در گفت و گو با یک کارشناس اقتصادی بررسی شد؛

تاثیرگذاری کووید -19 بر تجارت جهانی

اسماعیل افشار با اشاره به تاثیر ویروس کووید -19 بر اقتصاد دنیا گفت : اگرچه در وهله اول، تاثیر اصلی و مستقیم کووید -19 به وضعیت سلامت و بهداشت جهانی مربوط است، اما تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم مهم و  درازمدتی بر اقتصاد جهانی و منطقه ای خواهد گذاشت.

اسماعیل افشار کارشناس ارشد اقتصادی در گفت و گو خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: از آغاز فراگیری جهانی ویروس کرونا ، صاحب نظران اقتصادی نسبت به لطمه های اقتصادی این فراگیری هشدار دادند و پیش بینی می شد که در صورت بقای این ویروس بیش از سه ماه، آثار مخرب آن بنیان اقتصاد را در بسیاری از کشورها به هم خواهد ریخت. اینک پس از نزدیک به حدود یک سال از کشف و گسترش این ویروس در چین؛ و هفت ماه پس از فراگیری آن در عموم کشورهای جهان، می توان دقیق تر و بر اساس آمار درباره تاثیر گذاری این ویروس بر اقتصاد سخن گفت.

این مدیر صنعتی کشور در ادامه تاثیرگذاری فراگیری کووید – 19 بر اقتصاد را در چند دسته تقسیم بندی کرد و "کاهش تولید در صنایع مختلف" را یکی از تبعات کرونا دانست و گفت :  این ویروس در طول شش ماه گذشته، مرکز تولید صنعتی جهان در عموم کشورهای دنیا به خصوص  آسیای شرقی و همچنین ایالات متحده و اروپا را به‌شدت درگیر کرده است.

وی افزود : شرایط قرنطینه کشورها، ممنوعیت کار در محل های شلوغ و ترس از انتقال بیماری در فعالیت های جمعی، باعث لطمات جبران ناپذیری به مراکز تولیدی شده است. به طوریکه در زمان حاضر بیش از 60٪ از کل تولید جهان، 65٪ از تولید صنعتی و 41٪ از کل صادرات تولیدی جهان در اختیار کشورهایی است که بیش از همه درگیر اپیدمی کرونا شده‌اند،.علاوه بر این، برخی از کشورها مانند چین، ایالات متحده و ژاپن که نقشی اساسی در زنجیره عرضه جهانی دارند؛ در نتیجه رکود اقتصاد جهانی بعد از کرونا با بحران هایی جدی دست و پنجه نرم می کنند.

اسماعیل افشار در ادامه به " اختلال ایجاد شده در عرضه و تقاضا در تجارت جهانی یا منطقه ای " اشاره کرد و اظهار داشت: پس از فراگیری کرونای جدید، اختلال در بخش تقاضا به علت افت اقتصادی در سطح کلان در نتیجه رکود اقتصادی و تاخیر در خریدهای احتیاطی توسط مصرف‌کنندگان و تاخیر در سرمایه‌گذاری توسط شرکت‌ها، رخ  داده است.

وی افزود : ویروس کووید-۱۹ و تلاش‌های مهار آن از نیمه دوم ماه مارس (اوایل فروردین 1399) شدت گرفت و در پی آن، اقدامات و محدودیت‌های سختگیرانه در زمینه فاصله اجتماعی در سفر و حمل و نقل در اکثر کشورها در ماه‌های آوریل و مه کاملاً اعمال شد. به این ترتیب اختلال در عرضه و تقاضا و مبادلات در تجرات جهانی از ماه مه ( اواخر اردیبهشت) شدت بیشتری به خود گرفت و تا کنون به میزان آن افزوده شده است. این تحولات بر شاخص‌های اقتصادی زیادی منعکس شده و نشان دهنده آن است که تا پایان سال 2020 ( دی ماه 1399) افزایش خواهد داشت.

افشار گفت : علاوه بر این، برخی از بخش‌های خدماتی مانند مسافرت هوایی، اجاره هتل و گردشگری، به‌خاطر تاثیر جدی کووید-۱۹ بر هر دو جنبه عرضه و تقاضای آنها، تحت‌تاثیر منفی کووید – 19  قرار گرفته‌اند.

این کارشناس اقتصادی در ادامه به  هزینه های سنگین در زمینه پیشگیری و درمان این ویروس در جهان اشاره کرد و گفت :علاوه بر موارد فوق الذکر، هزینه های پیشگیری از کرونا و درمان مبتلایان به این بیماری، در دو سطح کلان و خرد برای اقتصاد اکثر کشورها رقمی قابل توجه بوده است و بر اساس داده های اقتصادی باید گفت که این هزینه ها در هفت ماهه نخست سال میلادی جاری، بیش از هزینه های درمانی در سال 2018 بوده است.

این مدیر صنعتی کشور در خاتمه اظهار داشت : مجموع این تاثیرگذاری ها ، بنابر پیش بینی های صورت گرفته توسط کارشناسان سازمان تجارت جهانی باعث می شود که فعالیت‌های اقتصادی و تجارت جهانی کالا تا پایان سال ٢٠٢٠  (دی ماه 1399) افت ١٣ تا ٣٢ درصدی را تجربه کند. نکته دیگر اینکه بازگشت به اوضاع عادی به زمان پایان فراگیری کرونا بستگی دارد. اگر تا پایان سال جاری میلادی واکسن کرونا به اندازه ای تامین و استفاده شود که بتوان سال آینده را سالی عاری از کووید – 19 و عوارض ناشی از آن بدانیم ، می توان امیدوار بود که فعالیت های اقتصادی به مرور البته با روش ها و متدهای جدیدی رشد را تجربه کنند؛ در غیر این صورت (که گزینه محتمل تری است) تجارت جهانی بازهم شاهد افت، آن هم بیش از سال 2020 خواهد بود.

 

انتهای پیام/ 

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر