کد خبر: ۷۴۱۴۹۶۷
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
کد خبر : ۷۴۱۴۹۶۷

برای رنگ‌آمیزی منزل، حتی یک اتاق، باید به نکته‌های ایمنی پیش از کار توجه کرد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، تابستان فصل تعمیرات و بازسازی خانه است. معمولا در گرم‌ترین روز‌های سال، کسب‌وکار نقاش‌های خانگی وخرید و فروش انواع رنگ و تینر سکه می‌شود. بعضی خانواده‌ها هم ترجیح می‌دهند خودشان آستین بالا بزنند و مشغول نقاشی پذیرایی و اتاق خواب و انباری با قلم‌مو و انواع رنگ‌ها شوند. البته نقاشی خانه دیگر کاری فصلی هم نیست و حالا به مدد رنگ‌هایی که بویی ندارند و زود هم خشک می‌شوند، می‌توان مراسم رنگ و نقاشی را هر وقتی از سال انجام داد، اما درباره این رنگ‌ها و عوارضی که بر سلامت ما دارند باید به مواردی دقت کرد؛ به‌ویژه اگر قرار است اتاق‌های خواب هم رنگ‌آمیزی شوند...


بیشتربخوانید


نخستین مساله درباره رنگ و نقاشی منزل حلال‌ها هستند. محلول‌هایی که معمولا بوی تند و فراری دارند و می‌توانند فضای خانه و به‌دنبال آن ریه‌ها و دستگاه تنفسی اهل منزل را آزار دهد. بوی این حلال‌ها، علاوه براین‌که همراه با رنگ، روی دیوار‌ها و سقف و داخل کابینت‌ها می‌ماند، بلکه روی سطوح دیگر مانند مبل و فرش هم ساکن شده و از خانه بیرون نمی‌رود. معمولا برای رنگ‌آمیزی منزل از دو نوع رنگ استفاده می‌شود؛ لاتکس و آلکید. لاتکس یا رنگ‌های با پایه آبی به رنگ‌هایی می‌گویند که حلال آن‌ها آب است؛ اما ممکن است از حلال‌های دیگر هم بتوان برای رقیق و آماده کردن آن‌ها استفاده کرد. آلکید‌ها یا رنگ‌هایی با پایه روغنی، حلالی غیر از آب دارند که معمولا می‌توان از حلال‌های ارگانیک هم برای رقیق و آماده‌کردن رنگ استفاده کرد.

رنگ‌های بودار
همه انواع رنگ‌ها دارای درصدی VOCs یا ترکیب‌های آلی فرار هستند. این ترکیب‌های شیمیایی در دمای اتاق، فشار بخار بالایی دارند. به همین دلیل بعد از رنگ‌آمیزی حتی، برای مدتی بوی رنگ از خانه و گاهی وسایل به مشام می‌رسد. این ترکیب‌های آلی فرار معمولا دارای ترکیب‌هایی مانند تولوئن، زایلن، استون، فرمالدئید و بنزوئن هستند. به این ترتیب تماس کوتاه با بوی این ترکیب‌ها هم می‌تواند سلامتی را به خطر بیندازد. درصورتی که به هر شکل با رنگ در ارتباط هستید، باید نکته‌های ایمنی را رعایت کنید تا بوی رنگ، روی دستگاه تنفسی و درنهایت سلامت شما تاثیر منفی نگذارد. تماس با ترکیب‌های آلی می‌تواند عوارضی مانند سوزش چشم‌ها، بینی و گلو، سردرد، تهوع، سرگیجه و گیجی شبیه به حالت خواب‌آلودگی، اختلال در تنفس و بی‌اشت‌هایی را به‌همراه داشته باشد. ممکن است حساسیت، آسم و تنگی نفس در مجاورت با رنگ‌ها نیز دیده شود؛ بنابراین به همه این نشانه‌ها حساس باشید.

اگر در گروه پرخطر هستید...
برای رنگ‌آمیزی منزل، حتی یک اتاق، باید به نکته‌های ایمنی پیش از کار توجه کرد. بعضی افراد به دلیل شرایطی که دارند، در گروه پرخطر قرار داشته و هر نوع آسیب می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. به موارد خاص و خطرناک دقت کنید:

اگر در سه ماهه اول بارداری هستید: اگر کسی از اطرافیان شما یا خود شما باردار بوده و در سه ماهه نخست بارداری است، باید از رنگ‌آمیزی منزل خودداری کنید. مگر این‌که در تمام طول مدت رنگ‌آمیزی، فرد موردنظر حتی برای یک لحظه در منزل حضور نداشته باشد. بعد از رنگ‌آمیزی هم باید حداقل ده روز بعد از آن به خانه بازگردد.

اگر آسم دارید: افراد مبتلا به آسم در گروه پرخطر بعدی قرار دارند. این افراد باید در تمام طول دوره رنگ‌آمیزی منزل از خانه به دور باشند. بوی رنگ، شوخی‌بردار نیست! حتی اگر از انواع بدون بو استفاده کنید به این دلیل که هیچ رنگی کاملا بدون بو و عارضه نیست.

اگر بیماری خاصی دارید: اگر خود شما یا اطرافیان شما مبتلا به بیماری خاصی است، باید در تمام طول دوره رنگ‌آمیزی خانه، از منزل به دور باشد.

اگر هر مشکل تنفسی و قلبی دارید: علاوه بر آسم، ممکن است دچار حساسیت، تنگی نفس، مشکلات قلبی -عروقی و... باشید. در این صورت باید از فضای رنگ و رنگ‌آمیزی دور باشید.

توصیه‌های رنگ‌آمیزی

بعضی موارد، موارد عمومی برای رنگ‌آمیزی است؛ بنابراین همیشه باید پیش از رنگ‌آمیزی به این موارد کاملا دقت کنید:

رنگ مناسب بخرید: رنگی که انتخاب می‌کنید، حتما باید رنگ ویژه نقاشی فضای داخلی منزل، دفتر کار و... باشد. درواقع ساختار شیمیایی آن باید برای رنگ‌آمیزی فضای داخلی باشد. این رنگ‌ها مقدار ترکیب‌های آلی فرار بسیار کمتری داشته و معمولا پایه آبی دارند.

با دقت بخوانید: برچسب اطلاعات روی قوطی رنگ را بخوانید. این کار کمک می‌کند تا کمتر در معرض مواد شیمایی قرار گرفته و به سلامت شما آسیب وارد نشود.

هواکش‌ها را روشن کنید: درتمام طول مدتی که خانه را رنگ می‌کنید، باید پنجره‌ها را باز بگذارید. علاوه براین باید از هواکش استفاده کنید؛ به‌ویژه در مکان‌های عموما کوچکی مانند حمام، سرویس بهداشتی، اتاق خواب و...

از محافظ استفاده کنید: برای رنگ‌آمیزی علاوه بر پوشیدن لباس مخصوص رنگ‌آمیزی باید از کلاه، دستکش و ماسک استفاده کنید. این وسایل ایمنی، ویژه کار با همه انواع رنگ‌هاست؛ حتی آن‌هایی که به ظاهر بوی تندی ندارند.

هوای تازه بگیرید: حتما بعد از هر یک ساعت رنگ‌آمیزی، از فضای خانه خارج شوید. به ایوان، حیاط یا حتی کوچه بروید و برای مدت ده دقیقه نفس بکشید تا کاملا از فضای رنگ و بوی آن دور باشید.

پنجره‌ها را باز بگذارید: علاوه براین‌که در طول رنگ‌آمیزی باید پنجره‌ها را باز بگذارید، باید بعد از رنگ‌آمیزی هم پنجره‌ها برای چند روز، حتی بعد از خشک شدن رنگ، باز باشند تا بو کاملا از خانه برود.

شیر بخورید: این نوشیدنی فقط برای آلودگی هوا نیست. در طول رنگ‌آمیزی سعی کنید روزانه دو نوبت شیر بنوشید.
ویتامین C فراموش نشود: با نوشیدن آبمیوه طبیعی یا میوه‌ها و سبزی‌های حاوی ویتامین C، مانند توت‌فرنگی، گیلاس، گوجه‌سبز، گوجه‌فرنگی، پرتقال، نارنگی، نارنج، لیموترش و... از مسمومیت احتمالی جلوگیری کنید.

رعایت نکات ایمنی مهم
ممکن است باوجود رعایت همه نکته‌های ایمنی، باز هم به‌طور ناگهانی با رنگ تماس پیدا کنید. به این موارد دقت کنید:

پوست: اگر رنگ با پوست تماس پیدا کرد، با کمک صابون مایع و آبگرم، ناحیه موردنظر را بشویید.

چشم: به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، سر را به شکلی که چشم زیر شیر آب قرار بگیرید، شست‌وشو دهید. پلک بزنید و بگذارید آب از داخل چشم و روی آن رد شود. به آرامی چشم را خشک کنید و به مدت ۱۵ دقیقه چشم‌ها را ببندید. اگر مشکلی پیش نیامد، نیاز به مراجعه به پزشک نیست. درغیراین صورت حتما به متخصص مراجعه کنید.

هر نوع تغییر غیرعادی: درصورت بروز هر نوع تغییر غیرعادی در بدن، اعم از پوست تا تنفس و... حتما به متخصص مراجعه کرده و از خوددرمانی پرهیز کنید.

اگر سرب داشته باشد
سرب، همان ترکیب خطرناکی که در بنزین وجود دارد، می‌تواند در رنگ‌ها هم وجود داشته باشد. از آنجا که سرب یک ترکیب شیمیایی خطرناک و مسموم‌کننده است، بنابراین باید روی قوطی رنگ را بخوانیم و انواع بدون سرب را خریداری کنیم. وجود سرب در هوایی که نفس می‌کشیم می‌تواند عوارضی مانند مشکلات تنفسی، قلبی ـ عروقی، پرخاشگری، یبوست، اختلال خواب، فشار خون بالا، تهوع، اختلال حافظه، کم‌خونی و... را به دنبال داشته باشد؛ بنابراین نسبت به وجود سرب در رنگ، بسیار حساس باشید.

منبع: روزنامه جام جم

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر