کد خبر: ۷۵۰۹۱۲۳
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۴
کد خبر : ۷۵۰۹۱۲۳
در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

مدیر انتشارات سفیراردهال گفت: الان دیگر ناشران برای تهیه کاغذ مشکلی ندارند و گرانی کاغذ یکی از دلایل کاهش عناوین کتاب نیست.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،  افزایش بیش از حد قیمت کاغذ در برهه‌ای باعث شد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این عرصه ورود کند و با همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان، کاغذ دولتی در اختیار ناشران قرار دهد.

با حسین عابدینی مدیر مسئول انتشارات سفیراردهال درباره تاثیر اختصاص کاغذ دولتی در کار انتشار کتاب گفتگو کردیم.


بیشتر بخوانید:حسین عابدینی مدیر مسئول انتشارات سفیراردهال در اینباره گفت: اعطای کاغذ دولتی به ناشران، تاثیر زیادی بر انتشار کتاب گذاشته است. به دلیل اینکه قیمت کاغذ دولتی بسیار متعادل‌تر از کاغذی است که در بازار آزاد است، مطمئنا اگر این کاغذ به ناشران اختصاص داده نمی‌شد میزان انتشار عناوین کتاب از آنچه که امروز شاهد  هستیم پایین تر می آمد.

وی افزود: الان دیگر ناشران برای تهیه کاغذ مشکلی ندارند و گرانی کاغذ یکی از دلایل کاهش عناوین کتاب نیست. افزایش هزینه‌های انتشار کتاب و آماده سازی آن تغییر کرده است. از سوی دیگر، تولید محتوای کتاب مشکل است. هزینه‌های تالیف یا ترجمه کتاب هم در این بین مطرح است. از سوی دیگر، با کاهش فروش کتاب نسبت به قبل مواجه هستیم و نمایشگاهی برگزار نمی‌شود تا کتاب‌ها در آن فروخته شود.

مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال ادامه داد: الان کاغذ با روندی که اتحادیه ناشران و کتابفروشان دارند، در اختیار ناشران قرار داده می‌شود. کاغذ دولتی به ناشر برای انتشار کتابی که چاپ اول یا دوم باشد هم داده می‌شود. در واقع هزینه‌های دیگر انتشار کتاب است که باعث کاهش عناوین انتشار می شود. ناشران در یک سال گذشته، مشکلی برای تهیه کاغذ نداشتند. بسیاری از آنها بیش از حد نیازشان کاغذ دریافت کردند، اما این کاغذ‌ها به جای استفاده برای انتشار کتاب در بازار آزاد فروخته شد.

عابدینی ادامه داد: ناشرانی که می‌خواهند کتاب منتشر کنند کار انتشار کتابشان با گرفتن کاغذ از اتحادیه ناشران و کتابفروشان راه می‌افتد. اتحادیه تاکنون مشکلی برای اختصاص کاغذ به ناشر نداشته است. اگرکاغذی که اتحادیه ناشران و کتابفروشان به ناشر می‌دهد برای انتشار کتاب مصرف شود و بازرسان اتحادیه این مسئله را تایید کنند، اتحادیه بار دیگر  به ناشران کاغذ می‌دهد و برایش فرقی نمی‌کند که کتاب چاپ اول یا دوم باشد.

این ناشر اظهار کرد: معمولا کسانی که کاغذ به ناشر می‌دهند، از چاپ اول کتاب بیشتر حمایت می‌کنند که این کار عادلانه است. زیرا ممکن است کتابی به چاپ دوم یا دهم رسیده باشد. بنابراین نمی‌توان برای هر بار انتشار آن کتاب، کاغذ دولتی اختصاص داد. به شرطی این کار را می‌کنند که کتاب منتشر شود. اگر این مسئله برایشان محرز شود، ناشر در مراحل بعدی برای گرفتن کاغذ از اتحادیه ناشران و کتابفروشان مشکلی نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر