کد خبر: ۷۴۵۵۲۶۸
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۸
کد خبر : ۷۴۵۵۲۶۸
گروه : همدان » همدان

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان همدان گفت: پیش بینی می شود امسال ۹۳۰ هزار تن سیب زمینی از مزارع این استان برداشت شود.

پیش بینی برداشت ۹۳۰ هزار تن سیب زمینی از مزارع استان همدانبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، علی بایگانه، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه پارسال ۲۱ هزار و ۲۲۰ هکتار سیب زمینی در مزارع همدان کشت شده بود افزود: ازاین میزان کشت ۸۹۸ هزار تن محصول تولید شد.

او با بیان اینکه سطح زیرکشت سیب زمینی نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است، ادامه داد: میزان تولید سیب زمینی نسبت به سال گذشته ۲ درصد افزایش داشته است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه ۹۰۶۸ هکتار از سیب زمینی استان همدان تابستانه است، عنوان کرد: پیش بینی می‌شود ۳۵ درصد از این سطح برداشت و ۱۵۰ هزار تن محصول تاکنون تولید شده باشد که برداشت کماکان ادامه دارد.

بایگانه ادامه داد: با توجه به روند قیمتی که در روز‌های اخیر شاهد بودیم کشاورزان را مجاب کردیم در برداشت تأمل کنند و منتظر باشند قیمت بهبود پیدا کند.

او در ادامه با اشاره به کشت ۳۹۲ هزار هکتار گندم در سال گذشته، گفت: سال گذشته ۶۸۲ هزار تن گندم در استان همدان تولید شد که از این میزان ۴۱۰ هزار تن خرید تضمینی شد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان ادامه داد: در سال جاری سطح زیرکشت گندم در استان همدان به ۴۰۱ هزار هکتار رسیده است که برآورد می‌شود ۷۵۰ هزار تن محصول از این سطح تولید شود که تاکنون ۴۰۷ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و خرید ادامه دارد.

او درباره کشت محصوات کم آب‌بر، بیان کرد: با توجه به اینکه یونجه جزء گیاهان پرآب‌بر است، در استان همدان بر روی گیاهان علوفه‌ای جدید کار می‌شود به طوریکه تلاش می‌کنیم گیاهان علوفه‌ای جدیدی از جمله ماشک، سورگوم و ارزن را وارد استان کنیم که فعلاً در حد الگویی در مزارع کشاورزان پیشرو کشت می‌شود، اما در صورت نتیجه مثبت، توسعه و گسترش خواهیم داد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان با تأکید بر استفاده از روش‌های جدید کشت محصولات زراعی برای کاهش مصرف آب، گفت: توسعه کشت نشائی یکی از روش‌های کاهش مصرف آب در بخش زراعت است که در خیار، چغندرقند و هندوانه درحال اجراست همچنین کشاورزی حفاظتی در مزارع آبی و دیم در استان نتایج خوبی داشته و تلاش داریم این روش را توسعه دهیم.

بایگانه با اشاره به کشت کلزا به عنوان گیاه کم‌آب‌بر در استان همدان در حال توسعه است، مطرح کرد: کلزا یکی از محصولات استراتژیکی است که کم آب‌بر بوده و استان درنظر دارد این گیاه زراعی که در تناوب زراعی بسیار مناسب است، توسعه دهد که نیاز دارد کشاورزان با ما همکاری لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/ب

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ