کد خبر: ۷۴۹۴۱۳۵
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
کد خبر : ۷۴۹۴۱۳۵
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

آیا رئیس‌جمهور بعدی ایران زن است؟

از مدت‌ها قبل این موضوع مطرح است که چرا تا به حال در ایران زنان رئیس‌جمهور نشده‌اند.

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، از مدت‌ها قبل این سوال مطرح است که چرا تا به حال در ایران  زنان بر کرسی ریاست جمهوری ننشسته‌اند؟ آیا به راستی شورای نگهبان زنان را برای این سِمت تایید صلاحیت نمی‌کند و یا منع قانونی در این زمینه وجود دارد؟

تمام این سوال ها مطرح بود تا اینکه حالا و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان موضوعی را مطرح کرد که باعث اظهار نظرهای فراوانی شد.

آیا زنان در آینده بر کرسی ریاست جمهوری خواهند نشست؟

شاید رئیس جمهورِ زن هم داشته باشیم؟

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره امکان ریاست جمهوری خانم‌ها در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: دقیقاً مسئله ممنوعیت‌های قانونی نیست و پای مسائل فرهنگی در میان است. شاید در دوره‌ای ریاست جمهوری خانم‌ها هم اتفاق بیفتد؛ کما اینکه در هیچ دوره‌ای وزیر زن نداشتیم، اما در دولت آقای احمدی‌نژاد یک وزیر زن هم منصوب شد. بنابراین، منع قانونی وجود ندارد و شاید در دوره‌های آتی رئیس جمهور زن هم داشته باشیم.

آیا زنان در آینده بر کرسی ریاست جمهوری خواهند نشست؟

پس از این صحبت حجت الاسلام سید محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر اینگونه نوشت: آقای کدخدایی خودش هم می‌داند این شورای نگهبان به یک خانم اجازه کاندیدایی ریاست جمهوری نمی‌دهد، خدا رحمت کند خانم اعظم طالقانی را، همه دوره‌ها کاندیدا می‌شد و تحصن هم می‌کرد و یک‌بار تأیید نشد.

به جز قسمت اول صحبت‌های ابطحی که بوی کنایه داشت، او در قسمت دوم صحبت‌هایش به نام اعظم طالقانی به عنوان یکی از زنانی که هرگز نتوانست به این سمت دست پیدا کند اشاره کرد؛ از همین رو نیز بر آن شدیم تا در این زمینه بیشتر بدانیم.

چرا طالقانی رد صلاحیت شد؟

اعظم طالقانی که دبیرکل جامعه زنان انقلاب اسلامی بود به عنوان اولین خانم  در سال ۱۳۷۶ داوطلب ریاست جمهوری شد، اما شورای نگهبان صلاحیت او را تایید نکرد؛ موضوعی که فریده غیرت کارشناس مسائل حقوقی درباره آن گفته است: خانم اعظم طالقانی یک بار کاندیدا شدند که مخالفت‌هایی برای تایید صلاحیت او صورت گرفت، اما این مخالفت‌ها اصلا ارتباطی با جنسیت او نداشت.

آیا رئیس‌جمهور بعدی ایران زن است؟

او در ادامه گفته است که اگر به قانون اساسی هم توجه کنید به خوبی می‌بینید که در آنجا هم ممنوعیتی برای ورود خانم‌ها مطرح نشده، بلکه موضوع رجال سیاسی مطرح است که در این زمینه هم تفاوت نظر وجود دارد که آیا واژه رجال سیاسی شامل خانم‌ها هم می‌شود یا خیر که معتقدیم بله می‌شود.

حال یک سوال دیگر هم مطرح است.

آیا واژه رِجال سیاسی خانم‌ها را هم شامل می‌شود؟

در این میان انگار یک عبارت در قانون اساسی محل اختلاف نظرهای بسیاری شده است؛ عبارتی که در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده و به بحث درباره چگونگی انتخاب رئیس‌جمهور می‌پردازد. مطابق این اصل رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند انتخاب شود: ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.

و حالا این موضوع مطرح است که معنای رجال سیاسی آیا به معنای صرفا مرد بودن است؟

در کتاب مبانی نظری قانون اساسی که حاصل سخنرانی‌های شهید بهشتی در حسینیّه ارشاد است، بر موضوع «آزادی امکان ریاست جمهوری زنان» تاکید شده است؛کما اینکه به جز شهید بهشتی برخی دیگر از صاحب نظران نیز معتقدند بحث «رجل سیاسی» در قانون سیاسی به معنای رجل بودن در عالم سیاست است؛ یعنی یک بحث مفهومی مطرح شده است نه یک بحث جنسیتی. 

آیا رئیس‌جمهور بعدی ایران زن است؟

شهید بهشتی همچنین به عنوان رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی و یکی از اصلی‌ترین صحنه‌گردانان تدوین این قانون، در جواب گزارشگری که سؤال کرد آیا زنان هم می‌توانند رئیس‌جمهور شوند؟ به نکات مهمی اشاره کرده و گفت: «در اینکه خانم‌ها می‌توانند رئیس‌جمهور باشند یا خیر، در میان فقها چه در میان مراجع و چه در میان فقیهان مجلس خبرگان، نظر یکسانى وجود نداشت. عده‌اى آن را منطبق با موازین اسلام می‌دانستند و عده‌اى نمی‌دانستند... متن به صورتى تنظیم شد که ان‌شاءالله در آینده اگر این بینشى که می‌تواند گسترده‌تر شود، حمایت دو سوم مردم را به دست آورد، آن‌وقت راه براى این منظور هموار شود.
 
دقت بفرمایید خواهران! شما می‌دانید که عملاً براى مدت طولانى، جامعه ما وقتى می‌خواهد رأى بدهد و انتخاب بکند، به آن مرحله‌اى که خواهرى براى تصدى اینگونه سمت‌ها فرصت و رأى کافى را به دست بیاورد، نمی‌رسد. این مسئله‌اى است که از نظر زمان با آن روبه‌رو خواهیم بود. این بود که اصل به این صورت تنظیم شد. ابتدا اصل را طورى تنظیم کرده بودند که صریحاً می‌خواست بگوید از نظر اسلامى بانوان نمی‌توانند رئیس‌جمهور شوند که این رأى نیاورد، چون آرای مخالف حتى از فقهاى حاضر در جلسه زیاد بود، بنابراین به این صورت درآمد که قانون اساسى به بن‌بست کشیده نشود، ولى معلوم باشد که این مسئله در روند زمان باید همچنان مورد توجه قرار بگیرد.... در قرآن این مسئله نه نفى و نه اثبات می‌شود، یعنى نه در قرآن آیه‌اى هست که با صراحت و دلالت کافى بگوید کـه زن نمی‌تواند زمامدار باشد و نه در قرآن آیه‌اى هست که با صراحت بگوید زن می‌تواند زمامدار باشد...»
آیا رئیس‌جمهور بعدی ایران زن است؟

بنابراین در بحث فقهی هم شهید بهشتی به عنوان یک عالم دین پژوه معتقد است که چنین منعی در سنت اسلامی وجود نداشته و در قانون اساسی نیز که برگرفته از آرای شخصیت‌هایی همچون شهید بهشتی است به جای تاکید بر عنوان «مرد» بر «رجل سیاسی» مطرح شده است. دلیل عمده این امر نبود «زمان کافی» برای مطرح شدن بحث‌های نظری بود، بنابراین تدوین کنندگان قانون اساسی برای اینکه چنان منعی را به شکل رسمی مطرح ننمایند، با گنجاندن مفهوم «رجل سیاسی» راه را برای انجام بحث‌های مختلف باز گذاشته تا در آینده و در یک فضای مناسب، بحث‌های نظری مبتنی بر آموزه‌های دینی به عنوان پشتوانه بحث فراهم آید. 

علاوه بر این مقام معظم رهبری هم در یکی از بیانات خود در دیدار با اعضای هیئت دولت در سال ۱۳۸۴ به معنای رجل سیاسی در قانون اساسی اشاره داشته و فرمودند: «این شعار (رفتار بر اساس ضوابط اسلامی) بسیار باارزش است. ان‌شاءاللَّه به این شعار پایبند بمانید و این تلاش را جدی‌تر، بی‌آسیب‌تر و واقعی‌تر کنید؛ چون گامی بلند خواهد بود در راه رسیدن به آن هدف‌ها و همانطور که عرض کردم، رسیدن به آن هدف‌ها مردان خودش را می‌خواهد. البته «مردان» که می‌گوییم به معنای «رجال» در قانون اساسی نیست، شامل خانم‌ها هم می‌شود، یعنی کسان و عناصر و کارگزارانِ خودش را می‌خواهد. به قول شاعر، آن دو صد من استخوان را داشته باشند تا بتوانند این صد من بار را بردارند.» اما تکلیف یک سوال دیگر هم باید معلوم شود.

آیا زنان در آینده بر کرسی ریاست جمهوری خواهند نشست؟

چرا تا به حال رئیس جمهور خانم در کشورمان نداشتیم؟

فریده غیرت کارشناس مسائل حقوقی در پاسخ به این سوال گفته است: اگر رئیس جمهور زن نداشتیم به این سبب است که داوطلبی هم در این زمینه نداشتیم و تلاشی هم در این باره انجام نشده است؛ البته به طور طبیعی یک عده هم در این میان مخالف حضور خانم‌ها بوده و گفتند که معنای رجل به معنی مرد است، اما این تفسیر به هیچ عنوان درست نیست زیرا رجال سیاسی هم شامل زنان و هم مردان می‌شود؛ البته این مساله ساده‌ای نیست و تمام جوانب امر باید سنجیده شود.

 کدخدایی هم در این باره اینگونه  توضیح داده است که قوانین بخشی از این مساله است اما از نظر من، بخش عمده‌ای از آن بحث فرهنگی است. می‌توانیم همین سوال را به این صورت مطرح کنیم که چرا در آمریکا بعد از سیصد سال هنوز رئیس جمهور زن نداریم. آیا بحث تفاوت بین زن و مرد بوده است؟ به نظر می‌رسد بیشتر این موضوع فرهنگی است. بگذارید مثال دیگری از داخل کشور خودمان‌ بزنم. در همین انتخابات اخیر، تعداد خانم‌هایی که برای نمایندگی مجلس ثبت‌نام کردند و تایید صلاحیت شدند بسیار زیاد بود. از بین آنها تعداد ۱۶، ۱۷ نفر انتخاب شدند. یعنی خانم‌ها هم به خودشان رای نمی‌دهند، اینجا که دیگر شورای نگهبان مقصر نیست. 

آیا رئیس‌جمهور بعدی ایران زن است؟

و اما راه حل‌هایی برای حل یک چالش ...

ناگفته نماند که بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات که ۲۴ مهرماه سال ۹۵ از سوی مقام معظم رهبری خطاب به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد، شورای نگهبان مأموریت یافت «معیار‌ها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزد‌های ریاست جمهوری» را تعیین و اعلام کند.

کمااینکه حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسائل سیاسی هم در این باره گفته است که تشخیص معنای رجل سیاسی بر عهده شورای نگهبان بوده و قانون اساسی باید این واژه در قانون اساسی را تفسیر کند؛ بنابراین موضوع تشخیص رجل سیاسی باید مجددا مورد بررسی قرار گرفته و یا توسط قانون گزاران قانون جدیدی وضع شود.

در پایان باید گفت که با توجه به این موارد گفته شده اینطور به نظر می‌رسد که در کشورمان علیرغم اختلاف نظرهای گسترده؛ منعی برای حضور زنان صرفا برای جنسیت‌شان در کرسی ریاست جمهوری وجود ندارد و البته شاید لازم باشد جامع شناسان نیز در این باره نظر خود را ارائه کنند؛ شاید به قول آقای کدخدایی در آینده حضور زنان را هم در کرسی ریاست جمهوری شاهد باشیم.

فاطمه تورانلو

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۶۹
در انتظار بررسی: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
چطور تو قرآن رجال یعنی هم زن هم مرد بعد تو قانون نه؟
پاسخ ها
ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
بد معنی کردن برات خواهر،رجال یعنی مرد،اگر قرار بود رهبری یک امت رو زن به عهده بگیره ،حداقل یک پیامبر زن مبعوث می شد.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
اگه زن حق نداره رییس جمهور بشه پس چرا میگید رای دادنش مهمه
پاسخ ها
ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
مرد از نظر اجتماعی برتری هایی دارد که زن ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
دختر باهوش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
زن تا بحواد آرایش کنه، جلسه هیئت دولت وقتش تمومه
Mohsen
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
فرقی نداره یعنی بود و نبودش مهم نیست کاری که برای منفعت مردم باشه انجام نمیدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
وااای خدا
به این مردهایی که این اندازه از خانم ها بد میگن هرگز دختر نده این ها قدرشناس نیستند
پاسخ ها
ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
خانمها بد نیستند،اتفاقا خیلی هم خوبند
البته در جای درست خود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
اگر قرار یک زن رئیس جمهور مون بشه یکی باشه مثل خانم مرکل صدر عظم المان که هم خانه داریش میرسه وهم خودش بدون محافظ بدون نوکر وکلفت میره خرید منزلش همه مردم کشورش ازش راضی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
زن توانایی فحش خوردن نداره. چرا سانسور و تحریف میکنی باشگاه تحریفگران جوان؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
زن؟؟؟تو ایران؟؟؟قانون اساسی مگه نگفته رجال سیاسی؟؟البته اگه قانون تغییر کنه میشه زنها هم اجازه رقابت داشته باشند واین به عدالت نزدیک تره
پاسخ ها
ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
قانون اساسی ایران بر اساس روایات و منابع اسلامی نوشته شده است،
آیا اگر سهم زن برار سهم مرد در ارث باشد نیز به عدالت نزدیکتر است؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
زن توانایی نداره.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
زن مگه چشه، هیچی از مردا کم نداره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
مردها تا الان ثابت کردند که توانایی ندارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
شايد اي يك برنامه باشد؟ چون اقاى روحانى از نظر قانونى ديگر نميتواند رييس جمهور بشود ميخواهند......
io
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
خانم ها ذاتا احساساتی هستن ..علارغم توانایی مدیریتی ممکنه گاهیی تصمیمات احساسی بگیرن.که در مردها کمتر دیده میشه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
کاش یکم رجال سیاسی مملکت احساس داشتن بلکه دلشون به حال ملت بسوزه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
بعنوان یه زن که چندین سال شاغل هستم با مدیریت زن اونم در سطح کلان مملکت مخالفم و فکر میکنم با روحیات زن سازگار نیست این یه واقعیته و نمیشه ازش فرار کرد توانایی ما زنها مثل مرد نیست
پاسخ ها
ایران
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
درود بر شرفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
شاید توانایی خانمها بهتر باشد.تا حالا رییس جمهور مرد داشتیم هر دوره بدتر شده که همه میدانند..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
خانم ابتكار مناسبه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
اصلا شعار داریم که میگه ابتکار ابتکار افتضاحه افتضاح!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
برای آلبانی یابحرین وامارات؟؟
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
ممکنه یکی بیاد تایید هم بشه اما بعد معلوم بشه اینکاره نبوده پس نمیشه به تایید صلاحیت استناد کرد و گفت این خوبه اون بده.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
حالا مثلا اگر هم خانم ها تایید صلاحیت بشن مثلا کدوم خانم میخواد شرکت کنه؟
ابتکار یا مولاوردی؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
کی مثلا؟ فائزه هاشمی یا پروانه سلحشوری؟یا مرضیه دست جردی یا خانوم ابتکار؟ نمیدونم شایدم الناز شاکر دوست ولی درهر حال من به عنوان یه زن مخالفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اصلا صلاح نیست که خانمهابتوانندرئیس جمهوربشوند نه اینکه فککنیدخاتمها توانایی ندارند خیر موضوع فراتراز این است هنوز بسیاری ازمسائل فرهنگی جامعه ماحل نشده وتامسائل فرهنگی درجامعه حل نشود صلاح نیست که خانمها دراین جایگاهقراربگیرند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
باشه بابا، اصلا همه زنها خوب، همه فرشته، همه، لایق
بفکر معیشت باشید معیشت، اقتصاد، تورم و....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خانمی را سراغ دارید که مدیر و مدیر و توانمند
و شجاع و نترس و سیاستمدار باشد ؟ مگه رییس جمهور شدن الکیه...مدیر مدرسه میخواهید . مملکت داری کار هر کی نیست .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مردان ایرانی متاسفانه هنوز در عقاید تحجری خود مانده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
متاسفانه بیشتر مردان ایرانی هنوز به این فهم نرسیدن
مردان ایرانی همیشه زنان را مورد تمسخر قرار می دهند
پاسخ ها
ایستاده
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
نه که مردان امریکایی تا حالا هفتاد تا رییس جمهور زن انتخاب کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
از مردا که خيری نديديم بذا زن هارو هم امتحان کنيم!!
میلاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
زنها رو توی استادیوم راه نمیدن. اونوقت بذارن رئیس جمهور بشن؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
زنان اقتصاددانان قدرتمندی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
امیدوارم یه بانو توانمند بیاد جلو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
کشورما ذاتا کشور مردسالاری هست
همه کار می کنن که زنان به هیچ جا راه پیدا نکنن
پاسخ ها
ایستاده
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۱
اره کاملا مشخصه؛ از ریاست شعبه بانک گرفته تا مدیر کلی هر جا نگاه میکنی زن ها دارن پست میگیرن، باز هم غر میزنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مگر آلمان ابرقدرت اقتصادی را یک زن رهبری نمی کند مگه کشورهای اسکاندیناوی چه طور با فقر منابع بازهم کشورهای ثروتمند و شادی هستند همه به کمک بانوان به این مرحله رسیدند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
اون زن عروسک خیمه شب بازی صهیونیستهاست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
نه
تت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ایرانی ها همینو بلدن هرچی میشه جواب ندارن ردپای استکبار و صهیون میاد وسط
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
والا مردها که برای این کشور کاری نکردن مگر خانم ها یه کاری کنند
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
فکر نکنم مشارکتها بالای 20 درصد بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
نمیشه بجای رجال یه کلمه دیگه تو قانون اساسی میذاشتن که این‌همه بحث پیش نیاد؟
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مردمی که به سرنوشت خود ارزشی نگذارند هر مشکلی را باید تحمل کنند
بازی سیاسی غرب زده ها برای در دست نگه داشتن قدرت بسیار کثیف میتواند باشد زنان امور بسیار مهمی در خانواده وبرخی مشاغل جامعه دارند اما بر اساس توان وظیفه فیت جسمی و روحی آنان ، بازی با ظرافت وعزت خانواده‌ها یکی از اهداف غرب برایرواج فساد ونابودی توان هر جامعه ای است زیرا افراد فاسد و خوش گذران و عیاش اهل تولید و حرکت وزحمت کشیدن در کارهای مهم وسنگین نیستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دیگه این مسولین دل آدمو زدن عمرا" اگه دیگه رای بدم
پاسخ ها
تت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
تازه شدی 16سال پیش من افرین -اما دیر دل خیلیاتونو زدن -ولی بخوای نخوای یکی ازهمین ها ادامه کارگردانی سریال بدبختی ایرانی هارو می سازه -اسمش میشه -ایران تاریک 5
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بله
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
آقا بهروز۱۱:۳۹ رحمت ودرود خدا به پدر و مادرتون برای تربیت چنین فرزندی.حرفاتون خیلی مودبانه بود.خدا پشت و پناهتون باشه همیشه
ناشناس
|
Romania
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خودم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
زن و مرد فرقی نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
چون زن بعضی اوقات مجبور می شود با سران دیگر کشورها دست بدهد در ایران
نمی تواند
آرش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
گروه هایی که کاندیدا ندارند شاید بخواهند با معرفی کاندیدای زن در انتخابات پیروز شوند.
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ادم باید ادم باشد !
Halim
|
Germany
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
همینتون هم مونده رییس‌جمهور زن بیاورید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
والله ماهیچی نمیخوایم فقط طلاارزون شه وگرانی اجناس وخوراکی که واقعابعضیا ندارن بخرن وبپوشن همه روتویه چشم نبینیم که اون خوردحتمااونم خورد نه مملکت ایران افتضاح است الان سومالی میشه ازبیکاری وگرسنگی اینوباورکنید یکی بیاددردمردموببینه نه بشینه روسرمیزمملکت ای کاش یکی این صدای ملتوبشنوه الهی
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
همینو کم داشتیم کارمون ب کجا کشید۰۰۰۰۰۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
زن باید به وظائف زنانه خودش رسیدگی کنه .چون خودم زنم وزنان نقش زیادی در خانواده دارن .این زن هم دختر وهم خواهر وهم مادر است پس بهتر که به این مسولییتی که بر گردن داره رو به خوبی انجام دهند
مهدی مختاری 291
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
چه زن باشه و چه مرد، دردی از ما دوا نمیشه؛ دست همشون توی جیب مردمه.
Aylin
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
یعنی چی که میگید مرد این جوری بود وای به حال زن؟مگه زن ضعیفه؟زن خیلیم خشنه و طبقه بندی کارهارو بهتر بلده
البته از جامعه مرد سالار امروزی توقعی نمیره حق ریاست جمهوریو بخوان از خانوما بگیرن
فواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خودتونو مسخره کنید ظاهرن مردش چکار کرده که زنش میخوات چیکار کنه
AYLIN
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خیلی خوبه که بعد چندسال بخواین ریاست جمهوریو به بانوان بدید زنان ایرانی خیلی قوی در برابر مشکلاتن
زن و ضعیف ندونید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
زن هم خوبه!!!
فاطمه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
وقتی بعضی از زنا از هزارتا مرد بهترن،بحث جنسیت نیست به نظرم هرکی شایستگیشو داره باید بیاد جلو
پاسخ ها
ک
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
شما اول برو نگارش وادبیات را یاد بگیر بعد اظهار نظرتان پیش کش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
رییس جمهور چه زن باشه چه مرد باید اقتصاد مملکت سرو سامان بده داریم خفه میشم از این گرونی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
از این کلک میشه استفاده کرد که مردم به پای صندوق رای کشاند
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مردمی که به سرنوشت خود ارزشی نگذارند هر مشکلی را باید تحمل کنند
بازی سیاسی غرب زده ها برای در دست نگه داشتن قدرت بسیار کثیف میتواند باشد زنان امور بسیار مهمی در خانواده وبرخی مشاغل جامعه دارند اما بر اساس توان وظیفه فیت جسمی و روحی آنان ، بازی با ظرافت وعزت خانواده‌ها یکی از اهداف غرب برایرواج فساد ونابودی توان هر جامعه ای است زیرا افراد فاسد و خوش گذران و عیاش اهل تولید و حرکت وزحمت کشیدن در کارهای مهم وسنگین نیستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ما اصلا رئیس جمهور به چه دردمون میخوره خداکنه بشه همون نخست وزیری خیلی بهتره دیگه پای صندوق رای هم نمیریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
من مردم بیاین امتحان کنیم برام الکی نیست اما مهمه که زن ها نقشی داشته باشند
جنبه البته داشته باید داشته باشین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
کی بیاد مثلا؟ ابتکار؟ عمرا!
آریایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بابا از آقازاده ها استفاده کنید حداقل مدیون نشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
رئیس جمهور بعدی هر جنسی باشه مشکلی نیست فقط انسان باشه و با وجدان .
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مردها تا الان کاری نکردند ببینیم شاید زنها مردتر باشند
چاحسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
فقط همینمون کمه که زن ریس جمهور بشه بخدا من یکی خودکشی میکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خیر رئیس جمهور بعدی ایران یک سپاهی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مردا ن ک خیلی مطلوب بودن،حالا بدین زنا ببینیم چیکار میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
فقط معصومه ابتکار همیشه حرف و شعار هوای اهواز همیشه الودست ....
هر کسی میخواد بیاد دو تابعیتی نباشه و گند نزنه به اقتصاد مملکت .
فرامرز فتوحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مردها توانایی اداره کشور رونداشتند. کشتی شکسته روتحویل ناخدا ی زن میخوان بدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
عالی دیگه از ر نجو درد نجات پیدا میکنیم
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
هیچ رییس جمهوری نمیتوان درکشور کاری کنه چه زن چه مرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
من مصاحبه دختر حداد عادل رو ديدم
با اينكه جوون بود خيلي قوي و محكم بود و يه جورايي از باباشم فهميده تر بود
فكر كنم تحمل و ظرفيتشو داره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خدا را شکر هیچوقت این اتفاق نمی افته ، حتی در خواب
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
واقعاً قشنگ گفتی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
من موافق هستم که زن بشه
خودم مردم ولی زنها در این نظام شاید کاری کردند
پاسخ ها
ک
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مرد مجازی هستی
آرش
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بحث زن و مرد نیست.بحث توانایی است.
اصلا نمی خوام به خانم ها توهین کنم اما الآن کدام مسئول خانم هست که بسیار شاخص باشدو در حل مسائل از بقیه مسئولان مطرح تر باشد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ترفندی دیگر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
مردانشان چنین بلای سرملت آوردن وای بحال زنها نصف ماه تعطیلند...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ای جاهل
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
زن و مرد نداره فقط درست کار و مدبر باشه نَ دزد و چپاول به فکر قشر مستضعف باشه نً به فکر خالی کردن جیب مستضعف تا به حال کشور ما پيشرفت نداشته به 100سال به عقب برگشته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
جدیدترین نمونه چسبیدن به قدرت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
چرا یک زن نمی تواند ریس جمهور شود خیلی بهتر از آقایون که ریس جمهور مملکت الان هستند یک زن می تواند مملکت را اداره کند جوانهای بیکار ما مشغول می شوند
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
تنها دریک صورت این دفعه بخشی از مردم در انتخابات شرکت میکنند که یکی از نامزدها یک زن شناخته شده ومیانه رو باسیاست باشه واون کسی نیست جز فائزه هاشمی رفسنجانی . قشنگ طرف مردم رو میگیره ولی معلوم نیست اگر به قدرت برسه چه مدلی بشه ..مهم تشخیص ادمها بعداز به قدرت ومقام رسیدنشونه واینکه چقدرهوای مردم رو نگهداره چه کارهایی برای قشراسیب پذیربکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
آلبانی هواچطوره؟؟؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
احمدی نژاد بیاد شاید رای بدم اونم شاید.
۰۰
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
شاید زنها مردتر باشند ومردم را ازگرفتارید نجات بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
برای زیاد شدن رای یه کاندید زن میزارن ولی بعد.....
باقرخان سالار ملی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
هر زنی باشه بهتر از ایناست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بله فقط یه رئیس جمهور می‌خواهیم که توان قیمت‌گذاری تخم مرغ را داشته باشد
امین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خانم ها بهتره به خانواده برسن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اگه خانمها رئیس‌جمهور بشن،پس لابد آقایون باید برن دنبال قر و فر.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بله سخن شما درست است
هر فسادی بخواهد فراگیر شود ابتدا باید از خانواده شروع کند
من نظرم بر این هست که بیاییم زنان رئیس جمهور جانواده قرار بدهیم تا مشکلات شاید کمی مدیریت شود.
نااصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خداییش سخته برا خانوما هم فشار خونه رو تحمل کنه وهم فشار این مملکت رو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ابتکار خوبه‌ها!
پاسخ ها
سرباز وطن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
شوخی بود دیگه!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
هر زنی نمی تونه جواب تهدید دشمن رو بده. بهتره خودشون سمت این جایگاه خطرناک نیان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
نیست آقایون کلیدساز الان دارن جواب تهدید دشمن رو میدن!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
دوره مردها بیشتر حرف بود زنا چه میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
واقعا اگر زن وارد عرصه ریاست جمهوری شود فاتحه کشور خوانده است چون ادارات غیر قابل تحمل شده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اگرهم زن باشه، حتما اززنهای درباری دولتی ست که ادعای انقلابی بودن راداره وخواستار امتیازات طبقاتی ست!؟!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
رئیس‌جمهور باید انقلابی باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
این کلک ها دیگه قدیمی شده. دوگانه ی حقوق زنان و معیشت دیگه جواب نمیده.
معیشت معیشت معیشت. ما اوضاع اقتصادی درست و حسابی میخواهیم، فقط همین.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
در آمریکا رئیس جمهور زن داشتیم ؟؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
کاندید ریاست جمهوری داشتیم ولی رای نیاوردن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
چکار آمریکا داری.تو سطح حقوق و رفاه و کار چرا کسی مثال نمیزنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
اصلا آیا در حال حاضر زنی که سیاستمدار باشه و لایق این مسیولیت باشه، هست؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
جامعه مرد سالار جنس گرای ما هرگزاجازه کاندیدا شدن به زن رابرای ریاست جمهوری نخواهد داد.مسولانی که نگاه سکوب گرانه وتحقیرآمیزی نسبت به زنان دارند...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
فرقی نمیکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
لطفاً اینقدر ساده لوح نباشید. بجای این بحثهای بیهوده ، بفکر اقتصاد و اوضاع باشید
سامان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
انوقت تنها رئیس جمهوری هست که نه میتونه ورزشگاه بره و نه بدون اجازه همسرش بره مسافرت خارجی کاری
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
زن ایرانی جنبه نداره رئیس جمهوربشه.یک کلام ختم کلام.. بایدعلاوه برخصوصیات یه رئیس جمهورجذبه هم داشته باشه احساسی نباشه.قاطع باشه..نه اینکه اشک بریزه..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
خاتمی که با همون اشک ریختن دوره دوم رای آورد!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۳۰
تو با پرچم کشور دیگه راجب زن ایرانی نظر نده
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
زن ایرانی جنبه نداره رئیس جمهوربشه.یک کلام ختم کلام..
اکبر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ریس جمهور بعدی ایران باید دانایی و هوشمندی و زرنگی و هوش و سیاست و ذکاوت و سخنرانی و برنامه و طرح داشته باشد تا کنون ریس جمهور آن مرد چندان بدرد به خور و آش دهن سوزی هم نبودند.
زن و مرد فرقی ندارد دانایی و توانایی و داشتن برنامه و طرحهای گوناگون و رشد دادن دانش و صنعت و پیشرفت ایران مهم است هر که میخواهد باشد ولی زرنگ و دست پر باشد.
پاسخ ها
حمید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
بنظر شما با تمام این خصوصیات که برشمردیدآیادر شرایط کنونی کاری از دستش برمی آید؟زن و مرد تفاوتی نداره.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۹
انچنا رونق کنه .انچنان رونق کنه. که مثل روغن بشه. یه جعبه 5 کیلوئی انگور 100 هزارتومن .حقوق کارمند 3 ملیون .هرروزم بگه .من حقوقارو 4 برابرکردم .چون حقوقدانم.دان فقط مال منه
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر