کد خبر: ۷۵۰۱۳۲۸
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
کد خبر : ۷۵۰۱۳۲۸

این روزها قیمت اقلام اساسی نوسانات زیادی دارد که تولیدکنندگان دلیل اصلی این گرانی‌ها را افزایش بهای تمام‌شده کالا عنوان می کنند.

 به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، هرازگاهی اقلام اساسی سبد خانوار با نوسانات قیمتی رو به رو می شود که این امر بیش از پیش اقشار ضعیف و متوسط جامعه را در تامین نیازهای حداقلی خود دچار چالش می کند.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر کیلو عدس ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان، لوبیا چیتی ۲۵ تا ۲۹ هزار تومان، لوبیا قرمز ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان، لیمو امانی ۸۵ تا ۱۱۰ هزار تومان، ماش ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان، نخود ۲۸ تا ۳۰ هزار تومان، چای خارجی ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان، چای ایرانی ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار تومان، برنج هندی ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان، برنج پاکستانی ۲۳ تا ۲۶ هزار تومان، برنج ایرانی ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان، هر مثقال زعفران ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان، هر قوطی روغن ۵ کیلویی ۶۰ هزار تومان و هر شانه تخم مرغ ۴۵ تا ۴۸ هزار تومان  عرضه می شود که نسبت به ماه های اخیر جهش معناداری داشته است.

همچنین قیمت هر کیلو شقه گوسفندی ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان، شقه گوساله ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۲۵ هزار تومان، سردست گوساله ۱۲۰ هزار تومان و مرغ ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان است.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود افزایش چندبرابری هزینه های تولید، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و هزینه های بالای حمل و نقل، قیمت اقلام سبد خانوار دچار التهاب شده است که اگر تدابیری برای توزیع نهاده ها اندیشیده نشود، سیر صعودی قیمت ها ادامه دار خواهد شد و با این وجود بسیاری از اقلام به عنوان کالای لاکچری در سبد خانوار قلمداد می شود.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات بازار اقلام اساسی، دلایل گرانی ها و آینده قیمت ها با خبر شویم:

عاملان اصلی گرانی مشخص شدند

قاسمعلی حسنی دبیر کل بنکداران مواد غذایی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه اقلام اساسی نداریم، اظهار کرد: علی رغم واردات کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیما، اما واردکنندگان تمامی اقلام را بر مبنای دلار آزاد حساب می کنند که این گرانی کالا ناشی از کمبود نیست، بلکه گرانفروشی مصرف کنندگان است.

وی افزود: با توجه به پیک برداشت حبوبات و برنج، قیمت محصولات باید کاهشی باشد که متاسفانه واردکنندگان به سود حداقل راضی نیستند و سودهای بادآورده ای را نصیب خود می کنند.

حسنی زمزمه گرانی در ۶ ماهه دوم سال را تکذیب کرد و گفت: در حال حاضر کالا با ارز آزاد به هر میزانی که بخواهیم وجود دارد و تنها با نرخ دولتی نیست که این امر نشان می دهد منافع و سودجویی علت اصلی گرانی است.

دبیر کل بنکداران مواد غذایی با اشاره به اینکه حبوبات و برنج در بازار عمده فروشی نوسان چندانی نداشته است، بیان کرد: این درحالی است که در بازار خرده فروشی به سبب سودجویی عوامل واسطه قیمت با نوساناتی روبرو شده است.

وی آینده بازار اقلام اساسی را تابع تک نرخی شدن ارز، ثبات قیمت ارز و آزاد شدن واردات کالا اعلام کرد.

نرخ موز همچنان بالاست/ ممنوعیت ثبت سفارش علت اصلی گرانی موز

مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از ثبات قیمت میوه نسبت به هفته قبل خبر داد و گفت: با توجه به فراوانی تولید، کمبودی در عرضه میوه نداریم.

وی قیمت هر کیلو نارنگی انشو را ۵ تا ۷ هزار تومان اعلام کرد و افزود: قیمت هر کیلو نارنگی تخم ژاپنی ۸ هزار تا ۱۱ هزار تومان، هلو انجیری ۷ هزار تا ۹ هزار تومان، هلو زعفرانی ۵ هزار تا ۸ هزار تومان، انجیر زرد ۱۰ هزار تا ۱۸ هزار تومان، انجیر سیاه ۵ هزار تا ۹ هزار تومان، انگور بی دانه زرد ۸ هزار تا ۱۲ هزار تومان، انگور بی دانه قرمز ۱۰ هزار تا ۱۵ هزار تومان، انگور عسگری ۶ هزار تا ۹ هزار تومان، آلو قطره طلا ۷ هزار تا ۱۱ هزار تومان و الو سیاه ۴ هزار تا ۷ هزار تومان است.

دارایی نژاد با اشاره با نرخ سایر میوه در میدان مرکزی بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو خیار رسمی ۴ هزار تا ۶ هزار تومان، خیار گلخانه ۴ هزار تا ۶ هزار تومان، سیب ۲ رنگ ۸ هزار تا ۱۰ هزار تومان، سیب لبنانی زرد ۶ هزار تا ۹ هزار تومان، سیب لبنانی قرمز ۵ هزار تا ۸ هزار تومان، شلیل شبرنگ ۵ هزار تا ۹ هزار تومان، گلابی بیروتی ۱۳ هزار تا ۲۰ هزار تومان و گلابی شاه میوه ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار تومان است.

وی نرخ کنونی هر کیلو موز را ۱۵ هزار تا ۱۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به ممنوعیت ثبت سفارش و کاهش ۵۰ درصدی واردات نسبت به ماه گذشته، قیمت موز با نوساناتی روبرو شده است و تازمانیکه این معضل برطرف نشود، گرانی ادامه دارد.

 بال و پر مرغ چیده شد/قیمت مرغ با نرخ تمام شده تولید همخوانی ندارد

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۲ هزار تا ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان و مرغ گرم ۱۷ هزار و ۵۰۰ تا ۱۸ هزار تومان است.

وی افزود: علی رغم وعده‌های مسئولان طی روزهای گذشته تغییری در وضعیت نهاده‌های دامی ایجاد نشده و کماکان شرایط در این حوزه بحرانی است.

اسداله نژاد قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده با احتساب نهاده دولتی را ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که در شرایط فعلی تولیدکنندگان نمی‌توانند نهاده‌های مورد نیازشان را با نرخ مصوب تأمین کنند.

این مقام‌مسئول با اشاره به اینکه ۴۰ درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب و مابقی از بازار آزاد تامین می شود، بیان کرد: براین اساس قیمت تمام شده هر کیلو مرغ زنده به بالای ۱۶ هزار تومان و مرغ گرم ۲۳ هزار تومان می رسد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه قیمت مرغ با هزینه تمام شده تولید همخوانی ندارد، گفت: روز گذشته مسئولان با افزایش قیمت مصوب تخم مرغ موافقت کردند و امیدوار هستیم در کنار تسریع در تأمین نهاده‌ها، نرخ مصوب مرغ افزایش یابد چرا که قیمت فعلی به هیچ عنوان مورد رضایت تولیدکنندگان نیست.

وی درباره اظهارات برخی فروشندگان مبنی بر عرضه مرغ با نرخ بالای ۳۰ هزار تومان در فصل پاییز گفت: در حال حاضر بخش عمده نهاده مورد نیاز از بازار آزاد تامین می شود که این امر در افزایش هزینه تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد، اما از الان نمی توان پیش بینی دقیقی راجع به شرایط بازار داشت.

گوشت ارزان شد

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش قیمت گوشت در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۹۲ تا ۹۵ هزار تومان به مغازه دار و ۱۱۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود.

وی رکود بازار و کاهش قدرت خرید خانوار را علت اصلی افت قیمت گوشت در بازار اعلام کرد و افزود: با توجه به خروج‌ غیرقانونی دام از مرزهای کشور به سمت امارات نمی توان پیش بینی خاصی راجع به وضعیت بازار داشت چرا که با استمرار این روند زمینه برای عرضه گوشت در بازار کاهش می یابد.

ملکی قیمت هر کیلو دام زنده را ۴۲ تا ۴۴ هزار تومان اعلام کرد و گفت: با رکود حاکم بر بازار،  قیمت دام زنده نسبت به هفته‌های اخیر کاهش یافته است.

کمبودی در عرضه دام نداریم/نرخ هر کیلو دام سبک ۴۰ هزار تومان

منصور پوریان رئیس شورای تامین‌کنندگان دام‌کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه مشکلی در تولید دام نداریم، اظهار کرد: با توجه به انباشت دام در دامداری ها، نبود بازار مناسب و همچنین گران شدن و کمبود نهاده های دامی فشارهایی بر دامداران وارد می شود، اما در مجموع مشکلی در عرضه نداریم.

وی افزود: با آغاز زایش دام در فصل پاییز، جمعیت زیادی به دام اضافه می شود که این امر بر انبوه مازاد دام و مشکلات دامداران می افزاید.

پوریان قیمت کنونی هر کیلو دام سبک درب دامداری را ۳۹ هزار تا ۴۰ هزار تومان و دام سنگین ۲۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این درحالی است که در میادین هر کیلو دام سبک به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال با نرخ ۴۷ تا ۴۸ هزار تومان عرضه می شود‌.

 تخم‌مرغ به شانه ای ۵۰ هزار تومان می رسد؟

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش قیمت تخم مرغ خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان است.

وی قیمت تمام شده تولید تخم مرغ را بالای ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و افزود: مرغداران انتظار دارند که قیمت تخم مرغ درب مرغداری به ۱۵ هزار تومان برسد.

نبی پور ادامه داد: در حال حاضر ۳۰ تا ۴۰ درصد نهاده‌های مورد نیاز تولید با نرخ مصوب و مابقی بازار آزاد تامین می شود که درنهایت کمبود عرضه و گرانی نهاده‌های دامی در کاهش جوجه ریزی و افت قیمت جوجه تاثیر سو داشته است.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: با استمرار این روند قیمت هر کیلو تخم مرغ به ۲۰ هزار تومان و شانه ای ۵۰ هزار تومان افزایش می یابد‌.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
مسول یارانه را با مسول دلار عوض کنند تا دلار نیز افزایش نیابد. از بس تو این چهل سال از این مزخرفات شنیدیم که واقعا خسته شدیم دروغ دغل واسطه دلال از سال 70 از این کلمات و حرفا و مزخرفات شنیدیم تا حالا معملوم هم نیست کی تمام میشود.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
الحمد لله مسئولین خواب هستند و ملت هم بخاطر گرانی خواب از چشمشان پرید
سرباز وطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
باشگاه خبر نگاران چرا نظرات مردم مستضعف رو به مسئولین انتقال نمیدین؟ آقای رئیسی؟ آقای قالیباف؟ چی شد ؟چرا کاری نمی کنید مگه شما مسئول انقلابی نیستین چرا دست رو دست گذاشتین، انگار کسی به کسی نیست؟ چطور میتونید نسبت به زجه های مردم مستضعف بی تفاوت باشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
به نظرمن یکی ازدلایل گرانی خودمون هستیم الان تخم مرغ گرون شده یه صف بزرگ دیدم براخریدتخم مرغ باورکنیداگه چندروزنخریم قیمت میادپایین مسئولین هم مقصرند که بااحتکارکنندگان وگران فروشان برخورد جدی نمیکنندطف گران میفروشه یه جریمه میشه فرداش به گران فروشیش ادامه میده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
آن چنان رونق اقتصادی ایجاد کرد
مردم اصلا به این یارانه نیاز ندارن
تمام تحریم ها لغو شد
ثبات اقتصادی درست کرد
همه چیز خوب خوب
البته برای مسئولین و خانواده ها
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
گرانفروشی مصرف کنندگان است?
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
نمیدونم چرا یارانه بیشتر نمیکنن اون زمان دلاری 3 هزار 500 بود الا دلاری 27 هزار 500 هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
نمیدونم چرا یارانه بیشتر نمیکنن اون زمتن دلاری 3 هزار 500 بود الا دلاری 27 هزار 500 هست
جلیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
ی سری تاجر از خدا بی خبر خون مردم رو توشیشه کردن، خدایا خسته شدیم از این همه گرانی ،همه جی شده جز ارزو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
روزی صد بار به در خدا شکایت می کنم تو که می خواستی منو به این دنیای فانی بیاری چرا آخه از بین این همه کشورهای ثروتمند ایران رو انتخاب کردی اگه الان توی لیبی به دنیا می اومدم دغدغه زندگی من کمتر از این بود
کرمت رو شکر
کارگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
اخرش کاری میکنن که هیچ کسی توان خرید نداشته باشه،و فقط نون خالی بخوریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
همین الانش هم همینطوریه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
نون روهگ میخوان گرون کنند!!؟؟
بن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
رشه تمامی گرانی ها دست دولته
دولت و شرکتهای وابسته به دولت محصولات خودشون رو با قیمت دلار به مردم می فروشند (فولاد و...) ولی قیمت کلاهای تولیدی مردم را به دلالها واگذار کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
مردم را بدبخت کردین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
مردم را بدبخت کردین
غفار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
یارانه تموم شدالان وقت گرانیه اونم چه گرانی گرانی که تاعمرداری فراموش نکنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بیچاره روستاییان توان خرید دارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
الله اکبر ....... آخه من کارگر روز مزد چه به زن وبچه ام بدم بخورن بااین گرونیهااا،جناب روحانی بفکر ما بدبخت بیچاره هستید یانه .بخدا الان ده روز همسرم رفتن دکتر هنوز نتونستم داروهاشو تهیه کنم چرا چون که پول خریدشو ندارم آقا ۲۰۰،۳۰۰تومن پول دارو برای ما خیلی سخته خیلی آخه چکار کنیم به کی بگیم .
متین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
ما ملت مقاومتیم در برابر سختیها و گرانیها و تحریم و .....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بله اقازادها مشکلی ندارن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
مطمئنن شما جیبتون پره خیالتون هم راحت که ایننو میگید وگرنه اگه زجرو ناراحتی مردم بدبخت رو داشتید مطمئنن اینو نمیگفتید.
یاسر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
به موقع اش نوبت ما مردم هم میشه . یک مقاومتی نشونتون بدیم که ...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
شکم سیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
اینقدر که از هزینه بالا برای تولید کنندگان میگی کاش یکم از هزینه بر دوش کارگر هم میگفتی
mamadi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
مسولین محترم خیلی زحمت میکشن دستشون درد نکنه...اخه این چ وضعیه راه افتاده هرکی هرکاری میخاد میکنه هر قیمتی میخاد میفروشه هیشکیم جلو دار نیس...ینی هیچ ارگانی واس نظارت رو اینا وجود نداره؟؟
خدا به دادشون برسه فقطططططط
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
گوشت ارزان شد کجاش ارزونه هر مغازه ای با هر قیمتی که دوست داره میفروشه . هیچ نظارتی نیست . میری میخای یک کیسه برنج بخری هر فروشگاهی یک نرخ جدا داره میوه و تره بار هم همینطوری مسعولین هم هیچ نظارتی ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
این ارز 4200 تومانی را بدید به مردم چون مردم همه چی را آزاد می خرند وارد کننده هم ازاد وارد کند خریدار هم که ازاد می خرد
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
خخخخ سایه این فقط سایه گرانیه خدا به خودش رحم بکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
سایه گرانی !!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بهتر است بنویسیم "هزینه های تولید، مشکل پیش رویمان ملت ایران". مگر تولید و پیشرفت کشور فقط به عهده یک قشر خاص است و بقیه می توانند در این بین نقش خنثی و یا احیانا مخالف را هم بازی کنند؟! همه در این مورد مسئولیت داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
با این همه گرانی بیچارمون کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بی وجدانی مسئولان را در کنترل تورم و گرانی تا کی باید شاهد بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
باعث کرانی ارز بانک مرکزی سود جویان است ارز شده بهانه این همه کرانی کاری هم به تحریم ندارد این همه ارز چهار هزار تومانی که قیمت واقعی او است از سوی بانک مرکزی سوداگران سودجویان هم تولید هم مصرف کننده را دارد نابود می‌کنند دستگاه قضاییه سازمان بازرسی ورود کند جلوی اینها بگیرد چون دولت مجلس با اینها شریک هستند سکوت کردن به داد تولید مصرف کننده برسید تا که باید حق اینها بی خودی پایمال شود سکوت بس است مردم آرامش می خواهند خسته شده انند از این بی عدالتی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر