دیدار عراقچی با سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش  حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که در راس هیئتی بلند پایه با هدف پیگیری توافقات انجام شده در جریان سفر اخیر اتمر به تهران و به ویژه نهایی سازی متن سند جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور به افغانستان سفر کرده است، شامگاه روز چهارشنبه با حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این ملاقات طرفین مسائل روابط دوجانبه، روند صلح در افغانستان و مسائل و مشکلات منطقه‌ای و بین المللی، از جمله مشکلات ایجاد شده در اثر بیماری کرونا و همچنین همکاری‌های اقتصادی دو و چند جانبه از جمله همکاری‌ها در مورد چابهار و مسیر‌های ترانزیتی آسیای میانه را مورد بررسی قرار دادند.

در این دیدار همچنین طرفین در مورد نقشه راه و تعیین جدول زمانی برای نهایی سازی سند جامع همکاری‌ها نیز توافق کردند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار بار دیگر با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح با مالکیت و هدایت دولت افغانستان، ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگو‌های بین الافغانی با مشارکت همه گروه‌های سیاسی آن کشور هر چه زودتر آغاز شود.

عراقچی حفظ دستآورد‌های مردم افغانستان بعد از چهاردهه جنگ، به ویژه قانون اساسی و ساختار‌های مردم سالارانه ایجاد شده در آن کشور را در جریان گفت‌وگو‌های صلح واجد اهمیت دانسته و با توجه به نگرانی‌ها و منافع مشترک با افغانستان و نقش تسهیل کنندگی کشور‌های همسایه در این رابطه، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به دولت افغانستان جهت پیشبرد روند صلح را مورد تاکید قرار داد.

عراقچی در جریان این سفر با سایر مقامات ارشد جمهوری اسلامی افغانستان نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.


بیشتر بخوانید


«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان همراه یک هیئت عصر دیروز به کابل سفر کرد.

مذاکره درباره سند جامع همکاری‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و افغانستان از جمله اهداف سفر عراقچی به کابل عنوان شده است.

همچنین دیدار با مقامات دولت افغانستان و شرکت در یک میزگرد در دفتر مطالعات استراتژیک افغانستان از دیگر برنامه‌های عراقچی در کابل عنوان شده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
آخرین اخبار
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر