کد خبر: ۷۴۴۸۷۰۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶
کد خبر : ۷۴۴۸۷۰۹
موسوی مطرح کرد؛

سخنگوی وزارت خارجه گفت: اگر آمریکا و رژیم صهیونیستی واقعا صداقت دارند، تحریم‌هایی که اخیرا علیه ملت لبنان وضع کردند را بردارند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در گفت‌وگویی در پی انفجار روز سه‌شنبه در بیروت ضمن عرض تسلیت به مردم لبنان و خانواده‌هایی که عزیزان خود را در این حادثه از دست دادند، برای کسانی که در این حادثه زخمی شدند، آرزوی سلامتی کرد و گفت: از لحظات اولیه این حادثه با موجی از تاثر و تالم سعی شد با همفکری و هم افزایی نوع کمک به مردم لبنان بررسی شود؛ جلساتی هم برگزار شد، آقای ظریف وزیر امور خارجه با همتای لبنانی خود صحبت کرد و بقیه وزرا و مسئولان هم سعی کردند با همتایان خودشان تلفنی صحبت کنند و آمادگی جمهوری اسلامی، دولت و ملت ایران را برای کمک به مردم لبنان اعلام کنند.

وی با اشاره به دستور رئیس جمهور برای کمک به مردم لبنان، خاطرنشان کرد: یک یا دو محموله کمک‌های پزشکی و دارویی کشورمان به اضافه برخی از اقلام دیگر به لبنان ارسال می‌شود؛ در آینده هم برخی کمک‌های زیرساختی برای مردم لبنان انجام خواهد شد که متعاقبا جزئیات آن اعلام خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره ابراز همدردی رژیم آمریکا و رژیم صهیونیستی با مردم لبنان نیز تاکید کرد: این از همان ریاکاری‌ها و دغل کاری‌های رژیم صهیونیستی و آمریکاست که همواره سعی کرده‌اند در چنین شرایطی از آب گل آلود ماهی بگیرند؛ اگر آن‌ها واقعا صداقت دارند، تحریم‌هایی که اخیرا علیه ملت لبنان وضع کردند را بردارند.

موسوی ادامه داد: هیچ وقت این دو رژیم برخلاف آنچه اعلام می‌کنند صداقت نداشته‌اند و دولت و ملت لبنان هم این‌ها را شناخته‌اند؛ انشاء الله با کمک دولت‌های اسلامی، مردم مسلمان و سایر کشور‌های جهان ثبات و آرامش بر لبنان برمی‌گردد و آن‌ها نیازی به کمک‌های ریاکارانه رژیم نامشروع اسرائیل و آمریکا ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که چه کسانی خواستار ثبات در لبنان نیستند؟ گفت: آن‌هایی که با ملت لبنان دشمن هستند و همچنین با استقلال کشور‌های منطقه مشکل دارند، از جمله رژیم صهیونیستی و برخی کشور‌های منطقه و حتی کشور‌های فرامنطقه‌ای مانند آمریکا، هیچگاه خواهان ثبات در منطقه و به طور ویژه در لبنان به عنوان یکی از کشور‌های تاثیرگذار در منطقه، نیستند.

موسوی با تاکید بر اینکه امنیت منطقه مستلزم خروج نیرو‌های فرامنطقه‌ای از غرب آسیاست، عنوان کرد: اعلام کرده بودیم اگر همه خواهان منطقه امن و با ثبات هستند باید یکصدا فریاد بزنند که کشور‌های فرامنطقه‌ای از این منطقه خارج شوند و دست از دخالت در امور داخلی کشور‌های منطقه ما بردارند.

به گفته وی حضور و دخالت آن‌ها (کشور‌های فرامنطقه‌ای) موجب بی ثباتی بیشتر در منطقه ماست.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: مردم لبنان هم با توجه به موقعیت و تنوعی که دارند همواره خواستار لبنان امن و مستقل بودند که متاسفانه شاهد بودیم بدخواهان نگذاشتند تاکنون این اتفاق در آنجا بیفتد و الان هم شاهدیم در چنین مواقعی علم دوستی بلند می‌کنند که طبیعتا یک ریاکاری و دغل کاری بیش نیست و ملت لبنان قطعا این شرایط را تشخیص خواهند داد.

بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده، تاکنون حدود ۱۰۰ نفر در انفجار روز گذشته بیروت کشته و بیش از چهار هزار نفر زخمی شده‌اند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ