کد خبر: ۷۵۰۸۶۸۹
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۵
۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۵
کد خبر : ۷۵۰۸۶۸۹
باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

اینکه جناح‌‌های مختلف کشور با چه نگاهی در انتخابات شرکت کنند قطعا در نتیجه این کارزار تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش  خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، رویکردها متفاوت است؛ اینکه جناح‌‌های مختلف کشور با چه نگاه و با حمایت از چه نام‌هایی در انتخابات شرکت کنند قطعا در نتیجه این کارزار تاثیرگذار خواهد بود، اما نکته‌ای که به طور قطع در هر انتخاباتی نتیجه را به نفع یک حزب رقم می زند؛ وحدت درون جریانی است، موضوعی که شاید بد نباشد درون یک جناح خاص بررسی شود.

اردوگاه اصلاح طلبی یکی از  جریاناتی است که در انتخابات‌های پیشین نشان داد که در صورت لزوم قادر به حفظ وحدت درون جریانی خواهد بود؛ موضوعی که مثال‌هایی هم برای آن وجود دارد.

/

وحدت؛ راهبرد قدیمی اصلاحات

اصلاح طلبان همان‌هایی هستند که در سال ۹۲ با دو نامزد یعنی حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی و محمدرضا عارف وارد عرصه رقابت  ریاست جمهوری  شدند، اما در نهایت تنها یک نفر از آنها در کارزار رقابت باقی ماند و محمدرضا عارف نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ۲۱ خرداد  با انتشار اطلاعیه‌ای بر روی سایت خود از ادامه حضور در عرصه انتخابات ریاست‌ جمهوری انصراف داد و رئیس دولت اصلاحات هم با حمایت از حسن روحانی آرای سبد عارف را به روحانی تقدیم کرد.

موضوعی که حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز هم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علت آن گفته است: حقیقت این است که محمدرضا عارف در آن سال رای نداشت و حتی اعضای کارگزاران هم به او رای نمی‌دادند، ولی آقای روحانی هم آرای بخشی از اصولگرایان را داشت و هم اکثر کارگزاران با او همراهی کردند؛ اما عارف این خصوصیت را نداشت که بتواند از آرای مختلف بهره ببرد؛ بنابراین اصلاح طلبان مصلحت را در غیاب عارف دانسته و روحانی را به عنوان گزینه اصلی خود معرفی کردند.

قربانعلی قائمی فعال اصلاح طلب در گفت‌و‌گو با گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در توضیح این موضوع گفت: زمان انتخابات ۹۲ در جمع بندی دوستان به این نتیجه رسیدند که آقای روحانی شانس بیشتری در برابر رقبا دارد و به همین علت عارف کنار رفت. موضوعی که البته مشابه آن در انتخابات ۹۶ هم تکرار شد.

وحدت کن و برنده باش؛ راهبرد این روزهای اصلاح‌طلبان برای ادامه حیات سیاسی

راهبرد اصلاحات در مجلس دهم چه بود؟

آنها در انتخابات مجلس دهم هم ترجیح دادند تا با یک لیست واحد به نام لیست امید که توسط شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ارائه شد، وارد عرصه رقابت شوند، لیست امید در دور اول و دوم انتخابات مجلس دهم توانست با کسب ۱۲۴ کرسی غیرمشترک با لیست اصولگرایان اکثریت نسبی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی را به دست آورد.

پس از این پیروزی محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان رمز پیروزی لیست امید را یکپارچگی و وحدت بین قوای اصلاح طلب و حامیان دولت در این دور از انتخابات عنوان کرد.

ناگفته نماند که حمایت و پیام ویدیویی سید محمد خاتمی از «لیست امید» با نقل قول «رأی دادن به هر دو فهرست، به تمامی افراد هر دو فهرست، تَکرار می‌کنم به تمامی افراد هر دو فهرست» در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد و کارزار تکرار می‌کنم را بین توده طرفدار اصلاح‌طلبان به راه انداخت.

/

و حکایت اصلاحات در کارزار ۹۶ 

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ هم اسحاق جهانگیری معاون اول دولت روحانی که از همان ابتدا دارای گرایش اصلاح‌طلبی بود و از مؤسسان حزب کارگزاران سازندگی هم به‌شمار می‌آمد به عنوان نامزد پوششی وارد عرصه رقابت شد، لقبی که البته خودش آن را هرگز نپذیرفت و حتی در پاسخ به انتقاد‌ها گفته بود، من از استانداری تا معاون اول ریاست‌جمهوری را طی کرده‌ام؛ چرا نباید رئیس‌جمهور شوم! جهانگیری حتی در ششم اردیبهشت ۹۶ در حیاط هیئت دولت به خبرنگاران گفت که اهل انصراف نیست و با رد پوششی بودنش گفت که دوست دارد رئیس‌جمهور شود! اما سرانجام در روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت به نفع حسن روحانی کناره‌گیری کرد.

موضوعی که محمدحسن قدیری ابیانه فعال سیاسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره آن گفت: جهانگیری معاون اول روحانی بود و جرات این را نداشت که در برابر او بایستد و او صرفا وارد عرصه نامزدی شد، برای اینکه ضربه گیر روحانی شود.

/

در آستانه تب و تاب انتخابات بود که پیام ویدئویی رئیس دولت اصلاحات مبنی بر اینکه "رای به روحانی را تکرار کنید" در کانال‌های وابسته دست به دست شد. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور برای یادآوری هم‌پیمانی با مدعیان اصلاحات اظهار کرد: اینکه در سال ۹۶ در کنار اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری تلاش کردیم، با هم کار کردیم و ایستادیم تا این دولت انتخاب شود درست است.

اقدام اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم 

در آستانه انتخابات مجلس یازدهم بود و روزهای آخر فرصت ثبت نام نامزدها، اما خبری از ارائه لیست انتخاباتی اصلاح طلبان در کار نبود و بعد از مشخص شدن نتایج بررسی صلاحیت‌ها و بیرون ماندن اکثریت نامزدهای جریان چپ از گردونه این دور از رقابت‌های انتخاباتی، اما و اگر‌ها درباره ارائه لیست یا عدم ارائه شدت گرفت و در نهایت شامگاه سه‌شنبه در خروجی جلسه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان چند جمله بیشتر نبود: «شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان در تهران لیست انتخاباتی ندارد. احزاب می‌توانند با نام و عنوان خود از نامزد‌های مورد نظرشان حمایت کنند.»

/

یک روز بعد از این ماجرا زمزمه لیست ائتلافی ۱۲ حزب اصلاح‌طلب که نامزدهایی از آن‌ها توانسته بودند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند به گوش رسید، حزب «ندا» «کارگزاران»، «مردم‌سالاری»، «اعتمادملی» و چند حزب دیگر از جمله احزابی بودند که گفته می‌شد قرار است در این ائتلاف حاضر شوند. با پررنگ شدن این زمزمه‌ها شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طبق مصوبه شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان مورخ ۱۵بهمن ماه ۱۳۹۸، اصلاح طلبان هیچ لیست ائتلافی تحت این عنوان و یا هر عنوان دیگری که تداعی کننده ائتلاف اصلاح طلبان باشد، نخواهند داشت و هر ائتلافی تحت این عناوین قویاً تکذیب می‌شود»

/

بعد از انتشار بیانیه شورای عالی سیاست‌گذاری، حزب «اعتماد ملی» نیز در بیانیه‌ای ائتلاف با احزاب اصلاح‌طلب را تکذیب کرد و نوشت: «پس از اعلام نظر شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان مبنی بر عدم ارائه لیست انتخاباتی در تهران، خبری مبنی بر ائتلاف حزب اعتماد ملی با برخی احزاب اصلاح‌طلب و تهیه لیست برای انتخابات مجلس، منتشر شد که به‌هیچ عنوان صحت ندارد و تکذیب می‌شود.»

در نهایت انتخابات مجلس یازدهم در تاریخ دوم اسفندماه ۹۸ برگزار شد و در این رقابت حزب ایران سربلند (وابسته به جریان اصولگرا) به طور کامل در تهران رای آورد؛ اما شاید بد نباشد که به دلایل این شکست هم نگاهی بیاندازیم.

وحدت کن و برنده باش؛ راهبرد این روزهای اصلاح‌طلبان برای ادامه حیات سیاسی

فقدان کارنامه یا عدم وحدت ؛ علت شکست اصلاحات چه بود؟

محمد قوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران در یادداشتی یکی از دلایل شکست سنگین اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم را ناکامی کارنامه اصلاح‌طلبان عنوان کرده و گفت: «برای شخص من از اول روشن بود که در این نبرد نابرابر با یاران ناموافق و حریفان سازمان‌یافته و بی‌فرصتی برای گفت‌وگو با بدنه بحق معترضِ اصلاحات و ملت خشمگین و افسرده از کارنامه ناکام ما و ناامید از امید، چشم‌اندازی از پیروزی متصور نیست. سقف پیروزی ما به ۵۰ کرسی هم نمی‌رسد، هر چند هنوز ناامید نیستم و ممکن است دستی از آستین خلق برآید و کاری کند».

 قوچانی در بخش دیگری از یادداشت خود، رفتار و تصمیمات محمدرضا عارف را دومین عامل مهم در شکست اصلاح‌طلبان دانسته و تأکید می‌کند: «باید شورای عالی اصلاحات که نتوانست تنها وظیفه خود را انجام دهد بازسازی شود. دوران مدیریت عارفِ آن پایان یابد و تکلیف احزابی که بدل و بدیل و سایه احزاب دیگرند، روشن شود و در تبارشناسی و گفتمان و راهبرد اصلاحات با دوستان چپ گفت‌وگوهای راهبردی انجام شود و از خود (حتی کارگزاران) انتقاد شود، باید از نو عالمی ساخت و آدمی و جبهه‌ای. اصلاحات مِلک شخصی نیست که هر وقت بخواهند درش را بگشایند یا ببندند، اصلاحات زنده است حتی اگر اصلاح‌طلبان شکست بخورند».

/

کارشناسان معتقدند که عامل دیگر و تأثیرگذار در شکست اصلاح‌طلبان به عدم ارائه لیست واحد و نبود انسجام حداکثری میان این جریان سیاسی باز می‌گردد. در واقع استراتژی شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان این بود که به بهانه ردصلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلب از ارائه لیست واحد سر باز زند، اما این استراتژی با همراهی بیشتر احزاب و جریان‌های سیاسی این جناح مواجه نشد. 

محمد کاظم انبارلویی عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی از نگاه یک اصولگرا معتقد است که «اصلاح‌طلبان در این دوره از انتخابات نه موفق شدند بر روی یک لیست مشترک به توافق برسند و اختلافات درونی آنها زیاد بود و نه موفق شدند بر انتخابات تمرکز کنند».

وحدت کن و برنده باش؛ راهبرد این روزهای اصلاح‌طلبان برای ادامه حیات سیاسی

احسان شریعتی  فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم یکی دیگر از عوامل شکست سنگین اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم را، نگاه کاسب‌کارانه جریان اصلاحات عنوان کرد و گفت: «اصلاح‌طلبان به‌جای کار روی تقویت جامعه مدنی به‌نام اعتدال وارد سیستم شدند و در پشت صحنه به داد و ستد پرداختند و از حفظ سرمایه اجتماعی خود غافل ماندند».

محمدکاظم انبارلویی فعال سیاسی اصولگرا تصریح می‌کند که اصلاح‌طلبان در تهران حداقل ۳ لیست رسمی و در عمل ۵ لیست انتخاباتی در اختیار داشتند؛ لذا اصلاح‌طلبان به تعداد کافی نامزد در اختیارشان بود و نامزدهایشان هم شناخته شده بودند، اما چیزی که نداشتند کارنامه قابل قبول برای عرضه بود.

وحدت کن و برنده باش؛ راهبرد این روزهای اصلاح‌طلبان برای ادامه حیات سیاسی

و آینده‌ای مبهم‌تر از همیشه در انتظار اصلاحات 

حال اما چند ماه بیشتر به انتخابات ریسات جمهوری ۱۴۰۰ باقی نمانده است؛ برخی از اصلاح طلبان مانند کارگزاران صحبت از نامزدی علی لاریجانی دارند و برخی دیگر آن را به کل رد می‌کنند.

برای مثال یدالله طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در این باره گفته بود: «اگر به این نتیجه برسیم که امور زندگی و معیشت مردم با حمایت ما از آقای لاریجانی بهتر می‌شود، احتمال دارد که اصلاح‌طلبان از او حمایت کنند، هر کس بتواند کشور را به درستی اداره کند، ما مخلص او هستیم».

غلامحسین کرباسچی  دبیرکل حزب اصلاح طلب کارگزاران هم تلویحا حضور لاریجانی را به عنوان کاندیدای اصلاحات محتمل دانست و در پاسخ به حمایت اصلاحات از فردی همچون لاریجانی گفت است: «من فکر می‌کنم باید از هر کسی که در جهت توسعه توانایی بیشتری دارد، کمک گرفت.»

وحدت کن و برنده باش؛ راهبرد این روزهای اصلاح‌طلبان برای ادامه حیات سیاسی

 با این حال اما برخی هم ساز مخالف زدند، برای مثال احمد شریف عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت که معتقدم دیگر اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیدند که اگر قرار است که کاندیدایی برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کنند، حتما باید شناسنامه اصلاحات داشته باشد و سابقه روشن و شفافی در گذشته داشته و معتقد به اصلاح‌طلبی باشد تا در صورت احراز پست ریاست جمهوری برنامه‌های اصلاح‌طلبان را اجرایی کند.

محسن میردامادی  دبیرکل سابق حزب مشارکت، از مخالفان حضور لاریجانی در جمع اصلاح‌طلبان است، او گفته است که «حمایت اصلاح‌طلبان از لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده خیلی دور از ذهن و شاید بتوانیم بگوییم غیرممکن است». صادق زیباکلام نیز گفته بود «معرفی آقای لاریجانی به عنوان گزینه ریاست‌جمهوری توسط اصلاح‌طلبان به معنی ازبین‌بردن تتمه آبروی اصلاح‌طلبان و زیر‌سؤال‌بردن تمامی اقدامات و در واقع ازبین‌رفتن آبروی آنهاست».

موضوعی که شاید به وضوح نمایانگر اختلافات داخلی این جریان باشد؛ بگذریم از اینکه پس از استعفای محمدرضا عارف از ریاست شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان هنوز کسی بر کرسی این نهاد ننشسته و تاکنون تکلیف یک نهاد تصمیم گیر برای شورای عالی مشخص نشده است.

وحدت کن و برنده باش؛ راهبرد این روزهای اصلاح‌طلبان برای ادامه حیات سیاسی

موضوعی که مجید متقی‌فر سخنگوی جبهه پایداری دهم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان هم به نوعی آن را تایید کرده و گفته است: اصلاح طلبان برای انتخابات ریسات جمهوری ۱۴۰۰ قدرت تصمیم‌گیری و یا معرفی  نامزد را ندارند و یا دست کم این‌گونه به نظر می‌رسد، زیرا اصلاحات الان ظرفیت اجتماعی خود را کاملا از دست داده و به فکر یک فضای تنفس است تا بتواند حیات سیاسی خود را در یابد، زیرا به شدت احساس خطر کرده و حتی ممکن است به کمای سیاسی بروند؛ لذا آن‌ها وضعیتی ندارند که بتوانند در انتخابات حرفی برای گفتن داشته باشند و حتی انتخابات ۱۴۰۰ ممکن است این‌ها را عقب‌تر ببرد؛ این موضوعی است که آنها به شدت از آن نگرانند.

متقی‌فر افزود: اصلاحات حقیقتا خطا‌های استراتژیک بسیاری داشته که مردم را همواره از آرمان‌های خود مایوس کرده و حرف‌هایی  راکه گفته‌اند هیچ کدامشان اجرایی نشد و روحانی در اصل، آخرین میخ را بر تابوت اصلاحات زد؛ خلاصه اینها الان از گفتمان نظام و از عملکرد خودشان سیلی خورده اند.

صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی هم در این باره گفته است: «مهم نیست که اصلاح‌طلبان چه کسی را نامزد می‌کنند، مهم این است که بدنه اجتماعی این جریان از بین رفته و این را به وضوح در انتخابات اسفند ۹۸ دیدیم. قطعا این در خرداد ۱۴۰۰ هم تکرار خواهد شد، لذا مسئله مهم این نیست که نامزد اصلاح‌طلبان کیست».

حال و در این فضای غبار آلود اصلاحات باید دید که آیا این جریان دوباره می‌تواند روی پای خود ایستاده و ابهت واحد سال‌های خود را مجددا بازیابی کند و یا اینکه نفس‌های خسته از درگیری‌های درونی آنها را مجددا به باتلاق شکست خواهد کشاند.

فاطمه تورانلو

انتهای پیام/

 

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱۱۸
در انتظار بررسی: ۲
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
اصلاح طلبان فقط به فکرخودشون هستندوبرای اینکه بتوانندکشوررا اداره کنند دست به دامن امریکاو اروپامیشوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
اگر احمدی نژاد تایید بشه , بقیه کاندیداها باید برن تو کیسه ,
رییس جمهور محبوب دلها , فقط آقای دکتر احمدی نژاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
این ملت به کسی مثل رجایی نیازمند است نه احزابها
پاسخ ها
امیرحسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
موافقم
علیرضا نیکرو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصلاحات در جمهوری اسلامی منفعل است
ریاست جمهور بعدی یک انقلابی است
بصیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
علت عدم موفقيت اصلاحطلبان انها هيچ وقت اولویتشان مصالح
کشور وملت نبوده ونخواهد بود چون هدفشان خدمت نیست پیاده کردن سیاستهای نظام سلطه در مرحله اول وتسلیم کشور بدست بیگانگان ودر مرحله کار حزبی ومنافع شخصی وقبیله ای به جزء این سه هدف چیز را دنبال نمیکنند واین در این 33 سال که قدرت دستشان بوده پر واطح ونمایان بوده.
سها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
گزینه های روی میز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
بجای این حرفها پیگیری کنید که قانون شفافیت آرا و اموال نمایندگان مجلسچی شد؟ پس کِی تصویب میشه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
آقای کرباسچی در سخنان شان گفتند کسی که کاندید واصلاح طلبان در در انتخابات 1400میشود باید کسی باشد که برنامه اصلاح طلبان را اجرائی کند ،
مگر اصلاح طلبان برنامه غیر از برنامه 8ساله گذشته دارند ،که اگر این گونه باشد وکاندید آنها رای بیاورد خدا به داد ملت ایران برسد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
هر کی هم بیاد فرقی به حال مردم نمیکنه همشون سروته یک کرباسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
چیست یا کیست؟!
دریاچه بختگان خشک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
هچیکدومشون هیچ کاری برای مردم‌نمیکنن
فقط باشعار سرمردم رو کلاه میزارن روزگارمردم رو میگنن شب تار
نیلوفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصلاح طلباتون هم دیدیم اگه به ریسی رای میدادیم وضع حداقل بهتر بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
شما رو به خدا به اصلاح طلبان رای ندید.اونها فکر خودکفایی کشور نیستن.فقط میخوان جیره خوار آمریکا باشن
روح الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اکر کاندیدی بخواد رای بیاره نباسد از نزدیکی اصلاح طلب ها رد بشه چه برسه به حمایت مگه اصلاح طلی ها دیکه ابرویی هم دارن هر وقتاسنا بودن دزدی و چپاول تو مملکت بیشتر شد واقعا کسی که به اصلاح طلی ها رای بده باید تو وجدان خودش تجدید نظر کنه دیکه اصلاح طلب ها تو مردم جایی ندارن مگه ادم چند بار باید از یه سوراخ گزیده بشه امیدوارم مردم تحت تاثیر رسانه ها و پولدارها قرار نگیرن و بهادمی رای بدن که به درد مردم بخوره ۸ سال از عمرمون با بدختی سپری شد تازه ارزومونه اوضاع برگرده به سال ۹۱ و ۹۲
محمد۳۱۵
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
هری کی بیاد بستگی داری مردم چطور فکر کنن اگه به فکر
رابطه با آمریکا و صهیونیزم جهانی باشه
زن ها و دختر ها به فکر سوار دوچرخه شدن و رفتن به ورزشگاه آی حجاب و وووو
و مثل قبل باشه دیگه ول معطلیم
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
حق الناس تمام این مردم بدبخت و گرسنه گردن اوناس که رای اشتباه دادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
تشنگان قدرت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
نه اصلاح طلب و نه اصولگرا و یا هر کس با هر نامی همه یکی هستند و یک برنامه دارند. زمانی که تاریخ تمام دوره های ریاست جمهوری در ایران بررسی کنیم همگی عامل بدبختی مردم بودن و نقش مثبتی نداشتند و از طرفی همگی یک کار انجام دادند و فقط مردم را باشعارهاشان سرکار گذاشتند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصلاح طلبان خجالت نمی کشند میخواند باز هم لیست بدهند؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
امیرکبیر ثانی مورد اعتماد عامه مردم است و فقط اگر تایید شود
نه اصلاح و نه اصول فقط مردمی بودن و مردمی نژاد بودن
و مانند عامه مردم زندگی کردن برای مردم مهم است
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
خدانکند دولتی دیگری بیاید نفس برا مردم نمونده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
میگما شما فرق کیست و چیست رو نمیدونید؟
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اگه احمدی نژاد تایید بشه بقیه کاندیداها ول معطلن و باید برن سماق بمکن.
هرچند که می دونم ایشان تایید نمیشن.
پاسخ ها
حمید
| - |
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
دیگه از نفت بالای صد دلار خبری نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
تنها گزینه همیشگی اصلاح طلبان برای رأی آوردن حریف هراسی، فرافکنی و تخریب رقبا هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
دقیقا.فقط بلدن بگن اگر ما رای نیاریم جنگ میشه.مردم ترسو هم به این اصلاح طلبان ترسو رای میدن
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اینا با این اوضاع که درست کردن روشون میشه بیان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
لطفا با این مهره های سوخته اینقدر بازار گرمی نکنید .....
اگر به فکر معیشت و گرفتاری های نباشند : شاهد ریزش شدید تعداد رای دهندگان خواهیم بود.
هدف رییس جمهور باید خدمت به مردم و کشور باشد که چنین شخصی در اصلاح طلب و اصولگرا وجود ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
بصیرت لازمه انتخاب ملت است احزاب روشنگر راه نیستند وقتی فردی برای انتخاب شدن به هر کاری دست میزند این فرد قادر به خدمت نیست ملت باید هوشیارانه بدون توجه به ادعا های پوچ و تبلیغاتی با درایت و شناخت انتخاب کنند. دوری از دین و دینداری نتیجه اش همین هست که دیدیم با توکل به خدا به دنبال حفظ دین و کشور و ولایت و اساس خانواده باشیم و به افراد توانا و متدین وبا شهامت رأی دهیم و به فکر عمران و آبادی باشیم تا جوانانمان با امید زندگی کنند و کشور را بسازند. حکومت سرمایه داری امتحان خود را پس داده و در این کشور به استقلال رسیده با خون پاک هزاران جوان پاک جای غارتگران غربزده و بی دین و ایمان نیست ثروت مند متدین مورد حمایت ملت است نه غارتگر بی قید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
جناح وچپ راست به نظرمن بایدانقلابی وهدفشون این باشه ایرانی ابادترازاین داشته باشیم ماواسه چی انقلاب کردیم واسه این که عدالت حضرت علی برجاباشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
همه اصلاح طلبها که در واقع به فرموده قران افساد طلبند-
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ادم های که قیافه میگیرند چه بی قیافه ام هستند .
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
داستان مردم کوفه را نه تنها یک بار بلکه دهها بار مرور کنیم سرمایه دارها سرمان کلاه نگذارن و با شعار دنیا گولمان نزنن و علی تنها بماند.مخصوصا خواص در هر طبقه ای که هستید.مردم را از حیله لیبرالها با خبر کنید.فریبهایشان اظهر من الشمس است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
آقا همه در کل امتحانشونو پس دادن همشون اومدن برا نابود کردن ایران تمام!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
عنوان مهم نیست مسئله این است که مامور یا گماشته نباشند
که در این 40 سال متاسفانه ...........
غیرت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
حالم از این ظاهرسازهای مردم فریب نا اهل برای انقلاب بهم می خوره . بروند که دیگر هیچگاه برنگردند. مردم شما را به خدا دیگر هیچگاه به اینها رای ندهید.
ناشناس
|
Denmark
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
همه دارن به ریش مردم میخندن !!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
مردم یک قرون اصلاح طلب روقبول ندارن اگه پیغمبرهم شوند رای نمیارن دیگه فریب اصلاح طلب تاابد نخواهیم خورد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
احمدی نژلد رای میدیم که باجولی جون دنیامون رو درست میکنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
گل گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
نه اصلاح طلب ، نه اصولگرا ....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
فقط احمدی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
فقط دولت جوان انقلابی
sina
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
فقط میشه گفت شتر در خواب بیند پنبه دانه!
تا وقتی حافظه ی ملت کار کنه دیگه طرفدار روحانی رای نمیاره
بازنشسته
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
مردم دیگه سایه اصلاحات و روحانی را با تیر خواهند زد ورودشان در انتخابات یعنی خفت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
من به شما قول میدم چند سال دیگه همه میگن خدا پدر روحانی را بیامرزه.
تو این چهل سال که اینجوری بوده.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
خیر ناشناس14:17 سالها بگذره از مردمی نژاد یاد خواهند کرد نه دولت بی تدبیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
خدا لعنت کنه اصلاح طلبان لیبرالیسم(پول پرست) که همیشه وعده میدن و بعد که میان سرکار خون مردم و تو شیشه میکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
دولت اصلاحاتی هیچ تقصیری ندارد
اینکه ساخت مسکن رو متوقف کرده و خرید مسکن تبدیل به رویا شده تقصیر منه
اینکه کشور رو به جهنم تولیدکنندگان و بهشت دلالان تبدیل کردن، تقصیر منه
اینکه میلیاردها دلار و شصت تن ذخیره طلای کشور رو به عده‌ای خاص دادن تقصیر منه
اینکه هفت سال قدمی برای بهبود معیشت مردم برنداشتن و منتظر دشمن بودن تقصیر منه
اینکه تمام راه‌های دور زدن تحریم رو به دشمن لو دادند تقصیر منه
اینکه نظارتی بر بازار و قیمت‌ها نیست تا مردم هر روز عصبانی‌تر و ناراضی تر بشن تقصیر منه
اینکه روزهاست دولت بورس رو قرمز نگه داشته تقصیر منه
اینکه دولت هیچ کدوم از راه حل‌های دلسوزان برای برون رفت از این شرایط رو نمی‌پذیره تقصیر منه
من را بر کنار کنید
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
خوبه باز تو تقصیراتو به گردن گرفتی :| خجالت بکش برو کار کن :|
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
دولت اصلاحاتی هیچ تقصیری ندارد
اینکه ساخت مسکن رو متوقف کرده و خرید مسکن تبدیل به رویا شده تقصیر منه
اینکه کشور رو به جهنم تولیدکنندگان و بهشت دلالان تبدیل کردن، تقصیر منه
اینکه میلیاردها دلار و شصت تن ذخیره طلای کشور رو به عده‌ای خاص دادن تقصیر منه
اینکه هفت سال قدمی برای بهبود معیشت مردم برنداشتن و منتظر دشمن بودن تقصیر منه
اینکه تمام راه‌های دور زدن تحریم رو به دشمن لو دادند تقصیر منه
اینکه نظارتی بر بازار و قیمت‌ها نیست تا مردم هر روز عصبانی‌تر و ناراضی تر بشن تقصیر منه
اینکه روزهاست دولت بورس رو قرمز نگه داشته تقصیر منه
اینکه دولت هیچ کدوم از راه حل‌های دلسوزان برای برون رفت از این شرایط رو نمی‌پذیره تقصیر منه
من را اعدام کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
بقول زیبا کلام تئورسین اصلاحات ،اصلاحات مرده است و چیزی که خودشان قبول دارند مرده پس ما مردم هوشیار باشیم دنبال مرده نریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
کسانی که به روحانی رای دادند کشور را با این روز انداختند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
محمد رضا عارف به عنوان تولید کننده ژن خوب عالیه تولید ملی هم آمارش بالا میره به کمک اون ژن خوبش#آقازده اش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ژن خوب بودنش باعث .مشکلات. شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
برای اصلاح طلبان متاسف واقعا گند زدن به کشور قیمت یه تخم مرغ نمی تونن ثابت نگه دارند چطور می خواهن یه کشور اداره کنند
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اینها که از رو نمیروند ، مردم باید عاقل بوده و مثل انتخابات مجلس تودهنی سختی به اینها بزنند تا همیشه بروند و افراد پاک دست ، مومن ، انقلابی واقعی ،جوان ،انقلاب و مردم رانجات دهند.. نگذاریم انقلاب به دست نااهلان بیفتد.
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
حالا نه که مجلس انقلابی دناپلاس و واکسن آنفولانزا نگرفت؟
کریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
فقط اصولگرا که گوش به فرمان رهبری باشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
فقط احمدی نژاد و لا غیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
انتخابات ریاست جمهوری درایران، تأثیری دراوضاع داخلی ندارد!!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
تاثیر دارد خوبشم دارد
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اگرنداشت ،اشتباه رای دادن به آنها این بلا را سر مردم نمی آورد.
ن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اتفاقا بسیار موثر است به شرط اینکه گول مفت خورها و کاخ نشینان و لیبرالها را نخورید و به اصلح رای بدهید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
آره ناشناس 10:08 تاثیر داره منتها واسه مرفه نشینها و ثروتمندان البته.یکیشم لابد تو.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
روحانی در اصل، آخرین میخ را بر تابوت اصلاحات زد؛ خلاصه اینها الان از گفتمان نظام و از عملکرد خودشان سیلی خورده اند.پس به زباله دان تاریخ خواهند پیوست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصلاحات برود که هرچه میکشیم از دست ندانم کاریهای این هاست .
بهزاد زارع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
دولت تدبیر و امید آنقدر بی تدبیری کرد که مردم از او و اصلاح طلبان ناامید شده اند.هر کس بعنوان گزینه اصلاح طلبان وارد عرصه انتخابات شود بدون سک شکست خورده است.
موضوع دیگر این است که احزاب بدون اینکه طرح و برنامه ای برای رفع مشکلات ملت داشته باشند با خیال راحت و با جیب پر به صندلی های مدیریت لم داده و در مورد انتخابات بحث و جدل میکنند.
در این فضای مسموم حزب گرایی دو نفر مظلوم واقع شده اند مقام معظم رهبری و ملت و متاسفانه مدیران ریاست پرست سیاست زده هر وقت کم می آورند از این دو مایه می گذارند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
دولت تدبیر ناامیدی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصطلاح طلب یعنی چه اصول گرایان یعنی چه...چپ وراست چیه پوستمون کنده شده با آراُ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
نمایش مضحک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصلاحات به تاریخ رفت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
به نظرم مردم ایران مدیون نسل گذشته وآینده هستند اگه به این اصلاح طلب ها رای بدن
رضا.ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
بنظر من اصلاح طلب و اصول گرا فرقی ندارن.باید دید چه کسی گوشش به حرف رهبره به همون رأی داد.آقای روحانی رو ببینید که دقیقا برعکس حرف های رهبری عمل میکنن.اگر گوش به فرمان رهبربود و اصلاح طلب هم بود بهش رأی بدین ولی حتی اگر دربین مردم کسی در حد امامزاده بود ولی به گوش رهبر نبود بهش رأی ندین.اینها آفت مملکت هستن.به امید انتخاب یک نفر آدم برای دوره بعد.امیدوارم خدا از سر تقصیرات افرادی که به روحانی رأی دادن بگذره.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
دوباره شروع شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
در یک کلام . بیشترشان پیاده نظام استکبار جهانی و هوای نفسشان هستند .
انواع دروغ و حیله را برای فریب مردم میایند تا قدرت را به چنگ آورند .
ali
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
حزبی که حامی سرمایه دار است و به فکر عموم مردم یک کشور نیست و در روزهای سخت آنها را رها میکند را نمیخواهیم.
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
با روحانی یه جور بدبخت شدیم با احمدی نژاد هم یه جور دیگه .... مثل اینکه رئیس جمهور فقط موقع رای گرفتن ، ایرانیه و صحبت از مشکلات و حل اونها میکنه بعد از انتخاب شدن دیگه نه ایران و ایرانی رو می شناسه نه خبری از مشکلات داره
پاسخ ها
علی
| Germany |
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
چه کار به مردمی نژاد داری؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
آقا رضا ، شما کسی هستی که به روحانی رای دادی !!!!!!!!!!!!!!
برای تبرئه خودت داری شخص سوم را نشون میدی!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
احمدی نژادکه حداقل یارانه وسهام عدالت به مردم دادکه توی دولت روحانی حدااقل پول نون خالی بشه واسه مردم .که ازگرسنگی نمیرن .
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
همشون سر و ته یک کرباسن و همشون تحت تعالیم یک تفکر بوده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اینا چه کلی به اب زدن بعدیا باشه اصولگرا و اصلاح طلب ادم بی عرضع بی عرضه است وقتی مردم صداشون در میاد میگن خودرو گرونه میگن روغن گرونه میگن طلا گرونه همون روز قیمت بکشه پایین نه ناتوان باشه و فقط بخنده و جلسه بزارن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
مسبب تمام این مشکلات مردم فقط این اصلاح طلبان هستند . بجز منافع سرمایه دارن به هیچ چیز دیگر نمی اندیشند و حاضرند تمام مردم را برای منافع شان نابود کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
کلید حسن
ناشناس
|
Argentina
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
من دیگ به یه مشت مرفه دروغگو رای نمیدم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
فقط محمد رضا عارف رای ما
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
زرشک
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
فقط دکتر احمدی نژاد
گارگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
لعنت به همه عاملین گران ی وتورم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ای کاش در این هیاهوهای تبلیغاتی مردم فراموش نشوند ملت ایران ملت بزرگ و قابل احترامی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
شورای نگهبا باید اصلاح طلبان رد صلاحیت کند هر که میخواهد باشد چون هر اصلاح طلبی بیاد میشود فاجعه فاجعه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
چی خوردی حالت خوبه ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
هر کسی بجای مردم بفکر حزبش باشه باید حذف بشه .فرقی نداره از هر حزب و جناحی باشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
یادمان نرفته خاندان لاریجانی ها چه پول هایی بردند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
باعث ویرانی کشور تا 40 درصد لاریجانی ها بودند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
قالیباف چه طور!!؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
واقعا من در تعجبم که چطور می توانند دوباره اصلاح طلبان وارد عرصه انتخابات شوند خودشما معتقدید که آخرین میخ امید را روحانی کوبید وبا روحانی تتمه اصلاح طلبان تمام شد بیایید به فکر مردم باشید وبا مجلس یک دست وراه قوه قضائییه را پیش گیرید و خود را در داخل اصول گرایان و مردم حل کنید تا مردم نفس تازه ای بکشند شما با ولایت می توانید آبروی خود را حفظ کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ریشه نابسامانی های کشور از همون کاغذپاره های دکترتون نشات میگیره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
به سنگ پا قزوین گفتید زکی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ناشناس نادان همون دکی جون خیلی کارها کرد که دولتهای قبل نکردن چشم ندارین شماها ببینید حالا با دولت مثلا تدبیرت کیف کن و تیکه بنداز به دولت خدمتگذار قبلی
ج
|
United States
|
۰۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصلاحات مگه امیدی هم برای بقا داره که امید برای انتخابات داشته باشه
چه دل خجسته ایی داره این طیف اصلاحات
خیلی خوب عمل کرده چه انتظاراتی داره
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
بسیار هم خوب و عالی
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
توروخدا اصلاحات رو ول کنید
ناشناس
|
United States
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
بسیار عالی
میلاد67
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
همشون برن به جهنم...
مردم زیر بار این گرانی ها دارن له میشن بعد اون وقت اینها دارن برای انتخابات آینده نقشه می کشند...
یا اگر فکر مردم بودن که این وضع مملکت نبود...
یه مشت بی خدا و بی وجدانند.
پاسخ ها
داود
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
سلام
کاملا با شما موافقم .
مملکت رو بگند کشیدن حالا توقع هم دارن .

مردم دیگه فریب نمیخورند
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
انصافن اینو خوب گفتی اینها(اصلاح طلبان)دشمن کشور هستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصلاحات گروهی هستند مردم فریب و بدون برنامه که فقط به فکر حزب خود هستند و هیچ نقشی در پیشرفت کشور ندارند
ناشناس
| Germany |
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
تنها هنر دولتهای اصلاحات و سازندگی تولید خودرویی بود با بدنه دزدی ازپژو و موتور سال 47 پیکان و البته کلی شعار و اختلاس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
ففط احمدی نژاد.. تامام
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
این مرد در خدمتگذاری بی منت در دنیا نظیر نداره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
خبرگزاری محترم چرا اظهار نظر های یک بی سرپا مثل زیبا کلام که با حرف ها و سخنرانی ها بارها به ملت و کشور و نظام خیانت پخش میکنید؟!
امثال زیبا کلام و تاجزاده از هر ضربه ای که بتوانن به نظام و رهبری بزنن دریغ نمیکنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
کارگزاران و اصلاح طلبان دشمنان نظام و رهبری و مردم هستند تکرار میکنم دشمنان
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اصولگرایی که هنوز نرفته تو مجلس شاسی بلند و دناپلاس میخواد هم به درد مردم نمی خوره!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
درسته
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر