگ همکاری و همراهی داشته باشند. اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز به این پویش پیوستند و از شهروندان خواستند با زدن ماسک، ضمن حفظ سلامتی خود از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کنند.

کاربران فضای مجازی هم به این پویش پیوستند و با داغ کردن هشتگ کردن #من_ماسک_میزنم، به دیگران توصیه کردند برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا از ماسک استفاده کنند. در ادامه تعدادی از پست‌های کاربران با هشتگ #من_ماسک_میزنم را مشاهده می‌کنید.

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

ماسک را باید تمام اقشار جامعه استفاده کنند

همکاری همگانی در استفاده از ماسک برای قطع زنجیره کرونا 

با همراهی مردم در رعایت توصیه‌های بهداشتی و اعمال محدودیت‌های بیشترمی‌توان مانع شیوع بیشتر بیماری کرونا شد. پس بهتر است بیش از پیش به موضوع ماسک زدن توجه شود. پس تمام افراد باید به پویش #من_ماسک_میزنم عمل کنند تا در کنار هم بتوانیم با این ویروس نوپدید و کشنده مبارزه کنیم و آن را شکست دهیم تا قبل از آن که صدمات بیشتری وارد کند.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
تو رو خدا ماسک بزنین کادر درمان خسته ان .بنده خدا تو جنگ نابرابر دارن می جنگن .تلاش برای زنده نگه داشتن بیماری می کنن که به فکر کادر درمان نبوده و رفته سفر و فقط فکر تفریحات و خودخواهی های خودش بوده.با ماسک زدن و رعایت مسائل بهداشتی بیاین بهشون این پیام رو بدیم که ما هم همراه شمائیم نه همراه دشمن.
من هم ماسک میزدم و الان هم ماسک میزنم.
#من ماسک میزنم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
مگه میشه همش ماسک زد اخه خفه میشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
من پول ماسک ندارم معیشتیم بدیم ماسک بخرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
دولت ماسک رارایگان دراختیار مردم قراردهد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
یه عده هستن حرف حالیشون نیست تا میگی ماسک بزن مسخرت میکنن باید اجباری بشه در ضمن در مغازه ها به خصوص فروشنده ها که اصلا رعایت نمیکنن باید اجبار بشه وگرنه جریمه بشن تا مجبور به استفاده بشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
کدام پویش کرونا مارو شکست داده خبر نداریم هر روز بالاتر میره و بفکر چاره درست نیستید و مدارس دانشگاه هم که قصد باز گشایی دارید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
اگر جناب رئیس جمهور در کار وزارت بهداشت دخالت نمی کرد اینقدر کشته نمی دادیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
لطفا قیمت ماسک رو قبل از اجرایی شدن کار بیارید پایین من کارمند که هر روز با وسیله نقلیه عمومی میرم و میام و دو تومن حقوق میگیرم چه جوری میتونم به قیمت ۲۰۰۰ تومن مرتب ماسک بخرم با دوتومن پول رفت و آمدم رو بدم پول ماسک بدم و ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
خودتون با پارچه بدوزید تازه اینجوری شسته هم میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
تو رو خدا حداقل قانونی برا تالارا بزارید که همه باید ماسک داشته باشن . حداقل اینطوری بهتر میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
همون شکست میدیم کافیه ...
ضربه فنی نکنید .. که این دفعه این ملت بی مبالات دیگه بجای سفر تقاضای موشک بر ای سفر در خواست میکنن

باید یک خطی باشه که عمدا میخواد ضربه در ضربه
کنن
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
سلام
ماسک رایگان دراختیار مردم قراردهید.
ممکنه خنده دارباشه .ولی تنها راه چاره است.
بودجه اش را از طریق
خیرات ونذورات وکمکهای مردمی ومالیات ازسرمایه دار ها و...تامین کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
چرا از طریق خانه بهداشت اقدام به توزیع رایگان ماسک نمی کنید خیلی اوضاع مالیمون خوبه ماسک هم اضافه شده به خرید روزانه مردم حالا که اجباری شده قطعا از دونه ۲۵۰۰ کنونی به ۵۰۰۰ هم خواهد رفت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
خب بدوزید خودتون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
آماری که هر روز از ایتالیا و اسپانیا وانگلیس میدادین رو یادتونه؟چی شد؟چطور اونجاها آمارشون اومد پایین ؟؟مردم مقصرند یا مسئولین؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
سلام . ماسک داروییه که خطر ابتلا رو چندین برابر کمتر میکنه.
ماسک زدن ازار دهنده است ولی قابل تحمل تر از بیماری سخت کرونا هست.
با ماسک زدن به خودمون و دیگران رحم کنید. شاید ما سالم باشیم و از بیماری نترسیم ولی بخاطر دیگران و بیماری هایی که دارند لازمه ماسک بزنیم.
#من ماسک میزنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
باید چه کرد بلاخره تا اخر عمر باید ماسک زد ؟
ناشناس
|
United States
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ماسک بزن ماتیک نزن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
خدا بخیر بگذروته هر دفعه یچی میگن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
کارخانجات را به ظرفیت تولید سی ملیون ماسک در روز برسانید.
بختیاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
باید از همتون بفکر تولید مواد ضدعفونی و تولید و ذخیره و انبارداری انبوه ماسک و دستکش و شوینده برای فصلهای سرد و سخت سال بود.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
ضربه فنی کنید امروز 162نفر به خاطرر کرونا فوت کردن روحانی واسش مهم نیست امار مبتلا ها هم درست نمیگن خودتون قضاوت کنید چطور با 162فوتی تعداد مبتلا ها 2500نفره سه هفته پیش که تعداد مبتلا ها 3500 تعداد فوتی ها 80نفر بود به نظرم امار مبتلا ها هم الان بالای 6000نفر است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
اینا فقط کسایی رو که آزمایش گرفتند رو میگند تقریبا همین تعداد رو علايم کرونا داشتند و آزمایش نگرفتند بخاطر نداشتن کیت..فرستادند خونه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
تا حالا که دولت می گفت ماسک لازم نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
لطفا ماسک بزنید
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر