کد خبر: ۷۴۹۵۶۰۸
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
کد خبر : ۷۴۹۵۶۰۸

اولین قسمت از فصل پانزدهم برنامه «زاویه» به بررسی الزام حجاب در ایران اختصاص پیدا کرد.

برنامه زاویه با موضوع «مناسبات حجاب و سیاست در ایران» از سر گرفته شد

به گزارش خبرنگارحوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،  مناظره اندیشوران علوم انسانی در قالب برنامه «زاویه» در اولین برگ از تازه‌ترین فصل خود، با به پیش کشیدن بحث حجاب و پوشش در ایران، به «مناسبات حجاب و سیاست در ایران» پرداخت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسین سوزنچی، دانشیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه باقرالعلوم (ع) و نویسنده کتاب «حجاب در آیات و روایات؛ نقدی بر کتاب حجاب شرعی در عصر پیامبر (ص)» و همچنین مهدی نصیری، پژوهشگر حوزه دین و سیاست و نویسنده کتاب «جایگاه اجتماعی زن از منظر اسلام»، در این برنامه با بررسی و نقد وضعیت سیاست‌گذاری حجاب بانوان در ایران، درباره مناسبات شکل گرفته میان حجاب در عرصه عمومی و امر سیاسی در ایران به مناظره با یکدیگر نشستند.

در بخشی ازاین برنامه نصیری، پژوهشگر حوزه دین و سیاست و نویسنده گفت:  ما ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی با پدیده شل حجابی و گرایش به بدحجابی مواجه هستیم و در این جهت نگران هستیم این نشان می‌دهد مسئله حجاب از مقوله الزام نیست که بشود با الزام قانونی محوش کرد و از بین برد.

وی ادامه داد: در این برنامه نمی‌خواهم بگویم که فردا جمهوری اسلامی اعلام رفع الزام قانون کند، می‌خواهم بگویم بحث عدم الزام خط قرمز ما نیست بلکه استدلالی دارد و تا به امروز اشتباه کردیم که آن را ذیل خطوط قرمز بردیم.

نصیری عنوان کرد:حجاب مفهوم پوشش بدن زن به استثنای صورت ،دو دست تا مچ از قطعیات اسلام است شکی هم در این نیست که حجاب  آثار مثبت معنوی اجتماعی و اخلاقی دارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسین سوزنچی، دانشیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه باقرالعلوم(ع) و نویسنده گفت:در کل جهان پذیرفته شده  که حجاب  محدودیت‌هایی دارد ، الان هم افراد زیادی نیستند که بخواهند افراد هرطور می خواهند در خیابان حضور داشته باشند.


وی ادامه داد:کرونا مسئله را برای ما واضح کرده که حکومت در قبال سلامت جسمی و معنوی مردم مسئول است ،اگر ما قبول داشته باشیم که مهمترین دغدغه اسلام  سلامتی معنوی است.از طرفی در احکام اسلام ما احکامی را سراغ داریم که جنس آن حقوقی نیست  مثل غیبت کردن که حرام است و گناه کبیره حساب می‌شود. اما مسئله پوشش در عرف جهانی قابلیت حقوقی دارد ساده‌ترین آن این است که حجاب را ممنوع می‌کنند.

در ادامه می توانید بخش هایی ازاین برنامه را مشاهده کنید:

 

 فصل پانزدهم مناظره اندیشوران علوم انسانی «زاویه» با سردبیری و اجرای حبیب‌الله رحیم‌پور ازغدی و تهیه‌کنندگی حسین پورصلعی نائینی، از  شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر