کد خبر: ۷۴۴۹۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۲
کد خبر : ۷۴۴۹۳۵۶

پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران اولین دوره رهاسازی مگس‌های عقیم شده را با موفقیت در شمال کشور به انجام رساند.

سازمان انرژی اتمی با تکنیک‌های هسته‌ای جدید آفات باغداری را کنترل می‌کندبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۵مردادماه اولین دوره رهاسازی مگس‌های عقیم شده بر اساس تکنیک Sterile Insect Technique (SIT) را با موفقیت در شمال کشور به انجام رساند. 

این پروژه که با تلاش متخصصان پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای کرج در باغ سرهنگی در بهشهر، استان مازندران به اجرا در آمد، در قالب قرارداد ۴۰ هکتاری پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای با یکی از شرکت‌های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان انجام می‌شود.

 پیش از این پروژه، طی قراردادی با شرکت مذکور با موفقیت این تکنیک برای کنترل آفت در یک باغ مرکبات ۱۰ هکتاری بکار گرفته شده بود.

به اذعان متخصصان داخلی و خارجی به ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، توسعه تکنیک SIT برای کنترل آفات، بخصوص آفت مگس مدیترانه، اجتناب ناپذیر و آینده آن فوق‌العاده روشن است.

با این قرارداد کارگاه‌های تولید مگس‌های نابارور پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای، با ظرفیت کامل و نهایی خود درگیر این پروژه سطح بالا و تخصصی شده‌اند.

مهم‌ترین ویژگی این قرارداد این است که بزرگ‌ترین قرارداد خارج سازمانی این پژوهشگاه در راستای پاسخ به نیاز‌ها و تقاضای بخش خصوصی در حوزه کشاورزی هسته‌ای محسوب می‌شود.

سازمان انرژی اتمی ایران در حوزه‌های مختلف پزشکی و سلامت، کشاورزی، باغداری، صنایع مختلف کشور، توسعه دانش و فناوری سطح بالا و افزایش توان فناوری صنایع دیگر به‌ویژه در سال‌های اخیر فعالیت‌های زیادی را به انجام رسانده است. فناوری هسته‌ای به دلیل ظرفیت فوق‌العاده‌ای که در پاسخ به نیاز‌های کشور در حوزه‌های مختلف دارد، با برخورداری از متخصصان و دانشمندان و مدیران مجرب قادر به رفع بسیاری از نیاز‌های صنایع و دستگاه‌های مختلف با بالاترین سطح است. ساخت سانتریفیوژ ساخت واکسن دامی و انسانی، ساخت سانتریفیوژ سنگ برای پژوهشگاه صنعت نفت، ارائه خدمات منحصر بفرد به وزارت نفت برای نشت یابی هزاران کیلومتر لوله‌های نفتی، نمونه‌های کوچکی از این توانمندی‌ها است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ