کد خبر: ۷۴۱۸۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۲
کد خبر : ۷۴۱۸۹۹۱

باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تبعات آن برای کشور دستورالعمل‌های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مجری آزمون‌های سراسری ابلاغ شد.

تمهیدات بهداشتی سازمان سنجش برای برگزاری آزمون‌های سراسری ۹۹

به گزارش حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تبعات آن برای کشور و به تبع آن نظام آموزش عالی، دستورالعمل‌های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت، برای اجرا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مجری آزمون‌های سراسری ابلاغ شده است.

مقرر شد این شرایط خاص را مد نظر قرار دهند و تمهیدات لازم جهت ایجاد محیطی امن برای برگزاری مطلوب آزمون‌ها را فراهم کنند. نظارت بر اجرای موارد بهداشتی با دقت نظر بیشتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌پذیرد و لازم است داوطلبان نیز با همکاری و رعایت بهداشت فردی، حفظ فاصله فیزیکی و زدن ماسک، این سازمان را در برگزاری مطلوب آزمون‌ها یاری کنند.

زمان‌های برگزاری آزمون‌های سراسری با هماهنگی وزارت علوم و بهداشت تنظیم و توسط ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصویب و ابلاغ شده است.


بیشتر بخوانید


آمار توزیع داوطلبان و رشته‌های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد به تفکیک هر نیمروز برگزاری بصورت جدول زیر است: 

زمان تاریخ تعداد داوطلبان
صبح پنجشنبه ۹۹/۰۵/۰۲ ۳۲۱۵۰۴
عصرپنجشنبه ۹۹/۰۵/۰۲ ۸۹۴۹۹
صبح جمعه ۹۹/۰۵/۰۳ ۲۸۳۴۱۴

عوامل اجرایی در طول زمان برگزاری آزمون با رعایت فاصله بهداشتی و با ماسک و دستکش به اجرای آزمون خواهند پرداخت. یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت که تخصص‌های لازم را داشته باشد، تعیین شده است تا برای ارائه مشاوره‌های بهداشتی در حوزه فعالیت کنند.

مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده از نوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد. انتخاب سالن آزمون، با گنجایش مناسب در نظر گرفته شده و صندلی‌ها با فاصله ۱۶۰ سانتی متر از هم، چیده شده است. با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، جهت بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره‌ها و ... اندیشیده شده است.

- محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان، به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامتگذاری شده است و داوطلبان می‌بایست روی هر خط و با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده (حداقل یک متر) برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند.

- حوزه وکلیه تجهیزات، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می‌شود.

- استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مدیریت بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و درمانگاه‌های شهرستان ها، در روز‌های برگزاری آزمون و حوزه‌های رفع نقص کارت داوطلبان پیش بینی شده است.

- در خصوص بازرسی بدنی داوطلبان، فرد متولی به لباس گان، ماسک سه لایه، شیلد و دستکش لاتکس مجهز خواهد بود.

- اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می‌شود نظیر صندلی ها، دستگیره در‌ها و شیرآلات سرویس بهداشتی و... قبلا تمیز و ضدعفونی شده است و این عمل در طول برگزاری آزمون در هر نوبت انجام می‌شود.

- پاکسازی و ویروس زدائی مخازن اصلی و فرعی سوالات در استان‌ها و شهرستان ها، از طریق نمایندگان تام الاختیار و با نظارت حفاظت آزمون استانها، حداقل یک هفته قبل از برگزاری آزمون انجام می¬شود.

- درصورتی که داوطلبان در داخل حوزه امتحانی، بسته به شرایط محل برگزاری آزمون، با سرویس عمومی (اتوبوس، مینی بوس و یا سواری ون) جابجا شوند، صندلی‌ها و فضای داخلی این وسایل نقلیه در هر نوبت آزمون ضدعفونی شده و برای رعایت فاصله گذاری، از یک سوم تا یک چهارم ظرفیت خودرو استفاده می‌شود.

- فضای مناسب برای داوطلب دارای معلولیت با رعایت فاصله گذاری در نظر گرفته می شود.

- منشی داوطلبان نابینا، معلول، ناشنوا و ... ضمن رعایت نکات بهداشتی، حداقل یک متر از داوطلب فاصله خواهندداشت و این داوطلبان با فاصله مناسب از یکدیگر امتحان می‌دهند.

- به تعداد کافی سطل زباله (ترجیحاً دارای درب پدالی با پا) در قسمت ورودی و خروجی حوزه و همچنین مسیر‌های پرتردد، در سالن‌ها و یا کلاس‌های محل برگزاری آزمون پیش بینی شده است.

- به منظور مساعدت به داوطلبان و جلوگیری از ازدحام جمعیت در زمان بازرسی داوطلبان، درب حوزه‌های امتحانی زودتر و از ساعت ۶:۳۰ صبح باز می شود.

- ضدعفونی مستمر سرویس‌های بهداشتی در طول آزمون انجام می‌شود.

- پذیرایی از داوطلبان به صورت سلف سرویس و ضدعفونی شده در فضای مناسبی که باعث تجمع نشود، انجام و وسایل پذیرایی از قبل ضدعفونی می‌شود.

- عوامل اجرایی در هنگام تحویل بسته‌های سوال و پاسخنامه، از ماسک و دستکش استفاده می‌کنند و مرتب دست‌های آن‌ها ضد عفونی می‌شود.

- مراقبان ضمن رعایت نکات بهداشتی، از دستکش و ماسک استفاده می‌نمایند و فاصله آن‌ها با داوطلبان (حداقل یک متر) خواهد بود.

- دفترچه‌‌های سوال و پاسخنامه، درجلسه آزمون به داوطلب تحویل داده می‌شود و روی زمین قرار نمی‌گیرد.

- مسئول اخذ اثرانگشت از داوطلبان، ضمن رعایت نکات بهداشتی از دستکش و ماسک استفاده می‌کند و بعد از اخذ اثر انگشت از هر داوطلب، یک پدَ الکی (که توسط سازمان به حوزه‌ها ارسال شده است) را برای ضدعفونی دست‌ها، به داوطلب تحویل داده می‌شود.

- بعد از جمع آوری پاسخنامه‌ها و دفترچه‌های آزمون، داوطلبان با مدیریت صحیح زمان و با فاصله مناسب، برای خروج از محل آزمون هدایت و راهنمایی می‌شوند.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
فرید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
خواستار تعویق مجدد کنکور هستیم .چون استرس کرونا بیشتر از کنکور شده برامون. هر کاری هم بکنید تجمع میشود یکی کرونایی باشه یعنی همه کرونایی شدیم .لطفا بیشتر فکر کنید بزارید وضیعت یکمی سفید بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
خواستار تعویق مجدد کنکور هستیم
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
افرین افرین بروید خجالت بکشید که جان داوطلبان برایتان مهم نیست و درخواستاشان برای تعویق کنکور را اصلا اهمیت ندادید
mm
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
سازمان سنجش چرا مقاومت میکنه.من و خیلیا عینکی هستیک چطور میشه هم تمرکز کنیم که با ماسک نفس مون حبس کنیم تا شیشه عینک بخار نشه هم تمرکز کنیم تا به سوالات 45 ثانیه ای حلیات جواب بدیم و حل کنیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
با تجمع بیرون حوضه ها چه کار کنیم !!!!!
نمیشه از کرونا فرار کرد فقط یه تماس کوچیک لازمه که چندین نفر رو مبتلا کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
احسنت ، چه تعویقی بابا پدرمون دراومده از بس خوندیم
نادیا
|
Netherlands
|
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
این یعنی تعویق بی تعویق
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
بله دیگه گردش پول 8 هزار میلیاردی ارجحیت داره به سلامتی داوطلبان فقط داوطلبان عزیز سلامتی شما دیگه به خودتون ربط داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
ای وای اینا و نگذارید
اونی که چک و بررسی بدنی می‌کنه باید به چندین نفر دست بزنه با دستکش یک بار مصرفم حتی یکی ۴۰ درصد توانایی محافظت داره !!!! وسط امتحان بچه ها دستکش و در بیارن مهر بزنن!!!
پد الکی باید هم قبل مهر زدن هم بعدش در اختیار باشه !!
فاصله هم که خیلی کمه باید حداقل دو متر باشه نه حداکثر پس فاصله مناسب نیست
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر