کد خبر: ۷۴۲۴۰۱۷
گروه : سیاسی » دولت
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶
۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۶
کد خبر : ۷۴۲۴۰۱۷
گروه : سیاسی » دولت
روحانی در جلسه هیئت دولت:

رئیس جمهور گفت: دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار هیچ چیز باشد، زیرا از همه توافقات بین‌المللی با کشور‌های دیگر بدون دلیل خارج شد.

به گزارش خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت با اشاره به پنجمین سالگرد برجام اظهار کرد: اساس این حرکت دیپلماتیک بر این مبنا بود که ما برای جهانیان ثابت کنیم که ایران کشوری صلح طلب است و پروژه‌ای که سالیان دراز آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها دنبال آن بودند و آن پروژه امنیت‌سازی برای جمهوری اسلامی ایران بودند نشان بدهیم که این پروژه بی‌اساس و بی اعتبار است.

او ادامه داد: از آغاز این حرکت ما یک مثلث شومی با این حرکت مخالف بودند. این مثلث شوم صهیونیزم، ارتجاع و تندرو‌های آمریکا بود. همه تلاش آن‌ها در آغاز این بود که چنین توافقی به نتیجه نرسد و صهیونیست‌ها و یکی از سران ارتجاع وسط مذاکرات به اروپا رفتند تلاش کردند و برای این که توافقات را برهم بزنند. البته توافق نهایی ما بنا بود در آذر ۹۳ باشد که آن را تاخیر انداختند تا تیر ۹۴ طول کشید. اما در عین حال برای این که کلا این توافق را نابود کنند ناموفق بودند.

رئیس جمهور افزود: همین مثلث شوم روند خود را ادامه داد به خصوص در سال ۹۵ این‌ها شاهد بودند که ایران و منطقه و دوستان ایران از این توافق منتفع می‌شوند بنابراین با قدرت بیشتری به میدان آمدند و رژیم فعلی آمریکا که هم در توهمات بود و هم تندرو‌ها حاکم بودند و هم نتایج حرکت‌های خود را به درستی نمی‌توانست ترسیم کند وارد عمل شد منتهی هدفشان این بود که شکستن این توافق به گردن ایران در تاریخ ثابت شود. یعنی آمریکا اقدامی انجام دهد متقابلا ایران کل برجام را کنار بگذارد و از این توافق خارج شود بعد بگویند این ایران بود که از برجام خارج شده و این توافق را کنار گذاشته است.

روحانی تاکید کرد: هنرمندی و هوشمندی ایران از سال ۹۷ که آمریکا این تعهد سیاسی، اخلاقی و حقوقی را زیرپا گذاشته این بوده که نگذاشت این توطئه محقق شود و تا امروز به دنیا ثابت کرده مقصر اصلی قانون شکنان آمریکا هستند.

او یادآور شد: البته این دولت فعلی آمریکا نمی‌تواند معیار هیچ چیزی باشد. بر مبنای عملکرد کاخ سفید امروز ما نمی‌توانیم میزان و معیاری قرار دهیم برای این که توافقی را بررسی و مورد سنجش قرار دهیم. چرا که آن‌ها از همه توافقات بین المللی از آب و هوا گرفته تا بهداشت جهانی، یونسکو و بسیاری از توافقاتی که با کشور‌های مختلف داشتند بدون دلیل خارج شدند بنابراین این‌ها معیاری نیستند.


بیشتر بخوانید


روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: این‌ها سکویی درست کرده بودند که با این سکو همواره بتوانند امنیت ملی ایران را در خطر قرار بدهند آن سکو فصل ۷ منشور و قطعنامه‌هایی بود که در سازمان ملل و در شورای امنیت علیه ایران تصویب کرده بودند. ما این سکو را تخریب کردیم سکویی که دشمنان ایران آماده کرده بودند تا از آن علیه امنیت ملی ایران استفاده کنند، آن سکو با این توافق از بین رفت.

رئیس جمهوری تصریح کرد: البته هیچ در حوادث بعدی و مسائل امروز و فردا ایران را نمی‌تواند سرزنش کند. ایران در چهارچوب معیار‌های حقوق بین الملل، معیار‌های سیاسی، عرف بین‌الملل و معیار‌های اخلاقی حرکت کرده و اگر دیگران تخلفی انجام دادند این به معنای آن نیست که ایران در این ماجرا مقصر هست.

او ادامه داد: ما در هفته‌های آینده یک امتحان و آزمایش دیگر پیش رو داریم و آن حفظ یکی از دستاورد‌های این توافق است که پایان تحریم تسلیحاتی ایران است و این موضوعی است که ما همچنان با دقت آن را تحت نظر قرار دادیم.

روحانی تاکید کرد: کشور‌های ۴+۱ باید بدانند که امروز تنها بحث منافع ایران یا روابط ایران با آن‌ها یا روابط ایران با کشور‌های منطقه مطرح نیست. امروز بحث حفظ حقوق بین الملل، چند جانبه گرایی و ارزش توافقات بین المللی است و اگر امروز با دقت عمل نکنند و بخواهند تحت تأثیر آمریکا قرار بگیرند ضربه اساسی به حقوق بین‌الملل مقررات بین المللی و به چندجانبه‌گرایی زدند و این به ضرر همه خواهد بود.

تفکیک قوا به عنوان تعارض قوا نیست

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب گفت: ایشان راه حل برون از شرایط سخت کنونی کشور را وحدت انسجام و دست همدیگر گرفتن دیدند و قبلا هم همواره بر این مساله تاکید می‌کردند.

او افزود: در کشور طبق قانون اساسی تفکیک قوا وجود دارد و سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه به نوعی در فعالیت خود در چارچوب قانون اساسی استقلال دارند، اما این تفکیک قوا و این استقلال به عنوان تعارض قوا نیست و به معنای اهداف مستقل نیست.

روحانی بیان کرد: طبق قانون قوای سه گانه هر کدام در قانون گذاری، نظارت، قضاوت، عدالت و در اجرا و بار اجرا را بر دوش گرفتن وظایفی برعهده دارند، اما سه هدف ندارد، بلکه یک واحد واحد آن هم خدمت به مردم است.

رئیس قوه مجریه اظهار کرد: به تعبیر شهید مدرس «وظیفه همه ما این است که نوکر مردم باشیم؛ حتی انبیا هم برای نوکری مردم مبعوث شدند تا به مردم خدمت کنند و جز هدایت، کمک و خدمت به مردم کار دیگری نداشتند»؛ همه قوای سه گانه باید در نوکری برای مردم نه کار دیگری مسابقه بگذارند، اعمال و رفتار ما باید برای یاری همدیگر در این شرایط سختی که مردم قرار دارند باشد.

از تریبون‌ها نباید برای فضای مبارزات حزبی و جناحی استفاده کنیم

روحانی بیان کرد:این تریبون‌ها که در اختیار دولت یا مجلس شورای اسلامی و یا قوه قضاییه قرار دارد مردم به امانت به ما داده اند؛ این تریبون‌ها برای این است که درد و مشکل مردم و راه حل آن مشکل را تبیین کنیم و در برابر دشمنان مردم بایستیم و مقاومت کنیم؛ از این تریبون‌ها نباید برای فضای مبارزات حزبی و انتخاباتی و جناحی استفاده کنیم. مردم چنین اجازه‌ای به ما ندادند.

رئیس جمهوری با تاکید بر این که در جلسات با روسای دو قوه دیگر همه یک بیان داریم و یک هدف را تبیین می‌کنیم، افزود: به عنوان دولت به سمت قوه مقننه و قوه قضاییه دست دوستی دراز می‌کنیم و تا لحظه آخر افتخار ما این است که به مردم خدمت کنیم.

او با اشاره به توصیه به رهبر معظم انقلاب که فرمودند «دولت باید تا روز آخر به خدمت خود ادامه دهد» گفت: به ایشان قول‌می‌دهم و اعلام می‌کنم دولت با همه توان تا روز آخر، ساعت و لحظه آخر مانند روز اول با همان روحیه و نشاط، بدون توجه به حاشیه‌سازی‌های گوشه و کنار به خدمت به مردم را ادامه می‌دهد.

روحانی تصریح کرد: مردم نیز بدانند هدف همه قوای سه گانه تحت لوای هدایت رهبر معظم انقلاب این است که اجازه ندهیم آمریکا و صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه موفق شوند و تلاش کنیم به اهداف مورنظر کشور دست پیدا کنیم.

روحانی بیان کرد: ما در ماه‌های اولیه با کرونا مواجه بودیم، ولی آمار و ارقام نشان می‌دهد در خرداد، وضع ما از اردیبهشت بهتر بوده و وضع ما در اردیبهشت از فروردین و اسفند سال قبل بهتر بوده است. روند به تدریج اصلاح می‌شود. رشد صنعتی ما در خرداد از اردیبهشت بیشتر بوده و قابل مقایسه نیست و ما رشد ۱۰ درصدی را شاهد هستیم. این یعنی حرکت به سمت رشد اقتصادی شروع شده و مشکلات کمتر شده است.

او تاکید کرد: ما ۳۱ مرز زمینی با کشور‌های همسایه داریم و در پایان سال گذشته و اوایل امسال، همه این مرز‌ها بسته بودند. در حال حاضر ۲۱ مرز بازگشایی شده است. پس ما قدم به قدم به مشکلات فائق می‌شویم و شرایط ما بهتر می‌شود.

رئیس جمهور اظهار کرد: دولت دوازدهم در آستانه پایان کار است. ما در آستانه ورود به مرداد هستیم و تا مرداد سال بعد، یک سال زمان کار دولت دوازدهم است و ما یک سال فرصت خدمت به مردم را داریم. این سال، سخت‌ترین پایان سال کاری همه دولت‌ها است. هر دولتی را مقایسه کنیم که در سال پایانی با مشکلاتی روبرو بوده، این دولت سخت‌ترین سال پایانی خود را دارد. ولی دولت با نشاط، با روحیه و امید به خدمت ادامه می‌دهد.

روحانی ادامه داد: باید از مردم عزیز کشورمان تشکر کنیم. تحمل، صبر و آستانه تحمل مردم نسبت به فشار‌ها به گونه‌ای بوده که ما باید در مقابل آن‌ها سرتعظیم فرود بیاوریم. هزینه‌ای که مردم ما پرداخت می‌کنند، برای استقلال کشور است.

او گفت: همه دنیا می‌دانند که اگر ایران می‌خواست استقلال نداشته باشد و می‌خواست در مقابل قدرت‌های بزرگ تسلیم شود، این مشکلات اقتصادی را نداشت. اما ایران حاضر نشده است تا استقلال خود را بفروشد و قدرت ملی خود را تضعیف کند.

رئیس قوه مجریه افزود: این ایستادگی مردم، ارزش بزرگ ملی است و هیچکس حق ندارد در برابر ارزش ملی مردم و از ارزش ملی کشور، کاسبی کند. این ارزش ملی برای مردم بوده و آن‌ها برای آن استقامت کرده‌اند.

روحانی عنوان کرد: مردم همدیگر را در مبارزه با کرونا و حل مشکلات اقتصادی یاری می‌کنند.

او تصریح کرد: تجربه در کرونا نشان داد که حاکمیت واحد، راه اصلی برای حل مشکل کشور است. همه باید حاکمیت واحد را در مقابل بیماری و هم در برابر مشکلات اقتصادی حفظ کنیم و قطعا با این کار بر مشکلات فائق خواهیم شد و شرایط را بهتر کنیم. آمار نشان می‌دهد که اگر در برخی موارد ما مشکل داریم، در برخی موارد دیگر شرایط بهتری پیش روی ماست.

رئیس‌جمهور گفت: اینجا ما به مردم عزیز و رهبر انقلاب قول می‌دهیم که دولت با همه توان و امکانات برای رسیدن به اهداف بزرگ ملی، تا ساعت و لحظه آخر با قدرت و پایداری به وظایف خود عمل خواهد کرد.

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
گرانیییییی بداد گرانی برسید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
جناب روحانی
شما پشتوانه ایمان و قدرت و علم و نیروی انسانی کشور را رها کردید
دل به قرارداد برجام با دشمن بستید!؟!؟
این هم وضع موجود
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
در این مملکت کار دست اهلش نیست یک عده خائن و خود فروخته و دنبال منافع نامشروح خود و دلال و اختلاس گر در حاکمیت نظام نفوذ کرده که به این راحتی قابل شناسایی نبوده و به خیانت و جنایت خود ادامه می دهند
کورش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
انچنان رونق اقتصادی اه بیندازیم که مردم اصلا نگاهی به این یارانه نکنن .......

مردم یادتون میاد دلار هر روز گران میشد ......

اگر دولت بنده سر کار نمیامد الان دلار پنج هزار تومن بودد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
اره فقط ما خوبیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
دلار شد 24 /
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
آمریکا ، همون آمریکاست . این دولت و اون دولت نداره . سر و ته یک کرباسه . پس لطفا با این حرفا نخواه مردم رو منحرف کنی که اگه دولت بعدی بیاد از این بهتره . همه نوعش رو دیدیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
آقای روحانی کدخدا رو ول کن دیگه خستمون کردی صبر مردم هم حدی داره دیگه ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
امروز چند شنبه است، کسی میدونه ، من که قاطی کردم،!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
آقای قالیباف دیشب آمد وجاپای خودرابرای 5سال آینده محکم کرد ووعده های 5سال آینده رابه مردم داد، یعنی حالا حالاها باید درگرانی ها ومشکلات ناشی ازآن بمانیم!!؟ گفتیم ازاین مجلس هم آبی گرم نمی شه؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
دولت آقای روحانی با کوتاهی در قبال مردم و انجام وظیفه باید هم به مردم و هم به خداوند جواب پس بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
خدا به راه راست هدایتت کند آقای روحانی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
دلار ۲۴۰۰۰ تومان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
دلار ۲۴۰۰۰ تومان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
بامدیریت جنابعالی کرونا رکورد شکست .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
نه فقط کرونا بلکه طلا و سکه و دلارو حتی تخم مرغ!!!!!!!!
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
به فکر آینده ایران و اسلام وشیعه باشید !
مردم از هر نوع جنگی خسته شدند !
شطرنج سیاست خارجی رو درست بازی کنید تا هیچ کس بازنده نباشه و هیچ کس کیش نشه
زمستان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
تو رو خدا دلار رو کنترل کن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
دلت خوشه هاااا
این منتظره ترامپ بره یکی دیگه بیاد دوباره بره مذاکره ندیدی کفته دولت فعلی! یعنی منتظره دولت بعدیه امریکاست متاسفانه
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
پس جناب حسن روحانی ناامید نشدی
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر