باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

ظریف در ایستگاه روسیه؛ سیاست‌های چکشی ترامپ دلیل نزدیکی تهران و مسکو

وزیر خارجه کشورمان برای سومین بار دوران کرونا به روسیه سفر کرد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، فاطمه زهرا نصراللهی، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در سی و یکمین سفر خود به روسیه به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی و چهارمین سفر در شش ماه اخیر، شامگاه چهارشنبه دو مهر به مسکو سفر کرد.

ظریف در بدو ورود به روسیه در جمع خبرنگاران درباره این سفر و تحولات اخیر رخ داده از جمله در شورای امنیت سازمان ملل گفت که در مورد برجام، دولت روسیه و نمایندگی این کشور در سازمان ملل بهترین موضع را در کنار چین در شورای امنیت در مراحل دشوار چند ماه گذشته داشتند و نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند.

اهدف ظریف از سفر به روسیه 

وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت که  هماهنگی بسیار نزدیکی بین تهران و مسکو بوده و این سومین سفر من به روسیه در دوران کروناست که این امکان را داده تا از نزدیک با همکاران روس تماس داشته و هماهنگ باشیم، البته ما در منطقه مشکلات جدی هم داریم، بحث سوریه کماکان به عنوان یک معضل نیاز به همکاری بین ایران و روسیه دارد و همین طور نیاز است با همسایگان خود از جمله ترکیه در قالب آستانه هماهنگی هایی داشته باشیم و این یکی از دیگر موضوعات در دستورکار این سفر است.

ظریف موضوع افغانستان را با توجه به شروع مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان مورد اشاره قرار داد و گفت که با توجه به سختی مواضع طالبان و موضع بسیار مضر آمریکایی‌ها در منطقه، افغانستان موضوع دیگری است که نیاز به هماهنگی دارد، علاوه بر این روابط دوجانبه نیز گرچه روابط بسیار خوبی است، اما همواره نیاز داریم که آخرین تحولات روابط دوجانبه را با دوستان روس بررسی کنیم، لذا این چند موضوع، موضوعات اصلی خواهد بود که  در مورد آن صحبت می‌شود.

ظریف در ایستگاه روسیه؛ سیاست‌های چکشی ترامپ دلیل نزدیکی تهران و مسکو/سومین سفر کرونایی وزیر خارجه ایران به روسیه؛ هدف ظریف از سفر به مسکو چیست؟

وزیر خارجه کشورمان به تشریح اهداف سفر خود به روسیه پرداخت و در پاسخ به این سوال که برخی از رسانه‌های منطقه مدعی شده‌اند که دولت فرانسه از شما خواسته که در جریان این سفر با مقامات روسیه در مورد لبنان صحبت کنید، گفت که بعضی خبر‌هایی که می‌شنوم برای خودم نیز خنده‌دار است، چنین چیزی صحت ندارد، اما احتمال دارد که در جریان این سفر با دوستان روس خود در مورد لبنان صحبت کنیم، ولی از موضوعات دارای اولویت در دستور کار ما نیست.

ظریف همچنین در جریان این سفر  به صورت ویدیو کنفرانس با محوریت ویروس کرونا در اجلاس سیکا صحبت کرد، البته در ابتدا قرار بود وزیر خارجه کشورمان از تهران در این نشست شرکت کند، اما با توجه به سفر صورت گرفته، از مسکو در این اجلاس شرکت کردند.

همبستگی ایران و روسیه علیه تحریم‌های یک جانبه آمریکا 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه  هم با اشاره به برنامه دیدار سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با  وزیر خارجه  ما در مسکو گفت که آن‌ها قرار است بر سر مسائل بین‌المللی از جمله شرایط برنامه هسته‌ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک به همراه اوضاع سوریه، افغانستان و منطقه خلیج فارس گفت‌وگو داشته باشند.

کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه هم در مورد این سفر گفته است، همزمان با شکست رژیم آمریکا در زورگویی خود برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل و همچنین برگزاری مانور مشترک نظامی «قفقاز ۲۰۲۰» با حضور ایران و روسیه در منطقه خزر و دریای سیاه، ظریف راهی مسکو شده است و با لاوروف همتای روس خود پنج سال بعد از انعقاد توافق هسته‌ای حول برجام، تحولات منطقه‌ای و دوجانبه مذاکره خواهد کرد.

جلالی همچنین گفت که روسیه به عنوان حامی برجام اخیرا با قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مخالفت کرده است؛ ایران و روسیه علیه تحریم‌های ضد بشری و یک جانبه آمریکا همبستگی کامل دارند، بنابراین در پرتو اراده رهبران و مقامات عالی دو کشور، مناسبات دو جانبه در راستای تامین منافع مشترک و کمک به تامین امنیت منطقه‌ای و بین المللی از روندی رو به رشد برخوردار است.

شعیب بهمن کارشناس مسائل روسیه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت که بحث تمدید یا به روزرسانی معاهده روابط متقابل و همکاری‌های ایران و روسیه موضوع مهمی است که دو کشور ایران و روسیه در پی سامان دادن به آن هستند و از همان سفر پیشین آقای ظریف به مسکو مشخص بود که رایزنی‌های دو طرف در این زمینه افزایش پیدا خواهد کرد.

ظریف در ایستگاه روسیه؛ سیاست‌های چکشی ترامپ دلیل نزدیکی تهران و مسکو/سومین سفر کرونایی وزیر خارجه ایران به روسیه؛ هدف ظریف از سفر به مسکو چیست؟

بهمن همچنین می‌گوید که روسیه و ایران در حوزه‌هایی مانند همکاری‌های منطقه‌ای و اشتراک نظری که در مورد برخی مسائل مانند سوریه دارند، همچنان رایزنی‌های خود را ادامه می‌دهند و شاید مهم‌ترین موضوعی که در این سفر در دستور کار طرفین خواهد بود، مسئله هماهنگی‌های بیشتر بین دو کشور برای شیوه‌ها و رویکرد‌های تهران و مسکو در مورد مقابله با یک جانبه گرایی‌ها و زورگویی‌های آمریکاست.

کارشناس ضمن اشاره به فضایی که چند روز اخیر مقامات سیاسی آمریکا حول کشور ما به وجود آورند و سعی کردند با فعالسازی یک جانبه مکانیسم ماشه تمامی موازین حقوقی و بین المللی را به نوعی زیر پا بگذارند، گفت که واشنگتن، ایران و روسیه را تهدید کره که در صورت انجام معامله به ویژه معاملات تسلیحاتی هر دو کشور را تحریم می‌کند، بنابراین شیوه مقابله با آمریکایی‌ها قاعدتا یکی از مهم‌ترین دستور کار‌ها در سفر آقای ظریف به مسکو است.

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو در این باره بر این باور است که  سفر ظریف به روسیه در شرایط خاصی انجام می‌شود، با توجه به اینکه آمریکا پیش نویس طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت ارائه داد، با وتوی چین و روسیه مواجه شد و بسیاری از کشور‌های عضو شورای امنیت هم با آن مخالفت کردند، لذا شکست بزرگی برای ترامپ رقم خورد.

 پیامد سفر وزیر خارجه کشورمان به مسکو

بهمن کارشناس مسائل روسیه با تاکید بر اینکه سفر وزیر خارجه کشورمان به روسیه نشان از این دارد که همکاری‌های دو کشور به رغم تمامی فشار‌هایی که آمریکا وارد می‌کند خدشه ناپذیر است، گفت: دو طرف تهران و مسکو تمایل دارند روابط خود را در سطوح مختلف گسترش دهند.

هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل هم در این باره می‎‌گوید که اکنون نوعی دو قطبی در جهان حاکم است، در راس قطب شرق چین و روسیه قرار دارند و ایران هم عضو موثر این جبهه است، لذا آقای ظریف در حوزه همکاری‌های نظامی بعد از پایان قطعنامه ۲۲۳۱ با مقامات روسیه صحبت خواهد کرد و پیش‌نویس قرارداد‌های بین تهران و مسکو در این سفر مورد بحث قرار خواهد گرفت، همچنین در حوزه همکاری منطقه ای، امنیتی، نظامی و اقتصادی بحث می‌شود.

ظریف در ایستگاه روسیه؛ سیاست‌های چکشی ترامپ دلیل نزدیکی تهران و مسکو/سومین سفر کرونایی وزیر خارجه ایران به روسیه؛ هدف ظریف از سفر به مسکو چیست؟

کارشناس مسائل بین الملل معتقد است که جهان به سمت تشکیل یک جبهه بزرگ نظامی و اقتصادی بین ایران، چین و روسیه حرکت خواهد کرد و این شکست بزرگی برای سیاست‌های آمریکاست که همین سیاست‌های چکشی ترامپ موجب شده جهان بار دیگر به سمت دوقطبی شدن حرکت کند، لذا سفر وزیر خارجه کشورمان به روسیه بسیار مهم است و خود رسانه‌های آمریکای هم آن را رصد می‌کنند، به همین دلیل به نظر می‌رسد پیامد سفر ظریف به مسکو بر امنیت جهان و شکل گیری یک جبهه قدرت نظامی و اقتصادی منجر شود.

انتهای پیام/

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۵ ۰۴ مهر ۱۳۹۹
نه غربی نه شرقی
آخرین اخبار