کد خبر: ۷۴۱۷۰۴۴
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲
کد خبر : ۷۴۱۷۰۴۴
گروه : فارس » شیراز

با انتشار اخباری درباره قطع درخت کهنسال اثر ملی حمام ملابابا در شهرستان کازرون، این موضوع پیگیری شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، با انتشار اخباری در فضای مجازی مبنی بر قطع درخت کهنسال اثر تاریخی حمام ملابابا در شهرستان کازرون این موضوع از میراث فرهنگی شهرستان پیگیری شد.

محمد جواد جوکاری رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کازرون در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: قطع درخت روبروی اثر ثبتی حمام ملابابا در شهرستان کازرون واقعیت دارد و این اقدام بوسیله افرادی ناشناس انجام شده است.

او با بیان اینکه خبر قطع درخت کهنسال کُنار، جنب اثر ثبتی حمام ملابابا بسیار تاسف برانگیز و ناراحت کننده بود، ادامه داد: اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعد از بررسی‌های میدانی، ضمن محکوم کردن این واقعه در اسرع وقت نسبت به طرح شکایت به دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کازرون اقدام کرده است.

درخت کهنسال حمام ملابابا

 رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کازرون با تاکید بر اینکه پیگیر هستیم متوجه شویم چه کسی یا کسانی چنین اقدامی را انجام داده اند، افزود: درخت بزرگ کُنار که روبروی اثر ملی حمام ملابابا قرار داشته ثبت ملی نبوده اما کهنسال بوده است.


بیشتر بخوانید


همچنین شهرداری شهرستان کازرون با انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر قطع درخت کهنسال حمام ملابابا در شهرستان کازرون اطلاعیه‌ای صادر کرد.

درخت کُنار روبروی اثر ملی حمام ملابابا در کازرون

«در خصوص عکس و متنی که در فضای مجازی با موضوع قطع درخت کهنسال حمام تاریخی ملابابا منتشر شده، نکات زیر را به استحضار شهروندان می‌رساند:

۱-قطع این درخت به هیچ وجه به وسیله یا با اطلاع شهرداری و شورای اسلامی شهر انجام نشده و هر گونه ادعایی در این زمینه تکذیب می‌شود.

۲-درخت مذکور به وسیله فرد یا افرادی ناشناس قطع شده و شهرداری ضمن اعلام مراتب اعتراض به این عمل ناشایست، مورد را در جلسه آتی کمیسیون ماده ۷ طرح و مراتب طرح شکایت را از طریق مراجع قانونی تا رسیدن به نتیجه و برخورد با خاطی یا خاطیان پیگیری خواهد کرد.

۳-این درخت در حریم اثر تاریخی حمام ملابابا قرار دارد که تحت نظارت اداره میراث فرهنگی شهرستان است.

در پایان ضمن تشکر از همه دغدغه‌مندان و دوستداران محیط زیست و شهر، یادآور می‌شود اگر چه شهرداری از طریق واحد فضای سبز متولی فضای سبز شهری است و بر آن نظارت دارد، اما امکان پایش و رصد مداوم و لحظه به لحظه همه فضای سبز سطح شهر، نه تنها برای شهرداری کازرون بلکه برای هیچ شهری ممکن نیست، بنابراین مبارزه با چنین اقداماتی مستلزم مشارکت شهروندان مسئولیت‌پذیر و دلسوز است که در این صورت شهرداری نیز بنا به وظیفه ذاتی و قانونی خود از این تعامل و مشارکت استقبال و حمایت خواهد کرد.»

 حمام ملابابا در کازرون بدون درخت کُنار

حمام ملابابا از جالب‌ترین حمام‌های دوره قاجاری است که در بین فضا‌های معماری شهری از اهمیت زیادی برخودار است.

سقف گنبدی شکل آن دارای ارتفاع ۸ متر است و مصالح به کار رفته در آن گچ و سنگ است. بخش‌های مختلف آن شامل راهرو و یک صحن وسیع، سقف‌های گنبدی شکل و نورگیر‌هایی در مرکز گنبد قرار دارد و قسمت‌های داخلی شامل سکو‌های نشمین، خزینه و آتشدان است. این بنای تاریخی به شماره ۳۲۸۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز قرار دارد.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر