کد خبر: ۷۴۵۴۴۶۰
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۰
کد خبر : ۷۴۵۴۴۶۰

محمد جوان حق شناس به توضیحاتی در خصوص توقیف روزنامه صنعت و علل این اتفاق پرداخت.

به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،محمد جواد حق شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در حالی که قائم مقام وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اذعان دارد که آمار درگذشتگان کرونا میتواند تا دوبرابر آمار اعلامی باشد آیا توقیف و تعطیلی یک روزنامه با اصل آزادی بیان و قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات همخوانی دارد؟

 حق شناس با اشاره به اینکه در هفته گرامیداشت روز خبرنگار قرار داریم گفت:جامعه مطبوعات و خبرنگاران عیدی خود را از «هیأت نظارت بر مطبوعات» دریافت کردند! خبر مانند همیشه تلخ، گزنده و غیر قابل باور بود؛ "روزنامه جهان صنعت توقیف شد"

وی ادامه داد:محمدرضا سعدی، روزنامه نگار با سابقه و مدیر مسئول روزنامه جهان صنعت خبر از توقیف روزنامه اش داد و اعلام کرد هیأت نظارت بر مطبوعات در غیاب دو تن از اعضای خود به سبب انتشار یک مصاحبه تخصصی از هیات علمی و اپیدومولوژیست توقیف شده است.

عضو شورای شهر تهران گفت:محتوای این مصاحبه رویکری انتقادی به عملکرد وزارت بهداشت و درمان در خصوص آمار اعلامی مبتلایان و درگذشتگان ناشی از گسترش و اشاعه ویروس کرونا داشت، موضوعی که بار‌ها توسط کارشناسان و دلسوزان نگرانِ سلامت و ایمنی مردم گوشزد شده و به سیاست‌های اتخاذ شده این وزارتخانه و ستاد موصوف اعتراض کرده بودند.

وی افزود:حتی در شورای اسلامی شهر تهران نیز اکثریت اعضا خواهان اعلام آمار تفکیک شده استانی و کلانشهر‌ها برای مقابله دقیق‌تر و جامع‌تر با این ویروس شده بودند؛ اما این اعتراضات نه تنها گوش شنوایی پیدا نکرد بلکه متهم به کاسبی از کرونا شدند و حتی توسط نهاد‌های غیر مرتبط نیز مورد شکایت واقع شده و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند.

حق شناس گفت:در این میان که رسانه‌ها و مطبوعات به دلایل روشن و فراوان حال خوبی ندارند و خبرنگاران به عنوان گوش و چشم جامعه درگیر کار سخت و خطیر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی هستند، شایسته و مستحق این گونه برخورد غیر منعطف و غیر قابل پذیرش نیستند و جزای نشر یک گفتگو در حوزه سلامت مردم، تعطیلیِ یک روزنامه و بیکاری ده‌ها خبرنگار و فعال مطبوعاتی نیست. اگر نقدی به این مصاحبه وارد است میتوان با روش علمی و اغناء افکار عمومی پاسخ مناسب را داد.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی با اشاره به اینکه قائم مقام وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اذعان دارد که آمار درگذشتگان کرونا میتواند تا دوبرابر آمار اعلامی باشد، گفت: آیا توقیف و تعطیلی یک روزنامه با اصل آزادی بیان و قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات همخوانی دارد؟

حق شناس افزود:از رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس هیات نظارت انتظار میرود نسبت به تجدید نظر و تصحیح این تصمیم و رفع توقیف از روزنامه جهان صنعت اقدام شایسته معمول دارند.

امضا کنندگان:محمد جواد حق شناس، حسن خلیل آبادی، بشیر حجت نظری، الهام فخاری، ناهید خداکرمی و محمد علیخانی.

بیشتر بخوانید

روزنامه قانون توقیف شد

روزنامه كيهان براى ٢ روز توقيف شد

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ