کد خبر: ۷۵۰۳۶۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۵
کد خبر : ۷۵۰۳۶۶۹
در نامه رئیس مجمع سازمان نظام پزشکی به جهانگیری مطرح شد:

انتقاد از انبار شدن واکسن‌های آنفلوانزا و اختصاص اولین سهمیه به نمایندگان مجلس

آقازاده در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور از انبار شدن واکسن‌های آنفلوانزا و اختصاص اولین سهمیه به نمایندگان مجلس انتقاد کرد.

انتقاد از انبار شدن واکسن‌های آنفلوانزا و اختصاص اولین سهمیه به نمایندگان مجلس

به گزارشحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، عباس آقازاده رئیس مجمع سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول ریاست جمهوری از انبار شدن طولانی مدت واکسن‌های آنفلوانزا در انبار شرکت‌های پخش دارو و اختصاص اولین سهمیه به نمایندگان مجلس انتقاد کرد.

در متن این نامه آمده است:

جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری
معاونت محترم اول ریاست جمهوری

با سلام و احترام

از چندی پیش سازمان نظام پزشکی، دانشمندان و کارشناسان عرصه سلامت و مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با نزدیک شدن به فصل پائیز و جدی شدن خطر اپیدمی همزمان آنفلوانزا و کووید ۱۹- هشدار‌ها و نظرات خود را ابراز کرده اند، و به طور خاص سازمان نظام پزشکی در بیانیه مورخ ۳۰/۰۶/۱۳۹۹ بر اهمیت توجه جدی به این مقوله و واکسیناسیون ضد آنفلوانزا به عنوان یک اقدام استراتژیک بهداشتی اصرار ورزیده است.

ولی متاسفانه، اظهارات متناقض مسئولین تهیه و توزیع واکسن و پخش اخبار غیر دقیق در رسانه‌ها به ایجاد نگرانی و اضطراب در بین مردم دامن زده است.

از یک ماه قبل سخن از خرید ۱۰-۱۵ میلیون دوز واکسن آنفلوانزا و تدوین پروتکل لازم برای تعیین اولویت‌های دریافت کنندگان واکسن به میان آمد. مردمی که با اخبار صدا و سیما و اطلاعیه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مراکز بهداشت و داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند (افق بحث ما کشوری است و به سلامت مردم سراسر ایران فکر می‌کنیم) متاسفانه با جواب منفی روبرو می‌شوند.

در همین شرایط محسن عبداله زاده، دبیر کل انجمن شرکت‌های پخش دارو در تاریخ ۰۳/۰۷/۱۳۹۹ اعلام کرده اند: " ۲۵ روز است واکسن وارد انبار‌های شرکت‌های پخش دارو شده و بر اساس دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بنا شد تا واکسن تنها در اختیار معاونت بهداشت وزارتخانه قرار بگیرد تا آن‌ها عرضه را آغاز کنند. " سوال این است این زمان سوزی به چه علت ایجاد شده است؟ آیا برنامه و پروتکل کشوری نقش دارد؟ آیا وزارت بهداشت و درمان اختیار لازمه را در این مورد هنوز کسب نکرده است؟

طبق خبر دیگری که در دست است: شرکت بهستان پخش از انبار "تهران شرق" خویش، در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ تعداد ۱۵۰۰ دوز واکسن آنفلوانزا را با روش "غیر نقدی "، تحویل بهداری مجلس شورای اسلامی داده است.

البته نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از گروه‌هایی هستند که باید برای حفاظت بهداشتی از ایشان تمهیدات لازم اتخاذ شود، اما، تمام بحث این است که این تمهیدات باید در چارچوب پروتکل بهداشتی کشوری انجام شود.

آیا نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در اولویت نخست دریافت واکسن آنفلوانزا هستند؟ پس تمام گروه بندی‌ها و اولویت گذاری‌ها بر چه مبنایی انجام شده است؟

این خبر ارائه واکسن از سوی شرکت بهستان پخش به مجلس شورای اسلامی، با خبر منتشره از سوی آقای دکتر محسن عبداله زاده تناقض دارد، چرا که یک شرکت پخش اقدام به توزیع واکسن کرده است. سوال دیگر این است که چرا باقی مانده واکسن موجود در انبار‌های شرکت‌های پخش، مطابق با پروتکل اعلام شده و در اولین فرصت و در اسرع وقت توزیع نمی‌شود؟

سازمان نظام پزشکی، چنانچه از قبل نیز اعلام کرده است: پزشکان، کارشناسان و کلیه فعالین عرصه سلامت مردم در "بخش خصوصی" را نیز از گروه‌های واجد اولویت در دریافت واکسن دانسته و دو بازوی قابل اعتماد برای توزیع عادلانه و بهداشتی واکسن را متذکر می‌گردد، اول) سیستم بهداشت و درمان شامل خانه‌های بهداشت، مراکز بهداشت، بیمارستان‌های دولتی و ... و دوم) کلیه داروخانه‌های مجهز به زنجیره سرد که با وارد کردن کد ملی دریافت کننده واکسن، اقدام به تحویل آن خواهند کرد.

از مسئولین محترم اکیداً خواستاریم به این ایجاد معمّا و عدم شفافیت پایان بخشیده و هر چه سریعتر به منظور جلوگیری از حدّت و شدّت اپیدمی آنفلوانزا، و نیز جلوگیری از اتلاف واکسن‌ها (که با سرمایه ملی تهیه شده است) اقدامات لازم را مبذول فرمایند.

دکتر عباس آقازاده
رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی

رونوشت:
- وزیر محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی جهت استحضار و صدور اوامر مقتضی
- جناب آقای دکتر شهریاری ریاست محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی جهت استحضار و صدور اوامر مقتضی

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ایمانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
به نظر میرسه نمایندگان مجلس این دوره همگی مشکل جسمی دارن که اولین سهمیه واکسن به اونا تعلق گرفته. فاتحه این دوره مجلس خونده س کسایی که نقاب دینداری زدن. تا الان از سهمیه واکسن وماشینو میشه فهمید چقدر دلسوز ملت هستند واینا کسایی هستن که ادعا میکردن دغدغه شون مشکلات اقتصادی مردمه. اصلا میدنن اقتصاد چه جور نوشته میشه؟ کاشکی داوطلب میشدن برای واکسن انگلیسی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر