کد خبر: ۷۴۲۳۵۹۹
گروه : سیاسی » مجلس
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۶
کد خبر : ۷۴۲۳۵۹۹
گروه : سیاسی » مجلس
رئیس مجلس در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم:

قالیباف گفت: مردم امروز منتظر دیدن عمل ما هستند و از ما حرف قبول نمی‌کنند.

افتخار من عملگرایی و در میدان بودن استبه گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت‌وگوی زنده تلویزیونی محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه سه‌شنبه (٢۴ تیرماه ۹۹) لحظاتی قبل در شبکه اول سیما برگزار شد.

قالیباف در این برنامه با بیان اینکه عملگرایی و در میدان بودن عادت همیشگی من و افتخار بنده بوده است؛ گفت: افتخار بنده است که در هر جا با مردم از نزدیک سخن بگویم و درد آن‌ها را با تمام وجودم برای چاره اندیشی حس کنم. مجلس هم برای اثر گذاری این روحیه را می‌خواهد و نمی‌شود مشکلات مردم را در میدان ندید و در پشت اتاق‌های بسته تصمیم گرفت.

رئیس مجلس گفت: خود قانونگذاران هم باید در راه حل مشکلات مردم قانون گذاری کنند و هم زمینه اجرایی شدن داشته باشند و این کار ستادی خوب می‌خواهد و از پایین‌ترین سطوح بسیج شد و چاره اندیشی کرد.

قالیباف با اشاره به ارتباط تصویری رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس گفت: رهبر انقلاب در ملاقات با نمایندگان اشاره کردند که مردم به این مجلس دل بسته اند و پس از انقلاب این مجلس از انقلابی‌ترین مجالس است و این مسئله مسئولبت ما را سنگین‌تر می‌کند و همچنین این را نعمتی برای خود میدانیم.

او با تاکید بر اهمیت عملگرایی گفت: حرف من نباید در حد شعار بماند و در عمل باید نشان دهیم که مشکلات را به حول و قوه الهی قانونگذاری‌ها و نظارت‌ها را انجام دهیم. همه همکاران ما معتقدیم که رضایت رهبری در غمخوار مردم بودن ما و حل مشکلات مردم. از سوی ماست و ما هم تلاش می‌کنیم به دولت در حل مشکلات کمک کنیم.

قالیباف افزود: در حدود ۵۰ روز از آغاز عمر مجلس می‌گذرد و ما تلاش کردیم وظایفمان را شکل دهیم و توانستیم در زمانی مناسب و حداقلی کمیسیون‌ها را شکل دهیم و مجموعه همکاران با دولتمردان جلسه داشته باشند.

او با بیان اینکه ویژگی این مجلس این است که حدود ۱۸۰ نفر از نمایندگان دور اول نمایندگی‌شان است؛ گفت: البته برخی از نمایندگان هم از مدیران و تجربه داران امور مدیریتی اند. این افراد با موضوع‌های کلان کشور آشنا شدند؛ بنای ما تعامل با قوای دیگر است. اما هر کدام از دستگاه‌ها وظایفی دارند و این تعامل در چارچوب وظایف است؛ باید در این راه اقدامی صورت گیرد و مشکلات مردم را به ویژه در اقتصاد حل کند.

رئیس مجلس گفت: جایی که احساس کنیم قانون اجرا نشده طبیعتا به وظایف قانونی خود عمل می‌کنیم؛  اصل کار این مجلس نظارت میدانی است و این به معنای مچ گیری و چوب لای چرخ دولت گذاشتن نیست.

قالیباف با اشاره به لزوم تحول گرایی در مجلس گفت: معتقدیم در درون مجلس نیاز به تحول داریم و تلاش می‌کنیم در قانونگذاری و نظارت و در طرح‌ها و لوایح با نخبگان و ذی نفعان حاضر در مجلس، ارتباط برقرار کنیم. با توجه به اینکه همکاران ما در دور قبل زحمت کشیدند، اما انتظار مردم برآورده نشد.

 رویکرد مجلس شفاف سازی و مردمی سازی  است 

رئیس مجلس افزود: معتقدیم ۴ رویکرد در مجلس و نظارت‌ها باید دنبال کنیم. شفاف سازی یکی از آنهاست و هر تصمیمی که در مجلس گرفته میشود و تکلیفی را بر مردم میگذارد، ملت باید از آن مطلع بشوند. مردمی سازی محور دوم است. اساس انقلاب اسلامی پایه مردمی دارد. در همین موضوع کرونا مردم به میدان آمدند. دولت و کادر پزشکی تصمیم گرفتند، اما دیدیم که در حوزه‌های مختلف مانند صنعت و... وارد عمل شدند. نباید تصمیمی بگیریم که مردم مشارکت نداشته باشند.

قالیباف رویکرد سوم مجلس را  هوشمندی سازی دانست و افزود: امور ما باید مبتنی بر بستر الکترونیک باشد تا دقت و وقت را بهینه کند و به شفافیت هم مربوط است. رویکرد چهارم تمرکز زدایی است. نظام اداری و اجرایی ما اختیار را به محلی خاص متمرکز می‌کند. این مسئله فرایند‌های نظام ادارای را چابک می‌کند.

او ناامیدی را بزرگترین گناه برشمرد و تاکید کرد:  من با همه وجود امید و ایمان دارم که حتما می‌توانیم بر مشکلاتمان فائق شویم. ما تا سال ۱۴۰۴ و پایان برنامه ششم می‌توانیم به یک ثبات اقتصادی برسیم، زیرا هم نابع مادی و هم منابع انسانی داریم. هیچ کاری نشد ندارد. برای تهیه بسته اقتصاد مردمی با کارشناسان و صاحبنظران جلسات متمادی داشتیم.

بودجه باید در چارچوب قانون هزینه شود

رئیس مجلس با اشاره به مسئله اصلاح ساختار بودجه گفت: بودجه را همیشه با کسری بودجه بستیم و این مسئله مشکلاتی را ایجاد می‌کند. کسری بودجه به سیستم بانکی فشار می‌آورد که در نتیجه ارزش پول ما با کاهش مواجه می‌شود. بودجه‌ای باید بسته شود که هزینه و درآمد در آن مفید و پایدار باشد. بودجه باید در چارچوب قانون هزینه شود.

او با اشاره به اهمیت مالیات در نظام اقتصادی کشور تاکید کرد: نیازمند یک نوسازی در نظام مالیاتی هستیم و باید به گونه‌ای عمل کنیم که به نفع مردم و حوزه تولید باشد. اگر به این مسئله توجه شد، این مشکل حل می‌شود. آن بخشی از جامعه که با پول‌های بادآورده درآمد دارند؛  مالیات نمی‌دهند و فرد تولید کننده باید این کار را انجام دهد. چون هوشمند سازی و شفاف سازی و ممیزی در سیستم مالیات داریم، مشکلاتی به وجود آمده است.

طبقه متوسط ما هم با این تورم در زندگیشان دچار چالش شده اند

قالیباف افزود: اجرای سیاست‌های حمایتی فراگیر برای طبقه محروم از موضوعات دیگر این بسته است. آمار درستی از جامعه هدف و محروم وجود ندارد. کسانی که فاصله دخل و خرجشان همخوانی ندارد، باید شناخته شوند. این افراد در مسکن، اشتغال، سلامت و... دچار مشکل هستند.  سیاست‌های جبرانی باید با سیستم تورم همخوانی داشته باشند. اگر جایی قانون ایراد دارد باید اصلاح کنیم و اگر قانونگذاری شد باید مو به مو اجرا شود. طبقه متوسط ما هم با این تورم در زندگیشان دچار چالش شده اند.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه رونق در تولید و کسب و کار مسئله دیگر بسته اقتصاد مردمی است؛ اظهار کرد:  حذف انحصارات و تسهیل در صدور مجوز نکات مهم این بخش هستند. در حوزه کسب و کار و رونق تولید باید در حیطه نقدینگی قدم برداریم و از بازار سرمایه نقدینگی در خدمت تولید قرار بگیرد.  توجه به کار‌های دانش بنیان و کسب و کار‌های نوین در این حوزه است.

او با بیان اینکه نکته پنجم در بسته اقتصادی تحول در مسائل خارجی است؛ گفت:  دستگاه دیپلماسی ما، باید وزارت خارجه و تجارت بین الملل باشد و سفارت‌های ما مخصوصا در حوزه همسایگی ما از رویکرد مسائل سیاسی و امنیتی باید به محور اقتصادی هم حرکت کنند. سفرای کشور‌های دیگر تمام امورات کالایی کشور خود را انجام می‌دهند.

باید از خام فروشی  جلوگیری کنیم

قالیباف با بیان اینکه باید از خام فروشی  جلوگیری کنیم؛ خاطر نشان کرد: ما باید با همین بسته کارمان را آغار کنیم. مشکلات اقتصادی نشان می‌دهد که نتوانستیم با روش مشخص اجرایی در اقتصاد حرکت کنیم. حتی برخی تصمیم‌های حوزه اقتصاد ما با هم متضاد بوده اند. چرا تولید در سال جهش تولید اتفاق نمی‌افتد؟ زیرا رقیب با سفته بازی و دلال بازی جلوی تحول در حوزه تولید را گرفته است.

او با اشاره به اخذ مالیات از واحدهای مسکونی خالی گفت: افرادی که خانه خالی دارند؛  با همین واحدها سوداگری می‌کند، مالیات نمی‌دهند. ما باید قانون خوب و قابل اجرا تصویب کنیم و دولت هم باید اجرا کند. در بخش اشتغال و تولید ظرفیت‌های بزرگی داریم. حجم نقدینگی در بازار بورس باید به حوزه پتروشیمی و. حرکت کند. این‌ها ثبات اقتصادی می‌آورد.

قالیباف در خصوص بورس و بازار سرمایه گفت: معتقدم اینکه سرمایه‌ها و نقدینگی‌های سرگردان از حوزه بانک و بانکداری  به سمت بازار سرمایه برود، عمل خوبی اتفاق افتاده است. بازار بورس و فرابورس باید عمق بخشیده شود و دولت دارایی‌های سود ده را  وارد بورس کند تا پول مردم در شرکت‌هایی برود که ارزش لارم را داشته باشد. در مجلس باید نظارت کنیم که شرکت‌های ورودی در بورس ظرفیت لازم را داشته باشند. نقدینگی باید به سمت پروژه‌های نیمه تمام برود.

رئیس مجلس افزود: در مجلس مصمم هستیم که  کمک و نظارت کنیم و قانون‌های مورد نیاز را تصویب کنیم تا مشکلات این چنینی حل شود. ما باید در اطلاعات لازم یکپارچگی داشته باشیم. اطلاعات باید جمع و پردازش شوند، همچنین دیوان محاسبات ما لازم است بر خط فعالیت کند. این افزایش قیمت ارز ناشی از بی انضباطی است و عده‌ای ارز را در چارچوب مقررات بازنگرداندند. اینجا باید با پیگیری و مؤاخذه عمل کرد. اگر تولید محور باشد و ارزش پول ملی را کنترل کنیم، گره افزایش قیمت ارز باز می‌شود.

نباید نگهداری خانه خالی به صرفه باشد

قالیباف اظهار کرد: در حوزه قانونگذاری مسکن نرخ مالیات را برای خانه‌های خالی طوری تعیین کردیم که نگهداری خانه خالی به صرفه نباشد. در کوتاه مدت کرایه‌ها و نرخ مسکن کاهش می‌یابد. تأخیر در تولید مسکن باید جبران شود. شاید همه حقوق یک شیفت کاری طبقه مستضعف کفاف یک خانه حداقلی را ندهد.

او  با بیان اینکه باید به سمت فرآیند تولید و تکنولوژی برویم؛ گفت:  مردم امروز منتظر دیدن عمل ما هستند و از ما حرف قبول نمی‌کنند. در حوزه وظایف قوه مقننه مردم باید از ما مطالبه کنند. دشمنی آمریکا با ما روشن است. این دشمنی از بیش از یکصد سال قبل بوده است. ما باید عزت و استقلالمان را حفظ کنیم.

اگر می‌خواهیم در مقابل آمریکا بایستیم، باید کار کنیم 

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه هر جا به مردم اعتماد کردیم پیش رفتیم؛ گفت:  مجلس ما در بحث آژانس موضع گیری کرد. اگر می‌خواهیم در مقابل آمریکا بایستیم، کار است و کار است و کار. ایران باید قوی شود و یکی از عرصه‌های قوی شدن، قدرتمندی در اقتصاد است. امروز آسیب پذیریمان در حوزه اقتصاد است. هر جا آمریکا خواسته هایش براورده نشد فشار می‌آورد و مبارزه با آمریکا امروز یعنی رسیدگی به مردم و راه اندازی چرخه تولید.

قالیباف با اشاره به سردارشهید  قاسم سلیمانی گفت: از اواخر سال ۶۰ توفیق داشتم با شهید سلیمانی هم صحبت باشم. ندیدم کسی سابقه مجاهدت ایشان را داشته باشد؛ ایشان چهل سال بی وقفه مجاهدت کرد. خیلی از ما پس از جنگ به امور دیگر پرداختیم، اما شهید سلیمانی مجاهدت را کنار نگذاشت و کسی که این چنین باشد به یک تراز از اخلاص می‌رسد که نتیجه‌اش را در تشییع پیکر ایشان دیدیم.

او با بیان اینکه شهید سلیمانی جمع اضداد بود و جامعیت داشت؛ خاطرنشان کرد: این شهید بزرگوار وقتی که غضب می‌کرد از دل رحیمش بود. او فرمانده‌ای قاطع بود که در فرماندهی اش پدری می‌کرد و در اوج قدرتش گذشت می‌کرد. پایبندی به سنت‌های الهی ویژگی مهم شهید سلیمانی بود و در مقابل داعش و آمریکا ایستاد که فهیمدند با حذف او میتوانند مقابله کنند. من حیث لایحتسب شامل شهید سلیمانی بود و او در میدان مأموریتش این را نشان داد. این شهید با مردم پیش رفت. او مردم را داشت به انقلاب باور داشت و موفقیت را ایجاد کرد.

قالیباف افزود: من به ملت ایران عرض میکنم که ان شاء الله به شما قول می‌دهیم که هیچ دغدغه‌ای جز دغدغه شما نداشته باشیم و این را وظیفه و افتخارمان می‌دانیم. خصوصا برای مردم مستضعمان که صاحبان انقلاب هستند. قول می‌دهیم تک تک نمایندگان در اقصی نقاط کشور در میان و خدمت شما باشند و ان شاء الله با وحدت و همدلی مشکلات حل میشود.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
ما سالهاست گوشمون از این حرف های قشنگ پر است مسئول بی عمل مثل زنبور بی عسل است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
آقاي قاليباف حرف نزن . عمل مردم پسند انجام بده .بعد گزارش بده كه چه كردي .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
ما به شما اقای قالیباف خیلی احترام قائل هستیم خداکنه تمام حرفای که زده میشه واقعا عملی بشه توان مردم دیگه به زیر صفر رسیده با وجود کرونا وضعیت اقتصادی معیشت مردم خیلی بد شده انشاالله شما ی کمکی کنید تا این دولت کمی بتونه کار کنه
حمیدرضا میرکیانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
سلام , آیا میتوان انتظار داشت که مجلس به تعهدات آقای روحانی مبنی بر گزارش پیشرفت کار 100 روزه مرحمت بفرمایند , تا ملت و امت بدانند که میشود پاسخگو بود و دیگران را نیز وادار به پاسخگوئی کرد ,,,,,, ان شاالله , مجلس تلاش کند هر 100 روز یک گزارش از عملکرد خود در مسیر شفاف سازی و راست گوئی و حق جوئی نمایندگان عزیز به مردم شریف ایران ارائه دهد ووووووو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی وزارت بهداشت چی شد؟؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
مجلس انقلابی
ناشناس
|
Germany
|
۰۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
اگر می خواهیم در مقابل امریکا بایستیم باید کار کنیم واقعا از این حرف خوشم اومد خدا کنه اینجور باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
تا طرح شفیفیت آرای نمایندگان تصویب نشه ما مردم باور نمیکنیم حرفاتون رو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
ازدرگاه ایزدمنان توفیق نمایندگان را برای حل مشکلات کشور خواستاریم. امیدکه درپایان چهارسال درپیشگاه ملت روسفیدباشند.
سورنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
تا شفافیت رو تصویب نکنید همتون مث هم هستید اگه راست میگید طرحش رو تصویب کنید
ماشالله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
درود خدا بر شما جناب آقای قالیباف،
خدا پشت و پناه شما باشد بخاطر خدمات ارزنده و ماندگارتان،
همیشه موفق باشید،
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
شفافیت ارا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
ان شالله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
نا امیدی ممنوع
به امید خدا با تصویب قوانین ضد سرمایه داری در مورد مسکن و خودرو و ارز و سکه
مشکلات اقتصادی تا حدودی برای ما مردم قابل لمس میشه
عقب ماندگی های دولت ها نیاز به کار جهادی و دولت انقلابی داره
انتخابات ۱۴۰۰ قطعا شخصی با تفکر انقلابی و درون گرا رای میاره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۴
هوشمند سازی خیلی مفیده
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر