کد خبر: ۷۴۱۱۹۳۴
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷
۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷
کد خبر : ۷۴۱۱۹۳۴
حجت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:

عضو اتحادیه مرغداران گوشتی از ثبات نرخ مرغ در بازار خبر داد و گفت: قیمت هر کیلو مرغ زنده ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان است.

عظیم ‌حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۸ هزار تا ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان است.

وی افزود: با توجه به تقاضا در بازار و میزان تولید در واحد‌های مرغداری پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ تا پایان هفته ۱ تا ۲ درصد نوسان داشته باشد.

حجت قیمت فعلی مرغ در بازار را منطقی اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت فعلی مرغ در بازار منطقی است تا مرغدار انگیزه کافی برای ادامه تولید را داشته باشد.


بیشتر بخوانید


این مقام مسئول در واکنش به جلوگیری از فروش مرغ با نرخ بالاتر از ۱۵ هزار تومان در بازار بیان‌کرد: برخورد‌های امنیتی با تولید در بلندمدت به ضرر تولیدکننده و مصرف کننده خواهد بود، ضمن آنکه در کوتاه مدت به زیان تولیدکننده تمام می‌شود.

وی ادامه داد: علی رغم زیان مرغداران طی ۴ ماه اخیر، اما کوچکترین خللی در تولید مرغ گوشتی ایجاد ‌نشد. احترام گذاشتن به بازار باید توامان از سوی تولیدکننده و مسئولان صورت گیرد و به گونه‌ای نباشد که در صورت افت قیمت، مسئولان توجهی نکنند و با افزایش نرخ در چارچوب هزینه‌های تولید از اهرم‌های امنیتی برای کنترل استفاده کنند.

به گفته وی، استمرار تداوم زیان مرغداران منجر به کاهش تولید و افزایش افسار گسیخته قیمت می‌شود، در حالیکه کنترل قیمت با مدیریت عرضه و تقاضا شدنی است.

حجت با تاکید بر اصلاح قیمت مصوب مرغ بیان کرد: اتحادیه صنفی مرغداران گوشتی و انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه از ستاد تنظیم بازار تقاضا دارد که بر اساس واقعیت‌ها نرخ مصوب را اصلاح کنند.

وی با انتقاد از این‌مسئله که قیمت مصوب مرغ ستاد تنظیم بازار با هزینه‌های واقعی تولید فاصله دارد، بیان کرد: با استمرار روند زیان مرغداران کار به جایی می‌رسد که مرغداران به سبب کمبود نقدینگی از چرخه تولید خارج می‌شوند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: اگر مسئولان ستاد تنظیم بازار بر عرضه مرغ با نرخ ۱۵ هزار تومان اصرار می‌ورزند، از این رو ستاد تنظیم بازار باید از ابزار‌های کنترلی برای فروش نهاده‌ها استفاده کند چرا که مرغداران در پایان خط تولید قرار دارند و در زمانیکه مرغ هایشان به سن عرضه می‌رسد، امکان نگهداری در سالن‌ها وجود ندارد.

 قیمت نهاده‌های دامی همچنان ۲ نرخی است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نهاده‌های دامی همچنان ۲ نرخی است، بیان کرد: در حال حاضر قیمت مصوب هر کیلو ذرت یک هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان است که اختلاف قیمت ذرت با بازار سیاه به ۹۰ درصد و کنجاله ۳ برابر می‌رسد.

حجت با انتقاد از نوسان قیمت ریز مغذی‌ها بیان کرد: قیمت ریز مغذی‌ها با نرخ منطقی رشد چندبرابری دارد که تمامی این عوامل منجر به افزایش هزینه‌های تولید شده است.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی افزود: با نظارت مسئولان ستاد تنظیم بازار بر عملکرد واردکنندگان نهاده‌های دامی این امکان وجود دارد که ۱۰۰ درصد نهاده با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار توزیع شود، در غیر این صورت به سبب ۲ نرخی بودن قیمت ذرت و کنجاله سویا تعدادی از مرغداران از گردونه تولید خارج خواهند شد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی نوسان قیمت نهاده‌های دامی را یکی از دلایل نوسان قیمت مرغ برشمرد و گفت: در حال حاضر قیمت مصوب هر کیلو ذرت یک هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا ۲ هزار و ۴۵۰ تا ۲ هزار و ۶۰۰ تومان است که اختلاف قیمت ذرت با بازار سیاه به ۹۰ درصد و کنجاله ۳ برابر می‌رسد.

وی با انتقاد از نوسان قیمت ریز مغذی‌ها بیان کرد: قیمت ریز مغذی‌ها با نرخ منطقی رشد چندبرابری دارد که تمامی این عوامل منجر به افزایش هزینه‌های تولید شده است.

حجت افزود: با نظارت مسئولان ستاد تنظیم بازار بر عملکرد واردکنندگان نهاده‌های دامی این امکان وجود دارد که ۱۰۰ درصد نهاده با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار توزیع شود، در غیراین صورت به سبب ۲ نرخی بودن قیمت ذرت و کنجاله سویا، تعدادی از مرغداران از گردونه تولید خارج خواهند شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ۵۰ درصد نهاده از بازار آزاد تامین می‌شود، بیان کرد: علی رغم بهبود شرایط توزیع نهاده با نرخ مصوب، کماکان کمبود داریم که امیدواریم با اتخاذ برخی تدابیر روند توزیع نهاده با نرخ مصوب تسریع شود.

وی  با اشاره به اینکه مرغداران به دنبال افزایش قیمت نیستند، بیان کرد: اگر قیمت مصوب بر مبنای کارشناسی اعلام شود، تولیدکنندگات با افتخار می‌پذیرند و انتظار دارند که ستاد تنظیم بازار بر قیمت نهاده‌ها مدیریت داشته باشند تا ذرت و کنجاله با نرخ مصوب به دست مرغداران برسد.

حجت در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در جوجه ریزی نداریم، تصریح کرد: بنابر آمار میزان جوجه ریزی نسبت به مدت مشابه سال قبل تفاوتی ندارد که بخواهد بر گرانی مرغ در بازار دامن بزند.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
بله همانطور که مرغدار باید انگیزه ای برای تولید داشته باشد ،مصرف کننده هم باید انگیزه ای برای زنده ماندن داشته باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
اين سايت بيشتر به گروني ها دامن ميزنه من ديروز تره بار بودم پر مرغ ١٥ تومني بود
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر