کد خبر: ۷۴۱۲۴۹۰
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۰
کد خبر : ۷۴۱۲۴۹۰
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران مطرح کرد؛

داوری گزارشی از عملکرد سازمان آتش نشانی شهر تهران در پی حادثه انفجار کلینیک سینا اطهر ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران‌ که برای ارائه گزارش حادثه کلینیک سینا اطهر در دویست و بیست و چهارمین شورای شهر تهران حاضر شده بود، گفت: موضوع ایمنی یک چرخه کامل است و باید گفت تنها نردبان‌های بلند نمی‌توانند راهگشای جلوگیری از حادثه باشند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: در ساعت ۲۰ و ۴۶ دقیقه اولین تماس با سامانه ۱۲۵ گرفته شد و نزدیک‌ترین ایستگاه ما‌ در دزاشیب به محل حادثه اعزام شد.

داوری گفت: نیروهای آتش نشانی حدود ۴ دقیقه و ۵۸ ثانیه به محل حادثه می‌رسند و در ادامه پیرو تماس‌های دیگر ۳ ایستگاه دیگر به محل حادثه اعزام می‌شوند.

او ادامه داد: اولین نیروی ما زمانی که می‌رسد همزمان با دومین انفجار بود و این حادثه به اندازه‌ای بود که ساختمان‌های مجاور را تحت تأثیر و تخریب قرار داد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: زمانی که انفجار رخ می‌دهد، میزان موج تخریب ۳۰ متر بر شعاع است و یکی از علل گسترش شعله همان انفجار بود.

داوری گفت: تقسیم نوری انجام می‌شود و ریسک عملیات به دلیل سیلندر‌های نیتروژن و اکسیژن بالا می‌رود و در همان روز تعدادی سیلندر‌های شارژ شده داخل ساختمان دپو می‌شوند.

او ادامه داد: با توجه به ریسک عملیات آتش نشانان به حریق حمله کردند و متأسفانه به دلیل وجود تنها یک دستگاه راه پله کار حمله به آتش دشوار شد و حرارت به سیلندر‌ها می‌رسد و انفجار‌ها شروع می‌شود.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: پس از اطفای حریق ساختمان اصلی و مجاور بررسی راه‌های نجات مردم آغاز می‌شود و نیرو‌های ما با نردبان از پشت ساختمان بررسی می‌کنند، اما به نتیجه نمی‌رسند و مجبور به استفاده از نردبان‌های دستی با ۸ متر ارتفاع می‌شوند.

داوری گفت: روزانه ۲۰ عملیات آتش نشانی در پایتخت منجر به نجات افراد می‌شود، عملیات‌ها جدی محسوب می‌شوند و فرماندهان‌ ما با عملیات امداد و نجات غریبه نیستند.

او ادامه داد: فرمانداران تقسیم نیروی خود را انجام می‌دهند و همکاران ما وارد ساختمان می‌شوند و صبر می‌کنند عملیات اطفای حریق کامل‌تر شود تا مردم را خارج کنند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: شعاع انفجار به اندازه‌ای نبود که ساختمان را تخریب کند، اما این انفجار با توجه به شعاع ۲۰ متری حجم زیادی از دود و حرارت را وارد ساختمان کرد.

داوری گفت: تنها راه نفوذ دود و حرارت به ساختمان در طبقه چهارم این بود که تلاشی برای فرار وجود نداشت و این نشان می‌داد یک حادثه‌ای سریع در آنجا رخ داده است و افراد نتوانستند عکس العملی از خود نشان دهند و علت این حادثه همان حجم دود و حرارت بود.

او ادامه داد: با توجه به شرایط موجود تنها یک دقیقه زمان می‌برد تا افراد جان خود را از دست بدهند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: اگر توجهی از سوی دیگر دستگاه‌ها انجام نشود، شاید دو سال آینده باز شاهد این دست از اتفاق‌های تلخ باشیم و باید تأکید کنم نمی‌توانیم در این دست از حوادث انگشت اتهام را به سوی فردی و نهادی نشانه برویم.

داوری گفت: اگر به موضوعات ایمنی توجه نشود، وضعیت تهران از این وضع موجود سخت‌تر می‌شود و من این را به مردم اعلام می‌کنم که نیرو‌های سازمان آتش نشانی با تمام قوا و تجهیزات پای کار هستند.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ