کد خبر: ۷۵۰۲۸۰۷
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶
۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۶
کد خبر : ۷۵۰۲۸۰۷
مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری مطرح کرد؛

حقوق بازنشستگان در سال ۹۹، دو برابر شد/ رشد ۱۵.۵ درصدی تعداد بازنشسته‌ها

افتخاری از افزایش دو برابری حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اکبر افتخاری رئیس صندوق بازنشستگی کشوری در لایو اینستاگرامی خود در خصوص صندوق‌های بازنشستگی در دنیا، اظهار کرد: در هفت کشور اصلی دنیا که اقتصاد اول را دارند، سهم صندوق‌های بازنشستگی ۴۲ تریلیون دلار است که این کشور‌ها نقش مهمی در اقتصاد دنیا دارند و در ۱۵ کشور دیگر سهم صندوق‌های بازنشستگی ۵ تریلیون دلار است.

افتخاری با اشاره به اینکه در سال ۲۰۱۹ در ۲۲ کشور دنیا دارایی‌های صندوق بازنشستگی ۱۹ درصد رشد داشته است، گفت: به دلیل پایین بودن نرخ بهره و سود، در کشور‌های توسعه یافته ارزش آفرینی با سرعت انجام نمی‌شود، اما صندوق‌ها توانسته‌اند دارایی خود را ۱۹ درصد رشد دهند که این نشان دهنده این است که در حوزه اقتصادی خوب عمل کرده و دارایی‌های خود را حفظ کرده‌اند.

وی افزود: بیشترین سهم این دارایی‌ها مربوط به آمریکا با ۱۷.۸ درصد رشد بوده است و اگر در کشور‌های دیگر دارایی‌ها و بازدهی‌های صندوق‌های بازنشستگی رشد نداشته باشد، با چالش روبرو می‌شوند که کشور ما نیز یکی از آن‌ها است.

رئیس صندوق بازنشستگی کشوری تصریح کرد: آمریکا، بریتانیا، ژاپن، استرالیا و کانادا ۵ کشوری هستند که دارایی‌های صندوق بازنشستگی در آن‌ها و همچنین سود آن بیش از سایر کشور‌ها است.

افتخاری تأکید کرد: منابع درآمد‌های صندوق بازنشستگی از چهار منبع کسب می‌شود که یکی از آن‌ها کسورات حقوق شاغلان، درآمد حاصل از سرمایه گذاری، تعهدات دولت و سایر درآمد‌ها است که تعهدات پرداخت حقوق، همسان سازی، امور رفاهی و بیمه تکمیلی درمان از جمله اقداماتی است که ما در صندوق بازنشستگی کشوری انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه ۱.۵ میلیون بازنشسته تحت پوشش صندوق کشوری هستند، گفت: یک میلیون شاغل نیز از صندوق بازنشستگی حقوق دریافت می‌کنند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در خصوص نسبت پشتیبانی نیز تصریح کرد: نسبت پشتیبانی یعنی تعداد شاغلان و حقوق بگیران به افرادی که بازنشسته شده اند که این موضوع در کشور ما در حال حاضر نشان دهنده این است که ورودی هایمان به شدت کاهش و درآمد‌های ما نیز کاهش داشته است.

به گفته افتخاری، تعداد بازنشسته‌ها ۱۵.۵ درصد رشد داشته، در حالی که درآمد‌های ما (کسوربرداری) نیز ۱۱ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی می‌شود که در سال ۹۹ اعتبار دولت در کمک به صندوق بازنشستگی به ۷۵ درصد برسد و کسور بازنشستگی نیز به ۱۸ درصد کاهش یابد.

افتخاری با تأکید بر اینکه سهم وابستگی صندوق بازنشستگی به دولت در هشت سال گذشته ۴۳۳ درصد رشد داشته، چرا که بالاتر از نرخ تورم حقوق بازنشسته‌ها افزایش پیدا کرده است، گفت: به طوری که در سال ۹۸ و ۹۹ میزان حقوق پرداختی به بازنشستگان کشوری ۳۲۷ درصد رشد داشته و به طور میانگین سالی ۳۰ درصد به حقوق بازنشستگان کشوری اضافه شده است.

وی ادامه داد: طی سال‌های ۹۷،۹۸ و ۹۹ بیشترین رشد را در حقوق پرداختی بازنشستگان کشوری داشته ایم.

افتخاری تصریح کرد: کسور دریافتی کاهش معناداری داشته، به طوری که از ۲۷ درصد در سال ۹۴ به ۱۸ درصد در سال جاری رسیده است که این موضوع نیز نشان دهنده کاهش درآمد‌های صندوق کشوری است.

وی افزود: میانگین افزایش حقوق بازنشستگان کشوری در سال ۹۹ با دو بار افزایش در ابتدای سال و مهرماه ۸۳ درصد رشد داشته است.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری به پیش بینی وضعیت صندوق کشوری در سال ۱۴۲۰ اشاره کرد و گفت: به فرض اینکه تعداد بازنشستگان در ۲۰ سال آینده ثابت بماند و افزایش حقوق را سالیانه فقط ۲۰ درصد داشته باشیم، پیش بینی می‌کنیم که در سال ۱۴۲۰، دو و نیم برابر از بودجه عمومی امسال بیشتر باید حقوق بدهیم.

افتخاری گفت: پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۲۰ حداقل میزان حقوق پرداختی به بازنشستگان کشوری ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باشد و سهم دولت از این حقوق دو دهم میلیون میلیارد تومان خواهد بود.

وی به ابرچالش صندوق بازنشستگی کشوری در سال‌های آینده اشاره کرد و گفت: درآمد حاصل از سرمایه گذاری‌های ما تنها ۷ درصد رشد داشته که خیلی کم است و نشان می‌دهد بخش اقتصادی ما خوب اداره نشده است، به همین دلیل باید در این حوزه اقدامات خوبی انجام شود، چرا که وضعیت فعلی اصلاً مطلوب نیست.

افتخاری در پاسخ به این سوال که آیا ما توان ایفای تعهدات آینده را داریم یا خیر؟، گفت: پاسخ این سوال خیر است و برای خروج از این مشکل یا باید حق بیمه شاغلان کسورپرداز را بالا ببریم که امکان پذیر نیست، یا اینکه افزایش جذب شاغلان را بیشتر کنیم که در این خصوص نیز با محدودیت مواجه هستیم و یا اینکه حقوق و مزایا را افزایش دهیم که این هم امکان ندارد، بنابراین تنها راه تغییر مسیر سرمایه گذاری در بنگاه‌های پربازده و بهبود بنگاه داری است.

وی افزود: بنابراین چالش اصلی ما، وابستگی به بودجه عمومی دولت است و راهبرد حل این چالش، بهبود بهره وری دارایی‌ها و اصلاح سرمایه‌گذاری‌ها است و هدف ما باید این باشد که سهم دولت در صندوق بازنشستگی کشوری به ۵۰ درصد کاهش پیدا کند. در این خصوص فشار صندوق در بودجه عمومی دولت کم می‌شود و همچنین کسب درآمد بیشتر نیز حاصل خواهد شد.


بیشتر بخوانید


انتهای پیام/

بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
حقوق ۲۶۰۰ با احکام جدید شده ۲۷۰۰
ابوالقاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
سلام چرا دروغ می‌گویند مگر حقوق افتخاری دوبرابر شده؟
باز نشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۰
خجالت بکش این امار و از کجاست دراوردی
ف س
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
بازنشسته ی اموز وپرورش هستم سال ۹۸ مهر ماه چقد افزایشی دارم‌
بازنشسته
|
United States
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
چرا آقای افتخاری نمی‌گوید از سال89حقوق کارکنان صندوق از شمول خدمات کشوری خارج و دوبرابر کارکنان دستگاه‌های دیگراست
حیدرملکشاهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
یعنی اینطورکه اقای شریعتمداری میگن حقوقها میره بالای ۴میلیون من ۲۰۰هزاربه حقوقم اضافه میشه ولی اونتورکه میگفتن ۹۰درصدشاغلین میبایست ۲میلیون و۵۰۰اضافه بشه اگه اینجوری نیست دردی دوا نمیکنه
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
لطفا جلوی سرعت افزایش تورم رو بگیرین ،اگه تورم مهار نشه افزایش حقوق تا مدت زمان کوتاهی میتونه مشکل قدرت خرید رو حل کنه و بعدش دوباره همون اش و همون کاسه
ناصر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۹
آقای افتخاری چرا میگویید حقوق باز نشستگان دو برابر شده من و اطرافیان من همگی افزایش ۱۵ درصدی داشتند حقوق ۲۸۰۰۰۰۰ تومان شده۳۲۰۰۰۰۰ تومان لطفا کمی صادق باشید
ناشناس
|
Germany
|
۰۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۴
گرانی وتورم چند برابر شده؟
عباس گودرزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
سلام خبر نگار جوان آیا نمی شود با چند بازنشسته گفتگو کنی تا این فرد بفهمد که حقوق کدام باز نشسته دو برابر شده ؟ بنده 3300 بوده حالا شده 4200 .این بیانات جز تورم زایی و نارضایتی جامعه سودی برای بازنشسته ندارد . اگر این فرد شیاد نباشد باید بگوید قدرت خرید بازنشستگان با توجه به فرسودگی تمامی لوازم منزل و ساختمان آنها 200 درصد کاهش پیدا کرده . . که آن هم با افزایش دلار و سکه گران شده و احتمالا تحریم هستیم .
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
خیلی به بازنشستگان دارن میرسن هاااااا // قبول دارید ؟؟
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
فدات شم // این قسمتش را هم بگو // که یه شبه بنزین را سه برابر میکنید // و کل خدمات را بر حسب دلار محاسبه میکنید // حتی ذکات فطریه را // و حقوق کارگران و بازنشسته ها را برحسب تومن
بانک مسکن-جشنواره شهید رجایی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر