دلایل کاهش حجم مبادلات اقتصادی ایران و ترکیه

امام جمعه تبریز گفت: با تشدید تحریم‌های آمریکا و همچنین شیوع بیماری کرونا، ترانزیت کالا و حمل ونقل مسافر در مرز‌های ایران و ترکیه کاهش داده است.

دلایل کاهش حجم مبادلات اقتصادی ایران و ترکیهبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران  جوان از تبریز، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم امام جمعه تبریز در دیدار سرکنسول جدید ترکیه در تبریز آقای طوفان هبک با بیان اینکه افزایش حجم مبادلات تجاری و توسعه مناسبات اقتصادی خواست دو طرف برای تعمیق بخشی به روابط همسایگی است گفت: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه روابط اقتصادی و سیاسی بسیار خوبی دارند و بعد از کودتای نافرجام در این کشور، ایران اولین کشوری بود که این کودتا را محکوم کرد.

او تحریم‌های ظالمانه آمریکا را یکی از دلایل کاهش حجم مبادلات اقتصادی عنوان کرد و افزود:با تشدید تحریم‌های آمریکا و همچنین شیوع بیماری کرونا، ترانزیت کالا و حمل ونقل مسافر در مرز‌های ایران و ترکیه کاهش داده است امید که بزودی شاهد تغییر این وضعیت باشیم.

او با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی ایران و ترکیه گفت:این اشتراکات می‌تواند زمینه رفت‌وآمد اتباع و گردشگران دو کشور را فراهم کند و در این میان منطقه شمالغرب که از زمان‌های دور تاکنون بستر اصلی روابط ایران و ترکیه بوده می‌تواند در عمق بخشی به اشتراکات فرهنگی، مذهبی و سیاسی نقش بی بدیل داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی وحدت بین ملت مسلمانان ترکیه و ایران را ارزشمند توصیف کرد و ادامه داد: به برکت وجود علمای دینی در ترکیه وحدت بین برادران تشیع و تسنن ستودنی است و باید این وحدت اسلامی روز به روز توسعه و حفظ شود.

طوفان هبک سرکنسول جدید ترکیه در تبریز هم در این دیدار، توسعه سطح مراودات تجاری، آموزشی و فرهنگی را از جمله اهداف خود خواند و گفت: تاثیر کرونا ویروس بر روابط دولت‌ها و ملت‌ها غیرقابل انکار است.

او با بیان اینکه برای واردات و صادرات کالا منتظر بازگشایی خطوط هوایی هستیم افزود:کرونا واقعیتی است که اکثر کشور‌ها را با مشکل مواجه کرده و دولت‌ها برای مهار و کنترل آن سخت گیری‌هایی در نظر گرفته اند که ترکیه هم یکی از آن‌ها است.

او با اشاره به اشتراکات دینی، جغرافیایی و فرهنگی گفت: ایران و ترکیه در سیاست‌های خارجی هم اشتراکاتی دارند و آن پشتیبانی از مظلومان جهان خصوصا فلسطین هست که با صدای بلند فریاد مظلومیت مردم این کشور را به گوش جهانیان رساندیم.

سرکنسول ترکیه در تبریز بااشاره به بیانیه اخیر ائمه جمعه شمالغرب کشورمان در حمایت از مردم آذربایجان و آزادی قره باغ افزود: ائمه جمعه تبریز، ارومیه، اردبیل و زنجان قره باغ را خاک آذربایجان خواندند ما با تقدیر از این مواضع حمایت خود را هم از بیانیه صادر شده اعلام میکنیم.

انتهای پیام/

بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
نام:
ایمیل:
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
آخرین اخبار
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر